(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 768
  • 764
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 749
Защото сега имаха възможност да ми ги донесат, носят ги отдалече и нямаше как по-рано.

# 76
  • София
  • Мнения: 5 203
Е, значи не ги сееш Simple Smile
Щото аз съм си купила семена за ягоди Simple Smile))

# 77
  • Русе
  • Мнения: 385
Мале, Светла се похвалва с първите домати, а аз мога да се оплача, че моите са към своя край вече. Почнаха да съхнат масово листата, нагоре прави цветове все още, но като цяло узряха до 4-5ти род и го обрахме. Масово също така се разболяха от върхово гниене след много големите жеги. Като цяло средна работа тази година. Нямаше голяма реколта, но и не беше трагично. Просто много жега и суша и не става така.
Зеленият боб също отиде в контейнера. 3-4 реколти даде на полусянка. Доволен съм и е приспособим към частично засенчване.
А ето ги и новите краставички, сложени директно от семе в земята в самия край на юли.

С този добър темп очаквам до края на месеца да развият листната маса и през септември да ражда. На пакетчето пишеше 50 дни вегетационен период. Това ще рече, че около 20ти септември ще започнат да плододават ли?

# 78
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
А аз тепърва започвам зимнините. Оставила съм нарочно необрани домати още на първа китка, да узреят много, поливам ги на 4-5 дни да са сладки. Плевели и треволяци колкото искате, но им пазят влага. При нас тия дни е направо хладно, само 28°, нощем доста хладно. Но им е добре.
Пипера, милия, гадая като поливам, че плевелите са по високи от него, но пък чушки бил, поливам през ден. Краставици, тиквички, боб ( и него търся в треволяк), бамя и а доста, всеки ден бера. За поредна година плевелите помагат, а не пречат. До седмица - две ще започне брането на пипер, тук таме вече има червенко. Люти чушки също има доста, въпреки че аз много ям и вероятно ако слагам в буркани по- скоро ще купя. Патладжаните едреят. И така, късничко, но стават нещата.

# 79
  • На морето!
  • Мнения: 5 770
И при мен всичко изсъхва, върховно гниене, акари, каквото има- при.нас е. Даже миризливките ги гледам стягат багажа- при нас ще умрат от глад завалийките.
Иначе и голи охлюви няма, всъщност никакви няма, но снощи се срещнах и с причината- млад и пъргав таралеж, който гордо мина през малкото ми останали цветя, за да ги довърши и тях и да се приключи с тая селска идилия.
Тук не е валяло от месец поне - суша и горещ вятър, мисля да разуча "Пеперуда" танца, току виж докарам някой друг милиметър влага.
Ето го нашето Гробище за домашни домати


И една нахална госпожа, която хванах в спалнята ми представете си (слагам я в скрит текст, че е отвратителна)
Скрит текст:

# 80
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Ай, заминават си милите 😢
Ето как е при мен, ходих да погледна , в пипера има още влага, днес е трети ден откакто последно полях .








Отчитам като голям плюс, че сложих засенчваща мрежа точно преди зверските жеги . Тогава имахме проблем с водата и въпреки това, доматите не пострадаха.

# 81
  • София
  • Мнения: 5 203
И аз съм много доволна и да благодаря на всички, които ми дадоха кураж за засенчваща мрежа!
Рапарига, колко см е това чудовище?

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Нашите малини също взеха да изсъхват.
При малините сега изсъхват клонките, които са дали плод. Другите, би трябвало , да се борят с живота и да са зелени. Дано да е така и при теб.Когато имаш време, можеш да изрежеш тези плододавали стъбла, за да си помогнеш в работата напролет.

# 83
  • Мнения: 6 829
И аз чакам да се зачервят доматите. Тук - там има някой червен. Имаше два-три, които се развалиха, единия корен целия махнах, другите се държат. Нямам търпение да се зачервят и да ги опитам. Пипер, чушки има, наедряват, няма още червени, краставици има, но определено единия сорт горчи, но ги ядем, нали са мои 😝. Тиквичките едва се отчитат с някоя.
Близо 2 месеца не е валяло дъжд. Поливам през ден.
Късно заложих разсад за домати (14 и 21.03), късно засадих в градината (края на май, началото на юни), сега късно ще бера (само да станат 🙏).

# 84
  • Мнения: 449
И при нас е суша. Доматите са повод за социален живот, да обикаляме и раздаваме на близки. Концепцията ми за късни реколти, обаче, не е много стабилна. Царевицата, която засадих няколко седмици след първата, почти стана на шума, без да направи значими кочани. Две коренчета късни краставици изсъхнаха, вторият боб малко ме съмнява също.

# 85
  • Мнения: 924
Ето и нашите първи домати от преди седмица. Повечето са такива, не знам какво им има. Няма да пръскам, колкото изкарат толкова.

# 86
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
То вече и да пръскаш няма смисъл, няма да се оправят плодовете.

# 87
  • Мнения: 9 905
Аз поливам почти всеки ден и на листа много го докарвам. Домати ми се намират, Герганата пак спря да връзва, а черитата съхнат, но поне вързалото зрее. Черното чери само е във възход.
От 8 корена патладжан върза само едно патладжанче и то колкото пинг-понг топка. Май им е горещо. Утре ще го снимам.
Та, като цяло и при мен лек застой, но не и упадък на градината. Сигурно е нормално за средата на август.

# 88
  • Мнения: 924
Корнишоните и те ли се гледат на мрежа? Засадих на 11-12 места по 3 семки, ще видим колко ще излязат. Ако някое не излезе, може ли друго да изкопая и преместя, че са ми на две места, не се събраха заедно на един ред

# 89
  • Мнения: 353
Здравейте момичета и Ники!
При мен днес за първи път от май месец поваля за 20 минути.Голяма суша...земята е нацепена толкова,че може да си сложиш ръката в цепнатини.Лозето има много грозде,но няма да може да налее.Корнишоните втора реколта за сега вървят чудесно.Зелето,карфиола,праза и броколите също са добре.Пипера е долу горе,вече има червени чушки.Доматите са болни,но все пак успях да изсуша доста(единственото добро от високите температури)Утре ще снимам градината.
Мисля да използвам днешния дъжд и утре да засея спанак(чудя се дали не е малко рано?)
Досега вакумирах доматите,утре продължавам с цвеклото и зеления фасул.

Общи условия

Активация на акаунт