Електронни четци - 27

  • 43 495
  • 738
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 200
Здравейте, купих си pocketbook touch lux 5. В този връзка да Ви попитам Вие поставяте ли стъклен протектор на екрана на електронните книги или не е необходимо?

# 76
  • Мнения: 11 828
Кейс е напълно достатъчен. Но даже и без кейс, не бих сложила.

# 77
  • Мнения: 200
Кейс е напълно достатъчен. Но даже и без кейс, не бих сложила.

Кейс сложих със sleep function, но за протектора много се чудя, тъй като ми се струва, че и ще лъщи на светлина

# 78
  • Мнения: 25 839
И матовите протектори лъщят. Не ти трябва. Само калъф е достатъчно.

# 79
  • Където е сърцето
  • Мнения: 394
Да, става през телефон. Примерно за Андроид се дърпа от Гугъл Плей програмата Kindle for Android. След инсталиране на телефона трябва да се въведе амазонският мейл на Киндъла. Сваля се книга в телефона - примерно от читанката във формат epub. Отива се в папка downloads на телефона и от възможните опции за работа с файла (книгата) се избира share. От възможните начини за share ,се избира да се шерне чрез приложението  Kindle. И почти веднага книгата във формат AZW3 се появява в Киндъла.
Стана,много благодаря.

# 80
  • Мнения: 11 828
Кейс е напълно достатъчен. Но даже и без кейс, не бих сложила.

Кейс сложих със sleep function, но за протектора много се чудя, тъй като ми се струва, че и ще лъщи на светлина
И анкетата е достатъчно показателна, че никой не слага. Да, има и вероятност да пречи.
Когато по някаква причина чета без калъф, ползвам най-обикновено меко несесерче с цип, за да го пренасям защитен. Е, ако падне докато чета, вече няма да е защитен, както, ако е в кейс. Не че и с кейс не може да падне отврен по лице.. Simple Smile Но, да чукна на дърво, нито един четец околко мен и близките ми не е давал фира от изпускане.. А и от друго не е.. все така здрави са си мнооооого години вече. Моят Voyage дори отдавна не се произвежда, но и най-първите Paperwhite са си живи и работещи, при това с активно четене..

# 81
  • Мнения: 410
Едно сравнение - как изглеждат един до друг дисплей на 6 инчов електронен четец Pocketbook HD 632  или нещо подобно и най-новия ми Onyx Boox Max Lumi 2 с чудовищен 13.3 инчов дисплей.
За какво е нужно такова нещо - за четене на документи, сканирани от А4 формат в PDF, както и за PDFи на книги с по-голям формат, особено ако освен текст има и таблици, графики, рисунки и снимки. Не се налага мащабиране на страницата и четенето и на части - горна и долна половина при хоризонтално разположение на четеца (landscape).


Естествено си има и съответен калъф.

# 82
  • Мнения: 63
Едно за сметка на друго... големият е адски неудобен за държане... пренасяне и пр. С другия е много по-малък екран, но може да е винаги с теб и да четеш където и да си...

# 83
  • Мнения: 6 181
И да си държиш с една ръка, което вече при хартиените книги много ме тормози.
Напълно безсмислено ми е такъв голям четец, но щом си има публика ...

# 84
  • Мнения: 410
Признавам, големият четец е за много специализирана употреба.
Примерно:

Сравнение на страница от сканирана книга голям формат с картинки в текста - 10.3 инчов срещу 13.3 инчов четец. Реално може да се чете и от 10.3 инчовия, но не е много удобно - шрифтът е много ситен.
А ето как изглежда страница от техническа литература - книга голям формат със схеми графики, формули и т.н.:


 При четец с по-малък дисплей задачата допълнително се усложнява и от това, че текстът на всяка страница е в две колони, което допълнително затруднява четенето при зумиране и местене на текста по екрана.

Да се опитваш да четеш подобна литература от малък четец просто е абсурдно.

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 14:42 от Stilgar

# 85
  • Мнения: 63
Повечето четат романи.... аз се убивам да чета Достоевски и 6 инча са ми напълно достатъчни, а и ми е важно като пътувам да е в мен.

# 86
  • Мнения: 410
Така е. Затова специално подчертах, че големите четци са предимно за специфични цели и определени видове литература. Да си купиш такова нещо за четене само на романи си е живо прахосничество.

# 87
  • Мнения: 796
Явно е въпрос на предпочитание, но защо точно такъв голям четец е нужен за професионална литература? Не е ли по-удобно на таблет или лаптоп? Имат големи екрани, писалки, различни цветове, и т.н. Около мен така се чете професионална литература.

Имам нов Kobo Sage, но не ми харесват фонтовете. Не стават достатъчно bold както на моя Киндъл. Не ми се занимава с инсталиране на фонтове и може би ще го връщам. А иначе екранът е хубав и е удобен. Жалко, че Киндъл няма такъв размер.

# 88
  • Мнения: 410
Основната причина да се използва такъв четец за професионална литература е наличието на дисплей с E-ink технология. Т.е. целта е предпазване и комфорт за очите. Нали по същата причина използваме по-малките четци за четене на художествена литература, а не таблети или лаптопи или дори телефони? Ако професионалната литература не е с цветни графики, картинки и т.н., много по-здравословно е да използваме  електронен четец, вместо да си тормозим очите цял ден с таблет или лаптоп. А за писалка - въпросните модели  (10.3 и 13.3 инчови) на Onyx също имат писалки с 4196 нива на натиск на перото, с тях може да се драска, подчертава и пишат бележки в текста или около текста на всяка отворена книга. Във вградената програма Note може и да се рисува. Човек може да си води ръкописни записи като в бележник и след това може да ги цифровизира в PDF или txt формат. Програмата разбира от български и много успешно разчита и цифровизира и доста нечетлив почерк на български.
Ето пример:

Последна редакция: ср, 08 фев 2023, 17:50 от Stilgar

# 89
  • Мнения: 796
Не споря. Но за мен тези продукти си остават продукти за ентусиасти и не за мнозинството. Таблети, като iPad, са многофункционални и отдавна предлагат същото, че и повече.  А и технологиите на екраните отдавна не е като от преди 10 години. Около мен, млади хора предпочитат цветове. Подчертават с различни цветове и т.н. В учебници, които са интерактив, също има цветове.

Споделям наблюдения, не лични пристрастия Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт