Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 837
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 718
Честно казано, не само за под наем, но и за живеене държа да има хранителни магазини, широки булеварди и някакъв редовен ГТ. Държавни градини, например, не са ми приоритет, защото 1 на 20 деца влиза в повечето райони. Изгрев,например е изключение, но там цените са такива, че ако можеш да си ги позволиш, едва ли ще имаш проблем да плащаш частна за детето си. Добро държавно училище начален курс вече е оксиморон, гледайки класациите на матурите на най-малките. Все пак е добре да има нелоша среда наоколо, поне да има едно в топ 50 наоколо, че загубените начални години и контакти после трудно се наваксват.
И да, бих избрала МанЛи НС пред панелка в Гоце Делчев, например.
Разликата е няколко минути пеша, но комфортът да имаш собствено паркомясто с топла връзка, млади образовани съседи, връстници на децата, с които да играят, нови общи части и красива фасада, модерно енергоефективно отопление и добра изолация, за мен накланя везните в полза на МанЛи.
Grinning Grinning Grinning
Аз лично преди няколко години като отидох да живея във въпросното каре в Манастирски ливади и бях в културен шок от селянията, която цареше и все още цари в този квартал. В групата във фейсбук можете да се позабавлявате какви са проблемите на живущите там. Млади образовани съседи и Манастирски ливади е оксиморон. Този пост искрено ме разсмя.

# 691
  • Мнения: 9 902
Повечето, които пишат тук, сякаш не са живяли в панелка с течаща баня, мухлясали общи части и непоправими проблеми заради комшиите, викове и боища посред нощ. И, затова с лека ръка пренебрегват тези недостатъци пред онези на НС в манЛи. То във всеки квартал има някакви минуси, но който си живее и си е свикнал, като че ли ги игнорира.

# 692
  • Мнения: 1 280
Чичко_Тревичко, с кой друг замени квартала и каква е разликата в бюджетите? Там липсват ли неуредици, бездомни кучета, има ли тротоари за детски колички и прочие? Съседите граждани ли са?

# 693
  • Мнения: 1 044
Повечето, които пишат тук, сякаш не са живяли в панелка с течаща баня, мухлясали общи части и непоправими проблеми заради комшиите, викове и боища посред нощ. И, затова с лека ръка пренебрегват тези недостатъци пред онези на НС в манЛи. То във всеки квартал има някакви минуси, но който си живее и си е свикнал, като че ли ги игнорира.

Припомни ми един черен период от моя живот. Никога повече в панелка. Течовете и изобщо цялата среда, миризмите, мизерията, проблемни съседи, бяха най - отвратителното нещо, което още е в съзнанието ми. Ново строителство (но моето не е в Ман Ли Simple Smile ) , и средата от новодомци, стремящи се да пазят, защото всички жилища са купувани в един период е най - приятното нещо за живот. При старите жилища (писал съм неведнъж тук), са наследявани 3- поколение, непукизъм (т.к. не са купувани), всеки "облагородявал" по "свой вкус". Тотална измекярщина. И простотия.
И после някой се оплаква, че не било чиста площ новото строителство. Еми като искаш чиста площ, ходи купувай панелка с мръсни общи части Simple Smile. НЕчиста площ, но с чисти общи части. Далеч съм от мисълта, че и това няма да стане мизерия след 20-30 години, като сегашните си връстници, но като можеш да си позволиш по - добро, в даден период от живота си, защо да се мъчиш в наследена панелка или още по-  лошо - в новозакупена...

# 694
  • Мнения: 2 849
Хепи, какво думаш.. ако нямам контакти от основното училище, до никъде няма да го докарам в живота? Grinning

# 695
  • Мнения: 1 280
Да кажем, че малко родители биха пратили доброволно децата си в училище с преобладаващи малцинства; където се пуши от малки класове около двора и прочие. Имам приятелка с къща в центъра,държ. училище е в двора на къщата им буквално. За нищо на света не би пратила децата си там и в момента проучва варианти дали на частно или да кара децата сутрин с кола до друго ДУ. Та да, средата е важна, дори и от малките класове. Поне в района на центъра има избор и не чак такъв наплив.

# 696
  • Мнения: 2 925
Ако мислиш, че в "елитните" държавни училища не пушат още от 5-6 клас... В 8ми вече си пушат заедно с учителите.
Елитни училища вече отдавна няма, има отделни учители и паралелки които държат ниво, ама това няма да се запази 20 години така, че да в съществен фактор при покупка на имот. При избор на квартира може да се гледа по-краткосрочно, но за покупка е друго.

# 697
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 408
В елитните училища пушат по-елитни, маркови цигари, а в елитните квартали боклука и той марков, а графитите с маркови фулмастери ги правят, само това е разликата. За Ман Ли наскоро във фейса се писа за някаква наводнена улица, където нямало канализация за оттичане на водата защото тепърва трябвало да се отчуждава терен за изграждането й. Иначе блокчетата са хубави, да, ама то и панелките бяха чисти и хубави като бяха нови. Няма какво да си говорим общи приказки след като из интернета има конкретни снимки от квартала и далеч не ме убеждават че обитателите му са някакви съвсем различни от другите места. А и ако жителите на един квартал имат навика да се считат за нещо повече от околните, това обикновено води до още повече междусъседски дрязги и проблеми вследствие на взаимното неуважение, примерно паркирането което и без това е проблем. Шумните съседи също, за което има и доста оплаквания тук по темите от разни обитатели на иначе спретнати блокчета ново строителство. Не мисля че се е появил наистина елитен квартал в София по подобие на световни такива примери където действително всичко е красиво, уредено и хората не паркират на пешеходната пътека.

# 698
  • Мнения: 9 902
Съгласна съм, че елитен квартал няма, всеки има плюсове и минуси. Центърът ми харесва, имаме там жилище, обаче паркингът е зор. Само това му е кусурът, но и той не е малък. И, все пак, бих казала, че ако само паркирането е зор, то тогава всички квартали са равни в това отношение. Освен Люлин 4,5 - там не е проблем да се паркира, проблем е да си намериш колата както и където си я оставил.
Напишете ми ЕДИН квартал, който да не е мега Краен, да не е Бояна, където не са паркирали на тротоарите? За Центъра не ми пишете, защото там щета паякът, пък и места за паркиране няма

# 699
  • Мнения: 10 704
В панелката съседът ми - строителен работник - си духаше носа сутрин в банята и се чуваше до 4 етаж, и пушеше в тоалетната сутрин.
В тухлената кооперация в престижен и скъп квартал, съседът е с научна степен. И прави същите неща. Даже пуши повече от веднъж на ден, а има малко дете...
Явно имам лоша карма и не случвам на съседи Joy

# 700
  • Мнения: 1 613
Ако мислиш, че в "елитните" държавни училища не пушат още от 5-6 клас... В 8ми вече си пушат заедно с учителите.
Елитни училища вече отдавна няма, има отделни учители и паралелки които държат ниво, ама това няма да се запази 20 години така, че да в съществен фактор при покупка на имот. При избор на квартира може да се гледа по-краткосрочно, но за покупка е друго.
Разликата в средата между добрите държавни училища и масовите е огромна. Понякога даже е определяща за развитието на човек. Децата прекарват с родителите си по-малко време отколкото в училище и с приятелите. Това не трябва да се забравя или подценява. Според мен за хора с малки деца тепърва решили да купят жилище е добре да се огледат за район с добро държавно училище. Това ще им спести страшно много пари хвърлени за частно образование, а ако децата са две или три жилището ще им излезе буквално без пари.

Последна редакция: вт, 29 ное 2022, 18:01 от Мъфин

# 701
  • Мнения: 9 288
Добре де,"Княжево" вече не е ли елитен квартал?! Преди години беше,сега не знам... Елитен като жители и социална атмосфера...

# 702
  • Мнения: 9 902
За мен Княжево, Бояна, спадат към неточноквартали на София Wink

# 703
  • Мнения: 1 747
Като започнат спорове по темите тук за “елитните” квартали, или каквото и да е с свързано с “построената среда” - дето на запад му викат built environment - всичко от паркчета, до жилища и обществени сгради, пространства и инфраструктура, и почвам да се чудя за какво точно става въпрос в конкретика?

За елитни училища, да, определено има такива в България и те са продукт на комбинация от родителски хъс и изграждане на мотивация в отрочетата да се “реализират” и наличие на наистина умни и мотивирани деца.

Но sorry, елитен в контекста на Бг квартал, не съм виждала. То за да се създаде наистина елитен квартал отнема време, колективната собственост пречи, а няма и кой да дава държавни средства за елитно инфраструктуриране, тъй че по-заможни и по-привилегировани квартали може и да има, елитни - не.

# 704
  • Мнения: 1 088
Съгласна съм, че елитен квартал няма [...]
Напишете ми ЕДИН квартал, който да не е мега Краен, да не е Бояна, където не са паркирали на тротоарите?
За мен Княжево, Бояна, спадат към неточноквартали на София Wink
А може ли да кажеш какво точно имаш предвид под елитен квартал?
Защото хем искаш да е елитен, хем да "не е мега краен", а по моята представа елитен квартал в центъра е противоречие само по себе си. И такова нещо няма и няма как (дори чисто теоретично) да има в нито един град по света. Защо?
Защото хората, които могат да си позволят да живеят в елитен квартал (ако приемем, че елитен означава и скъп) искат да живеят на широко и на спокойствие. Което на практика означава да живеят в къща. Ти как си представяш да изглежда елитен квартал от 10-етажни блокове?
А в нито един град в центъра няма квартали от къщи, просто защото пространството е малко и фиксирано като размер (т.е. центъра няма как да расте настрани, за разлика от другите квартали), съответно цените са космически. Ако някой построи къща на парцел, на който по параметри на устройствен план може да се построи блок, тогава къщата ще струва колкото целия блок. Дори да има някой достатъчно луд да даде тези пари, това е само ЕДНА къща. А ти искаш цял квартал от такива... няма как да стане.

В целия свят елитните квартали на град Х се намират извън град Х.
Изключения правят градове-държави като Монако и Андора, където като излезеш от града, вече си в друга държава, както и арабските градове (Дубай, Доха, Абу-Даби), където извън града не си е за живеене...

Общи условия

Активация на акаунт