🌷Истанбул🌷 [тема 59]

  • 44 000
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 13 283
От Ортакьой(джамията) ще можем ли да стигнем пеш до Долмабахче? Идеята е да хванем транспорт до Ортакьой, да видим джамията и после да поемем към двореца. От там ще хванем нещо от Кабаташ до Таксим и от там бой на долу, френска уличка, Истиклял, кулата Галата, моста и т.н
Може, но е ненужно. Само площадът на Бешикташ е интересен. През останалото време се върви по много натоварена улица, а от двете страни са високи каменни огради, които отразяват още повече шума от колите. А разстоянието не е малко. Ходи се 40-50 минути. Моят съвет е, ако дойде автобус, в който може да се влезе, качвайте се. Wink Иначе на връщане веднага след Ортакьой, но от дясната страна се намира парк Йълдъз. Много приятен парк с два кьошка, които работят като ресторанти. А в горната част на парка се намира Шале Йълдъз - http://en.besiktas.bel.tr/entry/yildiz-sale-manor/

Когато съм влизала в джамията на Ортакьой (беше много отдавна), нямаше ограничения, но от прочетеното тук останах с впечатлението, че вече има някакви часове, в които се влиза.

# 706
  • Sofia
  • Мнения: 1 457
Пак към Веве: от Пиер Лоти бих слязла долу на булеварда покрай Златния рог. Там хващам трамвай Т5 до спирка Алибейкьой, а от нея метро М7 за мол Венеция.
Това е маршрутът, който ми се струва оптимален Simple Smile

# 707
  • Мнения: 10 354
И имайте в предвид че разглеждането на Долмабахче е дълго и изморително. В него не е като в Топкапъ, сам да хванеш една посока и където искаш да влезеш, да излезеш, да седнеш, пак да тръгнеш. В Долмабахче има предварителен маршрут определен за туристи, и като тръгнеш вървиш след хора които се влачат, оглеждат, спират се. Става доста задушно на места и няма излизане или връщане назад докато не минете целия маршрут. Облечете нещо тънко под якетата. Имайте в предвид също че повече от 3 хил човека за деня не допускат, та не се мотайте много преди това. Почнете с него, за да не стане да не ви допуснат като ви дойде реда. Много беше натоварено предната седмица с туристи.  Групи, групи и като се паднат отпред пред теб в двореца, не можеш да ги разминеш. Те спират екскурзовода да им разкаже. Стоиш зад тях, пътеките за разглеждане са тесни, трудно се разминава човек…Аз лично след всичкото това влачене бях смазана. И след ДолмБахчето не ми се ходеше никъде повече. Трябва да го съчетаете с нещо по-лежарно след това. Но това ще го прецениете вие за вашите сили и възможности на място. Ако сте и с деца, ще мрънкат сигурно.

Още нещо да добавя - на входа на самия дворец обувате тези терлички за едникратна употреба върху обувките си. И това съшо забавя ситуацията. Няма много места за сядане къде да се подпре човек и галимацията е пълна. 

А още с влизането от улицата, има проверка на чантите. Внимавайте какво носите, да не да ви изхвърлят нещо ценно за вас. Аз преди години се разделих с една пинсета за вежди изпаднала от несесера ми на подобна проверка.

Последна редакция: чт, 20 окт 2022, 15:06 от vici75

# 708
  • София
  • Мнения: 13 283
И аз да добавя към коментара на Vici. За нас времето в Долмабахче и харема беше значително по-дълго от предвиденото. Освен това ни бяха продали някакъв комбиниран билет, който включваше музея към двореца (намира се извън двореца, почти до площад Бешикташ) и Йълдъз  Шале. След двореца видяхме и тях, защото нали сме си ги платили ... Joy  То пък се оказаxa интересни. В този ден бяхме предвидили и парка Емиргян, до който се добрахме чак в 17 ч. и 50 минути. От снимките видях. Не съм чак с такава памет. Joy

# 709
  • Sofia
  • Мнения: 1 485
Здравейте! Не съм ходила в Истанбул поне от 10 години и много се вълнувам, защото много го обичам. Вероятно е страшно променен и ще съм благодарна на всяка помощ.
Намерих си старата Istanbulkart - има ли вероятност да е актуална и дали изобщо да я взимам?
Преди години съм ходила в едно медресе, в което рисуваха ебру и бях много впечатлена. Можете ли да ме насочите към подобно място?
Искам отново да разгледам Топ Капъ, по възможност с по-малки опашки. Ако ме насочите за местоположението на страничните входове, ще съм много благодарна.

