Имам ли шанс с турчин или мисията е невъзможна?

  • 14 573
  • 379
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 4 215
Ето нещо за международните училища в Турция
https://turkpidya.com/tr/turkiyedeki-uluslararasi-okullar-tam-bir-rehber/
за да се върнем към въпросите на авторката.
За повече подробности по документите
http://sofia.emb.mfa.gov.tr/Mission
Вече би трябвало да е разгледала по-подробно и още много сайтове из нета.
Не че някой го интересува личното ми мнение, но аз бих заложила на Бурса пред Истанбул.
Друга важна тенденция, която забелязвам, е вече масовото използване руски език и то не само в туристическите центрове, а и в академичните.

# 361
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Авторката се обиди и изчезна. А никой не е казал нещо с лошо. Но тя си е решила вече.
За преместване в друга държава - няма намиране на добра работа без знаене на език и то на много добро ниво. А и трябва да разполага с достатъчно средства за начало. Това да разчита на мъж, който не я иска е безумие.

# 362
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 339
Аз имам съседка,която разведена с дете на 7 години се омъжи за турчин от Истанбул ,семейството му я прие заедно с детето ,че и сватба им направиха.
Ама на втората година тя сама си взе детето и се прибра тук.
Не можа да свикне с начина им на живот.
Забранили са и да ходи на работа.
Забранили са и да носи къси поли,блузи с деколтета,тесни дънки,къси панталони.Трябвало да носи забрадка.
Забранили са и да излиза без придружител от вкъщи-мъж,някой от свекърите или някоя от сестрите на мъжа и.
Забранено и е да ходи сама с детето на площадка или в парка,за да не я одумват хората...
Сутрин свекървата разпределя задълженията между нея и сестрите на мъжа и.На свекървата на се отговаря и не се спори с нея.Тоест тя е шефа в кухнята.Тя решава всичко свързано с домакинската работа.
Цял ден се чисти и готви,докато мъжете са на работа.
Посрещат гости-на когото му  скимне,всеки може да мине..
Време за висене в интернет нямала много...

Иначе в началото и харесвало това,че тя не носи отговорност за финансите,от нея не се изисква да плаща каквото и да е..и никой не и прави намеци за това.
Разполага винаги с пари,купуват и дрехи ,обувки и за нея и за детето и веднъж седмично ги водят на разходка..

Но не издържа много...

# 363
  • Мнения: 18 960
Звучи много страшно за всяка съвременна жена...

# 364
  • София
  • Мнения: 929
Аз имам съседка,която разведена с дете на 7 години се омъжи за турчин от Истанбул ,семейството му я прие заедно с детето ,че и сватба им направиха.
Ама на втората година тя сама си взе детето и се прибра тук.
Не можа да свикне с начина им на живот.
Забранили са и да ходи на работа.
Забранили са и да носи къси поли,блузи с деколтета,тесни дънки,къси панталони.Трябвало да носи забрадка.
Забранили са и да излиза без придружител от вкъщи-мъж,някой от свекърите или някоя от сестрите на мъжа и.
Забранено и е да ходи сама с детето на площадка или в парка,за да не я одумват хората...
Сутрин свекървата разпределя задълженията между нея и сестрите на мъжа и.На свекървата на се отговаря и не се спори с нея.Тоест тя е шефа в кухнята.Тя решава всичко свързано с домакинската работа.
Цял ден се чисти и готви,докато мъжете са на работа.
Посрещат гости-на когото му  скимне,всеки може да мине..
Време за висене в интернет нямала много...

Иначе в началото и харесвало това,че тя не носи отговорност за финансите,от нея не се изисква да плаща каквото и да е..и никой не и прави намеци за това.
Разполага винаги с пари,купуват и дрехи ,обувки и за нея и за детето и веднъж седмично ги водят на разходка..

Но не издържа много...

И това в Истанбул, който се приема за модернизиран град, с жители които уж не са със закостеняло мислене. Представете си какво е в по-малките градове и затънтените квартали.

# 365
  • Deutschland
  • Мнения: 5 555
Хммм, Вени и аз имам подобна приятелка, само че са българи. Всичко описано се покрива на 95 процента. Само не ходи забулена и все още са заедно с мъжа й. А, да... длъжна е да плаща половината сметки в къщи с парите на баща й, защото не й дават да работи и да излиза. Не искали хората да говорят. Едни чорапи ако иска, излиза с баща си или майка си. Така е редно било, омъжена била. Ми то и аз съм омъжена, но ако ми пратят потеря, ще избягам с 200.
И да, за село става въпрос, макар и голямо село.

# 366
  • Мнения: 1 602
Аз съм попадала на тема тук от българска туркиня, майка на дете с увреждане, която проучваше да се върне сама в България от Турция, защото мъжът ѝ не искаше да се връща. Жената не можеше да свикне с начина им живот и ѝ тежеше.
При положение, че Турция поема и предлага в пъти повече за деца в неравнопостойно положение отколкото в България.
Тогава много майки ѝ казаха да остава там, заради детето и аз щях да я посъветвам същото.
Всеки случай е за себе си и дано авторката не остане мноооого разочарована, ако изобщо се стигне до посещение в Истанбул.

# 367
  • София
  • Мнения: 13 744
Явно зависи от средата и от хората.
Нашите приятели турци не се ограничават взаимно, някои от жените работят, други не, често ходят само в женска компания на почивка, вкл. аз съм била с 3 от тях за седмица на курорт и купонясвахме на макс. Едното семейство живее в Анкара, другото в Истанбул, а третите са в Бозуюк/Биледжик (това си е в Анадола реално).

