Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 53

  • 24 054
  • 749
  •   1
Отговори
# 90
  • Sofia
  • Мнения: 26 408
Не се лишавам от сезонни плодове,но без прекаляване.
Цяла зима почти не съм яла или много рядко по един на 3-4дни.

# 91
  • Мнения: 4 594
За аменореята - ако сте пили противозачатъчни и сте ги спрели има период, през който тялото се настройва (така да се каже) да работи само. Понякога обаче не успява да се справи (като при мен) и след това цикъл има само с хормон.

# 92
  • Мнения: X
beki8, не, не съм пила противозачатъчни преди аменореята, както и абсолютно никога не съм имала проблем с цикъла преди това, нито някакви гинекологични/хормонални проблеми. Нито каквито и да е заболявания. Точно това е и основанието за това единствено обяснение.

# 93
  • Мнения: 208
jerami, може ли да те помоля да споделиш според теб трябва ли да приемам б12 и д?


От днес имам резултати на инсулин и дхеа-ес. На гладно инсулинът досега ми е бил все около 5.90. Сега е повече. Не знам заради ковид ли, заради това, че не спах, защото малкия е със сополи ли...обаче и фт4, и инсулинът ми са разбутани. Фт4 все ми беше 20-22. От 4 години насам това ми е изненадваща стойност... На елтироксин съм всеки ден и метафолат. Винаги изследванията ми са правени без да съм била на метформин. Него го пиех около шест месеца с цел забременяване и в този период си следях само щитовидните.


Имам направление за полови хормони, ТСХ и МАТ. Да пусна ли с тях и ТАТ? Антителата от 3 години не съм ги изследвала...

по - добре пусни  и t3, към другите, за да се види ясно, накъде ти е хипо функцията.

# 94
  • Мнения: 208
Лек път и приятна почивка още веднъж ти пожелавам, Азара 🌷 Да пращаш снимки
Аз и нагоре писах - с хомозиготна мутация съм на кръвта и не усвоявам фолат от храната, та ми е изписан всеки ден за пиене , а през бременността пиех по 2 на ден. Резултатите на фолата винаги са ми около 42-48.

От един месец не съм вкъщи, на гости съм с детето. Обикаляме с него лекари и лаборатории...ама поне няма опашки.
Добре, аз имам много въпроси Simple Smile Явно и аз имам някакв мутация......ко да  изследвам..ттрябва ли да пия метилиран фолат.....за сега избягвам добавки с фолиева, ама направо нищо не пия де сега..даже и магнезия спрях...аман...една чанта с шишенца.....една камара пари и за тях и за изследвания/и то само за основни/....честно казано хем искам да видя кво става и да сглобя пъзела, хем ми излиза вече прекалено солено....направо не мога да се видя с пари.....хем от друга страна ми писна да си следя всяка една отделена течност от тялото Simple Smile То човек не може да се порадва на живота....и на малката ИР-а трябва да оправям...поне записах нов час при друг ендо, ще я водя в Добрич...говорих с лекарката по телефона, вдъхна ми доста надежда, харесва ми как коментира резултатите й....да видим......края на юли е часа й....
Трябва да търся и проблемите в червата и стомаха....от там са ми завишените МАТ......като за начало ще пусна хеликобактер и нов вит Д искам да видя, макар че последно беше супер, но беше октомври.....Не знам дали да не отскоча до Сф направо за едни пълни излседвания....ММ ще полудее като му кажа че пак искам да пускам....Simple Smile
Подпухналите торбички под очите ми сутрин не изчезват....не знам вече дали се дължи на някой скрит проблем, или си е просто козметичен ефект от свалените кг......абе пълна лудница..направо не знам вече за кое по-напред да чета...
Ти какви лекари обикаляш?

"Подпухналите торбички под очите ми сутрин не изчезват",- ето ти, един характерен симптом, за хипото.

# 95
  • Мнения: 16
Здравейте момичета!
Изчете ми се четалото по темата Laughing Бих искала да направя предложение да направим списък с хубави ВМ храни и хубави хранителни добавки предлагани на българския пазар, както по-нагоре бяхте споменали йогурта от Лидъл. Честно казано аз точно заради това влезнах дълбоко в темата, да видя колко положителни резултати от режима има и към кои храни сте се обърнали.
Аз имам проблеми с килограмите (най-вероятно и с ИР), но знам, че с промяна на начина на хранене могат да се предотвратят много проблеми както и да се излекуват. Избягвам да пия каквито и да е било лекарства, но това е мой личен избор.
Бих искала също така, понеже не видях никъде да е споменат, дали сте гледали Dr. Sten Ekberg? Изключително изчепателен е точно по тази тема, обяснявайки как работят много неща, особено лекарствата, които ни се дават да пием. Също така обяснява и механизмите на самата ВМ диета и как влияе на диабет и ИР и доста други проблеми.
Съчетана с фастинг тялото има време и възможност да се саморегулира до колкото е възможно.
Надявам се искрено да не съм нарушила някое от правилата, понеже това ми е първи пост.
Също така влизам с моето предложение за хранителна добавка и това е магнезий.

Скрит текст:
Хранителна стойност за 100 гр:
Магнезий - 11500 мг;
Калий - 750 мг.

# 96
  • Мнения: 368
Някой има ли информация какви са оптималните нива на цинк и селен в серум? Излязоха ми днес и са в референтните, но нали не винаги това означава оптимални..според вас как са? Цинка дали не е малко нисък?

# 97
  • Мнения: 208
Отдавна искам да споделя с вас, моята рецепта, за чай, който изхвърля задържаните течности, в тялото. Рецептата, я зная от една колежка, от Турция. Наистина действа, но аз си го правя, само тогава, когато съм цял ден в къщи, че WC е необходимо.
Топъл или студен, е все вкусен.
В 1л. вода, се нарязва, 1 ябълка, с кората и семките, 1 лимон-също нарязан, 2 пръчки канела, 5-6 кармфилчета (подправката).
Да поври 10 мин.
Аз си правя двойна доза, за цял ден, една не ми стига.
Това беше преди да разбера официално за ИР. Нека вещите в темата, да кажат дали съставките са ОК за ИР.
И имайте едно на ум, че канелата сваля кръвното, но пък задържането на вода, го вдига.

# 98
  • Мнения: 258
Еклат, и на мен ми се е случвало диета да влияе на цикъла. Като малка на 15-16г с мнгоо строги диети беше много нередовен към спрял. Не съм запозната с  връзката с хипоталамуса. Но като цяло добро хранене за редовен цикъл и плодовитост е дълга тема, която ми е много интересна. Виж този подкаст, мацката която го води е много задълбала в темата за подробно следене на цикъла (fertility awareness) и за природни начини да подобряваме конкретни симптоми - хранене, сън, добавки. Тук са с филтър hypothalamic amenorrhea, но и другите й теми са ми много интересни, има и книга нейна.
https://fertilityfriday.com/tag/hypothalamic-amenorrhea/


Някъде бях чела, че случай като моя се среща при 1 на 17000 жени и се нарича idiopathic functional (hypothalamic) amenorrhea. И избора е между репродуктивните способности и собственото здраве.
Също и попаднах на този сайт (и книга), авторите са лекари и то не български:
https://www.noperiodnowwhat.com
Какво мислите, дали написаното е просто с цел печалба?

# 99
  • Мнения: X
Марта, ще видя линка, връзката с хипоталамуса е, че той подава първоначалната "команда" за цикъл и овулация. Моето не е било строга диета изобщо, там е работата.

# 100
  • Мнения: 2 129
eclat_homme_sport, колко ти е ЛХ и Фсх? И между 3-5 ден на цикъла ли ги изследва?

kokix, никога не съм пускала цинк и селен и не мога да коментирам резултатите... Може би е добре и тях да проверя при мен

Долче, добре завърнала се! 💝

Джерами, много ти благодаря! Ще си взема вигантол, имам рецепта. Фолиевата не съм я спирала за 10 дни. Някъде 3-4 не съм пила. Ще пусна пълния пакет за ЩЖ, че все пускам само тсх и фт4.

Азара, две години почти не съм ходила на АГ и ендокринолог. То с малкия и не мога. Та сега ги посетих. Малчо на ортопед водих, че стъпва още навътре с крачетата, а е на година и 9 месеца.
За фолиевата аз разбрах, че имам мутация след мисед аборт. Правих генетични изследвания за вродена тромбофилия. Те се правят веднъж в живота, даже си ламинирах изследването. Аз пуснах разширен пакет в Геника.
Това, което е за фолиевата, е изследване на MTHFR гена. За Б12 е MTRR ген. Накратко генът се състои от две половини. Когато няма мутация, и двете половини на гена работят и се усвояват тези витамини от храната.
Когато едната половина на гена е мутирала, носителството е хетерозиготно. Когато и двете половини са мутирали, тогава е хомозиготно. При хетерозиготно носителство все пак немутиралата половина обработва добре б9 или б12 от храната. При хомозиготно обаче е нужен външен прием на вече преработен б9 или б12, т.е. мета форми на тези витамини. В противен случай се получава натравяне на организма.
При мен проблемът е при усвояването на б9 (хомозиготен носител на MTHFR гена съм, т.е. и двете половини на гена са с мутация), при MTRR гена, свързван с усвояване на б12, нямам никаква мутация.

Последна редакция: чт, 30 юни 2022, 17:53 от Jupiter sea

# 101
  • Мнения: X
Юпитер, под референтните за фоликулярна фаза бяха. Когато ги изследвах изобщо нямах цикъл, месеци преди и след това.

# 102
  • Мнения: 2 129
Ами значи там е разковничето.
Трябва да ти дойде и да пуснеш хормоните между 3 и 5 ден от цикъла. И тогава вече да се прави анализ. Защото ти гледаш референтните за ФФ, но реално не си имала цикъл и не си била в тази фаза...
Пробваха ли да ти го предизвикат с дуфастон или някакъв друг прогестерон?

Последна редакция: чт, 30 юни 2022, 14:54 от Jupiter sea

# 103
  • Мнения: 27 587
Разбира се, че сме коментирали д-р Стен Екберг.😉 Многократно в предишни теми, има линкове към видеоклипове също.🙂 За добавка на магнезий също пише, даже трябва да го има и в първия пост. По принцип, при ИР често са ниски вит. Д, Б 12, магнезий...

# 104
  • Мнения: X
Благодаря за коментирането на моя случай, Юпитер ❤️ Мислех, че като няма цикъл се гледа фоликулярна фаза, защото то реално е "запецване" в базовата точка (същото като 3-4 ден...)?
Да, пила съм дуфастон, но не ми помага, тъй като е само прогестерон, а при мен И естрадиола е нисък.

Общи условия

Активация на акаунт