🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 60]

  • 59 414
  • 837
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 1 839
Аз ще водя 7-годишен в Леголенд и аквариума през май. Само 1 нощувка имаме в Истанбул и ще сме там във Форум, веечрта корабче от туристическите на Еминьоню и толкова с плановете.
Не знам дали е добра програма за 7-годишен и 2,5-годишно, моите не са от обикалящите. Ние с баща им обикаляме по цял ден, но Истанбул с деца не сме правили. Само в на баба си сериала са го виждали Grinning
Нашите са на 7 и година и половина. Баткото, ако не е нещо в негов интерес не обича да обикаля. Мм е 50:50,един път обича, един път не. Аз искам да отида на всичко, което е възможно за дните, в които ще бъдем, но май по-добре да не си правя големи планове и да видим на момента как ще е с децата.

# 796
  • Мнения: 284
Миналата година бяхме с едно 7 годишно и едно на годинка и половина. Като тръгнеш с такива деца, трябва да си наясно, че "обикаляне по цял ден" е много смел сценарий. В началото на април ходихме само със 7 годишното и доста добре обиколихе забележителностите, но нямаше все още цъфнали лалета. На дъщеря ми бяхме сложили часовник, който измерва крачките и в края на деня показваше 28 000 крачки, но тя се беше амбицирала да ги направи 30 000. В края на април лалетата цъфнаха и пак отидохме, но взехме и бебето, което се размаза от игри в парк Емирган. Толкова пързалки, катерушки, люлки, много му хареса. През повечето време до като стигнем от т. А до т.Б се возеше в количката, което олесняваше и нас, но определено я карахме доста по лежерно от колкото, като бяхме само с голямото дете.
До сега не сме посещавали аквариума, нищо че сме ходили 1000 пъти в Истанбул. Някак ми е съвестно да се заврем в мол или в затворено пространство за по-дълго време. Предпочитам крайбрежни разходки, обиколки по красиви паркове и градинки и ей такива, по-прости неща.
 
Истанбул е градът, който бих посещавала отново и отново, без значение кога е било последното ми ходене там. Обожавам го!

# 797
  • Мнения: 419
........... На дъщеря ми бяхме сложили часовник, който измерва крачките и в края на деня показваше 28 000 крачки, но тя се беше амбицирала да ги направи 30 000.............

Ние ноември като отидохме от 8.30 сутринта до 00.00 часа вечерта имах 41781 крачки,колко са верни незнам,ма бая повървяхме Flushed

# 798
  • Мнения: 7 901
Петер, аз да ти кажа моя план за Кадъкьой, но е съвсем кратък.
Няма да имам цял ден (не че някой ми определя това 😊), защото пак искам повече отколкото е възможно. 😂
Мисля по вода от Кабаташ до пристанище Мода- там точно рекламират кафенето- китапчийница.
След това към Бика пеш като пътьом ще търся една сериална къща (стана ми навик да не ги намирам 😉), евентуално музея на Баръш Манчо и така яваш, яваш до прословутата статуя (заради ММ) и обратно към хотела.

Ето линк, който може да ти е интересен.

https://www.instagram.com/p/CZb2aE9AWch/?igshid=YmRhY2Q4MGU=

За Юскюдар нямам планове  този път, но бих повторила Кузгунджук, ако ми се отвори свободно време.

# 799
  • София
  • Мнения: 13 201
събирам акъл за 2 дни изцяло азиатски Истанбул с първоначални идеи : единия ден фери Yenikapı Ferry Terminal - Kadıköy , Kadikoy Bull Statue и шляене където посъветвате
другия ден корабче  Еminönü - Юскюдар Üsküdar и сетне пак шляене където посъветвате
По кое време? Ако е през април, горещо препоръчвам парка Гьозтепе. Толкова много лалета на едно място рядко се виждат. Като брой са по-малко от Емиргян, но тъй като площта е по-малка, всичко е в лалета. Има и розариум, ако посещението е малко по-късно. Но трябва от пристанището на Кадъкьой да се качите на автобус за 10-тина спирки. Иначе кварталът в дясно между пристанището и бика е много приятен - много заведения, клубове, антикварни магазинчета, театри, дори опера има. Simple Smile С други думи квартал, в който животът кипи. Особено надвечер атмосферата е чудесна! Има ретро трамвай, който прави кръгче около квартала. Ако не ви се ходи пеша до бика, може да се използва за 1 или 2 спирки (не знам колко са).

