МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 18

  • 47 925
  • 845
  •   2
Отговори
# 765
  • Мнения: 525
Здравейте, а Т q имате ли идея и пролактина трябва ли да е на горна граница? На мъжа ми тесторонът беше в норма, но на долна граница, FSH е мн малко под граница, но ендокронологът му каза, че всичко било супер. От Вас чувам, че явно не е в нормата... Някой случайно да е пил нещо за вдигане на тестостерон? За пореден път се убеждавам, че никой нищо не разбира от мъжки фактор. Бяхме при андрополог, при еднокринолог и при един репрудуктивен специалист никой нищо не каза... Сега ще ходим при друг и ще поразпитам по-подробно, но явно, че пак ще се образовам от форума....
Пролактина по-скоро трябва да е нисък, но както пише девойката има зависимост и е хубаво да прочетете.

# 766
  • Мнения: 163
Благодаря Ви, ще се поинтересувам по-специално. Истината е, че разчитам на специалистите, нали все пак ходим заради това на лекари... Благодаря Ви...

# 767
# 768
  • Мнения: 80
Благодаря за отговора на GerKa99! Същевременно бих искала да подновя молбата си и тя е най-вече насочена към дами, при чийто мъже е имало все пак някакво подобрение в морфология, SDI фрагментация и/или успешна бременност - МОЛЯ ВИ напишете ми, може и на лично, точните количества на добавките, които мъжете ви са приемали...Досега ние сме били с Andrositol, Polux Forte, FH PRO и вече и аз не знам какво не беше, но все комбинирани, а сега ми се иска да купувам поотделно всичко - витамините А, Е Ц, коензими, Л-аргинини, Л-карнитини и т.н., но ниатситна нямам идея по колко...всички пишат, че в комбинираните съставките не са в оптимални количества, но съответно никой не казва КОЛКО трябва да са тези количества, а да търся сама в интернет не знам колко ще е успешно....Били сме при Кацаров и още 2-3 андролози и всички те препоръчват различни КОМБИНИРАНИ....моля ви за съвет. Вече сме супер отчаяни, нямаме подобрение, 3 ин-витро опита имаме, моля ви кажете при вас какво е помогнало....

За съжаление единственото от моя страна, с което мога да ти помогна е тази таблица с добавки, която съм намерила тук в бг мама, вероятно в тази тема:

https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1FuU8nKyrgiBmMTVR1M-_ … O8vk_FM/htmlview#

Една жена я беше създала, мисля, че имаха успешно забременяване..

# 769
  • Мнения: 990
Хаха, табличката е на Lygia, тя ще си я познае, знае че я помним с нейния план А и Б, но това което е важното е, че е много полезна. Но да допълня и аз за добавките какви пие ММ и какви количества:

1.Омега 3: Docosahexaenoic Acid (DHA) 500 mg / Eicosapentaenoic Acid (EPA)250 mg - x2 на ден сутрин и вечер;
2. Витамин Е: 268 mg/ 400IU - (as d-Alpha Tocopherol) - x1 на ден
3. Витамин Ц: 500мг - х2 на ден сутрин и вечер;
4. Селен + Цинк комбинирани: 100мкг/15мг - х1 на ден;
5. OLIMP Tribusteron 90  (бабини зъби): 500 мг 90% съдържание на сапонини  (много е важно да е 90%) х1 на ден;
6. Ubiquinol: 200mg - x1 на ден;
7. L-Arginine: 500mg - х2 на ден, но тук е много важно да са два отделни приема.

Отвреме навреме взима витамин Д от 3000IU в комбинация с вит. К2 и мисля да включа фолиева киселина скоро. Започва и прием на кломифен заради нисък тестостерон, като тук специално да уточня, че му е в граници, но в долната скала и затова му го предписаха. С тези добавки ММ успя да вдигне морфологията и другите показатели, но с малко заради варикоцелето, което си изпържва нон-стоп спермитата. Сега след операцията вярвам, че ще има доста по-голям ефект.

