Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 795
  • 748
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 18 549

Защото хората, които могат да си позволят да живеят в елитен квартал (ако приемем, че елитен означава и скъп) искат да живеят на широко и на спокойствие. Което на практика означава да живеят в къща. Ти как си представяш да изглежда елитен квартал от 10-етажни блокове?
... В целия свят елитните квартали на град Х се намират извън град Х.
...

Представям си го както в Париж да речем. Така че не е вярно, че в целия свят елитните квартали са извън града или че само къща може да предложи търсеното качество на живот. Даже квартал извън града и развозване на челядта всяка сутрин и вечер, плюс висене в задръстване до работата, на мен рязко ми сваля качеството на живот и оформя необходимостта от апартамент в добрата част на града, в допълнение към къщата.

# 706
  • Мнения: 9 878
Именно. Затова Бояна, въпреки даденостите си, не е ОК. Понеже ако не работиш на място, а трябва да пътуваш ежедневно с децата си, не е ОК. А ако си работиш и си живееш в Бояна, и децата ти учат там - тогава Бояна отпада от класацията да е квартал на София.

# 707
  • Мнения: 2 421
В този "елитен" квартал май беше, дето комшиите събираха подписка против мъжа на манекенката Жени Калканджиева, който правел шумни купони и пиянски изцепки, и даже беше бил съседите, които му направили забележка?
Мерси аз да живея в такъв елитен квартал. Или да си карам децата по няколко пъти на ден до града, защото ходят на училище, на уроци, на спорт, или пък аз като искам да си купя кафе или кисело мляко да сядам в колата - то затова американците са по 100 кила.
На мен повечето неща са ми на пешеходно или велосипедно разстояните, вкл. офиса, училищата и заниманията на децата, както и НДК ако искам да ида да пия кафе или на разходка.
Пък кварталът ми се води просто "добър", не "елитен".

# 708
  • Мнения: 528
Отварям imot.bg дне и гледам 1-стайни имоти във Варна по €70 000 евро. Сякаш някой ще купи 😀 тез съвсем изплискаха легена 😀

# 709
  • Мнения: 1 263
Продавай, MaryPop. Нали миналата година си купила, тамън ще си на добра печалба. Вкарваш в ДЦК и догодина купуваш цял блок.

# 710
  • Бургас
  • Мнения: 6 034
В София купиха. Съседът продаде студио, купено за 30, точно за 70... На майка с дъщеря студентка. По-евтино й било да купи апартамент, за да живее дъщерята, докато следва, вместо да плаща квартира. Та не виждам защо и във Варна да не се продаде.

# 711
  • Мнения: 556
В София купиха. Съседът продаде студио, купено за 30, точно за 70... На майка с дъщеря студентка. По-евтино й било да купи апартамент, за да живее дъщерята, докато следва, вместо да плаща квартира. Та не виждам защо и във Варна да не се продаде.
Предполагам, че едва ли мотивацията е била - по-евтино ще излезе отколкото на квартира. Математиката не ми е силната страна, определено, но 5 години по 12 месеца са 60 месеца. По 1000 лв. да плаща наем на месец /което за студио малко ме съмнява да вървят на такива цени освен лукс и центъра на СФ/ прави 60 000 лв.Тия  70 000 евро които е дала като ги обърнем в лв са близо 140000 лв. Което е повече от двойно, ако живее за 1000 лв. под наем за студентските години.
Отдавана чета темата и ми прави впечатление, че всеки с цел да докаже своята правота - ще падат или не цените, добре ли е или не да се купува сега на такива цени, започва да дава някакви напълно безумни примери, които едно дете в 5 клас може да обори.
Не се заяждам, в случая просто да се твърди, че студио купено за 70000 евро е по-евтино от наем на студент в Сф за 5 г. е да кажа най-малкото - смехотворно.
И да - вероятно имат някакви пари и инвестират хората, разбираемо е и парите са си техни. Но едва ли е с цел - пестене от наеми Wink

