🌷Истанбул🌷 [тема 59]

  • 43 946
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 10 301
redemi, веднага давам отчет
Айде, топли парят, на пипер ударят 😂
Siyez Unlu Poğaça - много вкусни. Благодаря на съфорумките за рецептата❤. Другата седмица ще гги направя с мая.

Тук и кафето ми е истанбулско. В това средното не знам какво се слага. За това съм го захлюпила да не го гледате празно 😂



Айрянчето пристигна, че даже и студено беше от багажа. Бижута не съм купувала. Мъжа ми ми беше взел едни обеци от командировка преди две години, с тях съм накичена. Няма къде да нося иначе. Тук хората не са суетни и се качулят с разни боклуци. И нямам мотивация да нося. Хапвам си сушени смокини, маслинки имаме за салатаката вечер. Едни розови, та розови. Разкош. Добре че не ги набараха. Чам фъстък хапваме. Фъстъци си взехме. При нас по 10кг торби. Ама друго е да домъкнеш 200гр от Истанбул 😂

Последна редакция: нд, 23 окт 2022, 00:36 от vici75

# 721
  • Мнения: 1 652
В това средното се слага локум Simple Smile

# 722
  • Мнения: 10 301
Благодаря 😊. Явно ще стои празно за сега, че захар отбягваме. Но за гости няма проблем да се пълни.

# 723
  • Мнения: 306
Здравейте!
Аз малко със закъснение да разкажа на бързо за първото ни организирано пътуване до Истанбул. Благодарение на вас се справих,но доста хаотично ми се получи, нещо се позагубих в този град и още го гледам на картата и го изучавам за следващо пътуване.
Тръгнахме с автобус,всичко мина леко и рано към 6ч бяхме в Лалели.Понеже бяхме с детето на 6г.ни настаниха веднага.Хотела се казваше Сюрея, приличен,чист,но малки стаи,то банята беше колкото стаята.Имахме закуска,която беше пълно разочарование,спрямо БГ закуските по курортите ни.Да,не сме  останали гладни,но беше много слабо- един вид салам,кашкавал и сирене,наредени на широко на таблата и 3ма като си вземат и чакаш 15мин някой да зареди.
Кафето беше добро. Това ми липсваше най-много,кафее. Поне по 2 пия,и ми се искаше да си взема в ръка докато обикалям,но не видях такива кафенета  take a way,освен на метрото Vezneciler.
Бях решила да не се възползвам от организираните екскурзии, но се разубедих и записах да ходим до МОЛ 212,магазин за захарни изделия и кожена фабрика. Най-вече исках първите две неща да посетя. Да,обаче във фабриката загубихме цялото време,защото явно гида има договорки и % и седяхме до последно докато си напазатуват желаещите.До захарните неща не стигнахме,а до Мола с триста мъки,задръствания и шофьора изпусна отбивката и обикаляне с часове. Направо загубено време! Много ме е яд!
Вторият ден бяхме в музея на Мадам Тюсо.Бях си букнала от тук билети ,лесно го намерих,и беше много забавно.После тръгнзме към Босфора пеша...Е питайте защо,и аз не знам,като бяхме си взели карти за транспорта и тук ви питах каква е точно,защото я взех директно долу от автоматите.Загубихме ценно време докато стигнем до Босфора.Хапнахме рибен сандвич и се качих ме на корабче.Планувах Капалъ и Балат ,но стана късно. Поне видях маршрута за следващият ден-джамиите и Капалъ,понеже се прибрахме с Т1.
На другият ден рано обиколките джамиите и Капалъ и бързаме за другата организирана екскурзия до азиатската част- Виа Порт Марина и Фонтаните. Посетихме и аквариума и зоото с лъвовете,хапнахме ,хареса ни.После и фонтаните и те бяха атрактивни. И то свърши! Не остана време за друго.Ще трябва пак да ходим ,задължително! Дано се подредя до следващото пътуване,че сега бях супер неориентирана,макар че имах нет и сумати изпринтени карти и маршрути 😶

# 724
  • Варна
  • Мнения: 3 962
Вчера съвсем случайно в турски магазин Кипа  Депо видях 2 вида салеп - заготовка на прах и готова разтворима напитка . Салепа е любимата гореща напитка за всички времена в Турция направена от сушена и стрита на прах луковица на вид орхидея + мляко + захар поръсени с канела. Задължително пробвайте за студените есено/зимни дни като гореща напитка( става и с няколко капки ром/коняк вътре Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 725
  • Мнения: 7 903
Салеп само заради млякото не съм опитвала, но е добра идея с тези заготовки- мога поне да почерпя приятели, пък те да ми разкажат. 😂
Въобще турските сладкиши основно са с прясно мляко и мярката им е водна чаша - хранят се хората. 😂

