Витамин В12 - тема 9

  • 39 857
  • 802
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 78
За Бургас ,ако някой може да насочи за хематолог.За онлайн консултацията с кой лекар ще ни посъветвате да се направи?

# 736
  • Мнения: 2 268
Аз лично съм се консултирала с д-р Мария Савчева в Хийли. Обърна ми внимание и на кръвната картина, и на витамините, и на ТСХ-то, доста съобщения разменихме за една консултация. По спомен 30 лв беше нейната консултация.

# 737
  • Мнения: 1 943
Майка ми е със същите показатели,но тя е с бъбречна недостатъчност и от там анемията. Слагат и някакво инжекции в корема и някаква система желязо -под лекарско наблюдение -на няколко месеца

# 738
  • Мнения: 348
Здравейте, след пускане на б12 по мое усмотрение постановявам, че имам дефицит. Изглежда ми сериозен. В процес съм на търсене на лекар във Варна или Добрич(ако имате препоръки), за да ми пусне цялостни изследвания. До колкото разбрах трябва да хематолог да отида. В допълнение кръвната ми картина е в норма всичко, фт3 и фт4 са в норма, ТСХ ми е високо, имам завишени мат и тат. За сега тях ги оставям и се фокусирам върху б12, че ми изглежда сериозно…

Последна редакция: пн, 22 май 2023, 15:11 от Troubly

# 739
  • Мнения: 3 615
Тсх-то е високо.
А, с този хемоглобин, хематокрит, и да не ги изреждам, за мен жената е за добър хематолог. Само желязото няма да оправи нещата най-вероятно, може би поне и хубава диета ѝ трябва. Б12 не е чак толкова ниско, по-важно е да вдигне желязото, но докато се вдига то, ще пада Б12 най-вероятно.
Ако не е в град с добри лекари, в Хийли се намират много добри хематолози за онлайн консултация, на приемливи цени.
Пишете малко така на конвейрн.Не е чак толкова зле,и за 19дни хемоглобина ще се вдигне след прием на желязо.И защо решихте, че Б12 ще пада въобще?Доктор ли сте?

# 740
  • Мнения: 1 106
Здравейте, само се жалвам за моите иглички и изтръпвания, най-накрая бях на невролог, общо взето нищо не ми каза, но се оказа че този път фолиевата ми е ниска. Коя форма ползвате, която да е добра на фолиева киселина?
Също така последно когато се обостриха изтръпванията приемах едни витамини за коса, в които има вит. Б5, щом ги спрях леко затихнаха. Явно ту нещо предозирам и изчеровам друго... Дали е добре да се взима например бкомплекс, дали ще балансира нещата 🤔

# 741
  • Мнения: 11 876
Фолиевата трябва да е фолат (активната форма), аз съм си вземала винаги Неофолик мета и съм доволна. При дефицит вземах по 2 т.е. 800мкг.
Относно Б комплекса, зависи какви са формите и дозите.

# 742
  • Мнения: 42
Здравейте, искам да попитам и в тази група дали при това ниво на В12, е подходящо да вземам подезичните метилкобаламин от 1000 единици на Natural Factors и всеки ден ли да ги приемам или няколко пъти седмично.

# 743
  • Мнения: 11 876
Да, подходящо е. Всеки ден вземайте поне 1,5-2 месеца и след това почивка от поне 20 дни и нови изследвания. Аз лично от тази марка не съм доволна, но други има които са доволни. И фолиевата е ниска, може да си вземете Неофолик мета. Вит.Д също е нисък.

# 744
  • Мнения: 42
mibobo,  благодаря!
Вит. Д е брутално зле, там направо не знам как ще го наваксвам🤦‍♀️ За фолиевата киселина също обмислям прием на метилирана форма, но още не мога да си съставя план коя добавка по кое време и в какво количество да приемам.

# 745
  • Мнения: 11 876
Вит.Д поне 5000 дневно на първо време, после може и да намалиш малко. Вземай задължително с вит.К2 и магнезий. Фолат може 1 месец по 800мкг и после да минеш на 400мкг още месец.
В12 до обяд, че дава енергия. За вит.Д казват да не се взема вечер, че пречи на производството на мелатонин и пречи на съня, аз не съм забелязала такова нещо, че понякога си го вземам вечер.

# 746
  • Мнения: 42
mibobo, сърдечно благодаря за ценните указания.
Бъдете здрава🤗

# 747
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 282
mibobo и аз се възползвам от твоите съвети 🌝. 5000 вит Д на колко капки вигантол се равнява, благодаря

# 748
  • Мнения: 236
mibobo и аз се възползвам от твоите съвети 🌝. 5000 вит Д на колко капки вигантол се равнява, благодаря
На 10

# 749
  • Мнения: 1 708
Да допълня нещо във връзка с мелатонина и вит. Д, уточнявайки, че съм прочела нещо и не съм специалист - витаминът пречи на производството на мелатонин, който пък има роля и отношение за качеството на яйцеклетките. Ако човек няма проблеми със съня и няма за цел да подобрява репродуктивните си функции, може да приема вит. Д, както прецени.
Аз, когато приемах добавки при подготовка за ин витро, се стремях да пия вит. Д най-късно до 14 ч.

Общи условия

Активация на акаунт