Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 72

  • 30 551
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 70
Отидете на второ мнение, поне лично според мен. Имах подобен сблъсък и аз с такъв лекар.

# 676
  • Мнения: 11 886
Здравейте.Бях на профилактичен преглед и  ми откриха киста 1см на щитовидната жлеза.на ПКК като цяло нямам нещо притеснително,но TSH ми е 0.99 .като цяло освен че постоянно ми е студено и понякога ми се потят дланите нямам оплаквания.ясно е че ще взема мерки,но моля за препоръка за ендокринолог.от София съм.първо да си пусна изслесвания и тогава да отида,или първо на преглед и лекаря да ме насочи какво да изследвам.ориентирах се какво да пусна на първо време от темата ви .холестерола и кр.захар са ми в норма,чернодробните също,урина ок .(не успявам да кача резултатите )има ли вариант според вас ,да мина без операция.Благодаря

Никой не е казал, че трябва да се прави операция. С лекар не мога да помогна. Иначе пълните щитовидни изследвания са - ТСХ, ФТ3, ФТ4 и антитела ТАТ и МАТ


Елиф изглеждат ми добре хормоните при тези граници, защото тук при нас са малко по-различни.


Naneto щитовидните хормони са добре. МАТ са антитела атакуващи щитовидната жлеза, т.е. на база тях се поставя диагноза за автоимунно заболяване т.нар. Хашимото.

silvia.si не помня какви са ти били резултатите. Потърси втори лекар, евентуално адекватен...ако не, може да започнеш и сама хормон, обикновено винаги се започва с най-ниската доза и след 40-45дни се прави изследване за да се прецени дали трябва корекция

# 677
  • Мнения: 48
При Трайковска ли 😁 Щото аз днес се върнах от контролен при нея и ми повтори същите неща- здрава съм и да ходя на психолог/ психиатър. Всички симптоми са психосоматични, много чета , а изследванията са ми чудесни. Изследванията са ми по-нагоре и се вижда, че не са прекрасни. Каза в никакъв случай да не вдигам дозата, да си пия витамини и желязо. Не ми отговори защо отслабвам, по-скоро реши, че съм на диета и каза да се храня. Аз се храня. Но все пак се опитвам и чрез храна да се лекувам. Не може да се назобя, както си знам, да хвръкнат антителата и да се чудя после как да ги свалям. Малко или много с диета ги държа, плюс това с тези проблемни черва, си имам възпаление, ще влоша нещата. Но тя и тази връзка не направи.

# 678
  • Мнения: 1 632
Моля за коментар на моите изследвания. Според ендокринолога всичко е наред, но нещо не ме убеди. Според нея всичко щом е в границата е ок.
Видях на първа страница оптималните стойности, но моите са в други мерни единици и не мога да се ориентирам.
TSH - 2.090 uIU/ml референтни 0.270-4.200
FT 3 - 2.240 pg/ml  референтни 2.020-4.430
FT 4 - 1.230 ng/dl   референтни  0.930-1.700
Жлезата на ехо граф е добре. Имам симптоми като при хипофункция.

Пускани ли са антителата - TAT и MAT?
Иначе, да, има си хипофункция.

Не, не ми пусна. Тя даже назначи само ТСХ, понеже било достатъчно, другите аз си ги самоназначих. Погледна ги и каза всичко е в норма, даже са идеални...

Тези дни ще правя пак разни изследвания, ако пусна ТАТ и МАТ трябва ли пак да изследвам хормоните?

Пуснах и антитела. Ето резултата:
Anti - Tg 13.44 IU/mL      До 115.00
Anti - TPO 13.81 IU/mL   До   34.00

Как да интерпретирам тези резултати? Аз пропуснах нещо да споделя. Храня се нисковъглехидратно, не знам дали от това може да ми е занижено леко FT 3.

Според вас има ли нужда да се консултирам отново с ендокринолог?

# 679
  • Мнения: 48
Антителата са чудесни, не показват автоимунен процес. За какво да се консултираш отново с ендокринолог?
НВ не е удачно хранене при наличие на хипофункция, защото я задълбочава обикновено. Ако правиш и фастове, хептен. Как се подобрява без медикаменти? Ами, трудно.

# 680
  • Мнения: 5 941
silvia.si, моят съвет е да потърсиш ендокринолог, който да ти направи ехография на жлезата. След това - другите стъпки.

беба28, съдейки по антителата, изглежда, че няма автоимунен процес, но на твое място, бих направила и една ехография.
Иначе, дали да почнеш хормон, е в голяма степен лично решение. Аз бих, ако имах твоите резултати и изпитвах оплаквания.

