МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 18

  • 47 596
  • 845
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 946
Ninfa, предвид нещата които казваш сега искам само да те предупредя, че с приема на витамин Ц трябва да се внимавама, защото при прекомерна употреба може да навреди на бъбреците. Освен това, ММ един път си купи добавките на Надежда, за да ги пробваме след като се оказа, че нашата лекарка чак след година там се сети, че сме с мъжки фактор...и му ги предписа. Хубавото е, че имаше списък какво съдържат, така че после на база него списък аз прецених какво да му давам и какво не. Мога само да кажа, че не се различават съществено по това което горе сме изписали като добавки, просто са направени в едно хапче и на доста висока цена. Аз за около 150 -200лв. взимам повечето добавки на ММ от iherb които после той пие 3 месеца. А в Надежда за 1 месец са 200лв.

# 781
  • Мнения: 34
Момичета, моля дайте съвет. Накратко- с много тежък мъжки фактор сме. Преди 3 години го разбрахме, в спермограмата имаше наличие само на 8-9 сперматозоида с неясно качество. Дирекно заминахме за Турция и удпяхме от първи опит. Тези дни разбрах, че съм бременна- спонтанно, пълно чудо. Работата е там, че предвид лошите показатели, които имаше мъжът ми ме е страх какъв сперматозоид е оплодил яйцеклетката. Ходих при няколко АГ, единият казва, че щом е станало, значи материалът е бил добър, друг казва, че задължително трябва да се направят много изследвания, включително и на ембриона. Иначе мъжът ми е правил генетични и за Кариотип и за Микроделеции и са ок. Страх ме е много дали всичко ще е наред и пт тези генетични тестове на ембриона, които трябва да се правят.  Трябва да пуснем и спермограма и то спешно, д-р каза, че това засължително трябва да се провери за да видим какво е качеството. Колебая се между болница Надежда и мед център Сигридов, кое от тези две места бихте ми препоръчали?

Предварително ви благодаря и пожелавам успех на всички в групата, както и скоро да я напуснете.

# 782
  • Мнения: 915
Момичета, моля дайте съвет. Накратко- с много тежък мъжки фактор сме. Преди 3 години го разбрахме, в спермограмата имаше наличие само на 8-9 сперматозоида с неясно качество. Дирекно заминахме за Турция и удпяхме от първи опит. Тези дни разбрах, че съм бременна- спонтанно, пълно чудо. Работата е там, че предвид лошите показатели, които имаше мъжът ми ме е страх какъв сперматозоид е оплодил яйцеклетката. Ходих при няколко АГ, единият казва, че щом е станало, значи материалът е бил добър, друг казва, че задължително трябва да се направят много изследвания, включително и на ембриона. Иначе мъжът ми е правил генетични и за Кариотип и за Микроделеции и са ок. Страх ме е много дали всичко ще е наред и пт тези генетични тестове на ембриона, които трябва да се правят.  Трябва да пуснем и спермограма и то спешно, д-р каза, че това засължително трябва да се провери за да видим какво е качеството. Колебая се между болница Надежда и мед център Сигридов, кое от тези две места бихте ми препоръчали?

Предварително ви благодаря и пожелавам успех на всички в групата, както и скоро да я напуснете.

Нито една от двете

# 783
  • Мнения: 34
Момичета, моля дайте съвет. Накратко- с много тежък мъжки фактор сме. Преди 3 години го разбрахме, в спермограмата имаше наличие само на 8-9 сперматозоида с неясно качество. Дирекно заминахме за Турция и удпяхме от първи опит. Тези дни разбрах, че съм бременна- спонтанно, пълно чудо. Работата е там, че предвид лошите показатели, които имаше мъжът ми ме е страх какъв сперматозоид е оплодил яйцеклетката. Ходих при няколко АГ, единият казва, че щом е станало, значи материалът е бил добър, друг казва, че задължително трябва да се направят много изследвания, включително и на ембриона. Иначе мъжът ми е правил генетични и за Кариотип и за Микроделеции и са ок. Страх ме е много дали всичко ще е наред и пт тези генетични тестове на ембриона, които трябва да се правят.  Трябва да пуснем и спермограма и то спешно, д-р каза, че това засължително трябва да се провери за да видим какво е качеството. Колебая се между болница Надежда и мед център Сигридов, кое от тези две места бихте ми препоръчали?

Предварително ви благодаря и пожелавам успех на всички в групата, както и скоро да я напуснете.

Нито една от двете

А кое място ще препоръчате?

# 784
  • Мнения: 946
kalina, наистина е чудо това което е станало. На първо място ти пожелавам да изкараш една спокойна и чудесна бременност със здраво детенце на финала. Логично е единият лекар да мисли, че щом е станало забременяване е бил някой добър сперматозоид, защото лошите трудно оцеляват, че да оплодят яйцеклетката. Възможно е смермограмата на ТМ да се е подобрила моментно поради някаква причина. Но все пак за твое спокойствие според мен наистина трябва да направите вскякви изследвания на самото ембрионче. Честно казано на ваше място аз не бих си давала парите за спермограма, защото вече има забременяване така или иначе. Тя носи информация, за хора които не могат да забременеят да знаят какво да правят, но при вече налична бременност, нито ще помогне това изследване нито нищо. За пръв път чувам лекар да съвсетва за спермограма след налична бременност. Докторът обясни ли как точно ще помогне това? Може и аз нещо да пропускам. По-логично е за мен да си пазите финансите за да направите повече тестове от рода на пренатални, възможно най-пълния пакет, фетални морфологии при различни лекари и всякакви други скрининги и по-чести прегледи.

