Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 64

  • 36 861
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 316
То всичко хубаво, но доколкото гледам новините - хората в хосписите изкарват около 2-3 месеца след настаняването. За онзи дето ги изхвърляше след това в горичката пък въобще няма какво да се коментира.

# 16
  • Мнения: 528
Мисля, че мислите много напред. Възрастните имат мотивация за живот от това да се грижат за себе си и за внуците си примерно. Я станете на 70 и бъдете с всичкия си и отидете в хоспис, където има хора с дименция или не могат да се обслужват сами. Много няма да ви е приятно, и на 80 да сте. Вярно има забавления за възрастните в хосписите и т.н., но характерите ни се променят от сега когато сме на 30-40-те години и когато сме на 70-80. Даже възрастните в един момент стават малко и инатливи и е много трудно, когато повдигнете въпроса, било и за тяхно добро, ако държите на тях и са сами примерно. В бг хосписите към момента са ужасни и ако не е някой частен, там предимно са много тежки случаи на старост вече, без наследници/деца или ако наистина на близките им не им пука за тях. След 20-30 години дано да е различно.
В кръга на шегата, чичо ми който е на 70+, не искаше да се запише в пенсионния клуб, който е на 50 метра от дома му, щот отишъл първия ден на откриването му, и решил, че са прости, щот не могат да играят шах, та тъй.
Иначе бъдеща идея за хоспис от “нов тип” извън града с всичките удобства би била успешна след 10тина-15 години

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 14:29 от MaryPop

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 209
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/07/25/4373098_ekaterina_kir … ef=home_NaiNovoto
Рядко откровено интервю.Който иска да тегли кредит като му кажем да си сметне вноската към края на годината с 300-600 отгоре да не хуква в търсене на сваляне звезди, защото няма да стане.От последния месец има един слух но май е истина.Депозитен туризъм в Румъния, където лихвите по депозити в евро се движат между 3-5%.

# 18
  • Мнения: 177
Поредната журналистическа неточност или нарочно клик-бейт заглавие.
10 % от 2,50 прави 2,75, и това е най-лошият сценарий за след 2 години време...

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Страшно повишение на лихвата, няма що.
От 2.56 няма да стане и 3%. Как реши, че ще се плаща с 300 лв. отгоре, не знам.

# 20
  • Мнения: 295
Ако не се бъркам, мисля, че сподели очаквания  лихвите по кредитите да нарастнат "до нива, надминаващи 4%" до края на другата година. Иначе заглавието е страхотно немърливо.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 17:12 от Lora Lay

# 21
  • Мнения: 7 748
Sadness1, ти не работеше ли банка?
откъде ги измисли тия 300-600 лв повишение на вноската

# 22
  • Мнения: 2 818
ЧС, най-добрия вариянт за инвестиция в такъв бизнес е чрез фондова борса. Има много такива публични компании и съссигурност ще са успешни предвид застаряващото запдноевропейско и американско население. Само едно не разбирам, каквсеки трети е с деменция? Не ми се връзва.

Относно лихвите, и в сащ ги гласяха бавно и плавно да се вдигат, но хоп и се вдигнаха рязко с доста. И задруги държави същата история - Канда, Нива зеландия, Австралия. Даже в НЗ вече реално тренда на цените се обърна, но те вдигнаха преди година. Няма да се очудя ако и при нас шихвите до декември станат 5.5-6%, пък всеки да си смята кошко ще мъ скочи вноската, но няма да е с 10%, по-скоро с 50%.

А бих се доверил на саднес, все пак има вътрешна информация. Изпбщо ме ги слушам банкерите по публичните изяви. Първо казват с 10, после 20 и тн. Сваряват жабата бавно бавно. Казвам го защото целенасочено лично следях пресконференциите на хамериканските банкери и те действаха така.

