Частни училища - информативно-дискусионна тема - 56

  • 44 279
  • 780
  •   1
Отговори
# 60
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Да, храстчетата между дърветата, пропуснах да уточня. За тях предполагам, че със сигурност е било нарисувано, довечера ще го питам младежа дали помни. Но аз определено трябваше да си ги нарисувам докрай, за да дам верен отговор, срам не срам признавам си. Grinning

Детето ми разказваше какви задачи имало на теста за забавна математика (ПУК), имало една за 4 дървета и 3 храстчета и трябвало да кажат колко дървета трябва да има, за да има 7 храстчета. Вярваш ли ми, че почнах да ги рисувам, за да се сетя 😁
имаш предвид нарисувани 4 дървета и между тях 3 храстчета? Щото иначе е малко над нивото на ПУК Grinning

# 61
  • София
  • Мнения: 748
Да, храстчетата между дърветата, пропуснах да уточня. За тях предполагам, че със сигурност е било нарисувано, довечера ще го питам младежа дали помни. Но аз определено трябваше да си ги нарисувам докрай, за да дам верен отговор, срам не срам признавам си. Grinning
Joy Ох, ама как така? Какво очакваше да стане с разликата дървета-храстчета с напредването на редичката? Между другото, точно да нарисуваш опростен модел (в случая - да речем три дървета, две храстчета) е начинът, който в школите за най-малките им дават, за да измислят какво би се случило с по-големи числа. Blondie_anna, ами ако бяха 735 дърветата? (не се сърди, искрено се забавлявах с поста).

# 62
  • София
  • Мнения: 5 260
Да, храстчетата между дърветата, пропуснах да уточня. За тях предполагам, че със сигурност е било нарисувано, довечера ще го питам младежа дали помни. Но аз определено трябваше да си ги нарисувам докрай, за да дам верен отговор, срам не срам признавам си. Grinning
Joy Ох, ама как така? Какво очакваше да стане с разликата дървета-храстчета с напредването на редичката? Между другото, точно да нарисуваш опростен модел (в случая - да речем три дървета, две храстчета) е начинът, който в школите за най-малките им дават, за да измислят какво би се случило с по-големи числа. Blondie_anna, ами ако бяха 735 дърветата? (не се сърди, искрено се забавлявах с поста).

Щеше да ѝ трябва много голям лист Grinning
Не се напрягайте излишно, отново споделям, че състезателната математика не е за всеки. А за хората завършили няколко висши математики е много трудно да се върнат към ниво 1ви клас, докато децата още не са обременени и виждат елементарни решения Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 748
Ами да, затова и състезателната математика в ПУК-3 клас е въпрос на отработена техника. Любимият ми пример са "рачешките задачи" - преди дъщеря ми да ми ги обясни, аз лично недоумявах какви сложни уравнения с неизвестно в скоби трябва да съставят толкова малки деца.

# 64
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Хахаха, точно това е смешното, отне ми доста време да се фокусирам върху разликата между двете, а не да си драскам дървета и храстчета докато не уцеля Joy. После много се засрамих от себе си. А детето даже само̀ май ми каза, че веднага разбрало, че за 7 храстчета трябват 8 дървета, с едно повече, но аз бях заета да рисувам и не го отразих Joy

Да, храстчетата между дърветата, пропуснах да уточня. За тях предполагам, че със сигурност е било нарисувано, довечера ще го питам младежа дали помни. Но аз определено трябваше да си ги нарисувам докрай, за да дам верен отговор, срам не срам признавам си. Grinning
Joy Ох, ама как така? Какво очакваше да стане с разликата дървета-храстчета с напредването на редичката? Между другото, точно да нарисуваш опростен модел (в случая - да речем три дървета, две храстчета) е начинът, който в школите за най-малките им дават, за да измислят какво би се случило с по-големи числа. Blondie_anna, ами ако бяха 735 дърветата? (не се сърди, искрено се забавлявах с поста).

# 65
  • София
  • Мнения: 691
Скрит текст:

Щеше да ѝ трябва много голям лист Grinning
Не се напрягайте излишно, отново споделям, че състезателната математика не е за всеки. А за хората завършили няколко висши математики е много трудно да се върнат към ниво 1ви клас, докато децата още не са обременени и виждат елементарни решения Simple Smile

Сега се сещам как миналата година по празниците цялата рода се мъчихме с една задача за кебапчета и кюфтета от кръжока за 3 клас. Бяха дадени цените на различни конфигурации и се търсеше колко ще струва порция кебапче + кюфте + пържени картофи. Половината компания е от математическа гимназия, половината от тях са учили и в университета висши математики - писаха се формули с две, три неизвестни... Цели числа, дроби, какво ли не... Накрая с помощ от майка на друг третокласник разбрахме, че няма нужда да търсим колко струва всяко нещо по отделно... Та идеята ми е, че наистина ние сме доста обременени от някакви неща, които понякога ни пречат да видим елементарната логика.

Иначе и моето ПУК-че ходи на Забавна математика в училище, но така и не знам какво правят там. Все други неща са му по-важни да ми разкаже...

# 66
  • София
  • Мнения: 6 722
Да, храстчетата между дърветата, пропуснах да уточня. За тях предполагам, че със сигурност е било нарисувано, довечера ще го питам младежа дали помни. Но аз определено трябваше да си ги нарисувам докрай, за да дам верен отговор, срам не срам признавам си. Grinning
Joy Ох, ама как така? Какво очакваше да стане с разликата дървета-храстчета с напредването на редичката? Между другото, точно да нарисуваш опростен модел (в случая - да речем три дървета, две храстчета) е начинът, който в школите за най-малките им дават, за да измислят какво би се случило с по-големи числа. Blondie_anna, ами ако бяха 735 дърветата? (не се сърди, искрено се забавлявах с поста).
Ти се забавляваш, ама аз прочетох рисунка храстчета между дървета и се зачудих как на деца в ПУК им търсят съотношение, дори си нарисувах 4 дървета в кръг и в кръга 3 храстчета, и чак тогава схванах, че е редичка....много сме обременени наистина. Grinning

# 67
  • Мнения: 444
И аз все прилагам х и у, пък тя задачата се решавала с 1 ред числов израз 😂

# 68
  • Мнения: 6 323
Точно това имах предвид. Състезателните задачи не са стандартни и изискват специфично мислене и специални познания, които и в МГ не сме учили навремето, например рачешки задачи, принципи на Дирихле и тям подобни ние дори и в МГ не сме учили.
А Хитър Петър е много трудно. Особено последните 5 задачи - задачите на Хитър Петър. Другият път са стандартни задачи, Рейни. Рачешките първо не са стандартни и второ тези от Хитър Петър не са прости рачешки и далеч не са само рачешки. От тазгодишното състезание за 4 клас последната задача, дето носи 10 точки, дори и аз страшно се затрудних да я реша, 13-та задача пък я реших с материал за 7 клас, просто никакъв начин не можах да измисля как четвъртокласник да я реши. И пак същата съфорумка ми каза нейно решение, просто гениално, но направо невъзможно да се сетиш.
Хитър Петър е единственото състезание, на което във втори клас нямахме медал, ама стана десети в страната, което като видях задачите, го счетох за значително постижение 😂

Последна редакция: ср, 19 окт 2022, 14:46 от Татко Мецан

# 69
  • Мнения: 444
По този повод аз търся миналите турнири на Черноризец Храбър... само отговорите намирам...

# 70
  • Мнения: 6 323
Черноризец Храбър е по-лесно от Хитър Петър, но също е трудно. Там имахме бронз преко сили във втори клас 😂 тази година не знам, още не е дошло. Да, обикновено само отговорите дават, аз затова сам си решавам и някои задачи направо ме хвърлят в оркестъра.

# 71
  • Мнения: 5 940
Задачата за дървения материал тръгнах да я решавам с пропорции. Това ми е сравнително прясно от 6 клас. Simple Smile

Оф, медали, медали... я оставете децата да се развиват. 99% от бебешките медалисти в 7 клас рязко ще зарежат математиката, точно защото сте ги юркали като малки. Колкото и да не си признавате, че ги юркате.

# 72
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Значи питах детето как е било днес на забавната математика, каза ми някаква задача с лястовици и врабчета на дърво, дето я реших грешно (но подозирам, че ме подвежда с условието дребосът) и се отказах да се мъча Grinning

# 73
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 310
Какво си мерим вече?
Местата в класирането ли, храстите ли 😂😂😂 или дърветата 😂😂😂.
А ако си мислите, че това има значение, ще увредите децата.
Мецане, кажи ми честно, щеше ли да ти е мъка ако малкият беше 30-ти в страната на хитър Петър?

# 74
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Мецане, днес ти е малко виното.
Аз винаги рисувам и на децата така обяснявам. Пък как броя дни (на пръсти)....

Общи условия

Активация на акаунт