Как да оправя отношенията си с майка си?

  • 2 913
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 052
Какво ще следваш, ако не е тайна? Simple Smile

Иначе - научи се да говориш за пари. Това не е тема табу. Сама можеш да управляваш финанси, но в семейството, което ще създадеш един ден, това управление минава през обсъждане.

Тия оди за родителите звучат много сладко, особено след като си обяснила два поста по-нагоре как  се стараеш да ти виждат очите само като излезеш до тоалетната през преходния хол. Споко, и ние сме били млади, знаем как е.
Иначе в кои части на света има газ вече и от новините може да се научи.

# 46
  • Мнения: 22
Какво ще следваш, ако не е тайна? Simple Smile

Иначе - научи се да говориш за пари. Това не е тема табу. Сама можеш да управляваш финанси, но в семейството, което ще създадеш един ден, това управление минава през обсъждане.

Тия оди за родителите звучат много сладко, особено след като си обяснила два поста по-нагоре как  се стараеш да ти виждат очите само като излезеш до тоалетната през преходния хол. Споко, и ние сме били млади, знаем как е.
Иначе в кои части на света има газ вече и от новините може да се научи.
Информатика в Софийския университет.
Не че не искам да говоря за пари, далеч не ги приемам като тема табу. Но просто ми се вижда нахално детето да разпитва родителите си кой колко пари дава за него. Това мое убеждение може да е напълно грешно естествено, но все пак те работят, изкарват пари, плащат сметките и аз да се навра между тях и да чакам отчета... Някак не ми е естествено просто.

# 47
  • Мнения: 1 992
Значи нямаш проблем да я игнорираш и да се опълчваш в моменти, когато те критикува. Тоест не си зависима от нея.

# 48
  • София
  • Мнения: 35 088
Ох, всичките 17-18-19 г около мен бачкат това лято - кой за шофьорски курс, кой за семестриална такса.
Някви, много читави, хем родителите имат парса.

# 49
  • Мнения: 22
Ох, всичките 17-18-19 г около мен бачкат това лято - кой за шофьорски курс, кой за семестриална такса.
Някви, много читави, хем родителите имат парса.
Аз по принцип също работя в една езикова школа, но сега е лято, съответно учениците са по-малко. Отделно и школата е нова, съответно има по-малко ученици от по-развитите школи. Нещо друго за лятото не потърсих, защото ще следвам в друг град, налага се често пътуване особено сега като понаближи окмотври месец. А и искам първо да свикна със софийското ежедневие вместо веднага да се натоваря със следване и работа.
Значи нямаш проблем да я игнорираш и да се опълчваш в моменти, когато те критикува. Тоест не си зависима от нея.
За момента съм зависима от нея. Първа година ще ми е в университета (не съм прекъсвала обучението си), по-натакък като успея да се напасна с ежедневието и си намеря работа със сигурност ще се постарая да не завися от нея.

Последна редакция: пн, 08 авг 2022, 16:49 от Kar1

# 50
  • Мнения: 12 752
То хубаво на 130 години все ще си дете на мама и тате, но с издръжката в университета нещата стоят така: мама и тате те издържат, ако си редовно обучение и докато навършиш 25 години, но -- ако могат да го направят без особено затруднение. Много младежи в днешно време се издържат изцяло или частично сами, докато следват в университет.
Не че това има нещо общо с тегавите ти отношения с майка ти, просто е погрешно да си мислиш, че те са длъжни, защото са ти родители. Просто защото не са безусловно длъжни.

Това е офтопик, само детайл от бъдещето ти.

# 51
  • Мнения: 22
То хубаво на 130 години все ще си дете на мама и тате, но с издръжката в университета нещата стоят така: мама и тате те издържат, ако си редовно обучение и докато навършиш 25 години, но -- ако могат да го направят без особено затруднение. Много младежи в днешно време се издържат изцяло или частично сами, докато следват в университет.
Не че това има нещо общо с тегавите ти отношения с майка ти, просто е погрешно да си мислиш, че те са длъжни, защото са ти родители. Просто защото не са безусловно длъжни.

Това е офтопик, само детайл от бъдещето ти.
Разбира се, че не са длъжни да го правят. Нито смятам в следващите години да не работя, но идвам от по-малък град, нещата тук са доста по-спокойно, отколкото в София и ми се ще да свикна с обстановката там и тогава да започна работа и там. Редовно обучение съм, ако това има значение.

# 52
  • Мнения: 1 992
Просто потрай още малко, ще видиш, че като заминеш и се виждате рядко нещата ще се оправят, все пак ставаш и самостоятелна.

# 53
  • Мнения: 31 648
Майка ти ли ще плаща за университета?
По закон е длъжна.

Няма значение дали плаща или не.
Тя не е длъжна да търпи такова отношение.
Само това, че живее с нея остава да търпи и други неща. Примерно физически побой.



Това автоматично ще я принизи, а целта е да израсне.
Разбира се, изборът е неин.

