В момента чета ... 78

  • 37 360
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 10 690
Благодаря за новата тема, Миж ! Flowers Four Leaf Clover

Аз прочетох Хартиения дворец" на Миранда Каули Хелър. Със смесени чувства съм, мнението ми е нещо средно между това на Миж и Аня. Отначало ме увлече и ми хареса книгата, в един момент обаче загубих интерес. Едва я завърших. Подразни ме тази неориентираност на главната героиня и си мисля колко хубаво би било ако в семействата хората общуваха и споделяха малко повече по между си.

Скрит текст:
Според мен Ел беше неориентирана, защото с Джонас реално са нямали връзка преди въпросния ден. Всичкото ѝ беше във сферата на "какво би било, ако" и разни детински фантазии и мили жестове като тенекиения пръстен.
Аз затова намирам краят за толкова логичен - реално не става ясно Ел при Джонас ли отива, сама ли остава, пръстена след плуването ще си го вземе ли или напуска Питър?
Краят е всички възможности в едно.

# 31
  • Мнения: 3 509
За Ел
Скрит текст:
понеже, ще засегна доста спойлери… за всеки случай слагам още един
Скрит текст:
На мен въпросната госпожа ми беше противна с дилемите и лутането си не само спрямо мъжете (и двамата слабохарактерни лигльовци), но и спрямо живота си като цяло. Неудовлетворена от професионалното си развитие - бегло споменато и подчертано, че гледа на него с досада и надменност; съсипвана от нерешителността да действа в свой интерес и да дръпне греблата на живота си в посока, която е правилна…
Дразнеше ме дребнавостта и като цяло комплексарщината на тази жена. И самата авторка да я представя като изкушение безвреме за всички, които са били около нея…
Какво остава за ужасното решение да обрече на смърт единствената силна жена в този роман, чийто образ беше смехотворно преобърнат от една бунтарка до една зависима от мъжа си съпруга… Как пък не?!!

За мъжа-блян какво да кажа… способен да злорадства зад гърба на жена си и приклекнал в храстите да чака любимата… Оперирана съм от романтика аз и финалното решение да изприпка към него като полет към свободата ми се стори чудесно. Двама неудачници на воля.
За майката пък на Ел по-добре да не пускам змиите и гущерите.
Вие как тълкувате финала всъщност?

# 32
  • София
  • Мнения: 9 111
Аз бях много впечатлена и от "Престъпление и наказание", и от "Идиот", но ги четох в съвсем друга възраст - 18-20. Тогава доста класическа руска литература изчетох. Сега не знам как бих ги възприела.

# 33
  • Мнения: 10 690
Аня,

Скрит текст:
За финала - според мен тя най-накрая ще направи опит да съзрее и да вземе живота си в свои ръце.
Дали ще остане сама или със съвсем различен мъж или пък с Джонас, или пък след време ще се върне при Питър... не става ясно. Но за мен финалът е като ново начало изобщо в нейния живот.

# 34
  • Мнения: 3 509
Аня,

Скрит текст:
За финала - според мен тя най-накрая ще направи опит да съзрее и да вземе живота си в свои ръце.
Дали ще остане сама или със съвсем различен мъж или пък с Джонас, или пък след време ще се върне при Питър... не става ясно. Но за мен финалът е като ново начало изобщо в нейния живот.

И аз така си помислих първоначално, но
Скрит текст:
после си избрах версията, че напуска съпруга си, за да открие изгубения и ненавременен такъв в другия. Ти понеже симпатизираш на госпожата, я възнаграждаваш с качества, каквито по мое мнение тя няма.
Аз понеже я намразих, реших, че не би могла да бъде сама и също като майка си - ще се вкопчи в друг. И от нещастна  ще се превърне в още по-нещастна. И също като майка си - ще има по наследство един хартиен дворец и нищо друго.
Казано по български - крушата не пада по-далече от дървото.  

# 35
  • Мнения: 92
Привет на всички!Търся книгата "Огнена Диря" на Бекет. Никъде не я откривам,навсякъде е изчерпана,а искам да си я имам.Имате ли представа откъде мога да  се сдобия с нея?Благодаря за отделеното време.

# 36
  • Мнения: 5 920
Жена съм и трудно някой би ме упрекнал в сексизъм, но колкото и криминални книги да съм прочела, написани от жени, все нещо не ме е удовлетворявало напълно. Последното ми разочарование е Луиз Пени - "Час за разплата". Няма да посегна към друга нейна книга. "Камък, ножица, хартия" прочетох. Не че е лоша, но... Оценки не давам, но не бих прочела друго от авторката.

Отказах се да чета Луиз Пени още от първата ѝ книга.

Чела ли си книги от Ирса Сигурдардотир, Долорес Редондо, Карин Фосум, Вал Макдърмид?

