Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 798
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 316
А като завърши уреждат ли го на директорска позиция някъде в ИТ фирма с 10к заплата?

Ето да изсветлим малко скорошни спорове.
https://noblehire.io/salary-survey-2022/

В тази тема ИТ е по-често споменавана професия дори от брокер, строител и т.н. Simple Smile

# 721
  • Мнения: 1 962
Скрит текст:
А като завърши уреждат ли го на директорска позиция някъде в ИТ фирма с 10к заплата?

Ето да изсветлим малко скорошни спорове.
https://noblehire.io/salary-survey-2022/
А с този пост в какво искаш да ни убедиш?

# 722
  • Мнения: 2 799
В нищо. Нали имаше спор, ето ви данни от първа ръка.

# 723
  • Мнения: 2 421
Разглеждаш нещата в много ограничен аспект. А всъщност по-евтиното идва от другаде - купува се апартамент за 70 000, след време се продава за толкова или повече и се спестяват 60 наема, да кажем 25 000 евро.  Тоест цялата операция "покупка - 5 години ползване - продажба" излиза на нула, докато алтернативната операция " 5 години наем" излиза на минус с 25 000 евро. Е, кое е по-евтиното?
На минус излиза, ако тези 70к евро ги държи под дюшека през това време.
А ако ги вложи в най-консервативното нещо (да не се повтарям кое е) ще получава 4.5%/12*70к=262.5 евро или над 500 лева на месец. С тях спокойно може да си плаща наема.
Колко кв.м. е това студио - сигурно 30 чиста площ като гледам как ги строят. Повече от 500 лв. едва ли му е наема.
Да не говорим, че на 70к ще платиш 3% на брокер, местен данък за придобиване още толкоз, нотариална такса не знам си колко, и всяка година ще плащаш и данък сгради и такса смет.
И след като минат 5-те години, ако цената му се е качила над 70к може и да си напред, ами ако пак е станала 30 както преди 5 години като са го купили?
А 70-те к вложени сигурно, след 5 години пак ще са си 70к.

Това е другата гледна точка.

# 724
  • Бургас
  • Мнения: 6 034
Предполагам, че IT-ата не получават чак толкова големи заплати, че да ги дъвчем непрекъснато в темата. Макар че и минималната в проучването за хора без никакъв опит - 2900 лв. е мираж за някои населени места и други браншове...
Съвсем прилично може да си живее в София човек с 2900, дори и сам, дори и под наем.

# 725
  • Мнения: 1 962
В нищо. Нали имаше спор, ето ви данни от първа ръка.
По-конкретно? За какво беше този спор и към коя страна накланя везните тази информация?

# 726
  • Мнения: 528
Продавай, MaryPop. Нали миналата година си купила, тамън ще си на добра печалба. Вкарваш в ДЦК и догодина купуваш цял блок.
Ако продам, ще е да си изпътувам парите по субтропичния климат. Мен ме ме мислете. Или да си купя тонове водка и да плувам в нея.

Последна редакция: ср, 30 ное 2022, 17:36 от MaryPop

# 727
  • Мнения: 41 009
На минус излиза, ако тези 70к евро ги държи под дюшека през това време.
А ако ги вложи в най-консервативното нещо (да не се повтарям кое е) ще получава 4.5%/12*70к=262.5 евро или над 500 лева на месец. С тях спокойно може да си плаща наема.

Ако беше баба мъжка, щеше да има дръжка Simple Smile

Хората, които купуват апартамент за децата си студенти в София,  са основно земеделци или някакви други заможни от провинцията. Такива хора НЕ ИНВЕСТИРАТ  в акции и държавни ценни книжа. Още повече в близкото и не толкова близкото минало.  То и аз някога, когато бях студентка и един биткойн беше 200 долара, ако бях си купила така 100 биткойна и после ги бях продала за по 70 000 Wink  Или пък ако вместо да се чудя кой идиот ще дава пари за памперси вместо пелени бях станала дистрибутор на някоя фирма и бях внесла контейнер с памперси...  Абе, АКО не е правилен аргумент в такива случаи.

# 728
  • Мнения: 1 613
Разглеждаш нещата в много ограничен аспект. А всъщност по-евтиното идва от другаде - купува се апартамент за 70 000, след време се продава за толкова или повече и се спестяват 60 наема, да кажем 25 000 евро.  Тоест цялата операция "покупка - 5 години ползване - продажба" излиза на нула, докато алтернативната операция " 5 години наем" излиза на минус с 25 000 евро. Е, кое е по-евтиното?
На минус излиза, ако тези 70к евро ги държи под дюшека през това време.
А ако ги вложи в най-консервативното нещо (да не се повтарям кое е) ще получава 4.5%/12*70к=262.5 евро или над 500 лева на месец. С тях спокойно може да си плаща наема.
Колко кв.м. е това студио - сигурно 30 чиста площ като гледам как ги строят. Повече от 500 лв. едва ли му е наема.
Да не говорим, че на 70к ще платиш 3% на брокер, местен данък за придобиване още толкоз, нотариална такса не знам си колко, и всяка година ще плащаш и данък сгради и такса смет.
И след като минат 5-те години, ако цената му се е качила над 70к може и да си напред, ами ако пак е станала 30 както преди 5 години като са го купили?
А 70-те к вложени сигурно, след 5 години пак ще са си 70к.

Това е другата гледна точка.
Мда. Интересно каква ли е сметката когато вместо човек/банка/фонд да получи 4-5 процента се оказва, че дава/губи пари притежавайки/купувайки ДЦК. Нека да видим каква беше ситуацията буквално “до вчера”. “Държавни ценни книжа (ДЦК) за колосалната сума от 3,6 трлн. долара се търгуват при отрицателна доходност, показаха последните данни от JPMorgan Global Government Bond Index”  https://www.bia-bg.com/service/view/17070/

# 729
  • Мнения: 3 800
Нещо пропускате. Иначе всички щяха да са милионери в тухла.
Някой хора, трябва да вземат заем, за да купят апартамент на чедото.

# 730
  • Мнения: 1 088
Представям си го както в Париж да речем. Така че не е вярно, че в целия свят елитните квартали са извън града или че само къща може да предложи търсеното качество на живот. Даже квартал извън града и развозване на челядта всяка сутрин и вечер, плюс висене в задръстване до работата, на мен рязко ми сваля качеството на живот и оформя необходимостта от апартамент в добрата част на града, в допълнение към къщата.
И какво точно за Париж искаш да кажеш, че не стана ясно?
Не съм навътре със социодемографското разпределение на населението в Париж, но ако ми кажеш име на квартал/район, ще си направя труда да го разгледам.
Това, което знам за Париж, е че не е много ясно къде почва и къде свършва, защото там живеят над 10 млн. човека, които със сигурност не са всичките на Шанз Елизе. Демек там е това, от което всички се оплакват, че става в София - половината държава живее в столицата (образно казано - да не се хване някой за числата).

За останалата част от коментара ти мога да кажа, че по мои представи хората, които живеят в елитен квартал:
  - не си разкарват сами децата напред-назад
  - в голямата си част не се занимават с деца така или иначе, защото са пораснали и са се изнесли от къщи
  - не са на фиксирано работно време, така че не бързат да стигнат до офиса и не се бутат в задръстванията. Евентуално може да бързат за летището, поради което добра свързаност към него е по-вероятно да е фактор
  - имат и други имоти освен този "елитния", и избират къде да живеят според сезона и "кефа" си, а не според разписанието на детската градина

Както виждаш, пак опираме до това какво аджеба значи "елитен", защото според мен разликата между това, за което говорим, е поне една нула в годишния доход. (Казвам годишен, защото повечето хора с добър доход не го получават ежемесечно.)

# 731
  • Мнения: 41 009
Нещо пропускате. Иначе всички щяха да са милионери в тухла.
Някой хора, трябва да вземат заем, за да купят апартамент на чедото.

Така е, но мисля, че в случая не става дума за тези хора, а за такива с налични пари. Знам немалко случаи с такива студенти от провинцията и може би затова приемам така нещата. Но и иначе пак апартаментът си остава,  а наемите отлитат. Но вече там е въпрос на сметки, докато с налични пари май няма какво да се мисли, защото човек все трябва да живее някъде - ако вместо апартамент си купи акции не може да се подслони от дъжда и лошото време под тях, нали?

# 732
  • Мнения: 2 903
Моето наблюдение за "студенти" в София с купени от мама и тати апартаменти е, че обикновено парите идват от продажба на земя или къща на село. Тоест въобще не става въпрос за заможни като цяло хора, а за такива смятащи, че за отрочето трябва да се направи и невъзможното и да се обгрижва доживотно.
Нарочно слагам студенти в кавички, че бая народ знам, които завършиха или прекъснаха, живеейки на общежитие и с първата стабилна работа, която си намериха, родителите им им дадоха пари за половин или цял апартамент - колкото са успели да съберат и остатъка на ипотека. То така и с заплата на касиер в супермаркет може да си позволи жилище на ипотека.

# 733
  • Мнения: 1 206
Хора, реших след 100години да се включа и аз- гледах за покупка на апартамен от 2016г., края и началото на 2017г. Тогава 50кв.  Изток беше 90 000е. Не ми се даваха толкова, реших да чакам падането. Имайте предвид, че част от цената се определя и от това колко може да чака бъдещият собственик. Аз исках само 3 конкретни квартала и конкретна част от тях; исках задължително 2-стаен, а не 3-стаен; исках да не  е на 1-ви и последен етаж; да има задължително 5-6 кв балкон, тухла, с изглед към втрешен двор/градинка; за ремонт. За  почти 6 години видях 6 апартамента, които да се доближават до изискванията ми /един беше в некомуникативна част, останалите все последен етаж/, всички над определения от мен бюджет. Та, лятото на 2022г. се примирих, че вс изисквания няма как да се сбъднат и взех последния, който харесах- последен етаж, не най-желаните квадрати, буквално последния блок, който бих приела; ужасни общи части и с 20 000евро над което бях преценила аз, че струва апартамента. Същия ми бе продаден от собственик на 6месеца, който реално направи 30 000 евро печалба. Та така, всички чакаме да падат, но те няма да паднат, в най-добрия случай-ще се задържат.

# 734
  • Мнения: 2 903
С толкова специфични изисквания не се чака спад или покачване, а се чака да излезе достатъчно приемлива оферта и тогава се действа бързо. При само 6 оферти за 6 години, то не може дори тенденция да се смята. Ама това вече си е личен избор и много частен случай.

Общи условия

Активация на акаунт