Висок еозинофилен катионен протеин при дете

  • 4 360
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 579
След няколко месеца кашляне без почти никакви други симптоми и търсене на причините за това, след инхалации с пулмикорт и вентолин, накрая стигнахме и до пулмолог. Още търсят причината за кашлицата. Съмненията са за бронхиална астма, но е странно защо въпреки инхалациите кашлицата не изчезва напълно. Пуснаха кръвни изследвания и гърлен секрет. Кръвните излязоха и има завишен ЕСР. Само че, аз нали много обичам да чета из нета разни неща и се притесних, че резултатът е много висок. Някой с опит и знания в тази област може ли да ми помогне, че докато ни дойде време за часа на 1.11 ще се побъркам.

Ето стойностите:
Имунология
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

C-реактивен протеин/CRP         0.70        mg/l     до 5 mg/l    
ECP (eoзинофилен катионен протеин)    H     158        ng/ml     < 24.0    
IgE         4.6        IU/ml     0 - 60

Освен това има завишен брой на лимфоцитите. Процентно са в норма, но като брой - високи.
Ето:

Лимфоцити -бр./ LYM    H     5.60        G/L    1,09-2,99   
     Лимфоцити-%/ LYM%         64.70        %    29 - 73

# 1
  • Мнения: 5 304
Лакумпарсита, аз те преследвам, ама твоето дете е 1:1 с моето Simple Smile
Нейния протеин също беше завишен (не толкова много, но тя не спира да пие антихистамини от месеци) и тъй като тестовете за алергии бяха отрицателни, първата пулмоложка, при която ходихме заключи, че става въпрос за респираторна алергия. Т.е - при срещата с вирус не се заразява, но дробовете реагират алергично.
Лимфоцитите също са белег за алергия.

# 2
  • Мнения: 2 579
Ох, благодаря ти, че ми писа.
Не знам защо толкова висока стойност. А самите еозинофили не са му много. Той не е на антихистамини, но пък беше доста време на Пулмикорт и Вентолин. Те затова се чудят защо не му минава напълно. И ми е странно, че IgE -то пък не е високо и вече за някакви страшни болести си мисля.
На всичкото отгоре беше и закусвал преди изследванията, защото хал-хабер си нямах, че ще ни пратят веднага в манипулационната.
Зимно време много му изсъхва кожата, което също ми говори за склонност към разни алергии.
На вас сега помага ли ви изписаното лечение?

# 3
  • Мнения: 5 304
Пулмикорта и Вентолина нямат отношение към протеина.
Помага й изписаното лечение ( пу пу да не са й уроки). При нея освен алергичния компонент е прекарала и бронхит/пневмония на крак, което допълнително й усложнява случая.. Надявам се вече да загърбим тази история де.

# 4
  • Мнения: 2 579
А какви тестове за алергия правихте, които са излезли отрицателни?
И при нас имаше такова предположение, че реагира с алергия при среща с вирус.
Завишеният протеин при вас какво доказа? Виждам, че го използват за диагностициране на бронхиална астма.
Вие май също бяхте на Ефира, доколкото помня от прочетеното из темите, нали?

# 5
  • Мнения: 5 304
Един от най - разширените тестове за алергии пуснаха - полени,храни,животни.
Реално нищо не доказа, не е астма при нея още казаха. Ефира пие, да.

# 6
  • Мнения: 2 579
Дано да овладеете нещата, Мартина.
Аз доста майки чувам да се оплакват от такива продължителни кашлици при децата си. По-скоро мислех, че може да е от прахоляците в града, че целият е разкопан и е голяма пушилка, а кашлицата точно с този период съвпадна. Но не е изключено и на яслата да реагира към вирусите. Ще видим какво ще ни кажат, че тука зорлем се правя на лекар и аз, ровейки в нета за информация.

# 7
  • Мнения: 8 585
Един от най - разширените тестове за алергии пуснаха - полени,храни,животни.
Реално нищо не доказа, не е астма при нея още казаха. Ефира пие, да.
Пием Ефира, без астма?
Хм, хм.

@LaCumparsita

* Нелекувана инфекция, белодробна,
* трета сливица
* хроничен синузит
* рефлукс, гастро-езофагеален

Снимка на бял дроб??
Специално за деца, ECP (eoзинофилен катионен протеин) е вариабилен параметър и не много достоверен, що се отнася до Астма темата. Високи стойности има и при атопичен дерматит.

Последна редакция: чт, 20 окт 2022, 16:18 от Birdie

# 8
  • Мнения: 2 579
Birdie, двама лекари казаха да я даваме Ефирата.
Снимка на бели дробове има отпреди месец и половина, когато  се бяха притеснили да не е с пневмония. Усилен крайхилусен рисунък имаше. Сега не поискаха да правим. И тогава, и сега нямаше Т. Сега няма и сополи. За рефлукс се чудеше пулмологалът и питаше повръща ли често. Ами не- само веднъж досега от един сироп отхрачващ.
Мен много ме притесни този протеин да не е белег за някакво заболяване на кръвта, че и такива неща четох...
За атопичен дерматит- възможно е. Зимно време има проблеми със суха, лющеща се кожа.
Мисля и за глисти да му пусна изследвания заради протеина. Но това пък не виждам каква връзка може да има с кашлицата.

# 9
  • Мнения: 10 597
Белодробни паразити може да имат връзка с кашлицата, но това едва ли е вашият случай. С противолергично не сте ли пробвали да овладеете кашлицата?
Има грешка в изследванията ви. Не може % да е в норма, пък бр. да е завишен.

