Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 53

  • 24 161
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 394
Интересно, СУЕ в тази лаборатория го дават до 37, а на повечето пише от 2 до 12... Заинтересована съм, защото моето предния месец беше 25, сега е 35, а още не мога да установя каква инфекция имам. Единственото, което ме боли, са мускули, кръст, нощем ми изтръпват встрани бедрата, като спря върху тях. Казаха ми, че е от колоезденето, ама аз дори не карам по час на ден... Понякога от нищото ме хваща разстройство еднократно, чудя се от нещо на червата дали е възможно СУЕ да се повиши. Рентгенологът в поликлиниката ми каза, че не. Спомена за зъби...

Crystal Noir, после ще споделиш ли стойностите на гликирания хемоглобин и средната глюкоза, моля! Мерси! При теб ми стана странно как от 4,4 се качва от нищото на 5,3 глюкозата.

Редакция: всъщност СУЕ зависи от възрастта.

# 61
  • Мнения: 368
А да попитам тези, които повече разбират от железните показатели - Долче,  ако четеш...защо може да е повишено това RDW- SD..то и RDW-CV също е високо малко.. четох из нета че се случвало при анемия..ама очевидно аз нямам такава..притеснена съм
Излязоха и ретикулоцитите..ниски ли са?

# 62
  • Мнения: 222
Интересно, СУЕ в тази лаборатория го дават до 37, а на повечето пише от 2 до 12... Заинтересована съм, защото моето предния месец беше 25, сега е 35, а още не мога да установя каква инфекция имам. Единственото, което ме боли, са мускули, кръст, нощем ми изтръпват встрани бедрата, като спря върху тях. Казаха ми, че е от колоезденето, ама аз дори не карам по час на ден... Понякога от нищото ме хваща разстройство еднократно, чудя се от нещо на червата дали е възможно СУЕ да се повиши. Рентгенологът в поликлиниката ми каза, че не. Спомена за зъби...

Crystal Noir, после ще споделиш ли стойностите на гликирания хемоглобин и средната глюкоза, моля! Мерси! При теб ми стана странно как от 4,4 се качва от нищото на 5,3 глюкозата.

Редакция: всъщност СУЕ зависи от възрастта.

ratsa82,  прочете ли доктор гугъл, какво казва за увеличеното СУЕ  и там за какво още беше при теб (амилаза ли или нещо подобно)? Аз тогава прочетох, но не можах да пиша.  Виж прочети, ще ти се изясни поне малко, на къде да търсиш.

# 63
  • Мнения: 394
Интересно, СУЕ в тази лаборатория го дават до 37, а на повечето пише от 2 до 12... Заинтересована съм, защото моето предния месец беше 25, сега е 35, а още не мога да установя каква инфекция имам. Единственото, което ме боли, са мускули, кръст, нощем ми изтръпват встрани бедрата, като спря върху тях. Казаха ми, че е от колоезденето, ама аз дори не карам по час на ден... Понякога от нищото ме хваща разстройство еднократно, чудя се от нещо на червата дали е възможно СУЕ да се повиши. Рентгенологът в поликлиниката ми каза, че не. Спомена за зъби...

Crystal Noir, после ще споделиш ли стойностите на гликирания хемоглобин и средната глюкоза, моля! Мерси! При теб ми стана странно как от 4,4 се качва от нищото на 5,3 глюкозата.

Редакция: всъщност СУЕ зависи от възрастта.

ratsa82,  прочете ли доктор гугъл, какво казва за увеличеното СУЕ  и там за какво още беше при теб (амилаза ли или нещо подобно)? Аз тогава прочетох, но не можах да пиша.  Виж прочети, ще ти се изясни поне малко, на къде да търсиш.
Прочетох аз, ама не е добра идея да чета много Гугъл... Хипохондрик съм. Относно амилазата, тя се отделя в 60% от слюнчестите жлези и в 40% от панкреаса, моята е общата амилаза. Четох още, че се повишава при психологичен стрес. И тъй като липазата е по-точен показател за панкреаса, а я няма в изследването, а на мен ми писна да ме дупчат, и предвид факта, че не съм имала симптоми на панкреатит, сметнах, че нямам проблеми с панкреаса. Основно с мускулите имам проблеми, а в изследването стойностите за мускулната работа е в норма. Аз принципно, ако само СУЕ е увеличено, няма да се притеснявам толкова, ама и мускулите от време на време ме притесняват, кръста същата работа. Шашнах се, че бъбрека ми не е наред, ама изследванията не показват проблем. Преди две седмици ме гледаха на ехограф все пак.

# 64
  • Мнения: 222
Интересно, СУЕ в тази лаборатория го дават до 37, а на повечето пише от 2 до 12... Заинтересована съм, защото моето предния месец беше 25, сега е 35, а още не мога да установя каква инфекция имам. Единственото, което ме боли, са мускули, кръст, нощем ми изтръпват встрани бедрата, като спря върху тях. Казаха ми, че е от колоезденето, ама аз дори не карам по час на ден... Понякога от нищото ме хваща разстройство еднократно, чудя се от нещо на червата дали е възможно СУЕ да се повиши. Рентгенологът в поликлиниката ми каза, че не. Спомена за зъби...

Crystal Noir, после ще споделиш ли стойностите на гликирания хемоглобин и средната глюкоза, моля! Мерси! При теб ми стана странно как от 4,4 се качва от нищото на 5,3 глюкозата.

Редакция: всъщност СУЕ зависи от възрастта.


 

ratsa82,  прочете ли доктор гугъл, какво казва за увеличеното СУЕ  и там за какво още беше при теб (амилаза ли или нещо подобно)? Аз тогава прочетох, но не можах да пиша.  Виж прочети, ще ти се изясни поне малко, на къде да търсиш.
Прочетох аз, ама не е добра идея да чета много Гугъл... Хипохондрик съм. Относно амилазата, тя се отделя в 60% от слюнчестите жлези и в 40% от панкреаса, моята е общата амилаза. Четох още, че се повишава при психологичен стрес. И тъй като липазата е по-точен показател за панкреаса, а я няма в изследването, а на мен ми писна да ме дупчат, и предвид факта, че не съм имала симптоми на панкреатит, сметнах, че нямам проблеми с панкреаса. Основно с мускулите имам проблеми, а в изследването стойностите за мускулната работа е в норма. Аз принципно, ако само СУЕ е увеличено, няма да се притеснявам толкова, ама и мускулите от време на време ме притесняват, кръста същата работа. Шашнах се, че бъбрека ми не е наред, ама изследванията не показват проблем. Преди две седмици ме гледаха на ехограф все пак.

А, какво друго важно се произвежда в панкреаса, тема на нашите разговори тук?

За мускулите, магнезий всеки ден и това е, но поне едни 400 мг, при почти всяка жена е в дефицит .

# 65
  • Мнения: 394

А, какво друго важно се произвежда в панкреаса, тема на нашите разговори тук?

За мускулите, магнезий всеки ден и това е, но поне едни 400 мг, при почти всяка жена е в дефицит .

Инсулин? Simple Smile
И магнезий има в изследванията, в норма е. Аз затова съм в чуденка. Някой беше казал, че мускулите обичали глюкоза. Чудех се, да не би да пада глюкозата по някое време и затова да ме заболяват мускулите. Вече и аз не знам какво да си мисля.

# 66
  • Мнения: 85
Nushinka, като гледам изследванията ти, не мисля че си за хапчета. На мен си ми изглеждат много добре твоите изследвания. Глюкозата ти е добре и на гладно и на 60 и 120 мин. Инсулина на гладно и на 120 мин, според статията която пуснаха също ти е наред.
Защо изобщо искаш да си товариш организма с тези хапчета? Спазвай си хранителен режим и спортувай повече.

# 67
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
И аз се записвам за новата тема, но не с хубави резултати
Днес си пуснах глюкоза и инсулин на гладно, от месец накъде не бях и ви оставям да видите сами


За глюкозата - такава не бях засичала от началото на режима , нито по глюкомер, нито в лаборатория..последно в лабораторията преди около месец ми беше 4.5 на гладно сутринта..с глюкомер е различно когато я меря сутрин,но варира до 4.9..над 5 не съм я виждала..ама аз и не съм я мерила много
За инсулина..него от много време не бях го изследвала, но последно преди 2 месеца някъде беше 7.8 на гладно..имах един път в който ми беше 4.5  с кз 4.13 на гладно, докато бях на кето март месец още.

Тези стойности ги отдавам на това, че вчера вечерта ядох много - доста сурово зеле на салата ( имам подозрения че при мен зелето не се понася, но не съм ги потвърдила оше), ядох манджа (не правена от мен обаче ) с телешко месо,подправки тип червен пипер и зелен боб стабилно количество плюс задушени зеленчуци тип броколи, брюкселско зеле, моркови, карфиол..абе много храна
И сега, преди да ми се накарате много,  знам че яденето на много храна не е за нас, на такива колипества пък съвсем, но започнах да си въвеждам калориите и все някъде около 1000, което е като за малко дете и затова реших да вдигна малко количествата храна..не че не съм и гладна де..все още нямам чувство за засищане и това е..мога да ям докато не се пръсна и това е голям проблем, не знам защо е така
Допълвам, че въпреки много храна, не съм си позволявала забранените неща..е, хапнах точно 2 пъти преди тренировка по едно връхче на банан, колкото половин пръст количество..това беше преди седмица две..повече не съм.
Това, за което си признавам обапе че беше грешка вероятно е че тези дни на два пъти ядох червен бъбрековиден боб.. точно 2 дни един след друг на обед ядох от консерва. защото ме наплашиха тези резултати на щз


Тези са в Кандиларов от петък, днес нарочно ги повторих в Бодимед  и не знам какво да си мисля..ФТ3 и ФТ4 айфе, не е много голяма разликата, но ТСХ е доста различна стойност за разлика от 3 дни

Защо ме наплашиха - всички ме убеждават как от НВ режима съм си прецакала шировидните хормони и цикъла ( нямам овулация, менструацията ми стана по 3 дни) и аз защото се поддавам лесно на чуждите мнения като видях резултатите от Кандиларов бях в ужас..и следояателно седнах и ядох боб, сякаш той ше ми оправи нещо...крайно ирационално решение..но е свършено
Извинявам се че стана дълъг поста, но толкова време вече си мислех че съм пооправила нещата, а всъщност те стават по зле..нито някой  лекар ми взима под внимание щитовидните и ми казват как било защото ям малко В, нито като им кажа че като започна да ям дори някакви *полезни уж* В като боб, в някакви много малки количества ми се вклошават кз и инсулин - е нали са в референтните..
Чувствам се толкова ужасно от всичко това, сякаш нищо не мога да променя нищо че се старая..не съм и поглеждала хляб, картофи, сладко, абе даже и карфиол не бях поглеждала до онзи ден..моркови, патладжани много рядко..никакви абсолютно млечни.. да, стойностите ми бяха най добре когато бях на кето, но кетото не е за дълго време и там вече наистина има шанс да си прецакал оше повече какви ли не хормони

Явно започвам от нулата..не знам какво да правя..ще продължавам да търся ендокринолог, който да обърне внимание на ЩЗ и да не ми казва да ям крекери...
Сурово зеле при проблеми с щж е много непрепоръчително, да боба ще оправи нещо ама не от две консерви, а от дългосрочно хранене и то с боб не от консерви, а сварен и отцеден (без мазнина, мазнина евентуално може да се сложи след приготвяне), вкарай сурови семена и ядки (след накисване), не смесвай зелен боб и телешко, а или едното или другото, щитовидните наистина са притеснителни, но ужаса не помага, а единствено спокойствието, не забравяй, че хормоните се влияят и от менталното състояние. Hug
За витамин д, предполагам, че трябва да го вдигнеш, б12 за момента е добре, но е на границата.
След теста със 75г глюкоза - това са резултатите:
Глюкоза:
0 мин - 5,3 mmol/L;
60мин - 10,1 mmol/L;
120мин - 6,7 mmol/L.

Инсулин:
0 мин - 5,08 uU/ml   (реф. 2,6 -24,9)
60мин - 81,6 uU/ml - без референтни
120мин - 37,8 uU/ml - без референтни

Преди известно време пусках инсулин само на гладно и бяха подобни стойности, ендокринолог каза, че нямам ИР.
Да на гладно не се вижда проблем, обаче след това вече да, но въщност и аливи и азара са обяснили.




И рецептата:



Това са ми изследванията като последните два дни пия Глюкофажа на обяд и сутрин не се будя плувнала в пот и ако не закуся до 1 час от ставането да ми прилошава. Иначе за тези 10 дни в които се лутам и чудя какво да ям съм свалила 2кг, обиколките на гръдна и ръце са намалели там си ги усещам. Иначе ми се гади и нямам голям апетит за нищо не само за сладко, в събота закусих една пържена филийка с домашно сладко от череши. Забелязах че най-добре се чувствам като хапна филийка пълнозърнест хляб с масло свинско варено филе и краставица (цяла) много обичам краставици, доматите ги ям с мъка защото са още магазинни, чакам домашните! Картофи, бял хляб, зърнени, бобови съм ги спряла от близо 2-3 седмици и нямам проблем с тях, не ми липсват. Домашни яйца имаме много така че тях мога да си хапвам, но забелязах че получавам киселини, сякаш толкова съм преяла че ми седят високо в стомаха, иначе вчера за обяд си направих две бъркани яйца с около 20гр сирене и масло и почти цяла краставица, после ми беше тежко…
Последните 2-3 дни вечер имам страшно главоболие което разбрах че мога да боря с парацетамол, след като предния ден цял ден го лекувах с два беналгина и ампула течен аналгин. Диагностицирана съм с мигрена, и все си мислех че от нея се чувствам зле. Все още не спортувам, просто още нямам тези сили и енергия, и това е от близо 2 години, иначе си правя около 6 000-10 000 крачки, като максимума е рядко, дори желание да ходя по магазините нямам, искрено се надявам да се нормализират нещата и пак да стана енергичния човек който бях!
И изниква въпроса защо ядеш хляб, па било то и една филийка и пълнозърнест и после и сладко па било то и домашно... Надявам се че витамин д си почнала да пиеш.
Привет,

Ще се радвам на коментар и на моите изследвания, ако някой има желание да ги погледне:


Накратко: на 28 г. съм, до зимата тежах 56-57 кг., но неусетно качих цели 8 кг., които не успявам да сваля вече 3-4 месеца, въпреки че започнах да спортувам. В момента тежа 64 кг., като всички качени килограми са се наместили в коремната област. Нямам ПКЯ, четох, че, често са свързани с проблеми с ЩЖ и качени килограми. Майка ми е с преддиабет, има проблеми с ЩЖ и се насочих към преглед при ендокринолог, който ми назначи изследвания на хормоните на щитовидната, обременяване с глюкоза и изследване на стойностите на Витамин Д. Записах си час за вторичен преглед, но е след близо 2 седмици и бих оценила мнения от ваша страна дали при мен се касае за ИР? Този нисък Витамин Д ме притесни, изтеглих си приложението за следенето му (видях го от Веси от nosugar), ще се опитам да го повиша със слънцестоене, храна и добавки. Спортувам 3х седмично (кръгови тренировки), мисля да си наложа да са поне 4-5 пъти, както и да започна със стриктно режимно хранене. Не съм се хранила безразборно досега, но имам какво да коригирам в храненето си.
Да, за това се касае, но не вярвам еднокринолога да обърне внимание защото стойностите ти не са нещо фрапиращо, само че освен тях трябва да се гледа и кривата на инсулинов отговор, демек инсулина и кръвната захар трябва да са най-високи на първи час, а на втори да намаляват, докато при теб е обратното, което означава забавен инсулинов отговор. За витамин д е добре веднага да започнеш с по 5000 iu дневно за период от три месеца и след това да изследваш (след спиране на прием за две седмици), ако се е качил над 100, тогава можеш да намалиш дозите като поддръжка. Също виж и б12.

# 68
  • Мнения: X
Благодаря, jerami, разбрах обясненията на аливи и азара, знам, че "на гладно не се вижда проблем, обаче след това вече да", но не разбрах дали като ги види лекар ще каже, че всичко е в норма (явно много различна за всяка лаборатория?), или ще се види (дори и лека) ИР?

# 69
  • Мнения: 368
Джерами това за зелето и щз не го знаех..а защо не трябва да се смесва зелен боб и телешко?

# 70
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Благодаря, jerami, разбрах обясненията на аливи и азара, знам, че "на гладно не се вижда проблем, обаче след това вече да", но не разбрах дали като ги види лекар ще каже, че всичко е в норма (явно много различна за всяка лаборатория?), или ще се види (дори и лека) ИР?
Това си зависи от самия лекар, Simple Smile , според мен би трябвало да обърнат внимание защото на 60та минута все пак се вижда, че стойностите са високи, ама това никой не може да го каже със сигурност, имам чувството, че сякаш искаш лекар да ти каже че имаш проблем за да вземеш мерки, примерно покрай горния ми отговор на кристал ноар на нея категорично никой няма да и обърне внимание, въпреки, че и тя има проблем.
Джерами това за зелето и щз не го знаех..а защо не трябва да се смесва зелен боб и телешко?
Първото има едни вещества наречени гоитрогени, които влошават работата на щитовидната жлеза ако се ядат сурови (мисля, че наскоро бях писал, че прасковите е добре да се избягват при проблеми с щж, защото те също имат такива, друг популярен плод са ягодите), при термична обработка действието им намалява, относно второто, има една приказка, че всички болести започват в червата, и затова трябва да се стремим да улесняваме тяхната работа доколкото е възможно, растителен и животински протеин не трябва да се смесват, защото затрудняват храносмилането, на едно хранене е добре да се яде или едното или другото.

# 71
  • Мнения: 2 131
jerami, може ли да те помоля да споделиш според теб трябва ли да приемам б12 и д?


От днес имам резултати на инсулин и дхеа-ес. На гладно инсулинът досега ми е бил все около 5.90. Сега е повече. Не знам заради ковид ли, заради това, че не спах, защото малкия е със сополи ли...обаче и фт4, и инсулинът ми са разбутани. Фт4 все ми беше 20-22. От 4 години насам това ми е изненадваща стойност... На елтироксин съм всеки ден и метафолат. Винаги изследванията ми са правени без да съм била на метформин. Него го пиех около шест месеца с цел забременяване и в този период си следях само щитовидните.


Имам направление за полови хормони, ТСХ и МАТ. Да пусна ли с тях и ТАТ? Антителата от 3 години не съм ги изследвала...

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 14:32 от Jupiter sea

# 72
  • Мнения: 581
юпитер, и ти като мен с тоя фолат....не че нещо, ама малко успокояващо ми действа да видя че има и друг такива стойности хахахах- извинявай Simple Smile Сега някой ако ми покаже и нисък HDL, ще спя още по-добре Simple SmileШегувам се разбира се, някой да не се обиди....
Пусни си антителата, ама и Т3 нямаш.....пусни и него, той не е по ЗК, 12 лв май беше някъде.....

Благодаря на всички за инфото за щитовидните хормони....подготвила съм се. Прочетох доста неща/ще ги споделя тези дни  и с вас/. Нямам много време сега да пиша, че довечера заминаваме за Гърция и още не съм почвала с багажа....първото важно ми е да заредя подходяща храна ....пък може и без дрехи да ходя Simple Smile
Взех на майка ми рецептата за Еутир0кс, и с нея ще си купя хормони.....
Знам, че темата не е за ЩЖ, ама виждам, че и други имат проблеми, а както знаем всички- двете състояния вървят ръка за ръка, та понеже размишлявах по въпроса Защо нямам в момента симптоми на хипофункция?-дали е заради топлото време? Четох, че се влияе състоянието от сезоните....защото определено март-април месец си имах няколко, но тогава не знаех на какво се дължат.....

Отивам да стягам багажа-ще ви пиша от плажа:nerd:

# 73
  • Мнения: 2 131
Лек път и приятна почивка още веднъж ти пожелавам, Азара 🌷 Да пращаш снимки
Аз и нагоре писах - с хомозиготна мутация съм на кръвта и не усвоявам фолат от храната, та ми е изписан всеки ден за пиене , а през бременността пиех по 2 на ден. Резултатите на фолата винаги са ми около 42-48.

От един месец не съм вкъщи, на гости съм с детето. Обикаляме с него лекари и лаборатории...ама поне няма опашки.

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 16:03 от Jupiter sea

# 74
  • Мнения: 581
Лек път и приятна почивка още веднъж ти пожелавам, Азара 🌷 Да пращаш снимки
Аз и нагоре писах - с хомозиготна мутация съм на кръвта и не усвоявам фолат от храната, та ми е изписан всеки ден за пиене , а през бременността пиех по 2 на ден. Резултатите на фолата винаги са ми около 42-48.

От един месец не съм вкъщи, на гости съм с детето. Обикаляме с него лекари и лаборатории...ама поне няма опашки.
Добре, аз имам много въпроси Simple Smile Явно и аз имам някакв мутация......ко да  изследвам..ттрябва ли да пия метилиран фолат.....за сега избягвам добавки с фолиева, ама направо нищо не пия де сега..даже и магнезия спрях...аман...една чанта с шишенца.....една камара пари и за тях и за изследвания/и то само за основни/....честно казано хем искам да видя кво става и да сглобя пъзела, хем ми излиза вече прекалено солено....направо не мога да се видя с пари.....хем от друга страна ми писна да си следя всяка една отделена течност от тялото Simple Smile То човек не може да се порадва на живота....и на малката ИР-а трябва да оправям...поне записах нов час при друг ендо, ще я водя в Добрич...говорих с лекарката по телефона, вдъхна ми доста надежда, харесва ми как коментира резултатите й....да видим......края на юли е часа й....
Трябва да търся и проблемите в червата и стомаха....от там са ми завишените МАТ......като за начало ще пусна хеликобактер и нов вит Д искам да видя, макар че последно беше супер, но беше октомври.....Не знам дали да не отскоча до Сф направо за едни пълни излседвания....ММ ще полудее като му кажа че пак искам да пускам....Simple Smile
Подпухналите торбички под очите ми сутрин не изчезват....не знам вече дали се дължи на някой скрит проблем, или си е просто козметичен ефект от свалените кг......абе пълна лудница..направо не знам вече за кое по-напред да чета...
Ти какви лекари обикаляш?

Общи условия

Активация на акаунт