Развод в чужбина. Как?

  • 58 518
  • 130
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Мами, иде нова година, а с това за някои
може да дойде и нов късмет. Да, ама ако
старият късмет се окаже пробит чувал,
тогава какво? Накъде ще задуха вятърът.
Провокирана от една тема на анонимна
майка - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=150519.0,
пускам обща тема за разводите в чужбина.
Който знае я от опит, я от градски легенди,
я от професионализъм, нека сподели. Не
се знае в кой момент може на някоя от нас
да потрябват идеи, рамо, съвети, помощ.
Та как стоят нещата с разводите в страните,
където живеете? В Германия трябва двойката
да живее 10 месеца разделени, та да се поиска
развод чрез адвокат. Скоро четох, че и онлайн
можело да се подаде молбата, но ако и двамата
са съгласни. Иначе по етапен ред.
Дано никому не се случва. Но ако... Тогава?

# 1
moi priatelka se razvede s nemetz bez da sa jiveli 10 m razdeleno
moje da e uslovie no ne e zadaljitelno

# 2
  • Мнения: 3 423
moi priatelka se razvede s nemetz bez da sa jiveli 10 m razdeleno
moje da e uslovie no ne e zadaljitelno

Опиши как. Може някому да е полезно.

# 3
 
отиде на адвокат, той заведе дело, мъжът й трябваше да плати всички разноски по делото
нямаха сключен договор и мъжът й трябваше да плати и половината от това което имаше
мина много бързо - не помня точно, 6 м.
после се върна в бг. така искаше

Цитат
otide na advokat , toi zavede delo, majat i triabvashe da plati vsichki raznoski po deloto
niamaha skluchen dogovor i majat i triabvashe da i plati polovinata ot tova koeto imashe
mina mnogo barzo - ne pomnia tochno, 6 m.
posle se varna v bg. taka iskashe

Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 13:48 от Дивиана

# 4
  • Мнения: 3 461
Аз ще се включа за арабско,но само по градски легенди,де. LaughingНе знам до колко легенда,до колко истина е ,че мъжът може да се счита за разведен ако каже 3 пъти на жена си:"Развеждам се с теб".До колкото знам няма никаква правна подплатеност,но може би наистина някои се чувстват свободни след това.Другото,което знам е,че децата се оставят при майката докато навършат 7години,а след това ги взема бащата,но има и много изключения.Системата е много мудна и определено облагодетелства мъжа повече,най-вече по присъждане на родителските права.Иначе ,по това,което чета по вестниците,разводът също е доста често срещан тук.

# 5
Liska,

аз съм въпросната мама която питаше за развод в чужбина.
Благодаря ти от сърце за пуснатата тема. В такива моменти е трудно да се говори, а и тук
хората смятат за неморално като кажа че с детето ми тук сама нямам какво да правя, и искам да се прибера в родината.
Аз януари ще взема srechta за да се осведомя, и ще мога да дам информация за майки в чужбина които са в подобна ситуация.
Благодаря ти още,
                                и весело подготвяне на празниците

Цитат
Liska,
az sam vaprosnata mama koiato pitache za razvod v chujbina.
Blagodaria ti ot vse sarze za pusnatata tema. V takiva momenti e trudno da se govori, a i tuk horata smiatat za nemoralno kato kaja che s deteto mi tuk sama niamam kakvo da pravia, i iskam da se pribera v rodinata.
Az ianuari chte vzema srechta za da se osvedomia, i chte moga da dam informazia za maiki v chujbina koito sa v podobna situazia.
Blagodaria ti ochte,
                                 i veselo podgotviane na praznizite

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 13:51 от Дивиана

# 6
  • Мнения: 3 423
Noia,
пред кого трябва да кажат мъжете,
че се развеждат? Съд? Роднини?
А жената има ли право да каже, че
напуска мъжа си? Или никой не я пита?

Тъжна мама,
за неморално смятам само убийството
и изнасилването. Това, че искаш да се
чувстваш добре, да се бориш за себе си
и за детето си, не е неморално. Още
повече ако обстоятелствата го налагат.
Дано новата година изтрие тъгата ти и
погледнеш на живота с отворено сърце.

