Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 764
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 206
Имах предвид, че понякога клиент плаща по-висока от справедливата за пазара цена, само защото е точно в блока, който е харесал или защото до края на месеца трябва да се изнесе. А от 90 000 евро, в момента са по 170 000е. В моя квартал се назландисвах на 1 за 109 000евро, сега продават /той е един от харесаните от мен/ за 190 000 евро-като казвам за ремонт-имам предвид, че не е виждал реновиране от 1965г.

# 736
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 943
Не е нужно да намаляват цифрите, достатъчно е догодина да е на същата цена при 20% натрупана до тогава инфлация и си на печалба.

# 737
  • София
  • Мнения: 4 668
Не е нужно да намаляват цифрите, достатъчно е догодина да е на същата цена при 20% натрупана до тогава инфлация и си на печалба.
Пълни глупости. Ще си на печалба, ако си държиш активите в боброви кожи, злато или нещо друго, дето поскъпва заедно с инфлацията, картини от Ванг Гог, например. (И не се разваля, банички, хляб, сирене не стават)
Иначе, и да теглиш заем, и да си държиш парите в буркан, дюшек, всякак ще си на печалба ако купиш 1 година по-рано, ЗА СЪЩИТЕ ПАРИ, при все още по-ниските лихви.
И дори не намесвам майсторите и цените на ремонтите. Които при 20% инфлация сигурно ще струват с 30% повече. Да не говорим, че в момента е лудница при всички видове майстори и са засилили мушенгиите, защото куцо и сакато търси майстор. И те са като "дете в сладкарница" и скачат от обект на обект, завличайки половината.

# 738
  • Мнения: 2 776
След две години ще са 2х, след четири години ще са 4х.
Тангра, мислех че това с майсторите  взе да поприключва, но явно още е рано. Нормално, като се има предвид, че охлаждането започна преди 6-7м, майсторите още да имат обекти.

# 739
  • Мнения: 528
Абе, като споменахте златото, какво стана с него? Че не е мръднало, даже е паднало малко. Нали уж предвиждаше инфлацията, първата вълна инфлация я предвиди, ма сега и следващата идвала, а то не мърда.

# 740
  • Мнения: 1 088
Хора, реших след 100години да се включа и аз- гледах за покупка на апартамен от 2016г., края и началото на 2017г. Тогава 50кв.  Изток беше 90 000е.
Не следя пазара конкретно в Изток, но 50 кв.м. за 90 000 евро прави 1800 на квадрат, и смея да твърдя, че дори в Изток не бяха такива цените през 2016г. За такава цена на квадрат и в момента може да се намери жилище, в напълно приличен квартал, но не чак толкова "хайпнат" като Изток.
Аз исках само 3 конкретни квартала и конкретна част от тях; исках задължително 2-стаен, а не 3-стаен; исках да не  е на 1-ви и последен етаж; да има задължително 5-6 кв балкон, тухла, с изглед към втрешен двор/градинка; за ремонт. За  почти 6 години видях 6 апартамента, които да се доближават до изискванията ми [...] Та, лятото на 2022г. се примирих, че вс изисквания няма как да се сбъднат и взех последния, който харесах- последен етаж, не най-желаните квадрати, буквално последния блок, който бих приела; ужасни общи части и с 20 000евро над което бях преценила аз, че струва апартамента. Същия ми бе продаден от собственик на 6месеца, който реално направи 30 000 евро печалба. Та така, всички чакаме да падат, но те няма да паднат, в най-добрия случай-ще се задържат.
Ами не, не всички чакаме да падат.
А ти последно чакаше да паднат цените или чакаше да намериш точната оферта? Щото има голяма разлика...

Да чакаш да паднат цените е илюзорно. Всички си мислят, че като им се е качил дохода последно време, е само при тях, а останалата част от населението си кара с парите от преди 10 год. Ама не е така, дохода на всички се качва, и когато има хора с пари, които искат да правят нещо с тях, цените се качват, абсолютно независимо от практическата стойност на имота.

