Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 879
  • 748
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 14 802
Цитат
Има хора, които чакат 20 години да се сринат цените на имотите, живота им мина в чакане и ако са имали някой лев настрана инфлацията ги е обезценила
Сигурно има хора,които са изчакали преди има и,които сега изчакват.Познавам от вторите и предполагам,че през следващата година ще купят имот.Не вярвам,че някой има нужда от жилище,особено ако е първо и седи като идиот да чака.В темата много се преекспонира това изчакване.Става дума
 да се стабилизират цените и да се спрат за някоя и др.година.Няма начин имотите да вървят вечно и единствено нагоре.Ще има застой,спад,после пак нагоре.Сега по Bloomberg тв,говори някакъв строителен предприемач.Каза,че в момента не би си строил къща.Всичко било безобразно скъпо.Не,че в бъдеще ще става по-евтино,но през следващата година ще се уталожат нещата.Както беше през 2008г. и 1998г.,каза той.Без да съм строителен предприемач,моите спомени са точно такива.

# 676
  • Мнения: 126
Няма да се уталожат нещата, а просто ще свикнем с новата реалност. Хората свикнаха вече с нафта по 3.50!

# 677
  • София
  • Мнения: 410
Няма да се уталожат нещата, а просто ще свикнем с новата реалност. Хората свикнаха вече с нафта по 3.50!

По тая логика бензинът падна до 2.85 лева, с остъпката 2.60, а с карта и под тази цена.
За газта цената е на места под 90 стотинки с отстъпките. По-евтино от преди.

И какво ще да покаже това титанично сравнение? Точно обратното на целящото.
Както нещо се е качило, така цената му може да падне. Та не е ясно коя ще е новата реалност.
Като нищо някое гето като Манастирски, Вадите и т.н. може да се окаже,
че никой не иска да купува там и цените да паднат.

Щото освен кални улици и липса на всякаква друга инфраструктура, там няма нищо!
Та като намалеят надъханите да купуват землянки, да не стане по 1000 евро/м2?

# 678
  • Мнения: 2 056
Аз давам под наем в Манастирски ливади. Не знам колко е гето според някои,..... но апартамента е на 2 минути от спирка на  Е73, 204 и Е110. На 5 мин. от спирка на тролей и 7 мин. от трамвай 7. На 2 мин. пеша е Фантастико, на по 7 мин. пеша Била и Лидл. На 7 мин. МОЛ, близо до болница, до блока чудесен месарски магазин, два плод зеленчука, на 2 мин. Хепи, в близост ресторанти, 4 аптеки. До блока частна детска градина и на 5 мин. пеша започва строежа на държавна детска градина и училище.
И само нови сгради наоколо, както и млади симпатични съседи Simple Smile
Като дадох обявата се обадиха над 50 човека още първия ден, организирах огледи една събота и си харесах наематели.

# 679
  • София
  • Мнения: 410
Аз давам под наем в Манастирски ливади.

А вие в този квартал ли живеете?

# 680
  • Мнения: 2 056
Аз давам под наем в Манастирски ливади.

А вие в този квартал ли живеете?
Живяла съм там, преди да купим къща.

# 681
  • Мнения: 2 696
При моята схема на зелено 20-20-60 парите ми си работят за мен около и над две години. Същевременно цената на имота вече е пораснала, а още не е платен изцяло, дори по-големият процент не е платен. От това по-добра доходност здраве му кажи. А и акции не мога да ипотекирам и да взема едни бързи пари за друг бизнес. Банката не ще акции и дялове като обезпечение, но имот в София ще.
Всеки решава за себе си, но за да вземе човек правилното решение, трябва да знае фактите. А те са, че заем срещу ДЦК се взема много по-бързо, лесно и евтино, отколкото срещу имот.
Банката не щяла ДЦК за обезпечение, а предпочитала тухли? Ти навярно не познаваш банковата система. То и няма нужда да ходиш в банката. Директно от брокерската си сметка можеш да вземеш марджин срещу ДЦК.
И докато при акциите, понеже са по-рискови, марджинът е 25-30-50%, при ДЦК е само няколко %.
Ето какви са изискванията при моя брокер, то при всички са подобни:


Например, ако държа 2-годишни ДЦК на САЩ за $100, мога във всеки момент да изтегля 97 заем и да оставя само 3 собствен капитал.
И този заем мога да го взема, ако реша, с няколко клика и да си пусна превод на парите - без да кандидатствам и да попълвам формуляри, да ходя по нотариуси, да учредявам залози, и т.н. Тоест залог си има, разбира се, тъй като брокерът и без това държи книжата вместо теб, та ако не си връщаш заема просто ги продава и се удоволетворява от тях.
Внимание: Същото прави и ако стойността им спадне под изискванията за марджин, имаш 1 ден да допълниш сметката или ги продава преди да са паднали под номинала на заема, който си взел срещу тях. Така че умната с марджина. Но то е същото и с всеки кредит, който човек взема.

# 682
  • Мнения: 9 950
Наемите в МанЛи са на добро ниво. Завиждайте. Сейко да не чете като не може да се съсредоточи чак толкова за 20 секунди

# 683
  • Мнения: 1 104
Наемите в МанЛи са на добро ниво. Завиждайте. Сейко да не чете като не може да се съсредоточи чак толкова за 20 секунди

Грешно ме разбрахте. Напротив, аз се радвам на всеки, който успява. Изобщо не завиждам конкретно за наемите и личните притежания. Дори моята трудова дейност е свързана пряко със строителството и колкото повече, толкова повече. Просто описанието ми дойде прекалено нестандартно Simple Smile

# 684
  • Мнения: 1 287
Описанието е нужно, за да се разграничи микролокацията от лошите части и стереотипите за дадено място. Конкретно за МанЛи стереотипите са, че няма инфраструктура и връзка с останалата част на града. Е, явно при bubkab тези стереотипи са оборени. Само в мола на България работят хиляди хора, както и в други сгради наоколо - потенциални наематели. За тези хиляди хора, какво по-добро от това да живеят на 7 мин. от работата си, на 2 мин от градски транспорт, стигащ до центъра, в случай, че не ползват колата си?

# 685
  • Мнения: 1 719
Аз давам под наем в Манастирски ливади. Не знам колко е гето според някои,..... но апартамента е на 2 минути от спирка на  Е73, 204 и Е110. На 5 мин. от спирка на тролей и 7 мин. от трамвай 7. На 2 мин. пеша е Фантастико, на по 7 мин. пеша Била и Лидл. На 7 мин. МОЛ, близо до болница, до блока чудесен месарски магазин, два плод зеленчука, на 2 мин. Хепи, в близост ресторанти, 4 аптеки. До блока частна детска градина и на 5 мин. пеша започва строежа на държавна детска градина и училище.
И само нови сгради наоколо, както и млади симпатични съседи Simple Smile
Като дадох обявата се обадиха над 50 човека още първия ден, организирах огледи една събота и си харесах наематели.
Аз отлично познавам точно тази локация и с ръка на сърцето мога да твърдя, че това е най-неуреденото, презастроено и кофти място за живот. Simple Smile
Дори няма 1 дръвче в това каре, безумно е.

# 686
  • Мнения: 1 104
Описанието е нужно, за да се разграничи микролокацията от лошите части и стереотипите за дадено място. Конкретно за МанЛи стереотипите са, че няма инфраструктура и връзка с останалата част на града. Е, явно при bubkab тези стереотипи са оборени. Само в мола на България работят хиляди хора, както и в други сгради наоколо - потенциални наематели. За тези хиляди хора, какво по-добро от това да живеят на 7 мин. от работата си, на 2 мин от градски транспорт, стигащ до центъра, в случай, че не ползват колата си?

Да, има логика не съм се замислял. Има смисъл в това, което написахте като обяснение и ми се разясни, че е имало смисъл дългите описания за конкретизиране на мястото спрямо различните обекти. И да се отдели от останалата неприветлива част, каквато разбирам от вас че е. Явно има хора, за които им е важно, когато избират жилище за наем, в зависимост от моментните им нужди и това дали имат автомобил и т.н., месторабота, работно време и т.н. Когато се избира за по-  дългосрочно (при покупка за живеене например) сигурно тези неща не са толкова важни, имайки в предвид преходността в обектите (магазини, линии на транспорт), или преходността в личния живот (отраснали деца, смяна на работата и нужния транспорт). Извинявам се, че реагирах в началото с насмешка, но наистина не бях чел толкова точно описание с толкова много обекти и минути Simple Smile  .

# 687
  • Мнения: 9 786
Нямате идея колко много хора всъщност харесат МанЛи и презастроеността и липсата на дървета не ги трогва грам. Според мен няма шанс да спре да се купува там.

# 688
  • Мнения: 14 802
Със сигурност има хора,които харесват МЛ и никой не говори за ''шанс да  спре да се строи там''.Коментират се някои недостатъци,според личното мнение на всеки потребител.Ще се строи разбира се по долини и ливади около София.Иначе къде ще има места да се заселват новите столичани?Всичко е презастроене,вече до централните гробища се настанява населението.На запад до Калотина ще стигне,на изток до Пазарджик.На север де да знам до къде?

# 689
  • Мнения: 1 287
Честно казано, не само за под наем, но и за живеене държа да има хранителни магазини, широки булеварди и някакъв редовен ГТ. Държавни градини, например, не са ми приоритет, защото 1 на 20 деца влиза в повечето райони. Изгрев,например е изключение, но там цените са такива, че ако можеш да си ги позволиш, едва ли ще имаш проблем да плащаш частна за детето си. Добро държавно училище начален курс вече е оксиморон, гледайки класациите на матурите на най-малките. Все пак е добре да има нелоша среда наоколо, поне да има едно в топ 50 наоколо, че загубените начални години и контакти после трудно се наваксват.
И да, бих избрала МанЛи НС пред панелка в Гоце Делчев, например.
Разликата е няколко минути пеша, но комфортът да имаш собствено паркомясто с топла връзка, млади образовани съседи, връстници на децата, с които да играят, нови общи части и красива фасада, модерно енергоефективно отопление и добра изолация, за мен накланя везните в полза на МанЛи.

Общи условия

Активация на акаунт