# 7
  • Мнения: 1 610
ЕЕЕЕ, ноа, това са наистина градки легенди, много от прахта ги извади. Сега пак ще скокнат всички срещу арабите колко са нецивилизовани.Няма такива филми. Той може и да си мисли, че е разведен, но правно ако не го уреди с жената т.е. ако тя не е запозната, че той се счита разведен, би могъл да има големи проблеми. Хайде да се включат другите арабски мами, че не мога изцяло компетентно да се изказвам.
Аз мога като страничен наблюдател да кажа как стоят нещата с НОРВЕГИЯ. там двойката е в "сепарашон"- раздяла, в рамките на 12 месеца, през които децата последователно са 6 месеца при единия, после при другия родител, може и при социалните.през тези 12 месеца се посещават психолози и сексолози, ако се налага с цел пукнатината в семейството да се "залепи". Жената взема издръжка , ако вземе децата може да грабне около 3/4 от заплатата на мъжа.Но вси4ко е относително,зависи и от мнението на психолозите.

# 8
  • Мнения: 3 461
Лиске,тръгнах да ти отговарям,но ми се изпари желанието,защото трябваше да се сетя,че винаги ще се намерят хора като риен,които  виждат това,което искат,нали? Stop

Риен,аз не твърдя,че са друго освен легенди и единствената им връзка с арабско е,че Twisted Evil за тях съм чела като любопитни случаи в местната преса. PeaceПоследната,която може да се обвини в анти-арабски изказвания и нетолерантност съм аз,но виж ти успешно може да раздухаш някой спор,ако намери някой да се върже на уместното ти апострофиране.

# 9
  • Мнения: 1 610
noia,пуснах ти ли4ни. ..не съм фен на нападките.обърка 4овека ,E, слу4ва се!!! bowuu bowuu
Надявам се след като си прочетеш личното съобщение да ти дойде отново желанието да отговориш на Liska!
И както вече казах другите арабски мами да се включат с компетентно мнение!

# 10
  • Мнения: 486
ЕЕЕЕ, ноа, това са наистина градки легенди, много от прахта ги извади.

Не съм от арабските мами, но преди време четох ей това:
"triple talaq" divorce
За Индия специално знам, че го отмениха миналата година.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 03:52 от Ellie

# 11
  • Мнения: 3 423
Добре, всеки си има мнение, аз се интересувах,
дали и жената в арабските страни може да иска
развод и какви са последствията, ако напусне
мъжа. Не е зле да си знаем правата, нали.
Не искам да обръщаме темата на панаир.
Искам да пишем по същество. Иначе не сме си полезни.
Риен, това за Норвегия е интересно. А как стоят
нещата, ако мъжът не взема добри доходи,
как тогава ще осигури издръжка на жена си?

# 12
  • Мнения: 2 804
Зълвами се разведе на скоро !
Та според това което разбрах е и по нейно желание .
Съпруга и е богат и си задържа детето независимо , че все още не беше навършило 7 години .
Зълвами води дела за да може да си получи правото да има друг живот и успя върнал , и е правата на свободна жена .
Иначе до колкото ме осведомиха един ден ако докаже пред съда в Мароко , че е добре осигурена финансово и , че е морална личност ще може да заведе ново дело с което да си върне и детето .

# 13
  • Мнения: 6 167
От това , което прочетох на Изток май мъжа е априори този, който задържа детето.
Докато на Запад май е обратно - смята се, че майката дава по-добрата грижа.
разбира се, доста условия има и в двата случая. Rolling Eyes

Я кажете за издръжките на съпругите  Wink
Какви са правата на една desperate housewife.