# 712
  • Мнения: 1 962
Скрит текст:
В София купиха. Съседът продаде студио, купено за 30, точно за 70... На майка с дъщеря студентка. По-евтино й било да купи апартамент, за да живее дъщерята, докато следва, вместо да плаща квартира. Та не виждам защо и във Варна да не се продаде.
Предполагам, че едва ли мотивацията е била - по-евтино ще излезе отколкото на квартира. Математиката не ми е силната страна, определено, но 5 години по 12 месеца са 60 месеца. По 1000 лв. да плаща наем на месец /което за студио малко ме съмнява да вървят на такива цени освен лукс и центъра на СФ/ прави 60 000 лв.Тия  70 000 евро които е дала като ги обърнем в лв са близо 140000 лв. Което е повече от двойно, ако живее за 1000 лв. под наем за студентските години.
Отдавана чета темата и ми прави впечатление, че всеки с цел да докаже своята правота - ще падат или не цените, добре ли е или не да се купува сега на такива цени, започва да дава някакви напълно безумни примери, които едно дете в 5 клас може да обори.
Не се заяждам, в случая просто да се твърди, че студио купено за 70000 евро е по-евтино от наем на студент в Сф за 5 г. е да кажа най-малкото - смехотворно.
И да - вероятно имат някакви пари и инвестират хората, разбираемо е и парите са си техни. Но едва ли е с цел - пестене от наеми Wink
След като дъщерята завърши, може да реши да поостане в София. Ако реши да се прибира в друг град, то майката няма да го подари, а ще го продаде или може под наем да го пусне.

# 713
  • Мнения: 556
treАз това написах, че вероятно има и други причини, а не да се пести от наеми докато следва. Варианти много има, в случая конкретно коментара ми беше насочен към примера “ По-евтино й било да купи апартамент, за да живее дъщерята, докато следва, вместо да плаща квартира”

# 714
  • Мнения: 1 263
На мен ми звучи правдоподобно. Нагледала съм се на обяви за супер добре направени жилища за 800-900 лв месечен наем и отдолу 90% от коментарите и сметките са как за 500 лв щял да плаща ипотека за същото жилище. (А то струва 150 000 евро минимум към сегашните цени). Така че не ме учудват такива покупки изобщо.
Може да е близо до университета и да са сметнали, че разход за гориво или таксита също ще бъде спестен, освен наема. Може и да имат второ дете да застъпи следването.

# 715
  • Мнения: 40 996
Не се заяждам, в случая просто да се твърди, че студио купено за 70000 евро е по-евтино от наем на студент в Сф за 5 г. е да кажа най-малкото - смехотворно.
И да - вероятно имат някакви пари и инвестират хората, разбираемо е и парите са си техни. Но едва ли е с цел - пестене от наеми Wink

Разглеждаш нещата в много ограничен аспект. А всъщност по-евтиното идва от другаде - купува се апартамент за 70 000, след време се продава за толкова или повече и се спестяват 60 наема, да кажем 25 000 евро.  Тоест цялата операция "покупка - 5 години ползване - продажба" излиза на нула, докато алтернативната операция " 5 години наем" излиза на минус с 25 000 евро. Е, кое е по-евтиното? Да не говорим, че след университета детето може да остане на работа в същия апартамент.  Според мен е доста разпространена практика хора от провинцията с пари да купуват апартаменти за студентите си в София или в голям град, защото така хем спестяват наема, хем после ако детето започне работа си остава с жилище.

# 716
  • Мнения: 2 799
А като завърши уреждат ли го на директорска позиция някъде в ИТ фирма с 10к заплата?

Ето да изсветлим малко скорошни спорове.
https://noblehire.io/salary-survey-2022/

# 717
  • Бургас
  • Мнения: 6 034
damascena, изобщо не го приемай като аргумент "за" покупка. Само давам пример и препредавам какво е обяснила купувачката на съседа. Районът е до Студентски град, наистина е близо до някои от ВУЗ-овете.
Имам колежка, чиито родители навремето - това преди повече от 25 г., също й бяха купили апартамент в София, за да живее там, докато следва. Тя завърши в София, след това се премести в Бургас. Апартаментът си остана в София, още му взима наема. Абе бая години го взима тоя наем всъщност.

# 718
  • София
  • Мнения: 4 668
Тоя апартамент да не е тоалетна хартия, че да го ползваш 5 години и да го хвърлиш. Дайте по-сериозно, моля! Simple Smile

Бтв, повтарям предишните мнения, масово студентите от други градове остават в София и също така, масово живеят в еднопространствени студиа, поне докато се задомят, примерно до около 30 и решат да купят по-голямо и/или собствено.

За пореден път, изумявам се как теоретиците разсъждават. И то при толкова обилно поливане с реална практическа информация от реалността.

# 719
  • Мнения: 61
Тоя апартамент да не е тоалетна хартия, че да го ползваш 5 години и да го хвърлиш. Дайте по-сериозно, моля! Simple Smile
Някои от потребителите толкова се захласват да  ни убеждават, че няма смисъл от покупката на имот, че чак става смешно. Харесва ми примера на Тангра

Общи условия

Активация на акаунт