Избор на апартамент на последен етаж?

  • 2 381
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 897
Аз отдавна живея на последен етаж. За мен това никой да не може да ти тропа по тавана и да си максимално далече от шума и праха по улицата си е незаменимо. Когато отгоре има тавански помещения или подпокривно пространство с въздушна кухина няма проблем със студ и жега.

Но това си е чист последен етаж, както е в заглавието на темата, а не предпоследен. Като има хора над теб е все тая дали е предпоследен или 2ри - 3ти. Преимущества се губят. Иначе тераста ако е направена като трябва с хидро и термо изолация и с правилния наклон за отводняване не е толкова страшно, че е над част от стая.

# 16
  • Мнения: 187
Ако е последен етаж - да, но под тераса на съседите - никога повече. При теч от покрива и със собствени средства можеш веднага да реагираш, а в другия случай (при съсед темерут) стоиш, гледаш и хабиш нерви докато се задействат нещата.

# 17
  • Мнения: 12 760
Ние имаме такъв имот, под тераса. Съседът направи първокласен ремонт и наистина не пропуска грам. Даже с кофи изливахме вода на тяххната тераса, за да ни демонстрира как не тече от него.

Но течеше, и следователно се просмукваше от съседната тераса, където собственикът е мърляч и не му се разправя, а и няма средства.

Та... от мен не.

# 18
  • Мнения: X
Аз също бих казала, че имот на последен етаж е по-добра идея от имот под тераса. Покривът е задължение на всички съседи и при теч ще бъде ремонтиран от всички. По дефиниция покривната тераса също. Но действителността е друга. А и точно от терасите строителите пестят най-много. И точно терасите съседите най-често отказват да ремонтират.

# 19
  • Мнения: 152
Аз следих строежа на подобен апартамент с голяма тераса отгоре и според мен тази тераса не е проблем. В нашия случай терасата отгоре се води "покривна тераса" и е обща част на сградата, т.е отговорността да се поддържа е на всички, но е с право на ползване на прилежащия апартамент. Не знам какъв е случаят тук, но подозирам че е същото.

Гледах също и изолациите, които се слагат. Освен стандартната покривна изолация, при нас имаше слой топлоизолация, върху нея допълнителна хидроизолация и чак тогава се слагаха плочките. Реално, такава тераса е по-добре от само покрив.

Проблеми с наводнявания има на всеки етаж, не само на последните. Мен например скоро ме наводни съседа, който е направил незаконно някакво мокро помещение над спалнята ни. И това се случва много често, независмо от етажа.

# 20
  • Мнения: 2 897
В нашия случай терасата отгоре се води "покривна тераса" и е обща част на сградата, т.е отговорността да се поддържа е на всички, но е с право на ползване на прилежащия апартамент.
Идеята е, че ако е темерут съседа може да не пусне майсторите до терасата, независимо кой плаща.
Това пак се решава или със съд, или с бой, ама отнема време и нерви. Помага ако си си направил застраховка на апартамента навреме, тогава застрахователя си ги притиска, а техните адвокати имат опит точно с такъв тип дела и минават по-бързо.

# 21
  • Мнения: 13
Наистина ако съседа е проблемен ще е проблем, но шансът за това особено за човек който купува в ново строителство ми се струва малък. Изглежда че въпросът опира до качеството на строителството. Ако има двойна топло и хидроизолация както твърдят не мисля че ще има проблеми с течове.

# 22
  • Мнения: 2 897
И при новото строителство е пълно с темерути, не разчитай на това. Но ако строителя е качествен би трябвало да дава 10 години гаранция, та не е толкова страшно.

# 23
  • Мнения: 13
За 190к би трябвало. А и в случай на теч колко сериозна би могла да е щетата? Едва ли ще е фатално. По-скоро неприятно откъм време, разправии и финанси за оправяне

# 24
  • Мнения: 2 897
Някои видове мухъл могат да причинят много сериозни здравословни проблеми, пък ти си го оценявай колко голяма щета е това.
А главният проблем е, че за да се отремонтира със сигурност често трябва да се разбие терасата чак до бетоновата плоча, а понякога проблема е и във фасадата, не само терасата. Та е много време, пари, шум, нерви, а и добри майстори не се намират лесно.

В момента цените са безумни, та това че е 190к нищо не значи.