# 14
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
тук излезе и нов закон, който дава малко повече права на жената
http://www.khaleejtimes.com/DisplayArticle.asp?xfile=data/theuae … mp;section=theuae
обяснено е подробно.
как е по-точно по закон ще се разровя още малко и ще пиша пак.
мое мнение е , че всичко си е до човека. и в най-правовата държава , ако жената има за съпруг простак, никога няма да се разведе нормално и без нарушаване на правата й. Peace

# 15
  • Мнения: 3 394
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

# 16
  • Мнения: 590
За съжаление няма начин да пусна линкове към материалите затова ги копирах Confused
Това е според Исляма.Не е съмсем изчерпателно,но поне нещо.

Възможно ли е жената да предприеме хула’ дори съпруга й да не е съгласен с това? Можете ли да споменете някои причини?

Отговор:

Слава на Аллах!

Зададох въпроса на Шейх ‘Абд-Аллах ибн ‘Абд’л-Рахман ибн Джибрин и той отговори:

1.     Ако жената не понася например начина, по който съпруга й се отнася с нея – той е извънредно взискателен, или раздразнителен, докачлив, или прекалено много често се ядосва, или я критикува и я укорява дори и за малка грешка или недостатък, тогава тя има право на хула’ (развод, провокиран от жената).

2.     Ако тя не понася как изглежда мъжа й поради някаква грозота или уродливосст, или пък е умствено болен, тя има право на хула’.

3.     Ако той не изпълнява религиозните си задължения, например, не се моли, не спазва молитвата в джама’а, не пости през Рамадан без причина, или ходи на партита, на които има много харам неща – алкохол, разврат, музика и пр. – тя има право на хула’.

4.     Ако той я лишава от правото й да харчи от издръжката си, от дрехи и от други нужди, ако той е способен да й ги даде, тогава тя има право на хула’.

5.     Ако той не й отдава дължимите съпружески права и по такъв начин

6.     Ако той не изпълнява съпружеските си задължения – поради импотенстност (невъзможност за полов акт) или защото не я харесва, или предпочита друга, или е нспособен да се отнася еднакво с жените си (ако има повече от една съпруга), тогава тя има право на хула’.

Разводът.

Пророкът Мухаммед (сас) е казал: “От всички позволени неща, най-възненавидяното от Аллах е разводът.” (Абу Дауд, Ибн Маджа)

Въпреки че разводът е позволен в исляма, до него трябва да се прибягва след като бъдат изчерпани всички възможности. С развода не бива да се злоупотребява и да се разглежда повърхностно.

Съществуват многобройни причини, поради които съпрузи не биха могли да живеят в разбирателство и ислямът не отрича този тъжен факт.

Въпреки че бракът представлява един вид договор, който събира двама човека, такъв договор не бива да се продължава ако той причинява страдание на единия или на двамата участници в него. Още повече не само те биха били засегнати, но техните деца, близки и роднини също биха страдали от една бурна и нестабилна връзка. И така в оговор на горчивите факти от живота, ислямът позволява развода.

Развод без валидна причина обаче е забранен. Той не може да бъде обявен просто така, по всяко време. Съпругът трябва да изчака за развода докато съпругата му се освободи от месечния си цикъл или следродилното кървене и преди да е възобновил половия си контакт с нея. Това се прави за сигурност, че жената не е бременна, нещо което може да промени решението за развод.

След оповестяване на развода започва срока на изчакване наречен иддах (три месечни цикъла), през който двойката може да се сдобри и събере без да е необходимо да сключва нов брак. Ако това не се случи, след изтичането на иддах те се считат за напълно разведени. Ако пък решат да се сдобрят по време на иддах, но впоследствие отново възникнат проблеми, се обявява втори развод, при който важи същото правило за иддах. Ако те отново се сдобрят, но за трети път възникнат проблеми, тогава се обявява трети развод, който е необратим и двойката не може да встъпи в брак, освен ако съпругата не се омъжи за друг мъж (като пълноценна съпруга, а не фиктивно) и не се разведе по валидни причини.

Някои мюсюлмани обявяват развод три пъти наведнъж, но това е отклонение от пътя предначертан от исляма. Веднъж пророкът (сас) узнал за мъж, който постъпил така. Tой се изправил ядосано и казал: “Спорите по Книгата на Аллах, докато аз все още съм сред вас ?!”

