Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 633
  • 841
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 860
Привет,
 И тъй като виждам, че сте опитни в сферата, питането ми е кое е по-удачно за инвестиция с цел отдаване под наем - гарсониера или двустаен?
определено гарсониерата се дава по-лесно под наем, 'като топъл хляб' изчезват дни след обявата, или в същия ден.  Дори и да е на по-лошо място от двустайния ви.  И носят мъничко  по-малко пари от двустайния (да кажем с 20-30% по-малко). Има по-голяма възвращаемост. Наемателите обикновено са сам човек, или двама млади.

# 61
  • Мнения: X
Здравейте, идвам в темата, за да се информирам за това, което ни предстои. Скоро ще имаме за отдаване под наем абсолютно обзаведен и абсолютно двустаен - спалня, хол и кухня, апартамент. Четох за кухните - нашата е напълно обзаведена с нови уреди Gorenje - хладилник, печка и съдомиялна (и МВ Samsung) и Bosch - пералня и сушилня. Мебелите са на 2 години и са ползвани от нас, така че са практически нови. Банята, а и целият апартамент е след основен ремонт. Настилката в кухнята е плочки, навсякъде другаде е ламинат. Дограмата е нова. На 50 метра от спирки на ГТ, на 300 метра от метро, в комуникативен район с много магазини, пазар, поща... всичко има. Близо е до летището. Не съм сигурна, че искам агенция да ми съдейства за наемането, но пък иначе как се намират наематели? По групите ... не знам в тоя фейсбук трябва да има някакъв психо тест, струва ми се, че е страшно. Какъв наем мога да очаквам и как да си подбера читави наематели? Сигурно въпросите ми са идиотски, но всеки подхожда с идеята да не попадне на хора, които ще му организират само ядове и съсипия на къщата.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Азалия, ние за първи път тази година  дадохме апартамент под наем. Също като при вас - той си беше жилището, в което живеехме и всичко сме правили и купували с идеята ние да си го ползваме. И аз следих известно време фейсбук групи, но в крайна сметка се отказах да се хващам сама на това хоро. Използвахме брокер, с който вече се познаваме (с нея си купихме и новия апартамент миналата година) и на който имаме доверие. Тя ни намери наемателите. Беше отсяла доста хора и ни направи договор със семейството, което го нае. За нас най-важното беше  да попаднем на съвестни наематели, ако трябва и за по-нискък наем.  За сега изглежат много читави хора, надявам се да случихме, защото гаранция никога няма. Успех!

# 63
  • София
  • Мнения: 5 189
800 лева.
Обяви в популярни сайтове - ще ви се обаждат и брокери, дори да сте подчертали с три черти, че не желаете това.
Предполагам за панел става дума, важно е саниран ли е, ако пък и целият блок е - бинго!
Входът поддържан ли е, чисто ли е наоколо? Тихи ли са комшиите? Това са много важни подробности.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 6 049
Азалия, намерете доверен брокер и работете само с него. Ще ви ориентира в цените и ще спести много ядове. Фб групите не са вашето място. Апартаментът е хубав, на добро място, бързо ще го отдадете и на добра цена. Успех!
П.С. Не съветвам да пускате обяви сама и да ви накачулят хиляди брокери. Не е във ваш интерес.

# 65
  • Мнения: X
Предполагам за панел става дума, важно е саниран ли е, ако пък и целият блок е - бинго!
Входът поддържан ли е, чисто ли е наоколо? Тихи ли са комшиите? Това са много важни подробности.
Саниран е апартаментът, блокът не е, входът се заключва, съседите са разбрани, няма шумни. Само едни смахнати има, които имат три кучета и хранят гълъби по прозорците, но бяха ... посъветвани и напоследък се държат поносимо. Предстои ремонт на входа, сменена е дограмата на стълбището.
Имаме брокер, от една от наложилите се агенции на пазара е, вече имаме една сделка с нея. Даже две, не една. Добре, ще послушам и ще се обърна към нея за намиране на наематели. Нямам намерение сама да пускам обяви, защото ще ми запалят телефона. Онзи ден намерих в пощенската кутия обява, написана на ръка, че се продава апартамент в района и тъй като ни интересува, мъжът ми се обади. Оказа се брокер... но вие сте наясно как се случват тези неща, защото тук съм намирала най-качествената информация за всичко. Flowers Cherry Blossom

