Евентуално кредити, наследени от починало лице

  • 798
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте, ще съм благодарна, ако ми помогнете. Ситуацията е следната:

Апартамент, който е на баба ми дядо по майчина линия, баба ми умира, след това и майка ми, която има сключен брак с баща ми( нищо че са разделени, но не са разведени).След смъртта на майка ми, аз и баща ми получаваме по закон 1/8 от апартамента. Той живее другаде, не полага никакви грижи за дядо ми. Всичко сме поели аз и съпругът ми. Проблемът, е че баща ми върши глупост след глупост, все уж подписва някакви документи, все накрая кредит от някъде си трябва да връща. Той не е адекватен, понеже пие много и не разсъждава нормално. Сега последно му пристигнало писмо, че го дават на ЧСИ. Страх ме е, че някой ден, когато почине, ще наследя много повече задължения, отколкото облаги. Той има само тази 1/8 от апартамента и един магазин. Зная, че след смъртта мога да поискам справка от БНБ за задълженията му и ако преценя, че те са много, да направя отказ. Доколкото бях чела законите, зная че през това време не трябва да съм ползвала никакви облаги от това наследство, дори да не плащам данъци и темподобни. Тъй като действията му с всеки изминал ден стават все по- неадекватни, се притесняваме все повече. Ако реша да се откажа от наследство, това значи, че ще трябва да се откажа и от тази 1/8, а аз искам да запазя целия апартамент. Чудя се, ако той ми прехвърли неговия дял чрез покупко- продажба, това означава ли,  че после пак ще мога да се откажа от наследство и да запазя целия апартамент, тъй като един вид вече уж съм патила за него. Ще съм благодарна, ако някой запознат, ми отговори. Работих в близка сфера и виждах как на наследниците им е идвало като гръм от ясно небе какви задължения имат, чак след като ЧСИ ги осъди, затова искам да съм максимално подготвена и да реагирам по най -адекватния начин.

# 1
  • Мнения: 40 832
Ако баща ти ти продаде (не прехвърли) своите идеални части от апартамента, те стават твои и изобщо отпадат от неговото имущество, тоест от евентуалното наследство.
Вече не знам ако има дългове там някакви и разни кредитори да не са му направили запор, но ако няма такива неща продажбата е необорима. Е, хипотетично може да има претенции ако се докаже фиктивна сделка без плащане, но и тогава трябва някой с правен интерес да води делото.

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 844
Продаде и прехвърли е едно и също, тоест вид прехвърляне е. Както и да ги прехвърли бащата, тоест с прехвърлителна сделка, авторката става собственик на имуществото. Така прехвърлен, този имот вече няма да е негова собственост, включително и към момента на евентуалната смърт, така че няма да е част от наследствената маса. Наследството е това, което починал притежава към момента на смъртта си.
Ако обаче поради задълженията му към момента и заведените изпълнителни дела има наложена възбрана върху имуществото му, то не може да бъде обект на разпоредителна сделка. Всъщност има вариант, но е друга тема. И за други варианти на прехвърляне се сещам на прима виста.

# 3
  • Мнения: 40 832
Продаде и прехвърли е едно и също, тоест вид прехвърляне е. Както и да ги прехвърли бащата, тоест с прехвърлителна сделка, авторката става собственик на имуществото.

Абе все е прехвърляне, ама ако някакво безвъзмездно приписване после може да се обжалва, а продажбата е най-сигурното нещо.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 844
В техния случай няма кой да обжалва...

# 5
  • Мнения: 40 832
В техния случай няма кой да обжалва...

Mислех за някой кредитор.

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 844
Кредитор може, да. Но едва ли 1/8.

Общи условия

Активация на акаунт