Ако все пак решите да направите спермограма, Надежда за мен е едно от най-добрите места за това изследване и ако ще правите такава, задължително включете днк фрагментации.

# 785
  • Мнения: 34
kalina, наистина е чудо това което е станало. На първо място ти пожелавам да изкараш една спокойна и чудесна бременност със здраво детенце на финала. Логично е единият лекар да мисли, че щом е станало забременяване е бил някой добър сперматозоид, защото лошите трудно оцеляват, че да оплодят яйцеклетката. Възможно е смермограмата на ТМ да се е подобрила моментно поради някаква причина. Но все пак за твое спокойствие според мен наистина трябва да направите вскякви изследвания на самото ембрионче. Честно казано на ваше място аз не бих си давала парите за спермограма, защото вече има забременяване така или иначе. Тя носи информация, за хора които не могат да забременеят да знаят какво да правят, но при вече налична бременност, нито ще помогне това изследване нито нищо. За пръв път чувам лекар да съвсетва за спермограма след налична бременност. Докторът обясни ли как точно ще помогне това? Може и аз нещо да пропускам. По-логично е за мен да си пазите финансите за да направите повече тестове от рода на пренатални, възможно най-пълния пакет, фетални морфологии при различни лекари и всякакви други скрининги и по-чести прегледи.

Ако все пак решите да направите спермограма, Надежда за мен е едно от най-добрите места за това изследване и ако ще правите такава, задължително включете днк фрагментации.

Благодаря за отговора. Според доктора е важно да се направи спермограма за да видим какво е положението и да имаме някакъв ориентир какъв е шансът грешен сперматозоид да е оплодил яйцеклетката. Защото ако спермограмата е добра, вероятно и сперматозоидът оплодил яйцеклетката ще е добър. Реално ние не сме проверявали вече 3 години как са нещата и също би ни било интересно да знаем. Другото е и за мое успокоение. Чакане на резултати от генетични тестове, амниоцентеза и др смятам, че е психически изключително натоварващо и просто не съм сигурна, че имам сили да мина през това. Освен това се правят в по-късни седмици и става още по-сложно. Първата ми бременност я следяхме под конец, изтощих се максимално след това и раждането беше доста тежко, аз бях и с опасност за живота, наложи се да остана в болница и тн. Просто не знам дали психиката ми ще издържи, а сега имаме и малко дете, за което трябва да съм адекватна. От такава гледна точка, ако резултатът от спермограмата е много лош ще се замисля какви да са следващите ни ходове. Иначе се консултирах с 3-ма доктора и тримата се занимават с рискови бременности, само един пт тях смята, че трябва да правим генетичните тестове, но саз се познавам и знам, че няма да съм спокойна ако не ги направим. Иначе и 3-мата казват, че всичко за момента изглежда в норма, дори според д-р Сигридов съм прескочила шанса за спонтанен аборт, което според него означава, че всичко е наред генетично.

# 786
  • Мнения: 962
Калина, няма как от една спермограма да се извади заключение кой или какъв сперматозоид е оплодил Я. Единствено може да видите каква е морфологията и да пуснете ДНК фрагментация, ако тя е висока шансовете за здрав ембрион са малки. Генетично дали всичко е наред може да се провери в случая само с пренатален тест след 11 г.с. Другия вариант е ПИД, който се прави при инвитро. Не разбрах в коя г.с. сте сега, предполагам 5-6 щом е в началото, но изказването на Сигридов, че сте прескочили шанса за спонтанен аборт и че всичко е наред генетично е просто..........малоумно, дори няма и да го коментирам. Повечето аборти заради хромозомни мутации се случват до 12 г.с., като при мен се случи в 18 г.с, иначе всичко беше наред на прегледите (генетичен тест не съм правила и там ни беше грешката), така че никой, освен генетичен тест, не може да ви гарантира нищо. За щастие при естествено забременяване, ако материалът е бил лош обикновено се стига до биохимична бременност, кухо яйце или ранен спонтанен аборт, които завършват с подобие на цикъл и организма сам се изчиства. Но спермограмата ще ви е само за груба ориентация. Пожелавам ви лека бременност и задължително си пуснете генетичен тест в 11 г.с.

# 787
  • Мнения: 946
Напълно подкрепям Salsera. Аз също имах кухо яйце от спонтанно забременяване поради висока днк фрагментация и аборт в 7 г.с. Към днешна дата не бих пропуснала генетичните тестове, точно за по-голямо успокоение до края на бременността. Но и при така изложените от Вас факти, разбирам по-добре притесненията Ви. Освен да Ви пожелая отново успех и направете това което сърцето ви казва и това което ще Ви направи спокойни. Бъдете здрави!

# 788
  • Мнения: 34
Salsera, съжалявам за това, което ви се е случило.
Иначе доктора по-скоро имаше предвид, че ако материалът е увреден рядко се стига до спонтанно забременяване или ако стигне не се развива. Иначе съм 8-ма седмица.
И със сигурност ще пъснем и ДНК фрагментации. Благодаря ви за отговора и отделеното време

# 789
  • Мнения: 2 267
Аз също не виждам какво ще покаже една спермограма?!  Трябва ви просто един здрав сперматозоид и малко повечко вяра, че може би точно такъв и успял да си пробие път и да се случат нещата. В 8ма седмица би  трябвало и сърчице да сте чули вече. Ако нещо ви притеснява свързано с бебето като генетични аномалии просто пуснете възможно най-подробния пренатален тест. Излиза за 7 дни. До 1-2 седмици ще си покаже всичко. Още в 10-11 седмица нашето беше много оформено и се виждаха сърце, стомах, пикочен мехур и нухална гънка, ръчички, крачета. После си ходите на фетални морфологии и там следите.

Малко не разбирам защо са ви паникьосали така при толкова добро  стечение на обстоятелствата. Или сама си се филмирате. Пък и в крайна сметка дори от лаб до лаб спермограмите се  разминават. От месецпдо месец може да има разлика. Най-малкото едната няма да покаже сперматозоида, който е опродил вашата яйцеклетка 😂

Аз реално не разбирам какво ви притеснява? Спонтанен аборт, бебе с генетични проблеми, бебе с кафяви вместо сини очи и бъдещи ниски оценки в училище? Какво означава изобщо “грешен сперматозоид?

Едит: От написаното оставам с впечатлението, че последната спермограма, която е била много лоша е била преди три години? За това време всичко може да се е подобрило и морфология и брой, концентрация, подвижност?

Последна редакция: ср, 27 сеп 2023, 20:57 от Lygia

# 790
  • Мнения: 514
Salsera, съжалявам за това, което ви се е случило.
Иначе доктора по-скоро имаше предвид, че ако материалът е увреден рядко се стига до спонтанно забременяване или ако стигне не се развива. Иначе съм 8-ма седмица.
И със сигурност ще пъснем и ДНК фрагментации. Благодаря ви за отговора и отделеното време
Моето мнение е да си бременеете спокойно, в момента няма никакво значение каква е спермограмата.
Когато дойде момента си направете генетичните тестове, а дотогава не го мислете, само се  
следете стриктно.
Нямате никаква нужда от целия този стрес,  гледайте позитивно и се наслаждавайте на момента. 🤗💐🍀

# 791
  • Мнения: 1 231
Калина, послушай съветите тук. Отпусни се и вярвай в природата - в повечето случаи на грешен генетичен материал, организмът ти сам ще изхвърли ембриона. Направи си най-всеобхватния пренатален тест, ходи при 2ма добри специалисти на фетална и се зарадвай най-накрая, че ви се е случило чудо! Честно казано като те чета оставам с впечатление, че си търсиш оправдание да направиш аборт…
Профилактична амниоцентеза, без да има основание за нея на база генетичен тест, според мен е неоснован риск да загубиш бебето!

# 792
  • Мнения: 17
Здравейте! Изчетох доста голяма част от началото на темата и се възхищавам на всички вас силни, и борбени хора!
Моята тепърва започва.. ние от скоро правим опити за бебче. Ендокринологът ми съвсем случайно ни посъветва за една спермограма преди да започна да подлагам себе си на всякакви изследвания. Та резултатът ни е 2% на морфологията. Днес имаме час в Щерев при д-р Бъчваров. Нямам търпение да дойде прегледа и да видя какво ще му каже. За това междувременно исках да ви питам за мнение относно нашите резултати.


И още нещо някой дали може да потвърди точните пропорции и съставки на бърканицата - мед, орехи , пчелен прашец/пчелно мляко? Друго?

Благодаря предварително на всички и от сърце пожелавам на всяка семейство да прегърне свое детенце ♥

# 793
  • София
  • Мнения: 23 190
пуснете още една след време и дайте материала на място, също и с по-малко въздържание.
с подобна спермограма се забременява без процедури.

# 794
  • Мнения: 17
пуснете още една след време и дайте материала на място, също и с по-малко въздържание.
с подобна спермограма се забременява без процедури.

Много благодаря за вашето мнение. Почувствах се по-положително.

Ще напиша резултата от прегледа при Бъчваров, ако за някого е от полза.
Не е приел спермограмата, тъй като я правихме в Синево и иска нова в някоя репродуктивна клиника, били най - точни. ( въпреки че аз за там се опасявям, че имат интерес да не са ни добри резултатите ,сигурно звучи грозно)
Назначил е една камара изследвания и му е казал, че има разширена вена в ляв тестис. Никакви препоръки няма. Тъй като четох и добри и лоши отзиви за него, някой може ли да даде съвет дали да не отидем с изследванията при Кацаров, все пак така като сме тръгнали?

Общи условия

Активация на акаунт