След обявяването на развод, двойката трябва или да се сдобри (по време на иддах), или окончателно да се раздели, но с благо, както Аллах повелява в Свещения Коран:
А когато сте дали развод на жени и те са изпълнили срока [на изчакване], задръжте ги с благо или ги пуснете с благо! И не ги задържайте с насилие, престъпвайки! А който направи това, угнетява себе си. И не се отнасяйте с насмешка към знаменията на Аллах, и споменавайте благодатта на Аллах към вас, и онова, което ви е низпослал от Книгата и мъдростта за ваше наставление! И бойте се от Аллах, и знайте, че Аллах всяко нещо знае! (2:231)

Когато развода стане необратим, жената може да се омъжи за когото пожелае (стига тя и бъдещия й съпруг да следват ислямските повели) и нито бившия й съпруг има право да се опитва да предотврати този брак, нито пък някой друг има право да й забрани сдобряване с бившия съпруг, ако двамата желаят това. Съпругата може да се освободи от брака чрез връщане на махр (получения при женитбата дар). Това не се изисква от нея, ако съпругът е този, който предяви желание за развод.

По време на иддах жената остава в домакинството и пълноценно изпълнява задълженията си. Съпругът няма право да изисква от нея да напусне без валидна причина. Тази практика дава по-добра възможност за сдобряване, защото присъствието на жената в дома може да възвърне тяхното взаимно уважение и любов.

…и бойте се от Аллах, вашия Господ! Не ги пропъждайте от домовете им, а и те да не излизат, освен ако са сторили явна скверност.Това са границите на Аллах. А който престъпва границите на Аллах, той угнетява себе си. Откъде да знаеш, Аллах може да породи след това и нещо ново.

И когато жените изпълнят своя срок, задръжте ги с добро или ги напуснете с добро! И вземете за свидетели двама справедливи мъже измежду вас! И свидетелствайте в името на Аллах! Това е наставление за онзи, който вярва в Аллах и в Сетния ден. За онзи, който се бои от Аллах, Той ще стори изход,

(Знамението посочва какво трябва да стори съпругът по отношение на съпругата, чийто срок на изчакване вече изтича ­ или повторна женитба с нея, или развод, без да є се причинява зло. При всеки един от тези два случая трябва да присъстват двама свидетели. Предписанията за развода в горните знамения могат да бъдат обобщени така: разводът да се извърши в съответствие със суната, да се зачита установеният срок, да не се принуждават жените да напускат дома, да присъстват свидетели и те да говорят истината.)


За Сирия /не потвърдено инфо/знам,че момчетата до 7год.остават при майката след това отиват при бащата.За момичетата до 12год. са при майката след това при бащата.Разводът се урежда и в държавния съд,независимо от религията,която изповядва семейството.
Всяко правило си има изключение.
Понякога е решаващо и фин. състояние на родителите.Като при всички разводи е доста сложно.
Това за сега ,ако се сетя нещо ще допълвам.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 15:08 от manel

# 17
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

то на всичи все това им е любопитно и за това има засегнати. нищо лично Арвен Peace

# 18
  • Мнения: 3 423
да не вземете сега да се изпокарата за едните пусти разводи Simple Smile

това за арабския развод беше доста любопитно!

то на всичи все това им е любопитно и за това има засегнати. нищо лично Арвен Peace

На мен ми е любопитно и в държавите с други
религии как е. И ако бракът не е религиозен.
Ами ако е? Примерно католик и православна.
Права си, Мария, ако човек е простак, не религия,
не закони, не права, нищо не помага.

# 19
  • Мнения: 1 363
Moя позната се разведе на скоро- рускиня с местен. Понеже работи почасово, услугите по адвоката се поеха от държавата. След като е по взаимно съгласие развода много бързо.
Друг наш приятел се разведе "по интернет".  Излязло му било много евтино.  Confused

# 20
  • Мнения: 1 610
много интересно мариабути и манел, благодарим!  bouquet

Риен, това за Норвегия е интересно. А как стоят
нещата, ако мъжът не взема добри доходи,
как тогава ще осигури издръжка на жена си?
Както в Германия, държавата поема разходите по жената и децата, ако мъжът няма достатъчно приходи. Но много често се измисля вариант за баща , отглеждащ децата , който получава минимална издръжка от майката / или никаква/ и субсидия от държавата. Така жената/ и майка на 3-4 деца/ може спокойно да изчезне от живота им и да си създаде "ново семейство".Мен ли4но това ме учудва ужасно- как може да си оставиш децата, все едно са комикс, нарисуван с  молив и ти просто триеш с гуми4ката?

Друг норвежки/ а може би скандинавски вариант/ е семейството е в постоянен сепарашон.Тъй като и без това норвежеца трудно се вразумява да се ожени, често няма нужда от развод в смисъла,който ние познаваме. Раздялата касае децата предимно, поради което държавата измисля какви ли не глупости - едната е децата да са всеки 6 месеца при разли4ен родител.6 месеца при татко,6 месеца при мама.
така никой не плаща издръжка и двамата през 6 месеца полу4ават детските / които погледнати през българската призма са си цяло състояние/и ако родителите докажат, 4е не могат да работят - завишени социални помощи за периода на отглеждането.

Имаме един познат в Германия , разведен с три жени, и от всяка има по една дъщеря.И естествено не плаща и цент, понеже няма достатъчно приходи.Той е съдържател на кръчма, която е на минимален приход според неговите отчети - 800 евро месечно и хопла, държавата плаща издръжката.Или поне той и другите ни познати така твърдят.Аз съм не съм се запознала дотолкова подробно със законите.както и със вратичките им

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 00:36 от rien

# 21
  • Мнения: 11 315
Liska, не са 10 месеца, а цяла година - 12 календарни месеца да са разделени. Различни адреси и тн.
Ще пошушна на една обща позната да драсне два реда по темата, че в момента е в такава процедура.
От нея знам, че според дохода може да е безплатна процедурата.

# 22
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
До тук добре.Но я ми кажете как стават разводите в балгарски семеиства,когато единият живее в 4ужбина?Разбира се ако имате информация за това.

# 23
  • Мнения: 1 381
В Ирландия трябва да са живели съпрузите 4 години разделени за да им даде развод държавата. Подават документи за развод и чакат 4 години като през това време трябва да ходят на брачен консултант на всеки 6 месеца.Затова тук много разведени няма , има разделени двойки.Явно на хората не им се занимава.

# 24
  • Мнения: 476
Това, което аз знам за развода тук е, че ако е по взаимно съгласие става много бързо. Обикновено детето се дава на майката, а издръжката е фиксиран процент от заплатата на таткото, като за всеки щат този процент се различава малко. За Чикаго е 20% за едно дете. Много мъже напускат работа, като си мислят, че по този начин могат да се отърват от голямата издръжка. За щастие са го измислили хората така: съответната служба сяда и проверява каква е последната заплата на господина, какво образование има, какви тапии и прочие курсове има и на базата на всичко това се определя каква заплата би взимал, ако работи. Няма мърдане. Ако продължава да не работи държавата дава издръжката и си е нейна грижа как и по какъв начин да си я търси от мъжа. Има също така и издръжка за съпругата, която обикновено мъжът плаща до момента, в който жената не се омъжи повторно. Тази издръжка е общо взето за жени, които нямат никакви доходи. Тя е малко по-сложна за получаване и обикновенно се стига до съд за да я получиш.
Доколкото знам имуществото се дели без оглед на това кога е придобито.
Това е, което съм чела. Ще допълвам, ако се сетя за нещо друго.