# 66
  • Мнения: 6 297
И аз мисля, че трябва да вземете брокер. Питайте познати ако нямате някой под ръка. В крайна сметка той ще получи само 50% от наема, а наистина ако е читав, ще ви спести излишни срещи с неподходящи хора, да не говорим за десетки обаждания от брокери.
Това до летището го асоциирам с Дружба. Не знам дали 800 лв, но около 650-680 лв ми се струва реално. После може да споделиш ако не те притеснява. Успех!

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 12:13 от drago_2008

# 67
  • София
  • Мнения: 5 189
И аз моля да ни информираш за развитието.
Успех!

# 68
  • Мнения: 2 193
Цитат
Това до летището го асоциирам с Дружба. Не знам дали 800 лв, но около 650-680 лв ми се струва реално. После може да споделиш ако не те притеснява. Успех!

Поне 800 по описанието. В Младост-4, в блока ни, такива вървят по 900. Покрай моя, който пак щях да пускам (но е на друго място), се заговорихме с една съседка, която даваше под наем двустаен - до преди година му в взимала 700 лв., но  се връща в него, тъй като й било по-евтино да си стои тя в него,  отколкото да плаща студио, близо до работата й в друг квартал.
Тристайният пък на настоящия ми наемател е щял да му струва около 1200 на месец, но с 2 месеца депозит и т.н.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 14:29 от krasimilo

# 69
  • Мнения: X
Да, ще пиша, няма да е по-рано от август-септември. Благодаря на всички за коментарите и съветите.

# 70
  • Мнения: 6 297
Не знам, но на мен ми се струват нереални тези предполагаеми наеми за Дружба (която свързвам с летището). Блок - панел, който не е саниран целия, само едни луди в блока, хубав ремонт се оказва доста разтегливо понятие. Разбира се би било страхотно да се вземе наем 800 лв и го пожелавам от все сърце!!!, но нещо се обърках. В предните страници се писа, че наемите държали старите  нива въпреки инфлацията.

Колко според вас тогава ще е наема на голям двустаен (60 кв.м. светла площ) с хубаво обзавеждане?

Описание на имота: Новопостроена сграда с контролиран достъп и видеонаблюдение до ул. Пирин в Ман.ливади. последен етаж със 70 кв.м. тераса, която ще е на разположение на наемателите. Не е живяно в него. Енергиен клас А на жилището!

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 13:57 от drago_2008

# 71
  • Мнения: 1 037
Аз пък както писах никак не бях доволна от единствения брокер, който допуснах с потенциални наематели в жилището.  Чаках един час да намери адрес, а същите въобще не ми допаднаха. След което ми държа не любезен тон защо не съм ги одобрила. Отдадох го на симпатична млада дама,  единственото частно лице, което позвъни. След което хвърлих предплатената карта, която е задължителна при самостоятелно отдаване на жилище.
,

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
То затова брокера трябва да е познат или препоръчан, поне за мен е задължително. Ние с нашата даже се сближихме, но тя е приятелка на моя дружка, както и на братовчедка на мъжа ми. Оказа се, че имаме и други общи познати и бяхме сигурни и спокойни с нея. Със случаен брокер не бих се хванала, че всякакви ги има.

# 73
  • Мнения: 9 884
А аз се хванах преди години със "случаен" брокер, и се оказа чудесно попадение!

# 74
  • Мнения: X
Допълвам за имота - жилищната площ на апартамента е 60 квадрата, няма тераса - усвоена е към кухнята. Има висок клас климатик, който не знам дали топли цялата къща, защото не е ползван с такава, цел има си централно парно отопление, но през лятото я охлажда със сигурност.

Общи условия

Активация на акаунт