Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 64

  • 36 839
  • 745
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 799
Е то е ясно че тоя път няма стане като 2009. Ама азтука не споря какво ще стане, нито колко ще се вдигнат лихвите. Просто гледам в деугите държави с колко скочиха. Или БГ е различно? И да отг навъпроса, почти всичките ми познати, които теглиха кредит са взели над 400хил лева, защото считат, че ще станат кредит и милионери.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 209
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.

# 32
  • Мнения: 3 751
Защо ги размятате тези калкулатори, като 60% от купувачите са кеш?

Проблем ще имат само строителите с кредит, за купувачите с тези проценти е доста трудно.

# 33
  • Мнения: 3 537
На мен ми стана интересно от предишната тема за това окупиране на имоти в Испания, и как се отървават от натрапниците в крайна сметка?

# 34
  • Мнения: 6 698
явно неофициално ги копат в градината . друг начин не виждам.

# 35
  • Мнения: 528
Как решихте, че лихвата ще стане %5 и ще се застопори там? В щатите вече мина 6%. Аз бих смятала 200 000 к лева с лихва 8%, вие си развивайте оптимистичните сценарии. Никой не ви кара да сложите 60% или 250% лихва, ма ако ще смятате си направете оптимистичен, реалистичен и песимистичен вариант и точно от там тръгнете. Ако пишещите тук вземат 3-4-5 к лева и повече заплати месечно, радвайте се, ма да знаете, че масово вземат под 2 к лева месечна заплата. И ако си мислите, че пазарът на НИ не се движи в някаква симбиоза и зависимост с останалите инвестиционни инструменти/активи, нещо сте в грешка.
Вие ще купувате ли скоро или вече сте купили имоти?

# 36
  • Мнения: 2 799
Не знам колко купуват с кеш, но ето разбивката на бнб. От 2018 насам 6м лева за ипотеки, от които 2020 насам 4м. За 2г 4м ипотечни и 2м потребителски. Двойно повече спрямо 2018-2020.

https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/c … _dyn_type_bg.xlsx

# 37
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Страшно повишение на лихвата, няма що.
От 2.56 няма да стане и 3%. Как реши, че ще се плаща с 300 лв. отгоре, не знам.


Новите кредити ще са с по-високи лихви наесен

Лихвите по кредитите у нас са 2-2.5%, а в Румъния - над 6%

"Предстои вдигане на лихвите на кредитите. Първо банките ще предприемат тази стъпка за новите си клиенти. Смятам, че есента ще видим първите банки, които ще повишат лихвите по новоотпуснати кредити. Засега България остава остров на ниските лихви в сравнение със страните около нас, където те вече се вдигат.

У нас лихвите по жилищните кредити се движат между 2.2-2.5% - исторически ниски нива. Докато в Румъния например вече са над 6%. Над 6% са и в Унгария и Чехия, в Полша са над 8%. В САЩ само за една година лихвите по ипотеките генерираха сериозен ръст и от 3.5% сега са 6.5%. В целия свят започва тази тенденция за всички видове кредити", коментира в предаването (О)позиция на "Сега" кредитният експерт Тихомир Тошев, управител на "КредитЦентър".

# 38
  • Мнения: 2 799
Българина е велик. Нас лихви не ни ловят, а когсто ни уловят сме баровци и плащаме отгоре, щото можем Grinning. На запад казват “this time is different”, a ние тук казваме “какво общо има България с [постави име]”.

# 39
  • Мнения: 481
На мен ми стана интересно от предишната тема за това окупиране на имоти в Испания, и как се отървават от натрапниците в крайна сметка?

Слагаш си една охранителна система със сензори и/или си плащаш 20-30 евро на месец на фирма подобно на СОТ в бг. Ако ги изтървеш и се нанесат над 48 часа май другия вариант е да им плащаш да си тръгнат. По повод за пнсионирането бг трудно ще се конкурира с Португалия и Испания. Аз не мога да си представя да отида в хоспис в бг. То по принцип навсякъде е страшно даже и в по- бели държави има голяма вероятност работниците да са от третодивизионни държави с по-ниска етика и морал. Не ми се търси сега ама преди година бях гледал един клип как черен работник в хоспис в щатите удря по лицето някакъв възрастен човек който беше напълно беззащитен.

# 40
  • Мнения: 1 613
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.
След 10 години пък ще им е хубаво, че имота купен за 400 000, ще е 450-500 000.

# 41
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Е то е ясно че тоя път няма стане като 2009. Ама азтука не споря какво ще стане, нито колко ще се вдигнат лихвите. Просто гледам в деугите държави с колко скочиха. Или БГ е различно? И да отг навъпроса, почти всичките ми познати, които теглиха кредит са взели над 400хил лева, защото считат, че ще станат кредит и милионери.

Вече съвсем не е ясно какво ще стане. Може и по-лошо да стане.
2009-та поне нямаше гореща война с реални бойни действия на 200 километра от България.
Нямаше и глобална енергийна криза като сегашната, която застрашава целия свят.
Днес прочетох, че Путин окончателно намалил подаването на газ към Западна Европа и по другата тръба.

Дори не се наемам да правя прогнози какво предстои в следващите месеци и години.
Едно е ясно в Цяла Европа и особено в нашия регион обстановката става крайно несигурна и нестабилна.

# 42
  • Мнения: 481
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.
След 10 години пък ще им е хубаво, че имота купен за 400 000, ще е 450-500 000.

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.

# 43
  • Мнения: 1 613
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.
След 10 години пък ще им е хубаво, че имота купен за 400 000, ще е 450-500 000.

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.
През това време обаче ще са живели в хубав имот или ако не са живели са прибирали наеми от него. И в двата случая печелят.

# 44
  • Мнения: 481
Танграта,
Пазара на имоти е единен в страната досежно посоката на цените.Дадох пример със София тъй като там кредитите са по-големи и максимума от 600лева който посочих отговаря на кредит от около 450 000.Иначе и в страната има такива кредити, предимно за къщи.Между другото точно в София бях на стаж и тези случки са от там Laughing
Вярвай ми обаче няма да им е гадно на тези хора, че ходели в Гърция вместо на Малдивите, а това че имота купен за 400 000евро струва 340 000.
След 10 години пък ще им е хубаво, че имота купен за 400 000, ще е 450-500 000.

Ако за десет години стойността е скочила само с 50-100К пак трябва да им е гадно защото като погледнеш 10 годишен период инвестиция в индекс СП500 връща средно около 10% на година.
През това време обаче ще са живели в хубав имот или ако не са живели са прибирали наеми от него. И в двата случая печелят.

400 хил инвестирани в индекс с 10% възвращаемост ще станат около 800 хил след 10 години. 400 хил инвестирани в имот с 3% възвращаемост за първите 3 години, 3.5% за следващите 4 години и 4% за последните 3 години от 10 годишния период и 100 хил поскъпване ще ти дадат около 640 хил. Това при пълна заетост и игнорирани всякакви разходи по ремонт и поддръжка на апартамента, данъци и други месечни такси. Ако ще живееш в апартамента няма проблем, ама за инвестиция като 2ри или н-ти имот е по- трудна сметката.

Общи условия

Активация на акаунт