Нисък хемоглобин при новородено

  • 1 348
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 764
Здравейте! Родих в 37ма седмица и бебето беше 2800 гр, в момента е на 26 дни (3350 гр) и е с нисък хемоглобин. Изписаха ни със 137-139 (не знам кога точно е направено изследването), никой не ми беше казал нищо за него, но на контролният преглед лекарката каза да пуснем ПКК отново заради хемоглобина. Тоест на 25-ти ден направихме нова ПКК и резултатите ме притесниха най вече, защото освен хемоглобина, е повишен и MCН, а прочетох доста страшни неща в интернет за това повишение (и по-специално за видът анемия свързана с него). Има ли някой друг с подобни резултати или знаете ли нещо по въпроса? Дали се свързва с “обикновен” вид анемия или с по-страшните, или просто тези стойности са нормални за новородените?
ПП. Лекарката иска нови изследвания след месец (плюс желязо) и тогава ще прецени дали да включим желязо, но дотогава ще се побъркам от притеснение най вече за видът на анемията…

Прикачвам резултатите:

# 1
  • Мнения: 46 504
...или просто тези стойности са нормални за новородените?...
Да. Стойностите са в норма. За децата важат други граници, които са динамични и се променят спрямо месеца.

В края на 1 месец хемоглобинът намалява и долната граница е 90 г/л.


http://qmedical-bg.info/cardiology/normata-na-hemoglobina-pri-de … zateli-normi.html

MCН също е нормален за тази възраст. До 1 г. е м/у 28 и 35 pg.


http://qmedical-bg.info/cardiology/mch-sredno-sdrjanie-na-hemogl … iza-na-krvta.html

# 2
  • Мнения: 8 585
Гледайте си детето спокойно...


Цитат
Тоест на 25-ти ден направихме нова ПКК и резултатите ме притесниха най вече, защото освен хемоглобина, е повишен и MCН, а прочетох доста страшни неща в интернет за това повишение (и по-специално за видът анемия свързана с него).
Щом стискат много пръстта- всичко ще е "повишено"- с венозна кръв се работи... но, игнорирайте тази стойност.

Цитат
Има ли някой друг с подобни резултати или знаете ли нещо по въпроса? Дали се свързва с “обикновен” вид анемия или с по-страшните, или просто тези стойности са нормални за новородените?
ПП. Лекарката иска нови изследвания след месец (плюс желязо) и тогава ще прецени дали да включим желязо, но дотогава ще се побъркам от притеснение най вече за видът на анемията…
Стойностите са ви в норма.
Няма данни за "липса на желязо".
Препоръчете на говорещият подобни носенси, първо да си направи таблица с нормалните стойности за деца по възраст. И чак щом се убеди, че стойността, и за конкретната възраст на детето, е проблемна, да предлага "решения".

НЕ вземаме кръв на бебе преди да е сложена 1-та доза Хеп Б ваксина. Освен, разбира се, в крайно наложителни обстоятелства. До краят на 1 месец, сложете Хеп Б ваксината на бебето. Освен ако още не сте я сложили... .

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 16:28 от Birdie

# 3
  • Мнения: 5 270
Хемоглобинът на детето е добре. Нормално за новородено на месец.
Повечето лаборатории слагат референтни стойности за възрастта на изследвания човек. Нашето дете се роди с нисък хемоглобин, беше на долна или малко под долната граница при раждането. Правиха му кръвопреливане преди да ни изпишат от родилно, след това проследихюе в следващия месец с личната лекарка. Повече не сме се занимавали.

# 4
  • Мнения: 764
Много ви благодаря, момичета! 🌸🌸🌸
И аз съм с по-нисък хемоглобин (хематокрит и еритроцити) от около 2-3 години, а МСН винаги в бил в норма . През бременността също беше така, колко Сорбифер и Тотема изпих, особена полза нямаше, може би има нещо свързано.

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 22:04 от Darling*

# 5
  • Мнения: 8 585
Много ви благодаря, момичета! 🌸🌸🌸
И аз съм с леко нисък хемоглобин от около 2-3 години, а МСН винаги в бил в норма . През бременността също беше така, колко Сорбифер и Тотема изпих, особена полза нямаше, може би има нещо свързано.
Направете си електрофореза на хемоглобин ... и ако е нужно? и генетични изследвания за хетерозиготност на таласемия.

# 6
  • Мнения: 764
Birdie, веднъж през бременността когато се виждаше, че хем. не се повишава значително, АГ ме попита дали изобщо някога преди време е бил в норма (а той е бил в средна стойност когато бях по-нормални килограми за ръст 165см, защото от 2-3г съм между 43 и 48 кг), мисля че тогава АГ имаше точно това предвид, доколкото разбрах, ако винаги е бил по-нисък е възможно да имам таласемия, но след като разбра, че си е бил в норми каза, че няма нужда от други изследвания.

Не съм запозната с тези електрофореза и генетични изследвания, но ще разуча.

Общи условия

Активация на акаунт