# 25
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Моми4ета,никоя ли не иска да ми отговори?Мен наистина ме интересува този вапрос.Говорих с адвокат от БГ и тои ми поиска 500€ за услугата,но трябвало да се ява поне не 1 дело и вината да баде моя.Не мисля.4е това има вразка с действителноста,за това ви моля за информация.Осведомете ме,МОЛЯ. newsm17

# 26
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?

# 27
  • Мнения: 624
Моми4ета,никоя ли не иска да ми отговори?Мен наистина ме интересува този вапрос.Говорих с адвокат от БГ и тои ми поиска 500€ за услугата,но трябвало да се ява поне не 1 дело и вината да баде моя.Не мисля.4е това има вразка с действителноста,за това ви моля за информация.Осведомете ме,МОЛЯ. newsm17

Може и да не се явиш ,но ще завериш едно пълномощно в чужбина на адвоката в посолството или при чужд нотариус ,но  тогава трябва да е с апостил/хипотеза при чужд нотариус/.Граждански процусуалния кодекс допуска тая възможност при развод по исков ред . При развод по взаимно съгласие можете да минете пак с пълномощни на адвоката ,но е малко според зависи от практиката  на съда /не навсякъде допускат този начин искат на помирителното заседание да се явит страните при р-д по ВС /,истината е че последно време доста съдилища допускат и развода по взаимно съгласие по този начин.
Но ако си си сключила брак само в чужбина би следвала да впишеш брака и в БГ ...все пак трябва да представиш удостоверение за сключен брак Simple Smile

# 28
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Pak mi iz4ezna kredora.
Blagodarq Donna2 za informaciqta Simple Smile.Ot vsi4ko tova razbiram,4e trqbva da popadna na to4niq advokat i v to4niq sad.t.e.vsi4ko na kasmet.

# 29
  • Мнения: 624
При развод по исков ред нямаш проблеми,закона си го допуска
Производството по иск за развод започва с помирително заседание, в което съпрузите трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява. Неявяването на ответника не е пречка за разглеждане на молбата, но съдът може да разпореди да се яви лично. ВКС се е произнесъл по въпроса ,че след като страната/в случая ищеца/ е в чужбина това е уважителна причина,имам едно определение на съда по въпроса /от един опърничав съд дето се наложи ВКС да разпореди -разведете ги/ .Що се отнася до развода по взаимно съгласие това е охранително производство и там нещата са малко по различни има съдилища където допускат страните да не се явят ,ако са в чужбина /адвоката с пълномощно както обясних по горе/ ,но има и дето не възприемат тая практика /тука на късмет/ Все пак за да се разведете по взаимно съгласие трябва и двамата да сте съглласни ,да са минали 3г. от скл. на брака  и т.н. .............
Все пак понеже ответника е в чужбина/а в момента говоря за развод по исков ред не по взаимно съгласие / ........да речем ще го призовете само с ДВ /въпреки че не е мн правилно така ,тъй като в КМЧ си има процедура ,но мн. пъти я избягват/ ,дали в чужбина ще допуснат екзекватурата на развода при това положение не мога да кажа /ваша воля дали ще искате да се признае там нашето решение за развод / Точното е да се призове в чужбина на адрес ,само дето ще се прави съдебна поръчка и ще отнеме по-вече време  и ако не бъде открит за призовавене в чужбина чак тогава с ДВ /превод ,връчване / ,но нещата ще са вред нагласени за една евентуална екзекватура.

# 30
  • Мнения: 7 605
Liska, не са 10 месеца, а цяла година - 12 календарни месеца да са разделени. Различни адреси и тн.
Ще пошушна на една обща позната да драсне два реда по темата, че в момента е в такава процедура.
От нея знам, че според дохода може да е безплатна процедурата.


Потвърждавам zа 12те месеца.
При раzвод е zадължително да се ангажира адвокат, може и един адвокат zа двамата да е. Ако съпруzите (или единия от тях) са с ниски доходи, имат право на Процескостенбайхилфе. Молбата се попълва при адвоката оЩе при първата консултация, и ако бъде одобрена (според доходите), раzходите по делото както и хонорара на адвоката се поемат от държавата (беz първата консултация).