  Hailey, тази спермограма не ми изглежда да е правена в репродуктивна клиника. Ако съм права, значи не е достоверна и трябва нова.
mishity_88, не разбирам тези 4% на които ти викаш плодовити, това морфологията ли е? Ако е морфологията, 4% е супер резултат, особено от 50млн., можеш спокойно да забременееш с тези стойности спонтанно, стига днк фрагментацията да е също ниска и при теб да няма никакъв проблем.
Nia84, може да подадете докуемнти с тази спермограма.
Nerimann, зле е борйката, но морфологията е хубава. Според мен трябва да се провери днк фреагментацията, защото е еднакво важна.
senseless_doll, на първо време да попитам ТМ спази ли указанията когато изследва пролактин, защото аз бях свидетел как един мъж дойде в лабораторията да си пусне пролактин, докато аз също чаках и му взеха кръв от вратата директно. Трябва 15 мин. да стои седнал/легнал в лабораторията преди теста. Тестостеронът за мен също е нисък, изследвали ли сте също секс хормон (SHBG), фсх и DHEA-SO4, те се тълуват заедно с тестостерона.
Hearty за мен лично спермограмата е добра, морфологията не е чак такъв проблем, но все пак бихте могли да пиете някои от добавките, които вече няколко страници обсъждаме, за да подобрите още повече нещата, но според мен не е спермограмата причина за миседа, защото мъжкият фактор може да е главна причина за мисед основно когато днк фрагментацията е висока, а вашата е ниска.
Късмет на всички!

Последна редакция: пн, 25 сеп 2023, 14:53 от S.G.C.

# 770
  • Мнения: 116
S.G.C., благодаря за коментара. Спазено е условието за пролактина, лежа в лабораторията около 15 минути преди пробата. FSH е 8.6 (референтни 1.4-18.1), останалите не сме ги изследвали на този етап.

# 771
  • Мнения: 2 287
Хейй, табличката е моя да. Описала съм всичко, което и аз намерих тук, но мисля ММ накрая пи малко по-ниски концентрации на някои от тези витамини.

Мисля да редактирам някои МГ, защото накрая ММ пи по-малко (примерно Л-аргинин). Пи по-скоро дозата, която е дала S.G.C. и подкрепям за приема по 2 пъти на ден.  Хубаво е да се обсъдят все пак с лекар и на база на индивидуалното състояние на всеки.

Писала съм към храните и бразилски орех по 1 на ден, но ако се приема селен отделно да отпадне. Сложих го защото ММ накрая пиеше по 7-8 хапчета и то сериозни парчета и бразилския орех си беше като добавката за хапване и награда. Grinning

Бабините зъби вместо на хапове, сега зимата могат да се заменят с чай от бабини зъби и така едно хапче ще отпадне.

Трябва да му изровя от някъде рецептата, защото след консултация с андролог му ги изписаха отделно. Някой тук ме беше питал и за андролога, но не му помня името - отидохме веднъж само и не сварихме да повторим спермограмата.
 

Hearty, твоя ММ правил ли е някаква подготовка преди тази спермограма или за първи път пускате? Ако не е пил добавки, спирал алкохол, цигари в последните 79 дни преди да даде материал и не е правил никакви промени в диета, и тн. на тези 2% според мен има шанс да им се въздейства, ако има желание да се работи.

# 772
  • София
  • Мнения: 101
Хаха, табличката е на Lygia, тя ще си я познае, знае че я помним с нейния план А и Б, но това което е важното е, че е много полезна. Но да допълня и аз за добавките какви пие ММ и какви количества:

1.Омега 3: Docosahexaenoic Acid (DHA) 500 mg / Eicosapentaenoic Acid (EPA)250 mg - x2 на ден сутрин и вечер;
2. Витамин Е: 268 mg/ 400IU - (as d-Alpha Tocopherol) - x1 на ден
3. Витамин Ц: 500мг - х2 на ден сутрин и вечер;
4. Селен + Цинк комбинирани: 100мкг/15мг - х1 на ден;
5. OLIMP Tribusteron 90  (бабини зъби): 500 мг 90% съдържание на сапонини  (много е важно да е 90%) х1 на ден;
6. Ubiquinol: 200mg - x1 на ден;
7. L-Arginine: 500mg - х2 на ден, но тук е много важно да са два отделни приема.

