Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 64

  • 36 837
  • 745
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 613
Не може всички да инвестират в акции. За повечето хора инвестирането в имот е лесно и сравнително сигурно. При смешните банкови лихви, които доскоро бяха отрицателни имотите са добра опция за запазване стойността на парите.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 21:22 от Мъфин

# 46
  • София
  • Мнения: 16 025

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.
Връщало е до сега. А как ще е в близките 10 години няма кой да ти каже. Ванга умря, а досегашните борсови резултати не гарантират бъдеща печалба.

# 47
  • Мнения: 2 799
Имоти и фондова борса са пряко колерирани, за сащ говоря. А БГ икономика и западна икономика също са пряко колерирани. Всеки сам даси прави изводите. При повишаване на лихвите, пишман имвеститорите от последните 2г вероятно ще са с отрицателна печалба.

# 48
  • Мнения: 3 749
Това беше предсказуемо:

"Свободните офиси в София достигат нов връх от близо 18%
Пазарът регистрира отрицателно нетно усвояване за второ поредно тримесечие, което означава, че повече площи се освобождават, отколкото се заемат.
38% от тях са разположени по продължението на бул. "Цариградско шосе", сочат данни на консултантската компания MBL."

# 49
  • Мнения: 481

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.
Връщало е до сега. А как ще е в близките 10 години няма кой да ти каже. Ванга умря, а досегашните борсови резултати не гарантират бъдеща печалба.

Това за средната възвращаемост е от 70 години на сам. Иначе за последните 10 години е малко повече

# 50
  • София
  • Мнения: 241
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.
След 10 години пък ще им е хубаво, че имота купен за 400 000, ще е 450-500 000.

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.
През това време обаче ще са живели в хубав имот или ако не са живели са прибирали наеми от него. И в двата случая печелят.

400 хил инвестирани в индекс с 10% възвращаемост ще станат около 800 хил след 10 години. 400 хил инвестирани в имот с 3% възвращаемост за първите 3 години, 3.5% за следващите 4 години и 4% за последните 3 години от 10 годишния период и 100 хил поскъпване ще ти дадат около 640 хил. Това при пълна заетост и игнорирани всякакви разходи по ремонт и поддръжка на апартамента, данъци и други месечни такси. Ако ще живееш в апартамента няма проблем, ама за инвестиция като 2ри или н-ти имот е по- трудна сметката.

Напълно съгласна съм, ама тук не очаквай каквато и да е диверсификация на инвестициите. Нали сме българи, явно можем само и единствено да наливаме всяка спестена пара в имот Satisfied трагедия пълна.

# 51
  • Мнения: 9 873
Единият от АП. Ни го купихме от човек, притежаващ 138 броя АП. В центъра на София, почти всички стари строителство. Трагедията беше пълна, да. Горкият човек, продаваше единия си ап., За да си купи кола, да си пообиколи света. Горкият.

# 52
  • Мнения: 14 629
Цитат
Както тук има хора които тържествено обявяват как били купили 2018 за еди колко си и сега колко как бил тройно поскъпнал и как те били победили в живота и надвили капиталзима Laughing., така при един срив с 20-30% както беше 2009-2011 хората се чувстват смазани.Като ги викнеш с добрата новина, че ще плащат 300-400лева отгоре носят ключа и знам че не вярвате , но аз съм виждала (бях стажантка тогава) как побеснели наглед спокойни хора са замервали с ключовете на апартаментите си колеги и са си тръгвали.Други направо са заплашвали с убийство брокери и продавачи че са ги измамили и са ги търсили да си им върнат парите и да си вземат имота.
В онези години слушах лично от банкер,как изнемогващи да плащат са се криели.Накрая,когато идвал момента да ги изведат от имота са се окупирали там.Струпвали пред външната врата тежки мебели и т.н.,за да затруднят достъпа вътре.

# 53
  • Мнения: 481
Единият от АП. Ни го купихме от човек, притежаващ 138 броя АП. В центъра на София, почти всички стари строителство. Трагедията беше пълна, да. Горкият човек, продаваше единия си ап., За да си купи кола, да си пообиколи света. Горкият.

То няма лошо, усвоил е едни пари и си е купил човека апартаменти, това не значи че е направил най- доброто финансово решение, представи си ако беше инвестирал поне част от тези пари в индекс внесто в апартаменти щеше да има в пъти повече. Другия вариант като има толкова много по- добре да беше продал някаква част и да си построи кооперация. Като цяло българина има изключително ниска финансова култура и затова страната е толкова зле. На всеки мечтата му е да купи апартамент и да го отдава под наем.

# 54
  • Мнения: 1 613
Единият от АП. Ни го купихме от човек, притежаващ 138 броя АП. В центъра на София, почти всички стари строителство. Трагедията беше пълна, да. Горкият човек, продаваше единия си ап., За да си купи кола, да си пообиколи света. Горкият.

То няма лошо, усвоил е едни пари и си е купил човека апартаменти, това не значи че е направил най- доброто финансово решение, представи си ако беше инвестирал поне част от тези пари в индекс внесто в апартаменти щеше да има в пъти повече. Другия вариант като има толкова много по- добре да беше продал някаква част и да си построи кооперация. Като цяло българина има изключително ниска финансова култура и затова страната е толкова зле. На всеки мечтата му е да купи апартамент и да го отдава под наем.
Темата е за пазарът на недвижими имоти, ако се намирахме в трейдър тема щяхме да си говорим за други неща. Супер тъпо е човек да обижда сънародниците си особено когато се е прибрал да живее в България и се интересува от имот в тази страна.

Последна редакция: вт, 26 юли 2022, 00:47 от Мъфин

# 55
  • Мнения: 481
Единият от АП. Ни го купихме от човек, притежаващ 138 броя АП. В центъра на София, почти всички стари строителство. Трагедията беше пълна, да. Горкият човек, продаваше единия си ап., За да си купи кола, да си пообиколи света. Горкият.

То няма лошо, усвоил е едни пари и си е купил човека апартаменти, това не значи че е направил най- доброто финансово решение, представи си ако беше инвестирал поне част от тези пари в индекс внесто в апартаменти щеше да има в пъти повече. Другия вариант като има толкова много по- добре да беше продал някаква част и да си построи кооперация. Като цяло българина има изключително ниска финансова култура и затова страната е толкова зле. На всеки мечтата му е да купи апартамент и да го отдава под наем.
Темата е за пазарът на недвижими имоти, ако се намирахме в трейдър тема щяхме да си говорим за други неща. Супер тъпо е човек да обижда сънародниците си особено когато се е прибрал да живее в България и се итересува от имот в тази страна.

Къде виждаш обида? Аз констатирах факт.

# 56
  • Мнения: 528
Реално може да има и 138 кюлчета злато наред с апартаментите, вие вече профил на човека му направихте. Ма със 138 апартамента не бих го ожалила, че е загубил доходност от алтернативна инвестиция. Всеки инвестира в това, в което се чувства добре. И да загуби половината стойност на активите си, пак няма да потъне. И очевидно начинът, по който си изкарва парите, му е/или е бил най-доходоносният актив. Нека си ги харчи с кеф или да си купи оше нещо, докато го обсъждаме.

# 57
  • Мнения: 180
На мен ми стана интересно от предишната тема за това окупиране на имоти в Испания, и как се отървават от натрапниците в крайна сметка?

Бях в Мурсия през 2018 и същата история ми разказа българка, живееща там. А, именно, че нашенски роми се самонастаняват в празни жилища и когато испанският собственик разбере, не може да ги изгони, защото са с деца.
Няколко десетки семейства бяха пострадали така. Имало цяло, новопостроено блокче, населено с наши сънародници, нищо, че жилищата били на замазка и с небоядисани стени. Бяхме шокирани с колежката и много не се вързахме, но явно се случва. Жената неколкократно ни предупреди да не казваме, че сме от България.

# 58
  • Мнения: 123
Ако не се бъркам, мисля, че сподели очаквания  лихвите по кредитите да нарастнат "до нива, надминаващи 4%" до края на другата година. Иначе заглавието е страхотно немърливо.
.



 НемАрливо. И учителката по български да къса дипломата😁. А сте изписали цял " чаршаф" да се хвалите с образованието си.
 И по темата за лихвите вече съвсем се оплетохте. Объркахте и сметките, и анализа, и прогнозите.

# 59
  • Мнения: 399
Проблемът не е , че ще се вдигнат вноските с 200-400лв, а че икономиката може да се срине /забави и хората да си загубят работата и да не могат да си намерят достатъчно бързо нова работа.

Общи условия

Активация на акаунт