МаманаЕмма😍, за Сюрея си права (два пъти съм била там с ТА), но да знаеш, че има и по- лошо. 😂
Хубавото е, че не се отказваш от следващо ходене, а хаотичното скитане ми е напълно познато - моите стройни планове винаги се обръщат с главата надолу там.
Но Vici🌹 е истинската царица на обърквациите. ❤️❤️❤️

https://www.instagram.com/reel/CgkO7D0Dj8d/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Последна редакция: нд, 23 окт 2022, 09:11 от pepel_ot_rozi

# 726
  • Мнения: 33
Здравейте групичка имам питане някой на скоро посещавал Florya Akvaryum в сайта на английски цената на билета е 315 Тл.На турски е 190 тл за граждани на Турция.Имате ли по точна информация.И за Сапфир не намирам актуална  цена на билета.Линка тук не се отваря дава грешка 🥴 За корабче по Босфора дали сте ползвали Дентур Авразия от Кабаташ и имате ли отзиви .

# 727
  • Майничка
  • Мнения: 12 649
Цените в сайта са актуални. 315 tl онлайн, 350 - на каса.

# 728
  • Мнения: 810
Здравейте! Ходили сме в Истанбул 2 пъти с организирани екскурзии, видели сме дворците и Босфора. Чудя се как ще е по Коледа в Истанбул? Мисля да ползваме транспорт и хотел от Акватур и да си обикаляме двете с дъщеря ми, не съм много сигурна дали ще се оправим, но съм оптимист, програмите на агенциите са все едни и същи. Питането ми е дали си заслужава посещението на Виапорт Венеция, някой посещавал ли го е скоро, не намерих за него инфо на първа страница.Единия ден ще ползваме от агенцията за посещение на новата джамия в Чамлъджа. Не знам дали времето ще ни позволи разходки?

Последна редакция: нд, 23 окт 2022, 17:40 от Краси888

# 729
  • Мнения: 18
Здравейте,
Моля за съдействие!На 26.10.2022 ще пътувам до Истанбул,за 5 дни,паспорта ми е валиден до 26.04.2023 т.е точно 6 мес.преди изтичането му.Дали това е проблем?
И валидни ли са все още hess код,или здравна декларация за пътуване?
Благодаря,предварително!

# 730
  • Мнения: 7 903
Краси, имате много време до Коледа.
Ако попрочетете темата назад (може и предишната), ще конкретизирате въпросите си и по-лесно ще може да отговорим.
Първият пост също е много добър ориентир какво сте и какво не сте видели и как се стига дотам.

Тогава, мисля че и ние ще  сме по-полезни.

Десита, пътувай спокойно с лична карта. Няма вече и Хес код.

https://www.instagram.com/p/CkDGIbIA2TS/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Последна редакция: нд, 23 окт 2022, 15:19 от pepel_ot_rozi

# 731
  • Sofia
  • Мнения: 1 452
... паспорта ми е валиден до 26.04.2023 т.е точно 6 мес.преди изтичането му.Дали това е проблем?

Не, това категорично не е проблем, щом валидността на паспорта покрива пътуването.
Нямам идея защо някои тур. агенции го коментират изобщо.
И да, в случая имате избор м/у личната карта и паспорта.

# 732
  • Мнения: 18
... паспорта ми е валиден до 26.04.2023 т.е точно 6 мес.преди изтичането му.Дали това е проблем?

Не, това категорично не е проблем, щом валидността на паспорта покрива пътуването.
Нямам идея защо някои тур. агенции го коментират изобщо.
И да, в случая имате избор м/у личната карта и паспорта.

Дано сте права,защото днес доста се притесних,тъй като вече са закупен самол.билет,с данните от паспорта/просто НЕ съм погледнала предварително датата на изтичане на паспорта си.И по ирония на съдбата билета е от 26.10.22,а изтичането на паспорта е пак на 26.04.2023.
Относно пътуване с лична карта,много спорна инфор.има в нета,поне аз което намерих.
Много благодаря за отделеното време,и бърз отговор!
Хубав ден!🌷🌷🌷

# 733
  • Мнения: 10 301
Аз буквлно през страница пиша че като кацнахме, и влязохме с лична карта.  Че даже не пътувахме и от Бг.  Върнете се прочетете поне мен ако искате.

# 734
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 479
Вичето, vici75,❤️
Жива да си,Здраве на ръцете ти, Елеринизе саалък, джанъм ❤️
Аффиет Олсун 🥰
В захлюпеното😃 може и бучки захар да сложиш,и малко розови листенца,също кафява захар,или малки бонбончета
Добре си прикрила оливата,инак вкуса какъв на тоз маслин, аджеба,загледах го тоз маслин аз повече заради цвета😂,дип чий мойто фарбе.

Краси 888,Секой сезон става за разходка,ще се справите,как няма.
Венецията зимата няма канали за гледане,не препоръчвам.
От Лалелито фащате трамвая или метро, Мармарая от Йеникапъ и сте вий.

Бе тез фабрики докога ще размотават хората дотам бе,
Днес от една агенция
Надрумтур ли каламбур ли ,ми изтриха поста дето писах за Истанбул карт...

Общи условия

Активация на акаунт