Алергията към слънчевите лъчи типично се проявява под формата на ситен и силно сърбящ обрив, като понякога може да причини и болка, подуване на кожата, лющене и редица други неприятни симптоми. Слънчевата алергия е имунна реакция на тялото ни, а някои от първите признаци могат да се проявят до няколко минути, особено ако се намираме на плаж или басейн.
Как да разберем дали сме алергични към слънцето?
Основният и най-сигурен знак е зачервяването на кожата, съпроводено от ситен и много силно сърбящ обрив, който се появява на отделни зони по тялото – най-често това са деколтето, около корема, предмишниците и подмишниците. Други предупредителни знаци са подутини, мехури или уртикария. Те се появяват в рамките на няколко часа след излагането на слънце и обикновено сa локализирани около врата, ръцете и краката.
Табу ли е плажът, ако имаме слънчева алергия?
Напълно е възможно да се насладите на отпуската си и въпреки наличието на слънчева алергия, стига да спазвате някои основни правила:
🏖️ Не ходете на плаж в часовете между 11 и 16 ч.
🏖️ Стойте на сянка под чадъра и предпазвайте кожата си с фактор 50. Все повече козметични марки имат и специално разработени формули за кожа със слънчева алергия.
🏖️ Нанасяйте щедро количество от слънцезащитния продукт!
Количеството, което трябва да нанасяме върху тялото си, се равнява на приблизително две-три супени лъжици.
🏖️ Не забравяйте, че слънцезащитният продукт трае средно около два часа. Периодичното подновяване на фотозащитата е ключова за предпазване от слънчево изгаряне или алергична реакция.
🏖️ Друг ефективен метод, препоръчван от някои дерматолози, с който може да “подготвим” кожата си за среща със слънчевите лъчи, е посещението на солариум. Важно е да отбележим, че превантивното събиране на тен трябва да е за много кратко време и съобразено изцяло с фототипа на кожата ви. Планирайте не повече от 2 – 3 посещения за по 1 – 2 минути и задължително се консултирайте преди това с дерматолог, ако имате повече бенки или други кожни образувания.
Можем ли да излекуваме напълно слънчевата алергия?
Много алергии се появяват внезапно и отминават постепенно с времето. Когато става въпрос за лечение на вече възникнала алергия, то се различава в зависимост от тежестта ѝ. Ако реакцията ви е лека, можете да избягвате слънцето за няколко дни и симптомите би трябвало да изчезнат.
При по-тежки реакции обаче често се налага умереното локално използване на кремове с кортикостероиди или пероралното приемане на антиалергичен медикамент. Въпреки че редица кортикостероидни кремове се продават и без рецепта в аптеки и дрогерии, употребата им не е безопасна!
Всички локални кортикостероиди, в зависимост от тяхната сила на действие, могат да предизвикват появата на нежелани странични ефекти като синдром на Кушинг, подуване или изтъняване на кожата, промени в кръвоносните съдове и др. Винаги се консултирайте с лекар или дерматолог и спазвайте препоръчаните от него инструкции за употреба на продукта.
Ако лятната ви почивка предстои през следващите дни и седмици, но имате въпроси, свързани със слънчева алергия или други дерматологични заболявания, не пропускайте да посетите консултативната тема на д-р Невена Миронова, специалист по дерматология и венерология.