От Карин Фосум прочетох  "Индийската съпруга" и ми стига. От другите авторки не съм чела нищо. Напоследък почти не купувам книги, защото вече нямам място. Взимам от библиотеката. Търсих Ирса, за която тук чета само положителни отзиви, но нямат нищо от нея. Дори една библиотекарка ми каза, че все пак не са национална библиотека и не могат да купуват всичко.
А Агата Кристи е класика. Имала съм предвид съвременните авторки.

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 14:24 от W

# 37
  • Мнения: 3 509
Нямам нищо против жени да ми правят компания цял сезон, докато си почивам. Даже ми е много приятно. Алис Фини ми поднесе чудесно плажно четиво. Същото очаквам и от двете госпожи, написали Последната госпожа Периш, както и от Ема Страуб и нейната книга Това се случи на Майорка. Останалите май са все дами, които ми остават. Идеално лято си споделяме.
Няма как да седна да чета Джойс например.

# 38
  • Мнения: 5 920
Какъв Джойс! Говоря за авторки на криминални романи. Доколкото знам, споменатата Страуб не е такава. Може и да греша.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Относно края на " Хартиения дворец".

Скрит текст:
Аз смятам, че главната героиня ще си остане с Питър. Ще предпочете практичното и рационалното. Смятам, че не случайно бяха описани реакциите на децата при евентуален развод между родителите. ( Питър и Ел). Ел обръща повече внимание на децата си и техните нужди. Старае се да им осигури комфорт и сигурност , сигурност която на нея и е липсвала, чуваемост също. Хубаво е, че не прилага мотото на майка си " децата са за да се виждат, а не да се чуват".

Джонас е детски блян. Каквото имаше да изживее с него, тя го преживя в тези няколко срещи. Ще продължи без него. Simple Smile

Спор няма, че и двамата са егоисти ( Ел, Джонас) започвайки и живеейки във взаимоотношения без отворени сърца. Смятам, че човек трябва да започне нова връзка само когато е преодолял стара такава. Не е честно спрямо новия партньор. Съжалявам Джина и Питър, че са въвлечени в този цирк.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 198
Благодаря за новата тема.
Чета "Невидимите фурии на сърцето", много ми харесва за сега, но съм съвсем в началото Wink

# 41
  • Мнения: 12
Жена съм и трудно някой би ме упрекнал в сексизъм, но колкото и криминални книги да съм прочела, написани от жени, все нещо не ме е удовлетворявало напълно. Последното ми разочарование е Луиз Пени - "Час за разплата". Няма да посегна към друга нейна книга. "Камък, ножица, хартия" прочетох. Не че е лоша, но... Оценки не давам, но не бих прочела друго от авторката.
На Джоан Роулинг (Робърт Галбрейт) са добри.
Естествено, и на Агата Кристи.
Също и на Александра Маринина. А цикълът на Елена Михалкова за Бабкин и Илюшин е просто върха на сладоледа! Жалко, че не са преведени на български и по-младите, които не владеят руски език, не могат да ги прочетат.

Долорес Редондо, Карин Фосум, Стина Джаксън и Ирса Сигурдардотир пишат поносими криминалета. Мога да кача цикъла на Ирса "Детски дом" ("ДНК", "Разплата" и "Прошка") и този за Тора Гудмундсдотир ("Последните ритуали" и "Вземи душата ми"), но на руски, на български още не съм ги виждал в електронен вид.

Привет на всички!Търся книгата "Огнена Диря" на Бекет. Никъде не я откривам,навсякъде е изчерпана,а искам да си я имам.Имате ли представа откъде мога да  се сдобия с нея?Благодаря за отделеното време.
Ето линк към 6-те книги за д-р Дейвъд Хънтър на Саймън Бекет. "Огнена диря" е втората от тях.

# 42
  • Berlin
  • Мнения: 11 262
Благодаря за информацията за книгите от Озон! Веднага си взех приложението. Понякога пазарувам книги от там, но не знаех, че имат и приложение и безплатни книги дори.✌

# 43
  • Мнения: 5 920
Колко сме различни хората! От Александра Маринина прочетох една единствена книга, дори не ѝ помня заглавието. Следователката беше жена. Стилът ѝ не ми допадна.

# 44
  • Мнения: 12
Колко сме различни хората! От Александра Маринина прочетох една единствена книга, дори не ѝ помня заглавието. Стилът ѝ не ми допадна.
Александра Маринина е работила цял живот като криминалист на "Петровка" 38, пенсионира се с чин подполковник. Романите и са изключително реалистични и издържани до най-малката подробност. Интересно ми е, кои съвременни криминалета бихте определила като добри?

Общи условия

Активация на акаунт