Отвреме навреме взима витамин Д от 3000IU в комбинация с вит. К2 и мисля да включа фолиева киселина скоро. Започва и прием на кломифен заради нисък тестостерон, като тук специално да уточня, че му е в граници, но в долната скала и затова му го предписаха. С тези добавки ММ успя да вдигне морфологията и другите показатели, но с малко заради варикоцелето, което си изпържва нон-стоп спермитата. Сега след операцията вярвам, че ще има доста по-голям ефект.

  Hailey, тази спермограма не ми изглежда да е правена в репродуктивна клиника. Ако съм права, значи не е достоверна и трябва нова.
mishity_88, не разбирам тези 4% на които ти викаш плодовити, това морфологията ли е? Ако е морфологията, 4% е супер резултат, особено от 50млн., можеш спокойно да забременееш с тези стойности спонтанно, стига днк фрагментацията да е също ниска и при теб да няма никакъв проблем.
Nia84, може да подадете докуемнти с тази спермограма.
Nerimann, зле е борйката, но морфологията е хубава. Според мен трябва да се провери днк фреагментацията, защото е еднакво важна.
senseless_doll, на първо време да попитам ТМ спази ли указанията когато изследва пролактин, защото аз бях свидетел как един мъж дойде в лабораторията да си пусне пролактин, докато аз също чаках и му взеха кръв от вратата директно. Трябва 15 мин. да стои седнал/легнал в лабораторията преди теста. Тестостеронът за мен също е нисък, изследвали ли сте също секс хормон (SHBG), фсх и DHEA-SO4, те се тълуват заедно с тестостерона.
Hearty за мен лично спермограмата е добра, морфологията не е чак такъв проблем, но все пак бихте могли да пиете някои от добавките, които вече няколко страници обсъждаме, за да подобрите още повече нещата, но според мен не е спермограмата причина за миседа, защото мъжкият фактор може да е главна причина за мисед основно когато днк фрагментацията е висока, а вашата е ниска.
Късмет на всички!
4 процента е това ,което ми каза ММ.Не знам какво е морфология.Би ли била по-конкретна какво включва?

# 773
  • Мнения: 990
Всяка една спрмограма има 3 основни показателя, включително:
1. Общ брой сперматозоиди/концентрация на сперматозоиди на милилитър;
2. Подживност на сперматозоидите;
3. Морфология на сперматозоидите.

Морфологията е показателят който показва как изглеждат на външен вид сперматозоидите и дали имат дефекти в структурата си. Сперматозоиди с нормална морфология трябва да имат една добре оформена главичка, опашка, шийка и т.н. Всички сперматозоиди, които имат дефекти в главичката, опашката и т.н. се водят с нисък оплодителен потенциал. И тъй като този показател се изразява в проценти нормални/дефектни сперматозоиди, предположих, че това имаш предвид. А 4% е гранична стойност и над 4% в много лаборатории се смята за нормална стойност по стриктните критерии на Крюгер. Така че 4% морфология не е чак толкова лош показател.

# 774
  • София
  • Мнения: 101
Хаха, табличката е на Lygia, тя ще си я познае, знае че я помним с нейния план А и Б, но това което е важното е, че е много полезна. Но да допълня и аз за добавките какви пие ММ и какви количества:

1.Омега 3: Docosahexaenoic Acid (DHA) 500 mg / Eicosapentaenoic Acid (EPA)250 mg - x2 на ден сутрин и вечер;
2. Витамин Е: 268 mg/ 400IU - (as d-Alpha Tocopherol) - x1 на ден
3. Витамин Ц: 500мг - х2 на ден сутрин и вечер;
4. Селен + Цинк комбинирани: 100мкг/15мг - х1 на ден;
5. OLIMP Tribusteron 90  (бабини зъби): 500 мг 90% съдържание на сапонини  (много е важно да е 90%) х1 на ден;
6. Ubiquinol: 200mg - x1 на ден;
7. L-Arginine: 500mg - х2 на ден, но тук е много важно да са два отделни приема.

Отвреме навреме взима витамин Д от 3000IU в комбинация с вит. К2 и мисля да включа фолиева киселина скоро. Започва и прием на кломифен заради нисък тестостерон, като тук специално да уточня, че му е в граници, но в долната скала и затова му го предписаха. С тези добавки ММ успя да вдигне морфологията и другите показатели, но с малко заради варикоцелето, което си изпържва нон-стоп спермитата. Сега след операцията вярвам, че ще има доста по-голям ефект.