# 10
  • Мнения: 2 579
За лимфоцитите има грешка, нали?
Относно противоалергичното - бяха ни изписали сироп Рупафин по едно време. Помагаше до известна степен. Но не съвсем. Сега сме на Ефира и на Вентолин- инхалации още няколко дни.

# 11
  • Мнения: 10 597
Да, лимфоцитите. След някои вирусни заболявания, лигавицата алергизира и остава една периодична суха кашлица. Преди пандемията редовно карах такива кашлици аз и все си мислех, че са сезонни, алергични, понеже съвпадаха. Цели 3 години, от как носим маски, не съм имала такава кашлица. Махнахме маските, и пак се почна...
Аз не бих давала вентолини и пр., ами бих пробвала да укрепя имунитета на детето. Ако имате климатик - махате.

# 12
  • Мнения: 8 585
За лимфоцитите има грешка, нали?
Относно противоалергичното - бяха ни изписали сироп Рупафин по едно време. Помагаше до известна степен. Но не съвсем. Сега сме на Ефира и на Вентолин- инхалации още няколко дни.
Едва ли нещо от това ще "сработи". Простете.
Вентолин не е за това, за което, и както, го давате.

# 13
  • Мнения: 2 579
След като показах резултатите на пулмолога, каза, че този протеин показва, че детето ми има респираторна алергия. Бронхиална астма с алергичен компонент. И повече не са се задълбочавали по въпроса с ЕСР-то. При две пулмоложки ходихме и казаха едно и също. Цяла зима е на Пулмикорт и Ефира синът ми. Има подобрение определено. Но и редовно му давам витамини и укрепващи имунитета добавки. О, да, и за рефлукс имаше съмнения, за което изписаха сироп. Мисля, че имаше подобрение и от него.
Изследване за паразити пуснах на своя глава - няма вътрешни паразити.
Но скоро една дама, също притеснена от висока стойност на ЕСР ми писа и ми върна страховете, свързани с това.
Пак започнах да разглеждам изследванията и ми направи впечатление, че да - протеинът е висок, но броят на еозионофилите е в норма. Даже ЛЛ като ходих да ми издаде рецепта след диспансеризацията на детето първо видя броя на еозинофили и се зачуди, защото видя, че са нормални. Тогава видя и ЕСР в края на изследването и каза, че така вече може и наистина да става въпрос за астма. Но аз продължавам да не разбирам как може еозионфилите да са в норма, а протеинът да е висок. Февруари ни предстои контролен преглед и ще попитам и доктора, но моля, ако някой има знания по темата, да каже как му се струва това. Не знам мога ли по всяко време да пусна ново изследване за този ЕСР и дали да не се консултирам с хематолог. Информацията в нета ме хвърля в ужасни притеснения.

# 14
  • Мнения: 8 585
След като показах резултатите на пулмолога, каза, че този протеин показва, че детето ми има респираторна алергия. Бронхиална астма с алергичен компонент. И повече не са се задълбочавали по въпроса с ЕСР-то. При две пулмоложки ходихме и казаха едно и също. Цяла зима е на Пулмикорт и Ефира синът ми. Има подобрение определено. Но и редовно му давам витамини и укрепващи имунитета добавки. О, да, и за рефлукс имаше съмнения, за което изписаха сироп. Мисля, че имаше подобрение и от него.
Изследване за паразити пуснах на своя глава - няма вътрешни паразити.
Но скоро една дама, също притеснена от висока стойност на ЕСР ми писа и ми върна страховете, свързани с това.
Пак започнах да разглеждам изследванията и ми направи впечатление, че да - протеинът е висок, но броят на еозионофилите е в норма. Даже ЛЛ като ходих да ми издаде рецепта след диспансеризацията на детето първо видя броя на еозинофили и се зачуди, защото видя, че са нормални. Тогава видя и ЕСР в края на изследването и каза, че така вече може и наистина да става въпрос за астма. Но аз продължавам да не разбирам как може еозионфилите да са в норма, а протеинът да е висок. Февруари ни предстои контролен преглед и ще попитам и доктора, но моля, ако някой има знания по темата, да каже как му се струва това. Не знам мога ли по всяко време да пусна ново изследване за този ЕСР и дали да не се консултирам с хематолог. Информацията в нета ме хвърля в ужасни притеснения.
Астмата е клинична диагноза.
Този протеин, да, отразява съответните промени. НО не е диагностичен критерий за астма. Може да е обаче критерий за контрол на такава. Но това са две различни неща.
Просто, и как деликатно да се изразя? ... поредните Бг драми.

* поставете коректната диагноза по клинични белези
* изключете другото
* приложете коректно лечение, което ще овладее детето (ако се касае за астма? ще имате дълготраен контрол с минимални медикаменти)
и? това е.

Цитат
Даже ЛЛ като ходих да ми издаде рецепта след диспансеризацията на детето първо видя броя на еозинофили и се зачуди, защото видя, че са нормални. Тогава видя и ЕСР в края на изследването и каза, че така вече може и наистина да става въпрос за астма.
Високи нива на протеина с високи нива активирани еозинофили, но с нормален общ брой, имате при:
* кожни заболявания, Атопична кожа
* хранителен отговор към алергени
* алергичен отговор към дихателни алергени
* възпалителен отговор към всякакъв вид възпаление- не забравяйте, че EPO / ЕЦП в присъствие на пероксид  има бактерицидно действие И КЪМ златист стафилокок даже.
"Алергично възпаление" може да имате не само в бронхи.

Последна редакция: вт, 24 яну 2023, 16:27 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт