Работа, CV-та, HR-и, съвети - 82

  • 31 555
  • 930
  •   1
Отговори
# 885
  • Бургас
  • Мнения: 1 147
Хайде пак същия рефрен.
Буболина, ти си счетоводител. Наистина ли трябва да ти се обяснява какво точно представляват данъците и осигуровките и колко вида са вторите? Пенсията е само един компонент, който ползваме евентуално след края на трудовия си стаж. Другите, обаче, може да ползваме доста пъти и плащанията по тях отнякъде трябва да дойдат. В утрешния ден, ако се наложи да те оперират и да си 6 месеца в болничен, как мислиш, дали няма да има значение ЗА ТЕБ, на колко си се осигурявала? Точно така, ще има, защото ще получиш толкова, колкото си внесла.
А ако искаш да има човешко обслужване в болницата и изобщо читава здравна система, трябва всички да внасяме там както трябва.
С тия приказки, че то нямало смисъл, вечно ще се въртим в тоя кръг. Срамота, че точно счетоводители и хора с икономическо образование дрънкат такива неща. Ама явно и са учили, както са плащали и данъци и осигуровки - на минимума.....

# 886
  • Мнения: 5 155
Ми точно пък здравните най ми се свидят.Оперирах се, аз осигурена 3400, неосигурената- 4000. За прегледи при специалисти се плаща, читавите не работят с касата или ако работят, час с направление след месец, без- след 3 дни.Скенери, ЯМР, ПЕТ - всичко си плащаш.Ми не искам да плащам за заплатите на работещите в касата, които като отидеш да попиташ нещо и ти отговарят ,,не знам", отиваш да подадеш жалба ,,госпожо, приберете си жалбата, ей сега ще се обадя по телефона и ще ви оправим".Ми аз не искам да ме оправяш по телефона,искам да подам оплакване и да ме оправят по съответния ред.Не им искам услугите, не искам и да им плащам.

# 887
  • Мнения: X
ТЕЛК не би трябвало да бъде на принос в системата. В крайна сметка някой може да се роди с увреждане, друг да придобие такова на втория месец след като е започнал работа. Но плащанията са ниски, точно защото не плащат всички а и има доста "фалшиви",.които просто се възползват от системата.

Разбира се, че няма значение дали си се родил с увреждане, или си го придобил. Което и да е от двете, не е нормално да получаваш 400 лв.

# 888
  • Мнения: 5 155
Тия, които нямат 5 години реален стаж и толкова не получават.А тия които имат, независимо колко години стаж и на колко си се осигурявал, при навършване на пенсионна възраст, ако нямаш необходимите години стаж си оставаш със тази пенсия пожизнено.Аз ще съм с 396 лева и да се осигурявам и да не се осигурявам от тук нататък.

# 889
  • Мнения: 2 969
Цялата социална система се обезсмисля защото държавата не си налага законите. Няма как да работи централизираното преразпределение, ако не се контролират събирането и раздаването.
Единственият начин да има някаква справедлива система в България е да се направи осигуряването изцяло доброволно и в частни фондове, на застрахователен принцип. Подобно от части на САЩ. Ако искаш плащаш осигуровки, ако не искаш не и при нужда се оправяш сам. Всякакви компромисни системи комбинират само лошите страни.
Ама това би означавало целият електорат на БСП и половината на ГЕРБ, ПП и другите по-малки да измрат от глад, та никой професионален паразитполитик няма да го направи това.

# 890
  • Мнения: 5 155
Точно.Тука плащаме здравни и се оправяме сами.Ако видите на паркингите пред болниците в Одрин колко български коли има и всички са там, защото направление за образни не им дали, а трябва да направят.А там е по-евтино.А има и хора, които нямат възможност да платят и не правят.

# 891
  • Мнения: 9 031
Никой няма да се наеме да направи такава здравна реформа. На политиците не им пука нито за държавата, нито за хората в тая държава. Те си търсят най-удобната схема за лично облагодетелстване и престой във властта. Затова всичко е ефтин популизъм и кой както може да се оправя.