Да ви споделя нещо интересно и да задам въпрос. Simple Smile
Неотдавна си правих пълни генетични изследвания за хранителни непоносимости в "Genica". Та, според резултатите, нямам никакъв проблем с разграждането на: Фруктоза, Малтоза, Захароза, Глюкоза, Хистамин и Алкохол (за хистамините доста се учудих, защото очаквах да излязат като проблемни). Оказа се, обаче, че някои от гените ми, отговарящи за разграждането на Лактоза и Глутен, са мутирали, което не е неочаквано, разбира се. Ще публикувам резултатите си само за последните две - за останалите показатели, които са наред, не мисля, че има смисъл.
Това е от "Genica":

Скрит текст:



Пуснах си и допълнителни тестове (на антителата), във връзка с глутена, в имунологичния отдел на "Александровска". Прилагам и тези резултати:

Скрит текст:

Както се вижда, има отклонение само в един показател.
Изследванията са правени след 2-месечен ежедневен прием на глутен в достатъчни количества.
Според вас, налице ли е Целиакия, на база генетичния тест и този на антителата? Rolling Eyes Знам, че трябва да се консултирам с гастроентеролог, но нямам представа кога ще имам време.
За момента съм спряла глутена, няма да го консумирам повече.
Прясното мляко - също, ама там е голяма драма. Disappointed Relieved

Последна редакция: ср, 15 мар 2023, 18:47 от Гърне без похлупак

# 681
  • Мнения: 1 632
Аз ехография на жлезата имам и там всичко е наред.

# 682
  • Мнения: 725
Здравейте, бременна съм 17 ГС с хашимото без терапия.Изсл-ТСХ-1.5
Ф4-11,2  /12,0-220./Трябва ли да ми включат хормон?В чужбина съм и тук е доста по сложно.

# 683
  • Мнения: 11 886
ФТ4 е поднормен, задължително трябва според мен. Лекар не ги ли е видял тези резултати?

# 684
  • Мнения: 427
Прилагам последните три изследвания. Колкото по-вече вдигам дозата на Акутирокс, толкова Т3 и Т4 спадат!

От 24.11.22г.: До тази дата съм пила по 28 мгр.
fT3       3.96       pmol/l     3,1-6,8   
TSH   3.73       uIU/ml     0.27-4.2   
fT4         15.03       pmol/l     12,0-22,0   
TSH-рецепторни антитела  1.64   IU/l     до 1,5 IU/l
Започвам да пия по 34 мгр.

От 31.01.23г.:
fT3       3.61       pmol/l     3,1-6,8   
TSH   3.59       uIU/ml     0.27-4.2   
fT4         15.11       pmol/l     12,0-22,0
Започвам по 40 мгр. и увеличавам до 46 мгр.

От 16.03.23г.:
fT3       3.46       pmol/l     3,1-6,8   
TSH   1.76       uIU/ml     0.27-4.2   
fT4         14.14       pmol/l     12,0-22,0

Оплаквания- косопад, суха кожа, често главоболие. Изследвала съм В12 и вит. Д преди месеци и нямам дефицит. Имам желязо на горна граница и феритин на долна. Базалната ми температура е 36.6.

Какво бих могла да направя по въпроса с ниските Т3 и Т4?

# 685
  • Мнения: 725
Здравейте, по време на бременност само ТСХ ли се следи?

# 686
  • Мнения: 11 886
Здравейте, по време на бременност само ТСХ ли се следи?

Не, всичко се следи - ТСХ, Т4 и Т3 и то всеки месец.


Желязно ветрило само ТСХ ти спада, странно, но определено ти трябва още повишение на дозата. Само на Акутирокс ли си била, в смисъл друг препарат преди това ползвала ви си?

# 687
  • Мнения: 427
mibobo, пила съм в началото еутирокс (от май месец). После в опит да достигна средата на референтните се предозирах и започнах акутирокс (август) защото може да се дозира по-прецизно. След това през октомври изкарах ковид, макар и сравнително леко и се оказа, че месец след това съм отново в хипо с една и съща доза (а преди това бях все още в  хипер).
Дали акутирокс не го усвоявам?
Минават ми мисли да започна еутирокс по 50 мгр.

# 688
  • Мнения: 27 759
А дали това понижение не е следствие от предозирането с другото лекарство преди това, както и ковида?🤔 Не мисля, че е добре често да се сменят лекарствата...

# 689
  • Мнения: 99
Здравейте,
В коя лаборатория се изследва обратен Т3? В Бургас трябва да го направя.

Общи условия

Активация на акаунт