Ако се тръгне по крайбрежието от пристанище Кадъкьой в посока Мраморно море, а не Босфора, има голям крайбрежен парк, който след доста ходене завършва с тази красота - https://www.travelnews.bg/bg/news/16611491805202/pristanat-moda- … osreshta-turisti-
Скоро го реставрираха. Не съм го посещавала, но мисля, че ще е приятно. Не знам дали е само заведение или са пуснали някой ферибот до там. Все пак едно време е било пристанище.

Гара Хайдарпаша предполагам, че все още е опакована. Иначе се вижда чудесно откъм морето. Навремето съм влизала и вътре и е много красива, но вече е затворена.

В самия Юскюдар няма много какво да се гледа. На пристанището има 2-3 много стари джамии, в случай, че са ви интересни. Иначе е отправна точка към двореца Бейлербей, новата джамия на Чамлъджа, телевизионната кула, а и самият връх Чамлъджа, от който за мен гледката е най-добра. Огромната джамия я препоръчвам. Първо, за да се види колко е огромна и второ заради гледката. Има автобус до самата джамия. В тв кулата има етаж с гледка, а над него ресторант и кафене, където може да си починете и да хапнете. Обаче, за да се стигне има известно ходене от станцията на метрото през парка. Точно до входа на оградата на кулата има старовремско кафене с прекрасна гледка към Принцовите острови. Всъщност това е върха на малкия хълм Чамлъджа. Заради заведението има път за коли, т.е. може да се отиде и с такси. Върхът на големия хълм се достига също само с ходене (много стръмно) или с такси. Там вече гледката е към целия Босфор. Едно време имаше заведения на самообслужване с вкусни гьозлемета. Скоро не съм ходила и не знам как е.

От Юскюдар може да се направи пешеходна разходка по крайбрежието, за да се види Момината кула отблизо. Обаче не знам дали най-после свърши ремонта ѝ. Както беше опакована миналата година, няма смисъл да се ходи.

Забравих да спомена за Шакирин джамия. Намира се на 4-5 спирки от Кадъкьой в посока Юскюдар. Ето тук можеш да видиш за какво става въпрос - http://sladkahapka.blogspot.com/2011/08/blog-post.html
И в моя фейсбук има албумче с няколко снимки от там. Такова изящество има на малко места! Препоръчвам да се види!

Като се спреш на нещо конкретно, ще помагаме и за транспорта. Wink

# 800
  • София
  • Мнения: 962
За Юскюдар:
Момината кула все още е опакована и нищо не се вижда.
Автобус 15C отива до новата джамия на Чамлъджа. Първата му спирка е срещу ферибота, виждат се жълтите автобуси. Слизате на последната спирка. Джамията и терасите й са огромни и много се впечатлих, заслужава да се видят.
Този автобус минава и при двореца Бейлербей. Най-вероятно и други спират там, но не знам кои.

# 801
  • Мнения: 13 082
И аз бих отделила време на Кадъкьой и Мода, лично аз бих посетила и улица Багдат, не съм ходила и съм си я оставила за някой от следващите пъти. Новата джамия е хубава, но някак си мен не ме впечатли много, не знам защо Rolling Eyes

# 802
  • София
  • Мнения: 13 201
А какво очакваш от улица Багдат? За мен не е нищо впечатляващо. Натоварен булевард с магазини. Нищо невиждано! Иначе парк Гьозтепе опира в булеварда. След разходката сред красивите лалета, ходенето пеша по шумния и прашен булевард ми се видя кошмарно. Sad