# 710
  • Мнения: 7 914
Нощна птица, освен медресето Джафер ага, което е близо  до Топкапъ (Caferiye Sokak, Soğukkuyu Çk. No:5, 34122 Fatih), където вероятно си гледала ебру, сега открих едно друго място точно зад Йени джамия, преди да се излезе на пазара за разсади и семена.
Няколко дюкянчета са и в едното,  освен че продават рисунки, видях и нещо като реклама за уроци или демонстрация не мога да кажа точно.
Ebru Shops
+90 539 262 05 74
https://maps.app.goo.gl/4phrfVvPLAmMtEkn8

Ето и снимки, ако не се отвори линкът.

# 711
  • Sofia
  • Мнения: 1 485
Огромно благодаря, страхотни сте!
Нищо не се е променило в тази тема за 10 години - безкрайно позитивни, много полезни и влюбени до лудост в Истанбул котанки!

# 712
  • София
  • Мнения: 508
Здравейте! Не съм ходила в Истанбул поне от 10 години и много се вълнувам, защото много го обичам. Вероятно е страшно променен и ще съм благодарна на всяка помощ.
Намерих си старата Istanbulkart - има ли вероятност да е актуална и дали изобщо да я взимам?
Преди години съм ходила в едно медресе, в което рисуваха ебру и бях много впечатлена. Можете ли да ме насочите към подобно място?
Искам отново да разгледам Топ Капъ, по възможност с по-малки опашки. Ако ме насочите за местоположението на страничните входове, ще съм много благодарна.
Моята карта е от 2012 г. и още си е актуална. Последно я зареждах през май т.г.

# 713
  • София
  • Мнения: 13 283
Искам отново да разгледам Топ Капъ, по възможност с по-малки опашки. Ако ме насочите за местоположението на страничните входове, ще съм много благодарна.
Ако идваш от парка Гюлхане покрай Археологическия музей, опашките на проверките за сигурност са по-малки отколкото на входа откъм площад Султанахмет. Става дума за влизането в безплатния двор със Света Ирина. Но иначе касите са на едно място и входът за двореца е само един. Няма по-тарикатски начин за влизане. Simple Smile

Много ме е яд на тези проверки за сигурност. Едно време почти всеки ден от екскурзията минавахме през безплатния двор и излизахме улицата с трамвая при Гюлхане. Вече изобщо не си го и помислям. Sad А беше толкова приятно - огромни дървета, котки, без шума на трамваи и коли.

Най-вероятно картата е невалидна, но не пречи да пробваш. Като я доближиш до машинката, ще покаже има ли наличност. Нашата не можахме да я използваме. Купихме нови. Има значение кога е използвана/зареждана за последно, а не колко е стара.

# 714
  • Мнения: 7 914
Цитат
Много ме е яд на тези проверки за сигурност. Едно време почти всеки ден от екскурзията минавахме през безплатния двор и излизахме улицата с трамвая при Гюлхане. Вече изобщо не си го и помислям. Sad А беше толкова приятно - огромни дървета, котки, без шума на трамваи и коли.

Таничка, 😍 през юни точно така правехме и ние с моята приятелка и това беше първият ни кеф за деня.
И никъде нямаше големи опашки рано сутринта преди 9 ч.

Но през октомври - изненада 🤭!
От тъмни зори сигурно се нареждаха тези хора и опашките бяха навсякъде километрични - Йеребатан, Св. София, Топкапъ, че и за Синята джамия пък нали уж беше в ремонт.
Още не мога да си обясня това стълпотворение през октомври.

