Частни училища - информативно-дискусионна тема - 55

  • 37 020
  • 755
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 5 105
Колкото и да сме различни, тази тема ни обединява в търсенето на най-доброто училище за нашето дете.
Нека се опитаме да бъдем максимално полезни!

Към новите потребители:
Добре дошли при нас и успех в търсенето на подходящото училище за вашето дете! В края на този пост са линкове към всички предишни издания на темата. Препоръчвам ви да прегледате последните, поне, 2-3 теми преди да зададете въпрос, който е обсъждан многократно. Ние с радост ще ви помогнем, ако знаем отговорите, които търсите, но повтарянето на един и същи въпрос през няколко страници омръзва и не винаги ще получите изчерпателния отговор, който сте очаквали. Моля да се въздържате от пререкания и не натоварвайте модераторите.

Някои съкращения, използвани често от потребителите в темата:

АК - Американски колеж
ААУ - Англо-американско училище
СС - Света София
СГ - Свети Георги
ПБ - Петър Берон
ОТ - Образователни технологии
ТЕ - Томас Едисон
КО - Климент Охридски
БШ - Българско школо
Изи - Izzi Science for Kids
Уве - Увекинд
ИА- ЧЕГ Иван Апостолов
ККФ- Константин Кирил Философ

Списъкът по-долу съдържа всички частни училища според Регистъра на МОН, както и няколко чуждестранни училища, които не са лицензирани от МОН у нас.

Таксите са актуални за учебната 2022/2023 година. Не всички училища имат сайтове, информация за таксите или актуални такси за тази година. Ако откриете неточности или пропуски, пишете ми, за да се поправя.

Предходните 5 теми ( от 50-та до 54-та):

Частни училища - информативно-дискусионна тема 50
Частни училища - информативно-дискусионна тема 51
Частни училища - информативно-дискусионна тема 52
Частни училища - информативно-дискусионна тема 53
Частни училища - информативно-дискусионна тема 54



Линкове към стари теми (от 1-ва до 44-та) може да намерите в първи пост на тема 50
Линкове към теми (от 45-та до 50-та) може да намерите в първи пост на тема 51

Скрит текст:









                                                      

Освен, ако не е упоменато специално, таксите не включват транспорт!
Посочените такси се отнасят за първо дете от семейството в съответното училище.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 11:58 от Амели

# 1
  • Мнения: 6 166
от Дени Дидро ще ми е интересно ако някоя майка си е записала детето. Като ходих там - базата космическа, обаче - нищо няма да ви казваме за това как е детето ви, трябва да ни се доверите. Малко като - ние ще си правим каквото си искаме, а вие ще си мълчите и ако питате няма да ви кажем. Ще ми е интересно тази искана от училището пълна абдикация на родителите по отношение на деня на детето им дали има някакъв ефект.

# 2
  • Мнения: 60
Ще ми е интересно тази искана от училището пълна абдикация на родителите по отношение на деня на детето им дали има някакъв ефект.
Вероятно отрицателен. Не вярвам, че има такъв учител, на който да му пука повече за детето ми отколкото на мен. Как ще ме убедят, че правят най-доброто за детето след като не знам какво правят?! Малко повърхностно и несериозно изказване, ако е казано точно така.

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
И за мен е загадка подобен подход на закритост, все едно стават някакви тайни неща.  Аз съм за максимално възможна откритост към родителите, защото аз като родител искам да съм наясно какво се случва. Родителят не само има право, той трябва да се интересува какво се случва с детето му в училище, защото е част от родителските задължения. Като принципно положение, ако родителят не проявява инициатива в това отношение, може да се сметне за незаинтересованост.

# 4
  • софия
  • Мнения: 5 105
A пък аз се съмнявам в правилното предаване на концепцията им от Елфичка.

# 5
  • Мнения: 6 166
Обади се и ги питай.

# 6
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 410
Не мога да разбера за какво малки деца на 3г живеещи и от България за какво се учат английски/немски/френски само за да са с нейтив акцент?
Това само с 5-6-7часа в училище/забавачка няма как да се случи. Не е ли по-добре на тази възраст да се усвои добре майчиния език и в по-късна възраст да се учи нов език?

Имам в къщи няколко двуезични деца с нейтив 😉 акцент говорят (софийски от 90-те) и лондонски-posh. Това обаче не значи, че българската им граматика и речник са на необходимото ниво.
Предпочитам да имат богат речник и правилен изказ пред това да е нейтив.

# 7
  • Мнения: 4 382
Не съм Тинки, но давам отговор на въпроса за неправилния изговор, защото го практикувам. Дългото поддържане на разговор на високо ниво и спазването на професионален етикет извиква като естествена противореакция нуждата да се говори неправилно - било жаргонно, било с преигран диалект . Последното връща усещането за живост и естественост и поддържа нормалността в колектива.

Не може да е вредно изучаването на език при проявена склонност за усвояване на езици. Просто е индивидуално. Дъщеря ми беше с логопедичен дефект - неправилни съскащи и шепнещи звуци. В тази ситуация беше напълно резонно решението да стартира не с английски, а с друг западен език. С времето, с помощта на логопед, дефектът се коригира и английският се въведе като втори език.

# 8
  • Мнения: 6 166
И ние така. От едното непроизнасяне на Р започна с френския, заради Лто с английски, където си има и Уъ и Лъ. Това на 4 години.

Първите две години обаче е като при бебетата - аз казвам, ти повтаряш и целта е не да се научи много а да се научи правилно.

На 6 не е късно да започнеш втори език. И на 56 не е късно, стига да следваш схемата: звуци / фонетика, думи, кратки изречения, лексика, граматика. С тази схема уж нищо нр учи, нищо не знае и изведнъж като даде отскок направо не е истина.

# 9
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 783
Не съм Тинки, но давам отговор на въпроса за неправилния изговор, защото го практикувам. Дългото поддържане на разговор на високо ниво и спазването на професионален етикет извиква като естествена противореакция нуждата да се говори неправилно - било жаргонно, било с преигран диалект . Последното връща усещането за живост и естественост и поддържа нормалността в колектива.

Не може да е вредно изучаването на език при проявена склонност за усвояване на езици. Просто е индивидуално. Дъщеря ми беше с логопедичен дефект - неправилни съскащи и шепнещи звуци. В тази ситуация беше напълно резонно решението да стартира не с английски, а с друг западен език. С времето, с помощта на логопед, дефектът се коригира и английският се въведе като втори език.
В случая неправилният изказ е 100% от случаите. Така че не е за разпускане или пред близки, което бих разбрала и аз правя.
За езика въпросът е по-скоро “губя” ли нещо от неезикова градина. За да бъда по-конкретна- детето наистина е с впечатляващ изказ за възрастта си, а на чужд език запомня думи и изрази от едно повтаряне само. Обаче нямаме наблизо чуждоезикова градина и е е най-обикновена (с добри отзиви за учителките). Гложди ме, че такова дете би процъфтяло на друго място, но засега мисля да започнем с развозването на далечно място от ПУК. Евентуално лятото някоя академия, ако пускат малки деца. Просто лош късмет, че дете 1 с логопедичен проблем и непоемащо на учене го записахме в чуждоезикова градина, а дете 2 с уникални възможности (не защото е гардже) ще си седи без кой знае каква симулация. Гложди ме дали е правилно.

# 10
  • Мнения: 6 576
Не е правилно, разбира се.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 272
Диалектите са богатство на езика, но има огромна разлика да говориш книжовен български и да “вкараш” по някоя дума за колорит, друго е да пердашиш на диалект. Имам приятелки, които малко или много говорят с меко произношение - съответно са от северната и южната част на Черноморието. Имам приятелка от Бургас, която говореше брутално, но с помощта на логопед изчисти мекото (и не само говорене) и сега не можеш да предположиш от коя част на България е по говора.
Прави ми впечатление, че масово се казва “Уъ” вмелсо “Л”, без значение от коя част на България е човек. Но говоренето на диалект и с акцент не е само в България. В Македония има толкова голяма разлика между диалектите в различните части и книжовният им език, че все едно говорят на различни езици. Книжовният им език е най-близък до българския, а след това този от струмишко. В Англия също има безкрайно много диалекти, в Америка дори и акцента е различен в различните щати. Затова в един момент се чудя за кой точно акцент или него липса на английски език иде реч.

# 12
  • Мнения: 6 166
Говорят на Уъ, защото не е имало кой да обърне внимание на Лто, когато е трябвало и сега си е направо говорен дефект.

# 13
  • Мнения: 338
Малко да разведря.. Семейни приятели.. Момичето говореше много на меко.Понеже искаше да се развива в сферата на човешки ресурси я посъветвах да поработи върху този проблем. Мина се някакво време..вечеряме заедно и мъжа й споделя, че е извикан да ръководи компания във Варна. тя толкова искрено насекундата каза: Аааа нИе, аз тъкмо сА научих да говоря правилно…
😂😂😂много се смяхме, но явно наистина по- трудно се случват нещата:)

# 14
  • Мнения: 6 576
Цяла източна България говори меко и какво от това? Това не е диалект. А произношение. Когато във Варна и в Русе е навлязла европейската култура, бароковите сгради, цивилизацията, София е била едно кално село, където на центъра биволите са са се търкаляли в калните локви. Варна - Одесос, е град на над 2000 години, бил е още по Римско време значителен културен и стопански център. Римските терми във Варна са поне с европейска, ако не със световна известност. А първият асансьор, първият градски фонтан, първият кинематограф, първата детска количка, първият файтон, първият уличен фенер в България са били в Русе. Справка - Елиас Канети, нобелов лауреат, роден в Русе. Единствената сграда на Балканите, която има покрив хиперболичен параболоид - който е учил ЛААГ, знае що за чудо повърхнина е това - е Спортната зала във Варна. Единствената Статуя на Свободата извън Ню Йорк е в Русе, дело на световноизвестният скулптор Арнолдо Цоки. Единствените италиански градски шадравани, проектирани от италиански архитекти, не само в България, а и на Балканите, са в центъра на Русе. Първата ж.п. линия не случайно е Варна - Русе. Това са били двата най-развити града след Освобождението, много по-развити от София.
Русе пък се е казвал Сексагинта Приста, което идва не от секс, а значи Пристанище на 60 кораба, нещо грандиозно за римските времена.
Меко говорели били! И аз говорех меко, що подигравки отнесох като дойдох преди 25 години в София! Скъсваха ме от бъзик.
Е, вече отдавна не говоря меко и не ме познават по говора. Нещо по-умен ли станах, по-стойностен ли станах?! Това е чисто и просто произношение. Във Варна, Русе и Бургас говорят меко и какво? Втора категория хора ли са?
Да им имам самочувствието на някои хора само на база родното им място.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2022, 18:50 от Татко Мецан

Общи условия

Активация на акаунт