# 31
  • Мнения: 11 315
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?

Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия, тъй като даде пример с нея.
При едно такова положение се обръщаш към Фрауенхаус (адресите ги има в жълтите страници), те могат да ти осигурят адвокат. За издръжката - решава съда, според дохода на таткото, като тази издръжка е за всички - за майката и децата. Оттам нататък - детски, социални и толкова. Социаламта ти поемат наема на жилището, обзавеждането, ако е наложително. Те плащат и здравните осигуровки. Освен това могат да ти помогнат за започване на някакъв образователен курс, да ти намерят работа, детска градина за децата или ясла и тн.

# 32
  • Мнения: 5 183
Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия,...

Направо се запених, докато из4ета горепосо4ените термини  Mr. Green

# 33
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
dorinda ,аз се развеждам в момента в БГ.Тьи като не можем да ходим на вси4ки дела и двамата(да не кажа на нито едно),упьлномоЩихме един адвокат.Всеки от нас подписа и завери пьлномоЩтно кьм него.Аз го заверих в Бг а таткото на детето ми ,го завери тук в посолството.Адвоката направи един документ ,в който подробно беШе написан размера на издрьжката ,детето при кого остава ,кога таткото има право да го вижда  и дали сьпругата си сменя името след развода.Мисля ,4е ниЩо пове4е не пиШеШе.Този документ е в два екземпляра единя го подписа таткото а другият аз.Този документ не се заверява.До колкото зная ако трябва да се явявам на дело(само аз или само таткото) то ,Ще е само едно.
Да допьлня ,4е развода(най_вероятно ве4е е станало ясно) е по взаимно сьгласие и таткото е бьлгарин.
Надявам се да сьм ти помогнала поне малко.....  bouquet

# 34
DO DORINDA:

Аз се развеждах през 2001 в БГ.Ние не живеехме от доста години заедно,но тъй като той бе6е в 4ужбина/Той е българин/, трябва6е да го из4акам за да се разведем.Намерихме си адвокати и  бе6е по взаимно съгласие.Има 2 дела,на първото е задължително да се яви-ТОЗИ,които е завел делото.На втората бе6е задължително да се явим двамата,даже за по-сигурно със свидетели.Ние нямахме кой знае какви проблеми,просто различни амвиции,даже до ден дне6ен подържаме супер отно6ения.Аз се омъжих наново,тои съ6то се ожени.Просто живот!Това го пи6а просто за да ви кажа,4е на нас ни искаха ЗАДЪЛЖИТЕЛНО явяване на 2-ро дело.

# 35
  • Мнения: 11 315
Зависи от статута, който имаш. Ако си с нидерласунгсерлаубнис (ауфенталтсерлаубнис) унбефристет, няма да се налага да се връщаш, още повече, ако родените по време на брака деца са с немско гражданство. Говоря за Германия,...

Направо се запених, докато из4ета горепосо4ените термини  Mr. Green
Това е от малкото недостатъци на немския език  Mr. Green
Иначе преведено на български - настанително разрешително ( разрешение за пребиваване) безсрочно  ooooh!

# 36
  • Мнения: 624
Споко ето едно старичко определевние ,имам и едно от 2005 на ВКС делото беше на колежка ,но трябва да го попрепиша ,че е само на хартия да го пусна това второто е мн по-добро ,ако някой се интересува ще го пусна /фрагменти ,че кофти се сканира /
но ето това старичкото


Определение № 117 от 19.IX.1959 г. по гр. д. № 7277/59 г., I г. о.

Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1959 г., С., Наука и изкуство, 1960 г.

чл. 259 ГПК

Неявяването на ищеца в производството за прекратяване на брака поради продължително отсъствие от страната не е основание за прекратяване на делото.   Съгласно чл. 259 ГПК явяването на съпрузите в първото по делото съдебно заседание е задължително.  Неявяването на ответника не е обаче пречка за разглеждане на молбата за прекратяване на брака, но съдът в този случай може да приложи разпоредбата на чл. 114 ГПК. Неявяването на ищеца обаче без уважителни причини е предпоставка за прекратяване на производството.