# 23
  • Мнения: 7 748
показвам с картинки, с математика няма да стане
ето какво се случва, когато лихвата се вдигне 100%



# 24
  • Мнения: 2 818
Ок, ама кой е теглил 100к лева за 10г за София? Сложи го 200к евро за 36г и сложи 6% лихва.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-05/new-zealand-h … ars-as-rates-rise

# 25
  • Мнения: 41 074
ЧС, най-добрия вариянт за инвестиция в такъв бизнес е чрез фондова борса. Има много такива публични компании и съссигурност ще са успешни предвид застаряващото запдноевропейско и американско население. Само едно не разбирам, каквсеки трети е с деменция? Не ми се връзва.

Май всеки чете по диагонал. В идеята ми нямаше нищо за деменция, а ставаше дума за приятно и сигурно изживяване на златната възраст. Иначе може да се направят кооперативи от възрастни хора, които заедно да си построят градчето...

Това "всеки трети" вероятно касае и най-леките случаи, които иначе не ги броим.

# 26
  • Мнения: 7 748
Гого, дръж се сериозно, познаваш ли човек, теглил 200к евро за 30 год?
и сори, ама калкулаторът на ДСК не е предвидил 6%  Simple Smile

ето 200 хил лв за 30 год

Скрит текст:



# 27
  • София
  • Мнения: 4 668
А защо не сложим 60% лихва? Може да е теглил от някой лихвар и да е заложил 2 бъбрека.
Сегашните нива са 2.5. Нормално е от там да започнем.
Иначе можем и 250% лихва да си смятаме.

А сумата няма значение за лихвата и вноската. Просто се явява коефицент.
А тя е съобразена първоначално с покупката и доходите. Т.е. всичко е относително при сумите.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 17:37 от Танграта

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 209
LaughingМного зависи големината на кредита, хубаво е клиентите да се подготвят за най-лошото.При 400 000-450 000лева кредит каквито има много в София 500лева отгоре е оптимистичен вариант.Проблема е и психологически.Надявам се че 500лева отгоре няма да съборят никой.Той се изразява в това че закупилия имота започва да се лишава от най-различни придобивки и неща които е имал за даденост за да даде тези 500лева.Всичко това е гарнирано с чисто психологическия момент на прецакването защото при спад на цените хората се чувстват ужасно.Както тук има хора които тържествено обявяват как били купили 2018 за еди колко си и сега колко как бил тройно поскъпнал и как те били победили в живота и надвили капиталзима Laughing., така при един срив с 20-30% както беше 2009-2011 хората се чувстват смазани.Като ги викнеш с добрата новина, че ще плащат 300-400лева отгоре носят ключа и знам че не вярвате , но аз съм виждала (бях стажантка тогава) как побеснели наглед спокойни хора са замервали с ключовете на апартаментите си колеги и са си тръгвали.Други направо са заплашвали с убийство брокери и продавачи че са ги измамили и са ги търсили да си им върнат парите и да си вземат имота.
Знам, как сега ама не било като тогава, ама доходите били други и т.н.Настоящото лято едно към едно прилича на това от 2008-ма с отричането с идващите новини които чертаят ясен сценарий и т.н.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 668
Плачете малко на чужд гроб ми се струва. Банките дават теоретичен максимум 60% от дохода. А и той трудно се стига.

500к не ги раздават на всеки 2ри.

Примерно на хора с 10 000 чист доход на месец това е 2500лв вноска. И плачем, че ще скочи с 500лв. Ми, те ще си го преместят у другия крачол. И така ще почакат 2-3 години, и после пак вноската ще падне. Колко да се лишат? Няма да има за поскъпнал хляб, поскъпнал ток и поскъпнали краставици? Чистачката ще поиска по-високо заплащане? Ми най-много да започнат да си чистят сами. Вместо на 2 пъти на Малдивите и Сейшелите, ще ходят по веднъж, а 2я път в Гърция. Вярно, ще им е гадно, но ще се стискат хората, криза е. Ама да се хвърлят ключове, просто не виждам как ще стане.


Sadness, виждам, че пише, че си в Плодив.
Не ги мисли софиянци чак толкова. Да, има доста заеми по 500к, ама не е случайно. Заплатите са други, доходите от имоти са други, търсенето е друго, всичко е друго. Аз, например не се хващам да правя сметката на пловдивския пазар, нищо че ни делят едни 150 км.

Общи условия

Активация на акаунт