# 715
  • София
  • Мнения: 1 185
Мили дами, влючвам се с няколко бързи въпроса..
Тази сутрин много набързо решихме да посетим Истанбул в близките 2 почивни дни за учениците - 31.10 и 01.11.
И на седмокласника да му се отпусне душата малко. Та..имам Истанбулкарт, ще може 3-мата да пътуваме с нея, нали?? И колко струва сега едно пътуване, да си направя сметката какви пари да вкарам?? до седмица ще ми изникнат и други въпроси и пак ще питам.  Отдавна не съм ходила до Св. Стефан - трябва да прочета хубаво как се стигаше до там и Балат да разгледаме естествено..

# 716
  • Мнения: 6 063
Ние бяхме в Истанбул от 08.10. до 12.10. Пътувахме 3ма човека с една карта за транспорт. Мисля, че бях чела, че може до 5 човека да пътуват с 1 карта.
При първа покупка на карта, ако вкараш примерно 100 лири, 60 от тях взима за самата карта и останалите 40 зарежда като кредит. Едно пътуване беше 7.67 лири, като четох, че за второ, трето и четвърто пътуване цената намалява на 5.49, 4.17 и 2.63 /и май само за първия пътуващ/, но не съм засичала така ли е. По спирките и в метрото има автомати и можеш непрекъснато да проверяваш наличност и да зареждаш колкото искаш. Влиза първия, чекира се и подава картата на следващия. Simple Smile
Може да си свалите приложението Moovit, да си направите маршрутите и там дава за всеки маршрут на каква цена би излязъл.
До Св. Стефан ние ходихме с автобус, но зависи откъде ще пътувате. Ние бяхме в района на Аксарай и хванахме автобус 41Y. После се разходихме и из Балат. Много е хубаво там. В Св. Стефан може да се пазарува и с левове. Аз си купих много сладка гривничка с червен конец и сребърно кръстче за 15 лв.
Малко снимки от този район. Heart Eyes
Скрит текст:












Последна редакция: сб, 22 окт 2022, 11:55 от ❤️Bobby❤️

# 717
  • Варна
  • Мнения: 497
За съжаление за Moovit и Google maps трябва интернет, за да видите в реално време маршрутите  на градския транспорт и цени на билетите. Нямат функция офлайн.

# 718
  • Мнения: 6 063
Така е, но аз вечер в хотела гледах да си направя маршрута. Правехме програма къде ще ходим, набелязвах маршрута и запазвах екранни снимки, за да знам какво да търсим после като превоз.
Даваше ми опция за някакъв интернет там, но не посмях да се регистрирам, защото искаше телефонен номер и номер на паспорт. После от тук разбрах, че това май е някакъв общински интернет. Безплатен ли е? Най-кофтито при посещение на Турция е точно липсата на интернет. Аз бях активирала план на А1 за Турция, но беше по 5 лв. на ден и гледах да не го използвам всеки ден.

# 719
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 490
Вещичке,Да си жива!❤️🥰❤️🥰❤️ Благодаря!💜
Така,така,такааааа...
215 Евро за Калчо билет!🙄
Роже,туй ТалянцитИ са побъркаха,майка,
За Картофената нива,туй,ам заОлимпико,ич не питай!
Дур бакалъм,
Пепелче,и аз Пойраз гледах ,ама нея къща дето оди,бегло си я спомням.
Шимди,га сравних линка и мИстата,
Язе го видях от вапурчика туй мястУ- Викам тъй мястУ-Онуй Лий?😃 Тъй де,амчи как,по спомени от първитИ серии на Пригавора,аха.

Вичето,Vici75,Аджеба ти къмто черното кожено,некой аксисуар не грабна ли,искам да знам/джунджурляк - гривничка,пръстенче,Шалуви
Ами един аладжашал що ни сефтоса,иначе ръца пръцата я нареди,🥰😃.
Како напрай със сервиза,сефтоса ли го,снимай тука да видим каймаклия кайве изпраска ли на Чикагската диаспора,🐱
Айряна Шишеджам,оцеля ли в аероплана,не разбрах,сръбнахти ли го с Некоя мекичка?

Абе,да си кажа ,че още имам да пиша за третия и четвъртия ден,и туй тряба да станИ преди СП- аха,инак МачУвитИ койши зяпа😃🐱

Аз пък дето ходих се имаше Вилан,😃туй на немски,Уайфая 😃,и пакети- макети ич не търся.

Общи условия

Активация на акаунт