Да чакаш да намериш точната оферта, е по-разбираемо, но като знаеш, че имаш една камара изисквания, и то в квартали, които са "завършени", т.е. рядко има ново строителство, съответно предлагането е ограничено по естествен път, е близко до ума, че офертите са малко и скъпи. И по-добре да купиш нещо, което не ти трябва, да го заключиш и да го продадеш (на печалба), когато намериш това, което всъщност искаш.

# 741
  • Мнения: 1 206
аз търсех хем конкретно, хем с ограничен бюджет Simple Smile Като цяло, смятам за добра своята сделка, просто ако бях малко по-широко скроена тогава...можеше да се нагърбя с по-малък кредит. Бях харесала на ул. Чехов 1 ап., тогава 130евра-тогава ми се стори мн скъп, сега...добра цена. И да, тогава /2016г./ 1800 до 2000/НС/ бяха цените. И аз мислех, че ще паднат. При мен са били 1600е. Сега като гледам, при мен са 3 000е, а в Изток-около 4000е.

# 742
  • Мнения: 40 737
Абе, като споменахте златото, какво стана с него? Че не е мръднало, даже е паднало малко. Нали уж предвиждаше инфлацията, първата вълна инфлация я предвиди, ма сега и следващата идвала, а то не мърда.

Според мен скочи колкото имаше сила. Никой не залага само на злато и затова търсенето не е безкрайно. Според мен който е искал някакво подсигуряване си е купил вече, а сега почват да се замислят за акции в очакване дъното на кризата да е вече настъпило. Ако борсите тръгнат нагоре златото ще спадне. Златото расте в моменти на криза, и спада при ръст (виж графиката).
 Изобщо златото може и да компенсира инфлацията, но много неравномерно, защото му влияят много фактори - политика на големите банки, забогатяване на третия свят, финансови и борсови кризи и (съвсем не на последно място) изчерпване. "Лесното" злато е изкопано отдавна и сега се добива все по-скъпо и по-скъпо злато. Затова в последно време има непропорционален пик, далеч изпреварил инфлацията. Злато трябваше да се купува преди, вече според мен е късно.

# 743
  • Русе
  • Мнения: 652
Изобщо не съм запознат с кварталите в София и се надявам и никога да не ми се налага да ги опознавам, но ми привлече вниманието да хвърля поглед къде в града се намира посоченият Изток и какво предлага на живущите в него, та обектите да вървят средно по 4000 евро/кв. Изненадан съм, тъй като бърз преглед на офертните цени в имот.бг, общо за тристайни, ми изведе предложения в диапазона 2500 до 3500 (НС, в горната граница завършени и тук-там обзаведени). Статистическата генерализация на самия сайт твърди, че средната цена в квартала през миналия месец е била 2000 е/кв, което ми е чудно, тъй като не видях толкова ниски цени сред отделните оферти, че камо ли пък да се получава такава средна стойност. Иначе за 2016 г. хронологията сочи, че средната офертна е била 1200 до 1300 евро.

Предполагам, че Вашето търсене е имало по-специфични изисквания и съответно цената на обекти със същите конкретни параметри (които не съм прилагал, гледах общо) сега е средно 4000, но явно не е такава в целия квартал. Не че с тези темпове няма да ги достигне до още някоя година.

Последна редакция: чт, 01 дек 2022, 00:27 от Koronis

# 744
  • София
  • Мнения: 4 668
ул. Чехов 1 е на пешеходно разстояние до центъра на града (столица), и то през парк. Освен това е супер тихо и супер комуникативно същевременно. Далеч е от булеварда и няма да е супер мръсно. Има ГТ, магазини. Има огромен парк супер наблизо.

Ако човек иска точно това, трябва да се досети, че на много други хора им излиза точно същата сметка (масово хората не са глупави) и борбата за това място е голяма. Все пак, София е почти 2 млн.

Според мен, ако човек има списък с доста изисквания, по-добре е да реши 1-2, с които да направи компромис.
Примерно, последен етаж, или без/малка тераса или старо строителство и тн и тн.

# 745
  • София
  • Мнения: 156
Предполагам, че IT-ата не получават чак толкова големи заплати, че да ги дъвчем непрекъснато в темата. Макар че и минималната в проучването за хора без никакъв опит - 2900 лв. е мираж за някои населени места и други браншове...
Съвсем прилично може да си живее в София човек с 2900, дори и сам, дори и под наем.

Всъщност получават дори повече от анкетата. Нали съм и аз в бранша - не гледайте средните стойности на първата графика - в тях влизат резултати от цяла България. Мисля че и там някъде пишат, че реалността за София е по-скоро в 80-ия перцентил - има по-надолу графики с перцентилите и средното (50ти перцентил) по позиции. И аз потвърждавам, че за София това са по-скоро верните заплати.

Цитат
Също така от опита ни смятаме, че за заплатите в гр.София е най-коректно да се гледа upper 80 percentile, вместо average или median стойностите.

# 746
  • Мнения: 1 088
аз търсех хем конкретно, хем с ограничен бюджет Simple Smile Като цяло, смятам за добра своята сделка, просто ако бях малко по-широко скроена тогава...можеше да се нагърбя с по-малък кредит. Бях харесала на ул. Чехов 1 ап., тогава 130евра-тогава ми се стори мн скъп, сега...добра цена. И да, тогава /2016г./ 1800 до 2000/НС/ бяха цените. И аз мислех, че ще паднат. При мен са били 1600е. Сега като гледам, при мен са 3 000е, а в Изток-около 4000е.
Не че нещо, ама какъв е тоя мерак да търсиш непременно и задължително в най-скъпия (при това неоправдано, според мен) квартал на София, при положение, че по собствени думи си с ограничен бюджет? Малко не ми се връзва... Единствената смислена причина би била да имаш някви пари и да искап да инвестираш в нещо, което ще държи цена, ама тогава няма да имаш 99 изисквания за етаж и т,н. Човек има изисквания когато си търси за себе си, но пък тогава гледа да получи максимум за парите си, а не гони непременно топ локация...

Относно цените в Изток, не ми се рови сега, други вече са си направили труда, но по спомен в блоковете на Артекс в Изток цените бяха около 3000 евро на квадрат, което беше по времето на т.нар. апартамент-гейт на Ц.Ц. и Цв.Цв. - около 2018г. някъде. Ти ми говориш за цени 1800 евро/кв.м. на жилища, които:
  - не са на Артекс
  - изобщо не са ново строителство
  - на всичко отгоре са тотал щета за ремонт
  - и цялото това е 2г. по-рано

Сори, ама малко ме съмнява...

# 747
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 943
ул. Чехов 1 е на пешеходно разстояние до центъра на града (столица), и то през парк.
На теория. На практика обаче софиянци не обичат да ходят пеша и не гоправят, както и не обичат да минават през паркове по тъмно. А и на повечето жители на квартала им е по-близо да стигнат до спирка на ГТ отколкото до Чехов1. И въобще ако седнеш на пейка в парка ще забележиш, че няма абсолютно никакъв трафик през него от Изток до Центъра Wink

# 748
  • Мнения: 18 476
Как да няма трафик през Борисовата от Незабравка към центъра, сутрин даже е рисково да се ходи пеш по централната алея, заради велосипедисти, тротинеткаджии и подобни от всевъзможни квартали, засилени за офисите в двете посоки.



Летящата, честито Simple Smile

Изписали сме тази тема за по-малко от месец. Много от постовете бяха абсолютно непродуктивни заяждания и скандали, надявам се новата тема да бъде с по-смислени включвания.

Нова тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1503581.new#new

Общи условия

Активация на акаунт