Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 53

  • 24 151
  • 749
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Джерами, право в десятката - точно това ми трябва - лекар да констатира проблем (да вметна, наднормено тегло нямам, далеч съм). Защото имам ниски фоликулостимулиращ и лутеинизиращ хормони и това се появи след като бях изключила захар, брашно, ориз и картофи. Искам да докажа веднъж завинаги, че не е в това причината. Аз наобратно - търся си повод да спазвам "режима" - защото ме излекува от хронична умора. Но не мога да се пречупя докато нямам черно на бяло, че това само подобрява здравето ми, а не го "разбърква".

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 17:00 от Анонимен

# 76
  • Мнения: 1 351
Момичета има ли някоя от вас правила обременяване  2пъти за месец. Знам, че е вредно, но вече двама ендо ме юркат да повтарям, защото първия резултат не давал индикация за проблем от към КЗ, но се съмняват за грешка заради ниския инсулин на 60мин.Имам чувството, че се въртя в омагьосан кръг, егати гадорията.

# 77
  • Мнения: 42
Някой от вас имал ли е като следствие от ИР сърбежи по тялото и по-конкретно в гениталната област, които разбира се не са причинени от инфекция или друго заболяване?

# 78
  • Мнения: 32 050
Някой от вас имал ли е като следствие от ИР сърбежи по тялото и по-конкретно в гениталната област, които разбира се не са причинени от инфекция или друго заболяване?

Чела съм, че е възможно от ИР да има такова нещо, но също и от щж.
Или просто някаква инфекция.

# 79
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
jerami, може ли да те помоля да споделиш според теб трябва ли да приемам б12 и д?


От днес имам резултати на инсулин и дхеа-ес. На гладно инсулинът досега ми е бил все около 5.90. Сега е повече. Не знам заради ковид ли, заради това, че не спах, защото малкия е със сополи ли...обаче и фт4, и инсулинът ми са разбутани. Фт4 все ми беше 20-22. От 4 години насам това ми е изненадваща стойност... На елтироксин съм всеки ден и метафолат. Винаги изследванията ми са правени без да съм била на метформин. Него го пиех около шест месеца с цел забременяване и в този период си следях само щитовидните.


Имам направление за полови хормони, ТСХ и МАТ. Да пусна ли с тях и ТАТ? Антителата от 3 години не съм ги изследвала...
Б12 не, оптимален е, д категорично, като класическия съвет (който работи при повечето хора) е по 5000 iu дневно за период от три месеца и след това контрола (след почивка от две седмици) ако нивото е качено над 40, тогава може да се намали примерно през ден-два, но ако си изследвала фолата след две седмици почивка без прием и ти е такъв ти препоръчвам да разредиш и неговия прием, виж стресът и липсата на сън влияят негативно и на щитовидната жлеза и на инсулиновата чувствителност. Не виждам защо да не пуснеш и тат (но пусни и ф3).
юпитер, и ти като мен с тоя фолат....не че нещо, ама малко успокояващо ми действа да видя че има и друг такива стойности хахахах- извинявай Simple Smile Сега някой ако ми покаже и нисък HDL, ще спя още по-добре Simple SmileШегувам се разбира се, някой да не се обиди....
Пусни си антителата, ама и Т3 нямаш.....пусни и него, той не е по ЗК, 12 лв май беше някъде.....

Благодаря на всички за инфото за щитовидните хормони....подготвила съм се. Прочетох доста неща/ще ги споделя тези дни  и с вас/. Нямам много време сега да пиша, че довечера заминаваме за Гърция и още не съм почвала с багажа....първото важно ми е да заредя подходяща храна ....пък може и без дрехи да ходя Simple Smile
Взех на майка ми рецептата за Еутир0кс, и с нея ще си купя хормони.....
Знам, че темата не е за ЩЖ, ама виждам, че и други имат проблеми, а както знаем всички- двете състояния вървят ръка за ръка, та понеже размишлявах по въпроса Защо нямам в момента симптоми на хипофункция?-дали е заради топлото време? Четох, че се влияе състоянието от сезоните....защото определено март-април месец си имах няколко, но тогава не знаех на какво се дължат.....

Отивам да стягам багажа-ще ви пиша от плажа:nerd:
Да. Simple Smile
Джерами, право в десятката - точно това ми трябва - лекар да констатира проблем (да вметна, наднормено тегло нямам, далеч съм). Защото имам ниски фоликулостимулиращ и лутеинизиращ хормони и това се появи след като бях изключила захар, брашно, ориз и картофи. Искам да докажа веднъж завинаги, че не е в това причината. Аз наобратно - търся си повод да спазвам "режима" - защото ме излекува от хронична умора. Но не мога да се пречупя докато нямам черно на бяло, че това само подобрява здравето ми, а не го "разбърква".
Добре, а ако се появи лекар, който да констатира проблем, но в същото време ти каже, че храненето което спазваш не е ок, тогава какво правиш? Thinking

# 80
  • Мнения: 581

Знам, че темата не е за ЩЖ, ама виждам, че и други имат проблеми, а както знаем всички- двете състояния вървят ръка за ръка, та понеже размишлявах по въпроса Защо нямам в момента симптоми на хипофункция?-дали е заради топлото време? Четох, че се влияе състоянието от сезоните....защото определено март-април месец си имах няколко, но тогава не знаех на какво се дължат.....

Отивам да стягам багажа-ще ви пиша от плажа:nerd:
Да. Simple Smile
Значи ще се местя да живея някъде на топло LaughingNature SunnyFlowers Palm Tree

# 81
  • Мнения: 13 167
Има си разлика в различните сезони при доста хора, не знам дали при всички. На работа нали проверяваме при отпускане на лекарства по здравна каса кога са вземани последно, че трябва да са изтекли там за колкото дни са по рецепта. Често се оказва че лятото карат по повече време със същото количество Л-Тироксин дето им е било по рецепта, не вземат по цяло хапче и тем подобни, защото нуждата им е различна. И като проверим досието, то се вижда че много повече време е минало, а зимните месеци си идват за нова опаковка точно навреме. Та от пациенти ми е информацията де, за щастие не от личен опит.

# 82
  • Мнения: X
jerami, много лекари препоръчват пълнозърнести хляб/мюсли, особено ръж, овес, но от тях след известно време не се чувствам добре, а най-вече не ме засищат. Макар че тогава понякога съм ги консумирала, защото и ходех на фитнес (само за тонус).
А когато питах личната ми лекарка защо по-рано в годините съм имала на изследвания КЗ около 3, тя ми каза гладуване, малко калории/въглехидрати, което няма нищо общо с истината, но няма как да го докажа като "гена" ми е да съм сравнително слаба...

# 83
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Еми ти сама казваш какво препоръчват пък сякаш очакваш като отидеш да ти препоръчат друго. Wink

# 84
  • Мнения: 32 050
А колко пъти сме обсъждали, че на слабите не се гарантира здраве?
И че и те имат Ир и даже се хваща по-трудно, точно защото си въобразяват, че щом са слаби, нямат драми.
И самия факт, че щом и хляба вече не те засища говори за избълван инсулин.
Нещо което сме дъвчили също милиони пъти.

# 85
  • Мнения: 13 167
Е това е нелепо, КЗ около 3 в миналото и го обясняват с "ген"? Честно ли? Това е по-голяма глупост и от съвета да ядеш сладко и да подхапваш често че да не ти пада захарта, не ми го побира акълът просто.
Зарежи хляба.
Зарежи и тая лекарка ако има с какъв по-нормален лекар да я смениш.
Сестра ми се оплакваше от хипогликемии доста време, наднормено тегло не е имала никога но пък си обича сладко и не е хич спортен тип (като кака си за това последното Grinning ). Инсулин май така и не се накани да изследва, но реши да пробва да се храни като мен на ВМ-НВ режим, не от най-строгите варианти. Ами вече няма такива проблеми, освен ако си нарушава режима сравнително често или примерно уикенд при мама, която не знае какво е това нещо НВ и освен това обича да си глези семейството с любими храни. Иначе от нейната лекарка съветите също бяха да хапва често и да има подръка по нещо сладко там ако пририта от ниска захар.
Скрит текст:
Тая вечер на работа дойде млада жена, купи си някакви неща и се оплака от запек и съответно питаше какво да вземе за него. На касата я посъветваха ако не яде зеленчуци или не пие достатъчно течности първо това да пробва че после да посяга към хапове и прочие. И тогава сподели че от 2-3 дни била на диета със зелева супа която - забележете - била по препоръка на нейната лична лекарка. Плюс даване от лекарката на изрезка от вестник където е поместена въпросната диета... Щях да падна, казвам ви. Съвсем сериозно попитах коя е тая лекарка че да не се излъжа да ида при нея ако някога потрябва.
Та така де, не разбирам как може човек да слуша някой дето му дава очевидно неадекватни съвети.

# 86
  • Мнения: X
Елора, да, чела съм го тук, в темата. Проблемът при мен е, че не се открива причина (две години вече) за възникването на липсващ/нередовен/оскъден цикъл за първи път в живота ми точно след като постепенно намалих въглехидратите (и килограмите от самосебе си). Пак било стрес за организма, имал нужда от всичко. Ако сметнат изследванията ми за ИР като показателни/гранични, това може да промени тълкуването на проблема с цикъла.
natka, не, "генът" е за това, че съм слаба (аз го казвам това, че е ген) и това дава основание на лекарите да смятат, че "гладувам". А лекарите са не само личната, а още няколко, при които ходих за аменореята.

# 87
  • Мнения: 27 701
Хелоу! Завърнах се😜
Азара, лек път и приятна почивка и ще ми е интересно да споделиш за хормона Т3 от Гърция...🙂
Ние бяхме на море, всеки ден по 12-15 км ходене.🙂 Най-накрая се научих да плувам!😃 При това съвсем случайно и сама, а откакто се помня се опитвам...😆 На връщане имах кошмарно пътуване, гадене, оригване, имам чувството, че до краката ми имаше включено отопление...Върнахме се сутринта на рождения ми ден, до следобеда спах...Ако нямах рожден ден, нямаше изобщо да изляза през онзи ден, но нали трябваше да има някаква почерпка.😄 На следващия ден бяхме на детски рожден ден...3-4 дни след пътуването задържах течности и едвам си слагах чехлите (това с подутите стъпала и глезени започна още в автобуса- увеличих и магнезия). Интересното е, че след морето започнах да се будя по-рано наспана, а вечер ми се приспива също по-рано и бързо успявам да заспя.🙂 Около 3 кг бяха задържаните течности- и имам чувството, че почти всичките бяха около глезените и по стъпалата (а се върнах с 1-2 кг по-лека от почивката, отколкото бях преди това)...
А, да, успях даже да посетя и любимата ни аптека Afya в Несебър!😁😃😄 Промото с глюкомера важи и на място, само лентичките май бяха по около 19 лв за кутийка.😄
Понеже някъде в началото на темата прочетох, че нашата "диета" била базирана предимно на месо и "месо тип колбаси"- да вметна, че колбаси тук не ги броим изобщо за месо- е, освен домашните с изчистен състав като домашна шунка или сушено филе...🙂
А, и още но да вметна- аз, ако чаках лекар да  и каже, че нещо не  и е ок...още щях да си чакам.😃
Кokix, ти ли питаше за RDW? Eдното не го знам какво показва, но другото- с горна референтна около 14,4%- е свързано с дефицит на Б 12 и/или фолиева киселина. Също при анемия може да е над референтната стойност. Ти ли беше с големите порции и липсващо чувство за ситост? И при мен преди липсваше чувството за ситост (не съм яла чак такива порции де, но не чувствах момента на ситост, а кога съм преяла- да)...От хормоните е. Интересното е, че на ресторант или с приятна компания се наяждах с много малко и си имах естественото чувство на ситост. Добре в да ограничиш някак порциите, за седмица-две и с подходящата храна обикновено се свиква. По време на хранене можеш да правиш паузи и да преценяваш от 1 до 5 (или колкото искаш) колко си гладна. Примерно 1 е сита, а 7 вълчи глад. 3 и 4 са "лек, търпим глад" и "достатъчно гладна, но все още не губя контрол"...Нещо такова. В същото време при паузите спираш да ядеш и преценяваш по "скалата" колко си гладна, дало си започнала да се засищаш и не е зле да се опиташ да почувстваш как Х количество храна се намира вече в стомаха ти. Ако още ти се яде след паузата- ядеш. Ако вече не си чак толкова гладна, значи е време да се ориентираш към край на храненето. Целта ти трябва да е да ядеш някъде по средата на "скалата"- да не си много (безконтролно) гладна, но и да не си сита.🙂 Друго упражнение е да притискаш примерно палеца и средния пръст (върховете) за по няколко секунди, после пак. Това не е мой патент.😉 Разсейва от момента на поглъщане на храна...

# 88
  • Мнения: X
Някъде бях чела, че случай като моя се среща при 1 на 17000 жени и се нарича idiopathic functional (hypothalamic) amenorrhea. И избора е между репродуктивните способности и собственото здраве.
Също и попаднах на този сайт (и книга), авторите са лекари и то не български:
https://www.noperiodnowwhat.com
Какво мислите, дали написаното е просто с цел печалба?

# 89
  • София
  • Мнения: 1 116
Първото има едни вещества наречени гоитрогени, които влошават работата на щитовидната жлеза ако се ядат сурови (мисля, че наскоро бях писал, че прасковите е добре да се избягват при проблеми с щж, защото те също имат такива, друг популярен плод са ягодите), при термична обработка действието им намалява, относно второто, има една приказка, че всички болести започват в червата, и затова трябва да се стремим да улесняваме тяхната работа доколкото е възможно, растителен и животински протеин не трябва да се смесват, защото затрудняват храносмилането, на едно хранене е добре да се яде или едното или другото.
Леле, колко ягоди изядох тази пролет - в смисъл, че никакви други плодове не съм яла и всеки ден по 4-5 ягоди съм слагала към храненето, нали само беритата са разрешени тук Rolling Eyes В интерес на истината, си правих и по малко сладко от ягоди, варени с съвсем мъничко еритритол (нямат много нужда, и без това са сладки).
Има ли други освен ягоди, праскови и зеле, които са вредни за ЩЖ?

Общи условия

Активация на акаунт