Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 42

  • 26 624
  • 763
  •   1
Отговори
# 60
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
За термопомпи дали има отделна тема или можем тук да обсъдим кой какво е избрал?
При изградено вече подово решихме, че се отказваме от котел.
Финансиране някакво съществува ли или очаква ли се? Някой назад спомена, но не уточни.

# 61
  • Мнения: 1 596
Водата ще я изследване и ще бъдем сигурни дали е годна за пиене. Мисълта ми беше как ще се почистват евентуално някакви кални наноси на дъното на този контейнер. Все пак водата извира от земята. Молбата ми беше някой да сподели опит, ако има такъв пластмасов резервоар.
Чак пък за пиене в никакъв случай. Минерална вода в бутилки поне е лесно за снабдяване.
На контейнера може да му сложите помпа и филтри и да го ползвате за домакинството и баня/тоалетна.

# 62
  • Plovdiv
  • Мнения: 382
Водата ще я изследване и ще бъдем сигурни дали е годна за пиене. Мисълта ми беше как ще се почистват евентуално някакви кални наноси на дъното на този контейнер. Все пак водата извира от земята. Молбата ми беше някой да сподели опит, ако има такъв пластмасов резервоар.
Чак пък за пиене в никакъв случай. Минерална вода в бутилки поне е лесно за снабдяване.
На контейнера може да му сложите помпа и филтри и да го ползвате за домакинството и баня/тоалетна.
Благодаря за мнението. Надявам се да ни се получат нещата. 🍀

# 63
  • Мнения: 1 621
За термопомпи дали има отделна тема или можем тук да обсъдим кой какво е избрал?
При изградено вече подово решихме, че се отказваме от котел.
Финансиране някакво съществува ли или очаква ли се? Някой назад спомена, но не уточни.
Аз поне не съм срещала информация за планирано финансиране на ТП.
То и като цяло за енергийна ефективност парите бяха много малко, та предполагам, че много малко хора ще могат да се възползват от тях.

Въпреки, че сме в Европейския съюз от 2007 при нас почти няма програми за финанисиране за енергийна ефективност както е в Европа. А да не говорим, че там ТП са по-евтини.
Една ТП тук ми я предлагаха за 25 000лв, а мой състудент в Полша я намери при него за 17000.
Питах тук дали ще ми я монтират ако си я докарам от Полша, казаха че ще си изгубят лиценза ако монтират ТП закупена извън БГ.  Та толкоз за интеграцията ни с Европа. Тя е само на думи.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 566
Да, и да отбележим, че Европа не ни спира - има тук местни играчи, на които ще им секне милионната далаверка, ако вземем, че си поискаме това, което имат гражданите в цивилизованата Европа... Както ги заболя за Капитан Андреево, така ще ги заболи и ако енергетиката влезе в 21-ви век (например ТЕЦовете, ВЕЦовете, вятърните паркове, полетата с фотоволтаици - все са на по-равноправни граждани, за които се пишат закони и се маже пред Европа).

# 65
  • София
  • Мнения: 1 398
За термопомпи дали има отделна тема или можем тук да обсъдим кой какво е избрал?
При изградено вече подово решихме, че се отказваме от котел.
Финансиране някакво съществува ли или очаква ли се? Някой назад спомена, но не уточни.
Аз поне не съм срещала информация за планирано финансиране на ТП.
То и като цяло за енергийна ефективност парите бяха много малко, та предполагам, че много малко хора ще могат да се възползват от тях.

Въпреки, че сме в Европейския съюз от 2007 при нас почти няма програми за финанисиране за енергийна ефективност както е в Европа. А да не говорим, че там ТП са по-евтини.
Една ТП тук ми я предлагаха за 25 000лв, а мой състудент в Полша я намери при него за 17000.
Питах тук дали ще ми я монтират ако си я докарам от Полша, казаха че ще си изгубят лиценза ако монтират ТП закупена извън БГ.  Та толкоз за интеграцията ни с Европа. Тя е само на думи.
Няма финансиране за ТП, нито за слънчеви панели и фотоволтаици. В милата ни родина се предлагат само банкови кредити. В цяла Европа поне последните се финансират и то на 50%.
Имаше програма по общини за подмяна на отопление с твърдо гориво, най-често с климатици. Или котел на пелети с газов такъв.
В (като Вятър) какво подово сте изградили, за какъв котел?  След като домакинствата излязат на свободният пазар на електроенергия, не се знае какво ще стане с цената. Или ако не се подновят договорите за доставка на гориво и поддръжка на нашия АЕЦ? Много неизвестни, но много спекулации и необосновано високи цени на ТП. Никакъв лиценз няма да си изгубят въпросните фирми, а само печалбата по веригата. Мъжът ми е в тази сфера от много години и познава почти всички ла*няни фирми. Общо взето вносителите са малък брой, всички останали оферират и монтират при интерес от клиент, съответно тогава купуват, като понякога по веригата са трима и това трябва да го плати някой Frowning1

Да се похваля, че вече имаме ток Hands MetalHands MetalHands Metal Дали вследствие на трите ми мейла с въпрос дали и кога смятат да ни присъединят, физическото поставяте на електромера и получаване на ел. енергия стана един ден след даденият срок от два месеца.
Ще напиша колко ни  излезе, ЕРП Запад (бивше ЧЕЗ):
- изходни данни - 100 лв, 35 дни
- заверка на проект - 120 лв, 40 дни
- след издаване на РС и подаване на молба за догоров, 30 дни чакане, за да разпишем еднотипов договор съответно с нашите данни. Присъединителната такса за трифазен ток до 15 kw, предоставена мощност (уж) 13,4 kw  е 697 лв.
- кабел от стълба до мястото на таблото - 150 лв. Стълба е на ъгъла, на 1 м от границата на имота.
- Временно външно табло + контакти монофазен и трифазен - около 110 лв.
Общо около 1200 лв. Това е абсолютно минималната сума.
-

# 66
  • Мнения: 1 621
Не знам дали наистина ще си изгубят лиценза или не, но е факт, че едвали щях да намеря кой да я монтира ТП.
То и самите производители имат представителство в БГ и те като чуха не бяха много отзивчиви за монтажист. А представи си ако се наложи сервиз. Когато международните гаранции не са много добре регулирани е трудно да вземеш решение да си купиш ТП от съседна държава, макар да е 30% по-евтина от БГ.

Мен  също ме притеснява цената на тока на свободния пазар. Когато това се случи не знам дали ще е добре да се отопляваш с ТП.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
nellytan,аз така прежалих гаранцията на климатиците ,но те са с доста по-проста система .Виж , за термопомпа едва ли бих рискувала .
  При сегашните цени на тока ,ако отоплението на месец е около 300лв , на свободния пазар би трябвало да е около   900лв .
Съседката плащаше по 900лв за газ ,преди предпоследното увеличение .Съседите на пелети също харчат по 1т.  на месец .

# 68
  • Мнения: 1 621
Според мен цената на пелетите и на газа до 2 години ще се стабилизират и ще паднат доста.

За тока обаче не съм такъв оптимист, защото в региона само ние сме стабилни производители на ток. Не знам колко време ще отнеме на АЕЦ да се преориентира към друг източник на ядрено гориво и колко безпроблемно ще стане това.

Въпреки всичко това пак ми се ще да ползваме ТП, но високите цени на ТП много ме спират. Това заедно с очакваните високи цени за ток направо не ми се мисли.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Газът не подлежи на прогнози .За съжаление ,обаче ,цената на пелетите е зависима и от тока .До миналото лято бяха на нормални цени ,защото промишленият ток бе равен на цената на битовия .Естествено ,че има и други фактори ,включително и спекула ,но няма как  пелетите да се върнат на старите цени от 400-450 лв/т .

# 70
  • София
  • Мнения: 8 566
А и в България коя увеличена цена после пада с много? Ще вдигнат с 30%, ще свалят после с 5 максимум.
В цяла Европа токът е скъп, няма да останем ние като изключение завинаги. Пазарните принципи и регулации са едно на ръка, но екологичните няма да се разминат на никого в ЕС, според мен (и се радвам за това, всъщност).  Винаги има опцията да излезем от ЕС, но и тогава не вярвам да стане по-подредено в полза на обикновения човек.
Все пак смятам и че цената на тока ще влезе в по-нормални граници - тя се вдигна заради липсата на нормален добив на ресурси в световен план след пандемията, плюс увеличената цена на газа (доста централи са на газ). Свързани са нещата, според мен - колкото се отразява на пелетите, толкова, предполагам, и на тока.

# 71
  • Мнения: 1 621
Аз все си мисля, че и цената на газ-а в един момент и тя ще спадне. Ето Румъния и Турция вече почват да добиват газ. Азърбейджан, казаха че ще увеличат добива. Мисля, че и за Африка се говори, ще също ще има някакви доставки. Та може би до 2-3 години ще се стабилизират нещата за газ-а. Но както каза Тони това не означава, че ще намалят цената на крайния потребител.

Относно пелетите, не вярвам сега да имат висока цена заради тока. Нали все още има субсидии за предприятитята? Дори и да спрат собсидията не вярвам себестойноста да се качи чак толкова много на пелетите. Сега има огромно търсене, защото много хора се преориентираха от газ на пелети.

Но като цяло се очкава с каквото и да се отопляваш да е скъпо. На мен 1000лв на месец ми изглежда адски много. Сега плащаме по 50лв на топлофикация и 60лв за ток. Та ще е шоково, когато се преместим в къщата.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Субсидии за производителите на пелети има ,но не са 100%ви върху увеличението на цената на тока . Спомням се една от последните ни фактури за ток с компенсация  .Точните киловати не помня ,но по битови цени излизаха около 140 лв ,на промишлени цени беше 480 лв ,а с приспадната компенсация 350-360  лв.
  Нели,затова всички които допреди 3-4 години смятаха с калкулатори ,как едно саниране било безмислено ,защото щяло да се изплати след повече от 20 г ,сега са на друго мнение ,но и цената и на материалите  , и на изпълнението и  , вече е различна .

# 73
  • София
  • Мнения: 1 398
За субсидиите е напълно права Нелина. В момента осреднената цена на ел. енергията е 0,83 лв, а субсидията около 0,25 лв, т.е индустрията заплаща 0.58 лв при предишна цена около 0,20 лв. А зимата цената е била по-висока.

Именно в духа на разсъжденията ви от предните постове, ние почти отхвърлихме варианта ТП. Нищо, че можем да я вземем с една около 20% отстъпка и няма да плащаме за монтаж. Една ТП, с прости думи, прави 3.5 пъти икономия, т.е изразходва 1kW, а отдава средно 3.5 kW. Добър климатик, дори среден клас, изразходва следно на 1kW - 2.5-2.9 kW, като тук числото може да е силно променливо в зависимост от машината. А разликите в цените е в пъти. И ако се подкрепи отоплението с една каминка, ще се получи оптимален вариант.

Последна редакция: вт, 16 авг 2022, 18:47 от sofyia

# 74
  • София
  • Мнения: 8 566
В момента държавата доплаща всичко над 25 ст за киловат, до средномесечната цена (въпросното 0.83 лв). Затова и може даден бизнес, според плана си при доставчика, да плаща и още нещо освен тези 25 ст.

Общи условия

Активация на акаунт