  Hailey, тази спермограма не ми изглежда да е правена в репродуктивна клиника. Ако съм права, значи не е достоверна и трябва нова.
mishity_88, не разбирам тези 4% на които ти викаш плодовити, това морфологията ли е? Ако е морфологията, 4% е супер резултат, особено от 50млн., можеш спокойно да забременееш с тези стойности спонтанно, стига днк фрагментацията да е също ниска и при теб да няма никакъв проблем.
Nia84, може да подадете докуемнти с тази спермограма.
Nerimann, зле е борйката, но морфологията е хубава. Според мен трябва да се провери днк фреагментацията, защото е еднакво важна.
senseless_doll, на първо време да попитам ТМ спази ли указанията когато изследва пролактин, защото аз бях свидетел как един мъж дойде в лабораторията да си пусне пролактин, докато аз също чаках и му взеха кръв от вратата директно. Трябва 15 мин. да стои седнал/легнал в лабораторията преди теста. Тестостеронът за мен също е нисък, изследвали ли сте също секс хормон (SHBG), фсх и DHEA-SO4, те се тълуват заедно с тестостерона.
Hearty за мен лично спермограмата е добра, морфологията не е чак такъв проблем, но все пак бихте могли да пиете някои от добавките, които вече няколко страници обсъждаме, за да подобрите още повече нещата, но според мен не е спермограмата причина за миседа, защото мъжкият фактор може да е главна причина за мисед основно когато днк фрагментацията е висока, а вашата е ниска.
Късмет на всички!

Не съм снимала края на спермогрмата ,която е по Крюгер.4 процента са сперматозоиди с нормална морфология.Не знам дали въобще може да се забременее нормално .

# 775
  • Мнения: 2 287
Всяка една спрмограма има 3 основни показателя, включително:
1. Общ брой сперматозоиди/концентрация на сперматозоиди на милилитър;
2. Подживност на сперматозоидите;
3. Морфология на сперматозоидите.

Морфологията е показателят който показва как изглеждат на външен вид сперматозоидите и дали имат дефекти в структурата си. Сперматозоиди с нормална морфология трябва да имат една добре оформена главичка, опашка, шийка и т.н. Всички сперматозоиди, които имат дефекти в главичката, опашката и т.н. се водят с нисък оплодителен потенциал. И тъй като този показател се изразява в проценти нормални/дефектни сперматозоиди, предположих, че това имаш предвид. А 4% е гранична стойност и над 4% в много лаборатории се смята за нормална стойност по стриктните критерии на Крюгер. Така че 4% морфология не е чак толкова лош показател.

+1

Няма да се повтарям, че ние от <1% забременяхме нормално. Шансове за всичко има всякакви. 4% е добре. Че общия ви брой сперматозоиди е 50.4 млн, което е над минималната стойност. Нашият общ брой беше 28 млн. Представи си <1% от 28 млн. колко е и 4% от 50.4 млн. колко е.

Да, има някои отклонения, но ако не сте приемали добавки и ТМ не е спирал алкохол, цигари и все още нищо не  променял в начина на живот тези стойности МОГАТ САМО ДА СЕ ПОДОБРЯТ! Simple Smile

# 776
  • Мнения: 990
mishity_88, след операция на варикоцеле стандартът е да се изчака 6 месеца до година след операцията, за да се види подобрение. Вие виждате такова още на втория месец, което означава, че има още накъде да се подобрява спермограмата. Второ, добавките лично за мен са изключително важни за подпомагане на подобрението и ако пиете добавките, които обсъждахме по-горе имате много по-голям шанс за още повече подобрение. Трето, тази спермограма като цяло е добра, не е отлична, но е достатъчно добра, за да има шанс за естествено забременяване. Според мен нямате нужда от лекар на този етап, особено толкова скоро след операция на варикоцеле. Просто продължете с добавките и добрият начин на живот със спорт и здравословно хранене, правете естествени опити поне още 4-5 месеца и ако няма резултат, тогава се обърнете към репродуктивен лекар, проверете отново сперморгамата и продължете с допълнителни изследвания да се търси друга причина.

ПП. Аз забременях с 1% морфология от 4 -6млн. общо сперматозоиди.
Малко се повторих с Lygia, но писахме едновременно, така или иначе мненията ни се покриват. Пробвайте просто да се успоките и да се насладите на себе си. Ако ти имаш съмнения, че и при теб може да има нещо, не пречи междувременно да си направиш някакви изследвания. Аз защото съм от лудите, докато чакам сега подобрението при ММ си ходя на изследвания за мен, за да изключа напълно женски фактор.

# 777
  • Мнения: 1 556

Hearty, твоя ММ правил ли е някаква подготовка преди тази спермограма или за първи път пускате? Ако не е пил добавки, спирал алкохол, цигари в последните 79 дни преди да даде материал и не е правил никакви промени в диета, и тн. на тези 2% според мен има шанс да им се въздейства, ако има желание да се работи.

Знаех си, че това е твоята таблица. След онзи план за действие. Grinning

За пръв път пуска. Цигари не пуши, алкохол не бих казала, че пие. По 1 бира на няколко дни. Добавки не пие, записахме час за Кацаров да видим какво ще му изпише. Ще пие като войник всичко, което му се каже. И спермограмата правихме по негово предложение като най - бързо и лесно изследване. Реално следим стриктно овулация от няколко месеца, и имайки предвид колко лесно се получи предните пъти, решихме, че нещо не е ок в момента.

# 778
  • Мнения: 98
Момичета, моля за съвет! Ще прикача 2 спермограми като втората е една идея по-влошена след прием на витамини 3 месеца, предписани от андролог. Основното, което ме притеснява е наличието на агрегати и аглутинати ( четох, че по този начин се слепват и губят способността да се движат). Морфологията също не е мръднала 2%. Тестостеронът е в горна граница, не помня точно колко беше като го изследвахме преди 3месеца.
След първата е изписан Андрозитол (1 саше на ден, като последния месец реши да пие по 2сашета на ден, поради ниските мг), витамин Е 400IU. На своя глава направихме и от медената бърканица, но за 1 месец само. Подобрихме храненето ( преобладават домашни зеленчуци), хапва бразилски орех по 1 на ден. Един месец след приема забременях, но чхг не се покачваше добре още от начало и в 6г.с стана спонтанен.
Веднага след като пусна втората спермограма започна да приема Л-карнитин 1000мг, витамин Ц 1000мг и продължава с витамин Е 400IU ( надяваме се с повече прием на антиоксиданти да се подобрят нещата). Носи широко бельо, прави хладни душове, не кара колело, но увеличихме движението. Пуши iqos по 5-6 цигари на ден ( знам, че не трябва изобщо, но няма как да го насиля), твърд алкохол не пие, най-много 1 бира на 4-5дни. Няма варикоцеле. При втората пуснахме и микробиология, която излезна чиста. Моля, ако някой се е сблъсквал с тези аглутинати, агрегати да сподели на какво евентуално може да се дължи. Ще правим втора консултация с андролог, но ще е полезен всеки опит. Благодаря!
Това е първата
Това е втората

# 779
  • София
  • Мнения: 387
БЛАГОДАРЯ от сърце на purple_herat; SGC и Lygia, както и на всички, които се включиха по въпроса с препоръчителните количества от добавките!!! МНОГО, МНОГО благодаря! Засега привършваме поредната кутия на Polux forte и ще коментираме сериозно прием поотделно - мъжът ми не е много фен да пие по много хапчета и предпочита сякаш всичко накуп, обачеееее вече ще направи компромис с претенцийките си...
Иначе при нас се случи така, че май месец тази година той получи някаква бъбречна криза, пи антибиотик и явно е изхвърлил песъчинки....та не знам последната спермограма (която за съжаление никак не е цветуща, защото морфологията ни вече е 1 % според "Надежда", където сестрата му е говорила за някаква чудодейна добавка за 200 лв. на болницата - защо ли?!!), не знам тази последна спермограма да не би да е повлияна все още от онази бъбречна криза и приема на лекарства тогава...не ми се вярва, предвид факта, че той по принцип е с лоши показатели, но се чудя...
Както и да е. Благодаря МНОГО отнов на всички! Нашата борба продължава и вярвам, че все някога и ние ще имаме късмет!...Пожелавам СБЪДВАНЕ и на всички вас!!!

Общи условия

Активация на акаунт