# 892
  • Мнения: 733
Здравна система с изцяло доброволно осигуряване изглежда атрактивно за плащащите, но няма как да съществува през XXI век, тъй като това означава неосигурените (а те у нас ще са много) да умират масово и от напълно лечими заболявания.

Решението е по-добро събиране на осигуровките и по-малко крадене в системата, но това е бавен и труден процес, който изисква участието на цялото общество, противно на установения манталитет, съгласно който някой друг трябва да ни оправи.

# 893
  • Мнения: 2 969
Е те неосигурените са такива защото са избрали да не плащат задължителните вноски, т.е. точно защото няма събираемост. Та да мрат, като такава им е волята. Защо аз да страдам заради тях? Иначе се получава омагьосан кръг - няма събираемост защото много хора не искат да си плащат, а не искат да плащат защото няма събираемост - т.е. няма принуда.

Но въобще не е задължително при доброволно осигуряване да се отказва медицинска помощ на неосигурените. Оказва им се минимална помощ и после разходите се събират принудително със съдя изпълнител. Като не можеш да извадиш 100 лева за здравни осигуровки няма и да караш кола за 50-100 бона, защото държавата ще ти я конфискува за да плати сметката. Жестоко, но справедливо...

Всички хленчат колко скъпо е здравеопазването в щатите, ама никой не отчита на какво ниво е медицината там в сравнение с тук.

# 894
  • Бургас
  • Мнения: 7 037
Е те неосигурените са такива защото са избрали да не плащат задължителните вноски, т.е. точно защото няма събираемост.

Бившия ми шеф не само, че ни осигуряваше на минимума (не по наше желание държа дебело да подчертая, защото не спряхте с тази мантра), ами и тези минималните, които начисляваше не ги плащаше. Висяха му като задължения към държавата. Водят се дела и нищо. Той си обявява несъстоятелност и си прави нова фирма на имената на майка/баща/роднини и прехвърля персонала и така наново. Държавата няма какво да си вземе, защото собствениците на фирмите му нямат никаква лична собственост. Всеки път се измъква на ръба подплатен със съвети от счетоводители и адвокати. Фирмите са много по-големи нарушители, отколкото работниците. Ако фирмата е изрядна, работника дали ще може да отиде да тропа с краче, че иска осигуровки на минималната?

# 895
  • Мнения: 5 300
Аз продължавам да търся работа вече 6 месеца, уж кандидатствам за подобни на сегашната ми работа позиции и от никъде не ми се обаждат. Започвам да се депресирам вече...

# 896
  • Мнения: 5 457
vermilion, аз в момента не търся активно, но от известно време чувам и други такива оплаквания.
Включително от моя приятелка, която е изключителен професионалист в работата си и много интелигентен и ерудиран човек. Има нужната квалификация, сертификати, знания и умения и въпреки това цяла година имаше ходене по интервюта без резултат.
Тя търсеше по-скоро кариерно развитие и смяна на обстановката, но накрая се премести в друг отдел в същата фирма.

Аз наското пуснах CV по позиция, която буквално описваше мен и 8 годишния ми опит, но така и не получих дори покана за интервю.
И аз леко се плаша, как ще си намеря работа, но още съм обнадеждена. Grinning

# 897
  • Мнения: 1 418
Успех на всички търсещи работа! Нека през новата година всеки намери своето място! Heart

# 898
  • Мнения: 5 300
При мен проблемът е, че вече изобщо не издържам на сегашната и съм в тотален бърнаут, но това, че не ми се обаждат и за интервю много ме спира да си подам молбата още сега. Мислила съм варианти, че и да напусна, понеже ни плащат месец назад, ще имам една заплата аванс и евентуално месец и половина, два да търся, ама за половин година като не се обаждат как да рискувам точно сега и при тази инфлация да остана без доход.. Не знам наистина.

# 899
  • Мнения: 30 042
vermilion21, ако нямаш помощ от мъж/родители, една заплата е прекалено рисковано да останеш без доходи. Много зависи и каква позиция търсиш, но месец и е малко време, особено ако е за по-високо ниво. Ще имаш право на минимална борса, но то е все едно нищо. Според мен след НГ нещата ще се раздвижат. Сега по празниците е така - всички са в почивка.

Общи условия

Активация на акаунт