Вярно е.
Но някои хора от дума не разбират.
Ето, моята майка отдавна ми свикнала.
И да, случвало се е да съм била без работа, да ми е плащала част от университетската такса.
Но не съм позволявала такова отношение.
Примерно аз никога няма да си измия чиниите като ям.
Нея това я дразнеше, отне и години да свикне, че ще ги мия след 10,20 или може и 30 минути.
Просто казвам "не ми се мият, имам си друга работа, след малко"
Иначе специално с майка ми сарказъм рядко съм ползвала, тя е що годе разбран човек.
Но ето. Авторката пише, че за закачалка майката крещи.
Това не е нормално. За мен тая жена не е добре.

# 54
  • Мнения: 6 690
Ей чудех се от какво да се оплача..
Знаех си, че съм увредена - ако имах по-малко от 6, майка ми се сърдеше.
Ама аз си я обичам много, въобще това не ми пречи.

# 55
  • Мнения: 8 799
...както тя казва - да да, как аз, която съм нейни собственост ще се държа така.... Следователно - караница.
ето това наистина е така, тя гледа на тебе като на нейна собственост.
Иди на психолог и поработете със "слагането на граници", ти трябва да се разграничиш от нея има си чалъми, ще те научат.

# 56
  • Мнения: 948
Мило момиче, и аз съм израстнала с властна майка, та знам какво ти е. Мога да ти кажа само едно : взимай се в ръце, защото докато мама ти плаща квартирата, обучението, сметките, джобните , тя винаги ще те прави зависима от нея. Чувството за вина и парите са най-лесния начин да те манипулира. Определено майка ти има Ннякакви проблеми или криза на средната възраст, но щом не искаш да ти дава тон в живота, ще си го поемеш сама в ръцете. Е, ако искаш да я изтърпиш още една година, докато се установиш в София ти си знаеш, но тя ще те тормози и от разстояние.
Няма да я промениш, нито пък себе си трябва да променяш, заради нея. Просто запомни, че докато тя ти дава, ти ще си зависима. Няма как да станете приятелки, ако тя не иска. Другия вариант е малко да се дистанцираш. Дръж се нормално, но по студено.

# 57
  • SF
  • Мнения: 21 167
Възможно е разстоянието и раздялата малко да ви поотдалечат и да попречат на хармонията между вас. Ще й липсваш. Няма да има на кого да се кара.
Ти пък ще си подреждаш вещите по своя си начин и ще продължаваш да си прилежна. Изтрайвай някак телефонните разговори и дните за празниците, когато ще се прибираш в твоя град. Гледай на тях като на нещо, което все пак дължиш на родителите си. Сега е млада, но майка ти ще остарява и ще става още по-трудна и невъзможна, особено за един млад, зает с други мисли и грижи човек. Остави шестиците! Ще имаш деца, а тя няма да одобрява как ги отглеждаш, как ги обличаш, кога ги приспиваш...  Това е положението! Важното е, че сега ти предстои да се срещаш с нови хора и ще трябва и тях да търпиш, а всеки ще се появи с характерчето си, възпитанието си и странните си навици. Майка ти с нейното телефонно мрънкане ще ти е малък проблем.

Едва ли някой може да ти даде работещ и проверен съвет как да оправиш отношенията  с майка си. Временната раздяла е добър опит! Simple Smile

# 58
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Ако си пълнолетна и работиш, изнасяй се! Майка ти няма да се промени.
Аз също съм много педантична и отчитам като огромна грешка натиска върху детето ми да е отличник до 4 клас, класната се караше лично на всеки родител за оценка под 6. И аз мъмрех детето. После се успокоих, сега е в гимназията и бележника е пъстър. За оценка не се карам, обсъждаме да видим какъв е проблема и да се реши. В стаята му не влизам, освен да забърша прах и пусна прахосмукачка, ако го няма, иначе той си чисти. И въобще моите си обсесивни глупости, няма да налагам на семейството си. Това че аз съм бъгната в главата, не означава че трябва да им тровя живота. Да виждам всяка троха, прашинка, нещо ако е накриво, но ставам и го оправям, а не им меля. Това е отровно отношение и нищо освен да се отдалечим, няма да постигна. Майка ти има нужда от психолог поне. Но най добре е да се изнесеш и да си независима, като тя няма достъп до новото ти жилище.

# 59
  • Мнения: 22
Благодаря ви за отговорите момичета! Явно в крайна сметка раздялата наистина е единственият вариант. Напоследък и аз съм доста изнервена, всяка подобна кавга я мисля с часове, предполагам от нетърпението да се изнеса и най-накрая моят ред да си е мой ред и да си намирам нещата на място и здрави. Някои бяха писали, че ще се меси при децата, в реда на моя апартамент... Затова просто не ми се и мисли, отсега мога да си представя как се бърка навсякъде и прави това, което смята за добре. Просто не ми се и мисли, всеки проблем си има своето време, ще му мисля като дойде.
Отново ви благодаря за всички съвети!

Общи условия

Активация на акаунт