Психически тормоз над дете.

  • 4 790
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Отговарям на въпроса за България. За чужбина - всяка чужбина има своите правила. Навсякъде може да има немарливи или престараващи се социални служби, както и медицински лица.
Имам смътен спомен за случая от репортажа.

# 46
  • Мнения: 29 371
Т.е. майките имат някакви специални права да упражняват психическо, или физическо насилие над децата си?

Понякога стилът на възпитание може да се възприеме като психическо насилие. За физическо не говорим. Надали някой си пребива децата.

За мен една майка се беше изказала, че съм лош родител, понеже изисквам от детето ми да учи и не разрешавам цял ден игри на телефона. Карам се, ако му е разхвърляна стаята или трябва да повторя нещо за хиляден път, накрая повишавам тон. За някой това може да е психически тормоз.

Ти оставяш ли детето ти да ти се качва на главата? Ако ти отговаря, не учи, прави напук как реагираш?

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Т.е. майките имат някакви специални права да упражняват психическо, или физическо насилие над децата си?
В големия брой случаи бих казала, че имат специални права да упражняват онова, което някоя загрижена гражданка определя като насилие. Wink

# 48
  • INFJ
  • Мнения: 9 361
Бяха дадени примери, които всеки нормален човек би следвало да определи като насилие. Или "за нищо не ставаш, смотаняк/нещастник", не е насилие?

# 49
  • Мнения: 29 371
И, като го определяш като такова, какво следва....?!?  В ролята си на будна гражданка, защитничка на детските права, веднага сигнализираш на социалните и държиш да го изведат от тази среда? Така ли.....?

Попитах  те ти как реагираш, ако детето ти не слуша?

# 50
  • Мнения: 70
В социалните, в никакъв случай няма да подам сигнал. Мнението ми е, че от вкъщи по-хубаво няма.

Ако това е единствената причина да не подадеш сигнал трябва да си спокойна. Социалните също знаят, че от вкъщи по-хубаво няма, с някои изключения!!!. Никой не извежда дете от семейната среда заради подобен сигнал, работят с родителите, с детето.
Ако наистина вярваш, че това дете е в риск подай сигнал.

# 51
  • София
  • Мнения: 35 104
Запознайте се с ролята на социалните и тогава говорете.
Това не са едни лелки, дето влачат децата, докато те пищят и ги водят на чужди хора да ги ядат.
Преди всичко е превенцията и затова още на първа страница обърнах внимание, защото никой не може да окаже нужното въздействие ГЛЕДАЙКИ.

# 52
  • Мнения: 6 150
Попитах  те ти как реагираш, ако детето ти не слуша?
Задаваш бъдещи въпроси.

Назад видях и подкрепям твърдението, че се реагира само когато им нарушаваш комфорта на съответните, иначе никой не се трогва чак пък толкова, колкото в темата. Тук само утопии някакви се развиват. Как пък някой за няколкото спънати години не ми вдигна падналото дете, ми седят, гледат и ау-оу? Няма такива самаряни. Но има цъкащи и сочещи, по-интересно е.

# 53
  • София
  • Мнения: 35 104
Евенце, не е така.
Аз колко мразиМ деца, ела па чужди - и съм вдигала, бързала марсол, сълзи, огащвала съм, разпределяла съм, топло прегръщала и милион глупости казвала.
Деца са, баси. Некви малки хора, безпомощни.

Ама някоя баш такава с пеленаче чакам ма воле, да ме пита що съм раждала.

# 54
  • INFJ
  • Мнения: 9 361
О, да. "Комфорта" ми със сигурност е нарушен, когато видя някой да упражнява насилие, и да се прави на велик пред друго същество, което не може да се защити.
И не знам как е възможно нечий "комфорт" да не е нарушен, ако стане свидетел на грозна сцена.

# 55
  • Мнения: 6 150
Я ела да им избършеш на тия днешните, да видиш как ще те изгледа родата като им докоснеш златното яйце. Бе, въобще да реагираш или да не реагираш е шекспировото време днес, че по-скоро ще го отнесеш, отколкото благодарност някаква. Особено от младите майки, които прекалено се вживяват. Затова и от толкова чудене, накрая си седнеш пък палнеш една и да се оправят.

# 56
  • Мнения: 4
Авторката много ясно е написала, че поведението е системно, както и аз много ясно съм написала, че бих подала сигнал. Дали имам деца, канарчета, куче или рибка няма никакво отношение към темата, която се разисква и ви гарантирам, че дали с 2 деца или без никакви, сигнал от мен към вас ще има на мига ако мерна подобно отношение, без да ме вълнува особено напрегнатия ви ден или причините, които използвате, за да оправдаете насилие от всякакъв вид с вашата специалност и привилегировани, за сметка на жертвата, чувства.

# 57
  • Мнения: X
Хм, забелязвам, че агресията ражда агресия. Мисля, че жертвите на агресията не би следвало да повтарят модела ѝ под благовидни предлози.

# 58
  • Мнения: 2 579
Да, видях какво е написала авторката много добре. Също така видях как би реагирала, ако чуждо дете случайно заеме играчка от нейното. Стори ми се някак агресивно на фона на загрижеността, която проявява тук. Затова изпитах известни съмнения. От там и разсъжденията ми, че някои неща изглеждат по-нормални, когато ги правиш ти, и ужасни, когато ги правят други. Затова, нека първо берем грижа за собственото си възпитание и това на чедата си, пък после колкото щем сигнали да подаваме за тоя или оня.

# 59
  • Мнения: 10 815
Добре, а реално как се подава сигнал в този случай? Нито знаеш името на майката, нито на детето, нито адрес. Звъниш на Социалните и казваш елате бързо на еди-коя си площадка, защото някаква луда крещи на детето си? Съвсем сериозно питам за техническата част. Защото, ако са съседи, познати някакви, все пак разполагаме с някаква информация за тях. Ама една жена вика на едно дете на една площадка всеки ден, не ми звучи като да накара държавната администрация да се трогне..

Общи условия

Активация на акаунт