Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 10

  • 25 975
  • 868
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 10 583
9 етажа, 2 пъти седмично миене - вдигнахме от 80 на 120 (миналия месец правихме събрание). Не искаха много, обаче вдигнах врява, че все пак сиренето е с пари... И на касиерката увеличихме парите.
Не мисля, че трябва да се подценява труда на хората и като не искат да плащат - всеки си мие или си ходи в мръсното.
То и сиренето скъпо, ма го купуваме.
Та това е изключително несправедливо. 9 етажа тя не може да измете и измие за 1 час. Трябва да лети ли? Пробвайте вие и тогава оценете труда. Значи давате по 10-13 лв на едно чистене на 9 етажа. При нас за 4 етажа даваме 20 лв. Смятам, че всеки труд е достоен и заслужава нормално заплащане.
Ами, и аз исках повече.
Обаче чистачката каза, че не искала увеличение, всички почнаха да се ослушват...
Аз казах поне 140. Та на 120 си стиснахме ръцете.
Така и за касиера. "Щото в касата няма пари!"
Къде са парите - ми няма.

# 406
  • Мнения: 3 535
Следващият път може да им предложиш да намалите идванията и да пазят чисто и не цапат. Чистачката сигурно не смее да поиска повече, за да не остане и без тази работа.

# 407
  • Мнения: 3 152
10 лева на етаж, но за колко пъти - за 4 ли? Нали пишеш че при вас всяка седмица идва, значи минимум 4 пъти е това за месеца.

А питам за два пъти месечно само.

Явно и тук не се разбираме, не само във фейса Simple Smile 
При нас 60 лева на месец, един път в седмицата
Малка сграда, три етажа

# 408
  • Мнения: 1 196
Точно мислех и аз да повдигна въпрос за почистването. 8ет. вход с теракот и мраморно стълбище (което трудно се почиствало с парцал 🙄), асансьор с огледало, предвходно пространство тунел за замитане (есента вечно пълно с листа).
Уговорихме се за 100лв., веднъж седмично, четири месечни идвания. Но миналия месец се паднаха 5 дни в месеца и дадох на жената 120лв. Слагаме туби с вода на всеки етаж, че мивка има чак в мазето и е трудно достъпна. Мръсната вода навярно изхвърля пред входа, не съм питала. Последния път явно не е минала с парцал на "по-чистите" етажи. А на петото идване искаше нов парцал, че другия (също чисто нов оставен) намирисвал и не чистел добре.😏
За идване два пъти седмично не мога и да мисля, но особено на партера се цапа още на същия ден след като е идвала.
Две големи кучета, малки деца имаме.
Весели празници на всички ви!
Да имате повече разбирателство със съседите!
И по-малко ремонти по входа! 🤗🥰😜

# 409
  • Мнения: 1 196
За много години!
Живи и здрави!
Да открия Новата година с питанка Simple Smile Пък дано по-малко да питам през тази година...ама надали 😁
Външните тела на климатиците са закачени по външна стена на сградата, а маркучите им висят под тях и се стичат директно върху тротоара, който е пред сградата ни.
Как да поправим това, че в ледовити дни някой да не се пребие. Водосточна тръба ли да сложим по стената и да се вържат всички към нея. Алпинисти навярно трябва да я свършат тази работа.
Моля за съвети! Благодаря ви!

# 410
  • Мнения: 68 650
С вишка? При нас са включени във водосточните тръби /вертикалните/,  с маркуче. Не всички де. Когато преди 4г сменяхме водстоци и улуци, някои съседи са казали на майсторите явно да им вържат това маркуче. Други като нас които са били на работа, не са разбрали за тази опция..не им е казано. Frowning1Много сложно да ни бяха казали...

# 411
  • Мнения: 1 196
Добре, а понеже не всички имат климатици, не следва ли тези, които имат да си поемат разходите и цялата тази разправия? Водосточни тръби имаме, но те са вътре в терасите, а не отвън по сградата, та да се вържат към тях маркучите.
Мисля, че ЕС като цяло не е длъжна да плаща за това подобрение, а само тези, които имат климатици, нали?

# 412
# 413
  • Варна
  • Мнения: 36 605
В Наредбата за обществения ред (за Варна говоря) има предвидени глоби за капещи по тротоарите климатици. И е логично собствениците да се грижат за това.

# 414
  • Мнения: 1 196
Благодаря ви!
Ще ги подюря. Само дето не съм сигурна дали и аз като Домоуправител не нося отговорност, ако вземе че стане някой сакатлък. Sad

# 415
  • Мнения: 372
Здравейте, някой знае ли има ли вече ясно разписани какви документи са необходими за програмата за саниране, от Ямбол съм, видях цена за технически паспорт 6,12 лв., въпросът е как се определят квадратите, само за апартамента или влизат и общите части, ако влизат и те, какво точно влиза, стълби и мазета примерно е ясно, покрива като площ влиза ли и той. Ще ходя някой ден до общината, но да не се разкарвам напразно ако още и те не знаят. Гледам, че и някакви фирми които изготвят всички документи има, някой има ли представа с какви тарифи работят те. Благодаря.

# 416
  • София
  • Мнения: 3 910
Как делите общите части на такива за стълбище и други за покрив? Общите части са процент от общата площ на сградата и са в зависимост от площта на апартамента /или поне би трябвало/.

# 417
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Как делите общите части на такива за стълбище и други за покрив? Общите части са процент от общата площ на сградата и са в зависимост от площта на апартамента /или поне би трябвало/.
Според идеалните части в нотариалния акт на всеки апартамент ги делим-тристайните с един процент, двустайните с друг и гарсониерите с трети. Накрая общото число дава стойността!

# 418
  • Мнения: 372
Аз общите части знам как се делят, въпроса ми е друг, какво фирмата за технически паспорт определя и обследва като квадратура, защото то и фасадата е обща част, и козирката на входа, и тн.! Питам кои части влизат, за да мога грубо да изчисля колко ще струва и за тях.

# 419
  • Мнения: 68 650
Мисля че си гледат по проекта, те си го търсят, и си смятат по него цената. Защо не звъннете на такава фирма и нсе попитате конкретно? така бих направила..
Зца санирането искат освен паспорт, и енергийно обследване да има. Тоест няколко пера бяха включени в обследването, съответно и в цената...

Общи условия

Активация на акаунт