рентген в жилищен блок

  • 1 601
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте!
Закупихме жилище преди години над дентален рентген [заварено положение]. Жилището е закупено директно от строителя. Помещението в което се намира рентгена е със статут магазин. Собственика на рентгена е наемател на помещението. От скоро е взел под наем и съседното помещение и възнамерява да сложи друг рентген, който е по-силен от сегашния и ще се извършват рентенографии на синуси , темпоромандибуларните стави, рентгенографии на череп, стави и т.н
Тъй като съм с две малки деца под 1г има ли от какво да се притеснявам ? Ще е необходимо ли съгласието на всички собственици на жилищния блок, за да сложи нов рентген? След като статута на помещенията не е сменен на кабинет има ли право в помещения със статут магазин да разполага рентгени? В случая съм пряк съсед. Какво мога да направя в случая? Къде мога да подам жалба, оплакване за извършване на проверка по случая? Благодаря!

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 15:19 от cappy13

# 1
  • Мнения: 40 741
Тези рентгенови апарати са с насочено действие и не към тавана. А и натам да бяха насочени, бетонната плоча от 20 см е абсолютна преграда. Тоест за теб риск няма никакъв.
Виж по закон как е не знам.

# 2
  • Мнения: 596
В болниците помещенията с рентгенови апарати са облицовани с оловна защита. Има задължителни норми за безопасност. Потърси в интернет.
Ако предназначението на помещението е другo, може да се оплачете в общината. Чакали сте много дълго.

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 19:36 от marsie

# 3
  • София
  • Мнения: 569
Свържете се с АЯР, сигурно ще могат да дадат информация легално ли е разположена апаратурата в помещението.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 781
Нямат право - съдя по ветеринарите ни, които нямат рентген точно щото са в жилищна сграда.

# 5
  • Мнения: 40 741
От много години близо до нас в един блок ново строителство си има рентгенова клиника и си работи. Явно има начин .

# 6
  • София
  • Мнения: 1 603
Нямат право - съдя по ветеринарите ни, които нямат рентген точно щото са в жилищна сграда.

Точно същото казаха и в клиниката, която ползвам - не, че не искаме, но нямаме право, защото е жилищна кооперация.
Сигурна съм, че гугъл бързо ще извади чл., точка, алинея...., поради което това е така.

# 7
  • Мнения: 6 266
Може някой от тези документи да ви даде отговор, намерих ги на случаен принцип.
https://rkplovdiv-bzs.com/norm/content/law/zapoved_RD09-325.pdf

https://www.lex.bg/laws/ldoc/-20143615

# 8
  • София
  • Мнения: 1 611
Рентгеновите лъчи са насочени лъчи, т.е. те не разпиляват и не сочат към тавана.
 Аз съм ходила за снимка на зъб в апартамент на първи етаж в панелен блок.
За да разберете дали има радиация у вас, може да я измерите с дозиметър чиито стойности се отчитат от сертифицирана лаборатория. От къде се взима дозиметъра не зная.

Общи условия

Активация на акаунт