Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 53

  • 23 988
  • 749
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 59
Здравейте,
Днес изследвах Инсулин и резултът е 10.72 mU/l при референти стойности от 0 до 10. Глюкозата ми е 4.77 mmol/L при 2.80 - 6.10.
Може ли да коментирате тези резултати?

# 106
  • Мнения: 27 486
Инсулинът на гладно е висок. Глюкозата е ок, но очевидно е за сметка на повече произведен инсулин...

# 107
  • Мнения: 2 119
Еклат, това, което си спомням, като съм се интересувала от тези хормони, е, че ЛХ и ФСх са хипофизни хормони, които се изпращат от жлезата, за да стимулират половите жлези (яйчниците при жената). Лх стимулира най-вече отделянето на прогестерон, а фсх - на естрогени.
При приемане на противозачатъчни например не се изследват, в твоя случай също не е било нужно да се изследват. Те се анализират на 3-5 ден от цикъла и тогава вече се гледат реф.стойности за фоликулярна фаза.
Аз съм си ги изследвала доста пъти. Сега като ми дойде пак ще ги пускам. Но този път за първи път съм с направления, които си изпросих от АГ и ендо.

Ина, и аз мисля, че инсулинът е малко висок. Може да напишеш малко повече за себе си - какво те накара да направиш изследването, имаш ли неразположения, как е ЩЖ, имаш ли СПКЯ, наднормено тегло, такива неща....

Последна редакция: чт, 30 юни 2022, 17:54 от Jupiter sea

# 108
  • Мнения: 59
Какво ще ме съветвате? Диета ще помогне ли? Трябва ли да си направя допълнителни изследвания?

# 109
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Много неща би могла да изследваш, като се започне от щитовидните хормони тсх, фт4, фт3 (работата на щитовидната жлеза е от голямо значение за инсулиновата чувствителност), чернодробните показатели асат, алат, ггт, витамините д, б12 и фолиева, железния панел, жск, феритин, и да с правилно хранене нещата може да се подобрят, но ти не даваш никаква друга информация, симптоми, кила, години и т.н. и се налага гадаене. Simple Smile

# 110
  • Мнения: 12 696
Е то какви съвети да дадем без повече информация, все едно боб да хвърлим...

# 111
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
dolce miele, ЧРД на патерица. Да си жива, здрава и все така красива! 🥂🍰💐

Скрит текст:
Благодаря за коментирането на моя случай, Юпитер ❤️ Мислех, че като няма цикъл се гледа фоликулярна фаза, защото то реално е "запецване" в базовата точка (същото като 3-4 ден...)?
Да, пила съм дуфастон, но не ми помага, тъй като е само прогестерон, а при мен И естрадиола е нисък.

Duphaston не помага при хипоталамична аменорея, но пък влошава ИР.

Влязох в HA (ниски FSH и LH) около 6 месеца след рязко отслабване поради омазнен черен дроб и ИР. Тогава се хранех вече нормално, а не кето, но явно организмът се е почувствал изморен и в липса на ресурси.

При всеки е различно. При някои жени помага намаляване на физическата активност, при други увеличаване на ВХ, при трети нищо не помага за известно време. При мене помогна само и единствено доста голямо увеличение на ВХ, но съчетано с намаляване на мазнини. Понеже вече бях отслабнала, но инсулинът на гладно беше все още 8, а на първи час 80 (от 11 или 14 на гладно и 190 на първи час) минах на WFPBD - веганска диета без добавени мазнини. Продължих със спорт и витамини и поне 8 километра бързо ходене дневно и малко силови упражнения. След 40 дена имах цикъл, макар и оскъден. Лятото инсулинът беше 75 на първи час, 7 на гладно, което ме разочарова, но на следващата година беше спаднал до 5 или 6 на гладно и 40 на първи час. В тази година ядох 6 месеца WFPBD, 1 месец строго кето и "балансирано" в останалото време.

Либерална ВМ-НВХ, с плодове, примерно, ми вдигаше КЗ, но не доведе цикъл. При други жени работи.

Може да пробваш 1 въглехидратно хранене следобед, с около 50г ВХ, след което да идеш да ги изгориш с бързо ходене. Мозъкът отчита, че са изядени, но инсулинът с времето спира да се вдига, защото се изгарят веднага. Методът истински подобрява ИР без да те лишава от ВХ.

Пробваш:

1. Хранене с ВХ и веднага бързо ходене до изгаряне на калориите от ВХ + 30мин. Ако това не помогне или не се чувстваш добре:

2. Малко повече ВХ на всяко хранене, нещо като 10-15г, но намаляваш мазнини за съответните калории.

3. Заменяш кардио за силови упражнения, които горят еквивалентни калории. В началото някои жени не се чувстват добре, но с времето и увеличаване на мускул започва да се подобрява и ИР. Силовите не действат на LH и FSH както действа кардиото.

4. WFPBD без мазнини, ядки, подобни. Можеш да ядеш бобови, моркови, каквито искаш зеленчуци и плодове. Като няма мазнини, които пречат на инсулин, малки количества инсулин си вършат работата. При мене това помогна. Лошото е, че го няма непрекъснатото чувство на засищане като при НВ-ВМХ. Трудно е да се спазва навън ако не ядеш плодове. Навън ядях зелени, недозрели банани, чушки, черешови доматчета.

5. През ден по парче сладка торта 🥳,стига да не е с подсладители, маргарин и изкуственяци. Помага ми, но после ми се яде и на другия ден 😻.

Успех и да знаеш, че не е вечно и все нещо помага 💐.

Много жени са ми писали със същия проблем на режима и всички се оправиха, някак си.

# 112
  • Мнения: X
Невена, при мен беше някакво "либерално, високопротеинно", само такова, за около 8 месеца, след което изчезна цикъла. След като 4 месеца не се откри причина просто се върнах към стария си начин на хранене, с много въглехидрати, да не е и с повече, защото вече го правех от отчаяние. След 6-7 месеца се появи цикъл, оскъден и крайно нередовен, и така вече почти две години.
Затова ми трябва да се докаже, че е било просто нелепо съвпадение. За физическа активност нямам кой знае колко енергия, а докато организма ми е бил "в дефицит" ме питаха дали не взимам стимуланти или нещо. А такива въглехидратни хранения не ми дават енергия. И дори не е проблема толкова, че усещам глад или че ми се ядат, а че имам мускулна слабост, лоша координация на движенията, лека замаяност, което още повече ми нарушава работоспособността.

# 113
  • Мнения: 368
Невена, понеже и аз имам подобен казус може ли да попитам дали само ходднето важи например след по ВХ хранене? Аз да ходя не обичам, но пък да отида на фитнес и да стоя там 2 - 3 часа (правя основно упражнения за крака и дупе  с леки дъмбели, защото ръцете ми са слаби, неинтензивно кардио от сорта на висок incline 12- 15 и ходене с около 3-5 mph, така към 20 минути, йога евентуално, пилатес ако има часове) или пък най- любимото ми е да карам колело навън- по около 2 часа особено последно време след хранене го правя..понякога е доста интензивно и бързо, понякога е по лежерно.
Мисълта ми е- ще работят ли и тези варианти или трябва да е ходене задължително?

ПС: чела съм твоите мнения в темата където ги намеря и знам, че си препоръчвала много точно ходенето след ядене докато кз не падне под 5. Тук имам и един въпрос - четох скоро че след по ВХ хранене не е препоръчително веднага да се ходи да се правят упражнения ( фитнес, не ходене), защото физическата активност понякога вдига още повече кз и от там инсулина не може да падне и се получава обратен ефект. Беше някаква статия, не  я помня дословно

# 114
  • Мнения: 2 119
Имам приятелка, на която й идва 3 пъти в годината. На 30 години е. Забременя с хормонална помощ.. Тя от поне 10 години внимава какво хапва, яде предимно протеини. Винаги така й е идвало по нейни думи. С нормални килограми е. И винаги АГтата са й повтаряли, че трябва да забременява. Беше й омръзнало. Никой не успя да открие причина за нередовния й цикъл. 

Вчера се разгледах в сайта на Геника, че ми стана интересно какво ново има. Хвана ми окото генетичното изследване, което обхваща около 20000 гена. 😀 Какво ли не измислиха вече... (а аз се радвам, че съм изследвала 8 гена 😀)



Има генетичен тест за хемоглобинопатия, за нарушено усвояване на б6, за предразположение към липса на б12....и много още.

Последна редакция: пт, 01 юли 2022, 09:59 от Jupiter sea

# 115
  • Мнения: X
А при мен преди да намаля ВХ никога не съм имала никакви проблеми с цикъла, абсолютно редовен до 27г.
А пропуснах и това, че за тези 6-7 месеца, в които "лекувах" аменореята - никаква физическа активност също. След това ходене пеш до и от работа, общо 40мин. на ден...

# 116
  • Мнения: 203
Момичета, цикъл се губи и при намалена функция на щж, както и трудно се забременява, ако tsh е над 2, да не говорим, ако другите показатели, които докторите не гледат, са на дъното.
Една от причините за аменорея е и нередовно и непълноценно хранене. С тези вгх, само се замазва истинската причина, а понякога тя е доста видима, но не за класическите лекари, а за тези т. нар. нутриционисти, които разглеждат организма, не на парче, а като цяло.

# 117
  • Мнения: X
Щитовидна, надбъбречни, всичко съм изследвала... М/у 1 и 1,5 ми беше ТСХ, и ехограф - ОК.

# 118
  • Вече с постоянно местожителство на село...
  • Мнения: 408




И рецептата:



Това са ми изследванията като последните два дни пия Глюкофажа на обяд и сутрин не се будя плувнала в пот и ако не закуся до 1 час от ставането да ми прилошава. Иначе за тези 10 дни в които се лутам и чудя какво да ям съм свалила 2кг, обиколките на гръдна и ръце са намалели там си ги усещам. Иначе ми се гади и нямам голям апетит за нищо не само за сладко, в събота закусих една пържена филийка с домашно сладко от череши. Забелязах че най-добре се чувствам като хапна филийка пълнозърнест хляб с масло свинско варено филе и краставица (цяла) много обичам краставици, доматите ги ям с мъка защото са още магазинни, чакам домашните! Картофи, бял хляб, зърнени, бобови съм ги спряла от близо 2-3 седмици и нямам проблем с тях, не ми липсват. Домашни яйца имаме много така че тях мога да си хапвам, но забелязах че получавам киселини, сякаш толкова съм преяла че ми седят високо в стомаха, иначе вчера за обяд си направих две бъркани яйца с около 20гр сирене и масло и почти цяла краставица, после ми беше тежко…
Последните 2-3 дни вечер имам страшно главоболие което разбрах че мога да боря с парацетамол, след като предния ден цял ден го лекувах с два беналгина и ампула течен аналгин. Диагностицирана съм с мигрена, и все си мислех че от нея се чувствам зле. Все още не спортувам, просто още нямам тези сили и енергия, и това е от близо 2 години, иначе си правя около 6 000-10 000 крачки, като максимума е рядко, дори желание да ходя по магазините нямам, искрено се надявам да се нормализират нещата и пак да стана енергичния човек който бях!
И изниква въпроса защо ядеш хляб, па било то и една филийка и пълнозърнест и после и сладко па било то и домашно... Надявам се че витамин д си почнала да пиеш.

Много малко са здравите хора които не ядът хляб, няма как още първата седмица да се изхвърли всичко вредно, а за да не съм на режим сигурно не мога да се справя, поради простата причина че започват главоболия. Факт че че вече не се чувствам така както преди, възвръщам си силата и енергията, не гледам веднага някъде да си легна, започнах с леки упражнения защото съм с травма на кръста и не мога да спортувам което ми пречи много. Иначе да, започнах вит.Д по 10 капки на ден, без да ми ги е изписала ендото, отделно ще си взема и вит. В12 на спрей.

# 119
  • Вече с постоянно местожителство на село...
  • Мнения: 408
Nushinka, като гледам изследванията ти, не мисля че си за хапчета. На мен си ми изглеждат много добре твоите изследвания. Глюкозата ти е добре и на гладно и на 60 и 120 мин. Инсулина на гладно и на 120 мин, според статията която пуснаха също ти е наред.
Защо изобщо искаш да си товариш организма с тези хапчета? Спазвай си хранителен режим и спортувай повече.


Пробвала съм и не успях, още повече заради мигрената и травмата на кръста, количеството храна също не е много, но явно има значение какво е, въпреки че нямам промяна в нещата с които се храня.

Общи условия

Активация на акаунт