Витамин В12 - тема 9

  • 39 589
  • 802
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 4 503
Аз бях чела в някаква статия, че Б витамините се пият сутрин, поне 30 мин. преди хранене. Не си спомням каква беше причината, но ще потърся статията и ще я постна тук. Не че тя беше в някакъв медицински журнал, ама го спазвах правилото. Grinning Сега правя почивка и ще изследвам до къде съм стигнала.

# 406
  • Мнения: X
Благодаря, питах понеже оплакванията ми от страна на стомашно-чревен тракт ги водят "на нервна почва", оттам ми хрумна да изследвам и този витамин и беше нисък. Мислех, че така може да се докаже, че проблем със стомах/черва реален има...

# 407
  • Мнения: 11 840
toni7295 поне 2-3 месеца прием на таблетките или спрея, и ще се натрупа няма страшно. През лигавицата влизат директно в кръвния поток и заобикалят проблем със стомах.

Гърненце аз като вземам на гладно В12 и ми става малко лошо, ще кажеш че ми нахлува кръв в главата и ми се замотва. И затова винаги вземам след храна и на детето така практикувам

# 408
  • Мнения: 2 258
Може да не можете да усвоявате обикновените форми на витамините, тогава ви трябват метилирани. Покачването на нивата отнема и време, не става за месец.
Инжекциите повечето са хидроксикобалмин, който също е синтетична форма на витамина.

# 409
  • Мнения: 4 503
Не е същата статия, която четох, но горе долу същото пишеше - https://www.24chasa.bg/zdrave/article/10799298
Водоразтворимите витамини се приемат на празен стомах. Витамин С и цялата разгърната група В витамини трябва да се разтворят във вода, за да ги усвои тялото ни. Смесени с плътни сухи храни стават до голяма степен неизползваеми. Пийте водоразтворимите витамини на празен стомах с чаша вода. Това препоръчва в секцията от съвети за здраве и уелнес на Кливланд клиник семейният лекар д-р Перес-Галардо. Витамините от В групата освен обозначени с числа - В1, В2 и т.н., може да се срещнат и под други имена: тиамин (В1), рибофлавин (В2), ниацин (В3), пантотенова киселина (В5), пиридоксин (В6) , биотин (B7), фолиева киселина (В9) и кобаламин (В12).

# 410
  • Мнения: 11 840
Това е когато става дума за прием през стомах, т.е. гълтане на таблетки.
А тези които вземаме ние минават през лигавица и директно в кръвния поток.

# 411
  • Мнения: 5 860
"Сорбифер" ли много го хвалехте за попълване на дефицити на желязо и феритин?

# 412
  • Мнения: 4 503
Аз за един месец попълних дефицит на феритин със Сорбифер.
Благодаря, mibobo. Аз таблетки пия, но ако мина на друга форма, ще имам предвид че за нея не важи. Simple Smile
Допълвам. Сега, като ми заработи логиката, съвсем ми се изяснява защо написаното се отнася за таблетки, които минават през стомаха. По-добре късно, отколкото никога, да ми дойде акъла Grinning

Последна редакция: пн, 23 яну 2023, 18:06 от Minnie.Mouse

# 413
  • Мнения: 495
Привет,
След посещение при хематолог поради генетични мутации (хомозигот PAI и MTFHR) и спонтанни аборти, пуснах кръвни изследвания.
Приемам метилираните форми на фолиева и б12.
Въпреки че е в границите, б12 ми се струва нисък. Бях го спряла за 3 седмици преди да направя изследванията.
Какво е вашето мнение и за нивата на хомоцистеин?

# 414
  • Мнения: 11 840
Нисък е и хомоцистеина е висок, особено за забременяване.  Какви дози приемаш и колко време?

# 415
  • Мнения: 495
Нисък е и хомоцистеина е висок, особено за забременяване.  Какви дози приемаш и колко време?
1 таблетка дневно под езика - 1000mg метилкобаламин

Как се смъква този хомоцистеин?

# 416
  • Мнения: 11 840
Той обикновено е висок когато има дефицит на витамини от група В, така че като се качат нивата би трябвало да спадне. Той е един от показателите да потвърждаване на дефицит на В12.
Преди това с какви нива си била, в смисъл качва ли се от тези таблетки, ако са неподходящи да ги смениш. Спрея на БетерЮ е добър има и други препарати.

# 417
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Как процедирате с децата си? След като започнете да им давате витамин Б12, колко продължава приемът пред контролата? Ако на контролата, да речем, е в добри стойности, след колко време проверявате отново какви са нивата му?

# 418
  • Мнения: 11 840
Давам според дефицита, ако е малък давам 1-2 месеца, ако не повече. След попълване, проверявам след 3-4 месеца как е.

# 419
  • Мнения: 495
Той обикновено е висок когато има дефицит на витамини от група В, така че като се качат нивата би трябвало да спадне. Той е един от показателите да потвърждаване на дефицит на В12.
Преди това с какви нива си била, в смисъл качва ли се от тези таблетки, ако са неподходящи да ги смениш. Спрея на БетерЮ е добър има и други препарати.

Честно казано не съм го изследвала преди да започна приема. Аз го пия и от скоро, след което спрях за 3 седмици. Гледам си изследванията от преди година и половина - бил е пак нисък 263 (тогава не знаех, че имам генна мутация).
Възможно ли е от ниските стойности на витамина да се получат иглички по ръцете и краката? Другото, на което бих ги отдала, е ковид - нали вече го водят като остатъчно след боледуване, пък аз бях болна преди няма и месец.
Дали ще има проблем, ако приемам Метилкобаламина и в същото време Уримил?

Общи условия

Активация на акаунт