# 803
  • Мнения: 13 082
Не очаквам нищо невиждано, улица с магазини.

# 804
  • Мнения: 10 277
Леле Танче, на нас толкова да ни хареса тая улица Багдад. Вярно няма нищо за гледане, ние и в магазини не сме влизали, но някакси атмосферата много ни допадна. Всъщност добре че там опитах баклава в сладкарница Мода, че така щях да се прибера без да ми е харесала баклава в Истанбул. Имаше помня някаква библиотека от едната страна. И хора насядали на заведението пред нея, четяха книги, разговаряха. Много ме впечали това тогава. Ходихме с моя мъж като гламави нагоре надолу, на края хванахме такси да се придвижим до Мода. Ако отидем пак, пак там ще ходим, без да има конкретна причина. Атмосферата както казах Simple Smile

# 805
  • София
  • Мнения: 13 201
Възможно е да е било час пик, но беше адски натоварено, прашно и шумно. Може би в по-спокоен час да има атмосфера. Само веднъж сме ходили пеша. При следващи посещения на парка се качвахме на автобуса от най-близката спирка. Simple Smile Иначе там опитах чии кюфте. Simple Smile

# 806
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 466
Петерки,
Авера ми,🙂
Виж от Йеникапъ има ли до Бостанджъ вапурчик.Чи са метнете на него с ашкъмката,слизаш,мой са разходите по крайбрежната,мой отидете на Багдад,джагара джугара така по гезмето,че хвани после 16Д или 4,виж там двуетажен който Доди.
Че слезте на Гьозтепе- то лалета,то фонтани,то цветя,то красота.
Отмора и наслада,продават и грудки лаленца,може давземеш на госпожата,няма само балък такъми за тебе да има ,я!🙂
После пък хапнете на булеварда,ако искате,ако не пак с автобуса на Кадъкьой,ама слезте преди пристанището,около стадиона на Фенербахче,тъй.И после както Танчето писа, разходка там из Мода,бик-мик,магазлар, чаршия,тараби,едно друго.Манджаре,и после от порта накъдето искате вече.
Туй първи вариант.

Вичето,vici 75 ❤️💜❤️
Как беше приказката - и през девет земи...
А!,
Ний,душе смИ за булеварда,тъй де амчи как,тоест,дългу,нящу й,,😃,а,хем дългу,хем хубу 😘А така!
Виж там како ши напрайти,лятос да пийни коктейл в моя кафе- бар Емилия 🙂,🥳😋,

Вилианка е права!
Който влезе в МОЛ,га лалетата цъфтят,тозчас Съвестта да го гризе,дордя не го погали морски бриз😃

Според рейтинга досега в Турция
И Пепелче 😘
Сериала Yali Capkini,Рибарчето/ Женкарчето е с най - висок рейтинг.
Може да видите къщата/ вилата от сериала ,аха

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 21:59 от redemi

# 807
  • Мнения: 308
И моите впечатления от Багдат са като на Таня - огромен, шумен, прашен булевард с трафик и задръствания. 15 км бил, казват. Остави ни таксито в средата, вървим, вървим, все сме си е средата. Задръствания, трафик, таксита и автобуси - все фрашкани. Едва се прибрахме, кошмарно натъпкани в някакъв автобус, не бих повторила.

# 808
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 466
Пепелче 😘
Ината къща разбрах Дей,къмто Балат,сал не знам от кое дизи е,😃
Аджеба кои са другите,джанъм беним 😋

# 809
  • Мнения: 10 277
Да, прави сте наистина лудница като цяло на този булевард. Ние някакъв уикенд ходихме. Чак 15км не сме обикаляли, но нас ни впечатли. Ако някой е за 3 дена там, разбира се няма смисъл за ходене до там. Но ние стояхме 10 дена, та идеално ни се отрази.

Ауу redemi, много ме съблазни ти вече...Ама много. Ще видим до къде ще я докараме, дали и кога ще се ходи. Ще пиша обезателно.

Общи условия

Активация на акаунт