Синът ми все още не говори. 😕

  • 11 054
  • 151
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 197
Аз по пп не намирах за "проблем", че не може да си иска водичка и тн.
Но жената, която се занимава с деца, като ми каза, че трябва да поговори с визиторката, тогава се притесних.
Иначе няма никакъв проблем с развитието.
Подава си крачетата, като го обувам, мушва си ръчичките при обличане, хваща ме за ръката и ме води примерно в кухнята.
И да за съжаление обича да гледа ТВ, но е на минимум.
Когато си пусна моите си неща, идва и ми подава дистанционното. 😁🥰
Надявам се, че след втория 🎂 ще започне да се изказва.
Благодаря на всички! 🥰

# 16
  • София
  • Мнения: 3 422
До 1г10м някъде малкият навързваше по макс 2 думи и не всички го разбираха (иначе имаше доста думи като запас). Сега на 2г1м навързва вече по 5-6 думи, опитва дори пълен член да слага, обяснява се постоянно. Мнооого бързо започна да развива речта последните 2 седмици най-вече. И гледа телевизия. И не е малко някои дни, но има моменти, в които се случва. Обаче не го оставяме да се зомбира, а го караме да обяснява какво вижда (цветове, булви, цифри, животни, превозни средства). Екраните не са основна причина за по-бавно проговаряне. Просто някои деца започват понякога по-рано, на други им трябва време. Имаме познати деца на по 2г10-11м, които екран не са виждали и говорят по 10 думи на кръст.
Вкъщи не млъкваме, само се обясняват неща, навън постоянно му се говори кое какво е, как се прави нещо. Яслата също много помага, защото му се налага да се обяснява какво иска и да си играе с децата. Друго, с което внимаваме е да не му обясняваме по бебешки (тип кукуто, бибата) или с умалителни имена, а му говорим нормално като на възрастен човек.

# 17
  • Мнения: 2 579
О да, и аз не му говоря на бебешки и даже нарочно се опитвам да не опростявам думите, че уж да му е по-лесно. Някои ми казват: "Ама той сега какво разбира от това, че изпадаш в конректики?"
Но много добре си разбира даже, просто още му е трудно да ги "уйдурдиса" някои думички, както казват бабите. Щом се опитва да каже думата "инхалация" и сам ти казва, че нещо нямало батерия, значи прекрасно разбира какво е.

# 18
  • Мнения: 6 962
Грешка  е и че се чака твърде много, за да се потърси причината или да се отиде на специалист(бих добавила и детски невролог към горе изброените)

# 19
  • Карлово
  • Мнения: 328
Ще проговори, моят не проговори и думичка до 1 година и изведнъж започна, казват че умните деца са така но аз не вярвам , просто някои се развиват по -бавно

# 20
  • Мнения: 4 020
Какво е визиторка?

# 21
  • Мнения: 715
Моят син не говореше въобще до 3 годишен. Четях му от бебе, не е гледал телевизия и телефон въобще. На 2 години и половина го заведох на логопед, защото прочетох какво ли не. Тя категорично отхвърли аутизъм и ми каза да не го притискам да говори. Просто да го оставя на спокойствие. Проговори изведнъж и то изключително правилно, с употреба на доста сложни думи и правилни глаголни времена. Според логопеда, особено при момчетата, до 3 години и половина било нормално да проговорят. Но...важно е дали детето има контакт с очите, когато му говорите, дали изпълнява каквото му казвате.  И най-вече, не го сравнявайте с другите деца. Ще усетите дали и кога да се обърнете към специалист.

# 22
  • Мнения: 1 752
Моето дете скоро ще стане на 2 г и още няма произнесени думички, въпреки че му се говори и обяснява от ранна възраст. Телевизия не гледа, Baby TV никога не е гледал. Пускала съм на ТВ песни от YouTube, детски, но без да прекаляваме. Ако вземе мобилен телефон го ползва като играчка, да почуква с него, да го подхвърля. Ето още един пример за липса на ТВ и проблем с говора.

# 23
  • Мнения: 1 304
Истинското проговаряне е на около 2, така че е рано за притеснения.
Трябва много да се говори и да се обяснява.
Някои четат приказки на корема на мама още...

Допълнение: По-умните проговарят по-късно. Има и обратната зависимост.

Последна редакция: ср, 09 ное 2022, 22:41 от Тифи19

# 24
  • Мнения: 25 750
Моето дете скоро ще стане на 2 г и още няма произнесени думички, въпреки че му се говори и обяснява от ранна възраст. Телевизия не гледа, Baby TV никога не е гледал. Пускала съм на ТВ песни от YouTube, детски, но без да прекаляваме. Ако вземе мобилен телефон го ползва като играчка, да почуква с него, да го подхвърля. Ето още един пример за липса на ТВ и проблем с говора.
Специалист ли ви каза, че детето има проблем?
Някои деца проговарят и по късно и всичко е наред.
Моето например до 2г и 2м не говореше нищо разбираемо. Личната лекарка ме успокои и беше права жената.
Много ми харесва как се водят бебета на 1г по логопеди и психолози и винаги се намира какво да им " лекуват".

# 25
  • Мнения: 1 752
На логопед не съм го водила, трябва да завърши две години, но направих консултация с психолог и го водих на Кинди Ру, където водещата обучението ми обясни, че ако се развие вестибуларната система, ще има напредък в говора, защото мозъчно има връзка. Педиатърът на детето каза да не бързам засега.

# 26
  • Мнения: 3 124
И аз се записвам тук. Бебо е на 1 год и 9 месеца и още няма думички, освен някакви инцидентни. Вече казва как прави магаренцето, вчера каза бау-бау на едно куче, случвало се е да каже и баба на свеки, но като цяло не е систематично. При нас пък педиатъра иска да ходим на невролог и ще записваме час за другата седмица. Ходим на ерготерапия, терапевта е доволен от нас.

# 27
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Ъъъ?
На 1г9м на невролог, защото не говори? Това вече е прекалено.
На тази възраст е нормално да казва само отделни думички, говорещите с цели изречения са по- скоро изключения.

# 28
  • Мнения: 6 962
Моето дете от 1.6 до 1.10 беше забило един вид на па-па,пи-пи,ма-ма и подобни викам кога ще проговори с нови думи и после като се започна 1.10 всеки ден нови и нови ...тим-килим,жижак-жираф🌞
Невролог ...нз по скоро да навърши две,говорете му,играйте!

# 29
  • Мнения: 3 124
Няма думички. Нито дори срички с които да назове нещо. Само звуци и бебешка реч. И се говори, и се чете, и се разказва по картинки, и се пее, и екраните са спрени, и се играе, и се занимаваме с него и нищо вече месеци наред.

Общи условия

Активация на акаунт