Последна редакция: пт, 05 авг 2022, 21:12 от bboiko

# 25
  • Мнения: 2 042
Предишното ми жилище беше на предпоследен етаж като частично над спалнята и хола съседите отгоре имаха тераси.
Сигурно звучи смешно, ама една вечер при проливен дъжд бях сложила легени на спалнята до мен, защото се процеждаха капки вода...
Дамата отгоре беше известна личност, доста отсъстваше и като сифоните на терсата й се запушеха с листа, ставаше като мини езеро.
И другото неприятно беше, че хранеше гълъбите на терасата си и имах чудесно озвучаване сутрин Simple Smile
Та на последен етаж бих купила, но под тераса определено НЕ.

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 09:25 от bubkab

# 26
  • Мнения: 31
Аз лично не бих взел такъв имот поради всички описани причини и най-вече заради риск от течове.
Все пак понеже става на въпрос за сграда ново стройтелство ако толкова много искам този конкретен имот бих направил следните неща:
- да проверя каква е гаранцията на самата сграда и да знам много много ясно какво строителят и инвеститорът биха направили при евентуален проблем в следствие на нормални експлоатационни условия - дъждове, сняг, снеготопене и т.н.
- да разбера кой притежава апартамента с въпросната тераса - дали собственика/собственичката планира подобрения на терасата и какви точно - пример: изграждане на тента или навес с евентуални промени по терасата. При такива трябва да има съгласие на етажната собственост и бих изискал нотариално заверено съгласие за покриване на евентуални щети в следстие на структурни промени и подобрения. Така после ако се стигне до съд може да се съдите и изисквате претенции и покриване на разходи за отстраняване на евентуални проблеми.
- бих помислил колко дълго ще ползвам имота - ако е краткосрочно във времето на гаранция на самата сграда може би си заслужава. Ако искам да живея там за много години - не.

И лични наблюдения - преди години бях под наем в апартамент с тераса над едната спалня, изнесох се заради течове и постоянна влага. Сега живея в апартамент, който е под подобен апартамент с тераси отгоре, когато го купувах и двата бяха свободни, но умишлено исках апартамент без тераса и избрах по-нисък етаж и ограничена гледка спрямо по-хубава гледка и рискове от течове. Другите неща за жега лятото и евентуален студ зимата вече са описани в темата.

# 27
  • Мнения: 2 897
По-важно е да се провери репутацията на фирмата строител и дали е от тези, които за всяка сграда откриват нова фирма и после я закриват за да няма за какво да бъдат осъдени.
Със или без нотариално заверено съгласие за покриване на евентуални щети съседа отгоре носи отговорност, въпроса е, че делата се влачат бавно. А на него може и да не му пука за съгласието на етажната собственост и прочие, ако е темерут.

# 28
  • Мнения: 8 802
Аз следих строежа на подобен апартамент с голяма тераса отгоре и според мен тази тераса не е проблем. В нашия случай терасата отгоре се води "покривна тераса" и е обща част на сградата, т.е отговорността да се поддържа е на всички, но е с право на ползване на прилежащия апартамент. Не знам какъв е случаят тук, но подозирам че е същото.
да, има такова понятие, но как точно е записана терасата в нот актове на всички? Как се записва правото на ползване?

# 29
  • София
  • Мнения: 405
Предишното ми жилище беше на предпоследен етаж като частично над спалнята и хола съседите отгоре имаха тераси.
Сигурно звучи смешно, ама една вечер при проливен дъжд бях сложила легени на спалнята до мен, защото се процеждаха капки вода...
Дамата отгоре беше известна личност, доста отсъстваше и като сифоните на терсата й се запушеха с листа, ставаше като мини езеро.
Та на последен етаж бих купила, но под тераса определено НЕ.

Живели сме в подобно жилище и повече не бихме повторили.
Изкарал съм една безсънна нощ пренасяйки тенджери, легени и т.н., защото горната тераса беша се превърнала в басейн от запушени сифони!
Най-готиното беше, че собственичката не живееше в България, та докато я открием, тя да се свърже с роднините с ключовете и т.н.
Страшен филм, който не пожелавам на никой. Особено ако терасата над апартамента има как да се напълни с листа например.
Тогава наводнението е неизбежно.

Общи условия

Активация на акаунт