# 368
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Имам колежка туркиня, два пъти беше решила да си ходи там за постоянно и два пъти се връща. Не можела да понася простотията и ограниченията, така ми каза. От нея знам, че там не признават нашите дипломи защото вярват, че си ги купуваме. По тази причина беше започнала работа във фабрика. Е, не е могла да се отърве от мераклии и напусна. Езика го знае перфектно, а българската диплома никой не е искал и да погледне когато е търсила работа. Живяла е при братовчедка и, има много роднини там. Накрая я бяха уредили с връзки да продава в магазин за дрехи. Не е омъжена, но за местните стандарти е стара мома защото е на 30+. Мнението за българките там е като за рускините - много лошо. Сега си е тук, работи си по специалността, а пари колкото толкова.

# 369
  • Paris, France
  • Мнения: 14 396
Невена Турция и светско общество е оксиморон. Дори и в турските сериали - детето тръгва за “Американското” училище и целува ръка на баща си и забрадената си майка.
Нещо като колко модерни били арабките, защото носели Гучита под бурките.

Турски сериали не съм виждала, признавам си. Приятелките ми туркини живеят в западна Европа, като повечето са заминали сами, да учат или да поживеят там. Някои са родени в Германия или Франция. Естествено, че има забрадени туркини, но близки такива нямам. Никоя от приятелките ми или майките им (с които съм се срещала) не ходят забрадени, поне в младостта си. Никоя от тези жени не би и помирисала мъж, който е отгледан в семейство като това на приятеля на авторката. Повечето са се оженили за турци като млади, защото са се влюбили, защото турците омайват, а не са студени и резервирани като западните мъже. След разводите си никоя не тръгна да живее с турчин, освен сестрата на най-добрата ми приятелка, но нейният е млад, красив, светски, образован, печелещ и с починали родители 😇.

Забрадени българки имаше и в окръжните градове през 70те. Имаше и по-консервативни хора. Имах съученичка, чиито родители не я пускаха да преспива у приятелки и се ожени рано девствена. Родителите и са с висше образование, тя също и завърши елитна гимназия, където останалите си правехме каквото си искаме.

В Турция има светско общество и модерни градове. Има и семейства, в които жените живеят както живеем ние. Познавам западняци, които работят в Турция и не се оплакват, като някои са сами жени.

Разбира се, написаното не се отнася за семейството на приятеля на авторката, което и посмъртно няма да приеме разведена жена с дете. Още по-малко родила извънбрачно.

# 370
  • Мнения: 1 457
Nevena, не е редно да сравняваш туркините и други мюсюлманки живеещи в западна Европа, още по-малко такива родени там, с тези живеещи и родени в мюсюлмански държави. Различни са като манталитет. В Турция има и много по-либерлно настроени хора, особено сред младите, но повечето турци все още са доста консервативни.

И аз познавам една жена, близка на моя леля, която от 40+ години е щастливо омъжена за арабин от ОАЕ, там живеят и му е единствена съпруга. И тя много добре знае какъв късмет е извадила. На това му казват anecdotal evidence.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 16:33 от Tessaria

# 371
  • Paris, France
  • Мнения: 14 396
Nevena, не е редно да сравняваш туркините и други мюсюлманки живеещи в западна Европа, още по-малко такива родени там, с тези живеещи и родени в мюсюлмански държави. Различни са като манталитет. В Турция има и много по-либерлно настроени хора, особено сред младите, но повечето турци все още са доста консервативни.

И аз познавам една жена, близка на моя леля, която от 40+ години е щастливо омъжена за арабин от АОЕ, там живеят и му е единствена съпруга. И тя много добре знае какъв късмет е извадила. На това му казват anecdotal evidence.

Anecdotal evidence не съм ползвала. Между другото, познавам доста българки като близката на твоята леля, но те са стари, вече 70-90 годишни, от поколението на моите родители.

Повечето дошли сами на запад, туркини са в пъти по-напредничави и отворени от родените на запад. Все пак сами са избрали друг модел на живот.

Познатите ми туркини, родени от 1955 до 1980г са в пъти по-толерантни и светски от самата мене 😇.

Не отричам, че в Турция има много консервативни хора, че културно са в близкия изток и че семейството на приятеля е от костилките, които няма да я приемат заради детето. С дете, много българи и семействата им няма да я искат.

Проблемът с неприемане на жена с дете не идва от религията, а от икономически и културни съображения. В Исляма няма забрана мъж да се ожени за чужденка, за жена с дете и/или за християнка. Семейство ислямисти биха я приели по-лесно от нерелигиозно семейство на турски еснафи.

# 372
  • Мнения: 18 960
И с прислуга да е, ако си без право да излизаш сама и още 100 ограничения... струва ли си??

# 373
  • Мнения: 1 457
Повечето дошли сами на запад, туркини са в пъти по-напредничави и отворени от родените на запад. Все пак сами са избрали друг модел на живот.

Е, и аз това казвам, има причина туркините живеещи на запад да са напуснали родината си.

# 374
  • Мнения: 18 401
А, не излизат. Дъщерите на семейството от Истанбул, които познавам, излизат, та и работят. Висшистки, инженерни специалности. Сега, ако иде реч за някое село...

Общи условия

Активация на акаунт