   По приложението на тази разпоредба Пленумът на ВС с Постановление № 1/1957 г., т. 1, е пояснил, че провеждането на помирително заседание не е задължително в случаите, когато някой от съпрузите е под запрещение, до отсъствие или когато поради друга неопределима причина не може да се очаква помирение.  Следва да се направи извод, че неявяването на ищеца в помирителното производство по уважителни причини не е основание за прекратяване на производството.  Постановлението на Пленума на ВС - № 1/1957 г., т. 1 - дава основание да се приеме, че за уважителна причина следва да се счита поставянето под запрещение на ищеца или неговото отсъствие от страната за продължително време.
   В настоящия случай ищцата се намира в чужбина, видно от заверката на пълномощието, направена от българското посолство в У.  Защитата на ищцата твърди, че тя там е на постоянна работа в българския ресторант.  Ако това е така, както приема и градският съд с определението си, то очевидно е, че ищецът не е могъл да се яви по делото по уважителни причини и че това отсъствие на страната е основание да не се проведе помирително заседание, освен ако съдът счете, че се налага да се приложи разпоредбата на чл. 114 ГПК.   Градският съд, за да приеме, че не са налице уважителни причини за неявяването на ищцата, е приел, че пребиваването й в тази страна не съставлявало неопределима пречка за нейното явяване.  ВС счита този извод на съда за неправилен.  Пребиваването на ищцата в друга страна на постоянна работа следва да се схване като пречка, която не може лесно да бъде преодоляна предвид на формалностите, свързани с искане разрешение, визи и др., и обстоятелството, че удовлетворението на тези изисквания не зависи само от ищцата, нито с определен от нея срок, свързан с датата на разглеждане на делото.

# 37
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Val,успех мила.
Бет,и при мен е по4ти са6тото,но имам и син,който е с ба6та си.
Благодаря ви и на двете.
Незнам дали мога да го направя,но все пак....Донна2 се зае с моя слу4ай и се надявам да приклЮ4и бързо и безболезнено.

# 38
  • Мнения: 3 423
Много се радвам, че сте така активни в
тази толкова важна тема. Пък и се включи
вещо лице, така ли се казва, Донна2?
А как стоят нещата, ако двамцата, дето
искат да се разделят, живеят в чужбина,
единият от тях само е българин, бракът им
е и български, и чужбински? Може ли единият
да подаде молба в България, ще бъде ли
уважена? Или бракът се разтрогва само на
територията на страната, където двамата
живеят? Досега май говорехте предимно за
българо-български бракове. Кой закон е в
сила при смесените? И дали има разлика, ако
единият от семейството е примерно швед или
мароканец, или намибиец, или германец?
Т.е. законът единен ли е? Може ли само по
българския закон да се разведат, ако не живеят
обаче в България? Много заплетено ми се струва.

# 39
  • Мнения: 624
 
 Брачните искове са подведомствени на българските съдилища, ако един от съпрузите е български гражданин или има обичайно местопребиваване в Република България.

Разводът между съпрузи с еднакво чуждо гражданство се урежда от правото на държавата, чиито граждани са те при подаване на молбата за развод.
Разводът между съпрузи с различно гражданство се урежда от правото на държавата, в която се намира тяхното общо обичайно местопребиваване към момента на подаване на молбата за развод. Когато съпрузите нямат общо обичайно местопребиваване, прилага се българското право.
Ако приложимото чуждо право не допуска развода и към момента на подаване на молбата за развод единият от съпрузите е български гражданин или има обичайно местопребиваване в Република България, прилага се българското право.

Все пак за чужбина тоя развод за да се признае следва да мине през екзекватура /признаване на чуждестранното решение/
Тоя съпруг чужденец ,ако си е в чужбина следва да се призове там /малко глаболно.../ е може и с ДВ , но доколко ще е редовно това за чуждата държава др. въпрос ,трябва да питате адвокат на място.

Разбира се ако нямате интерес от екзекватурата .......няма да има проблем да се призове с ДВ .....



Последна редакция: сб, 20 яну 2007, 14:48 от donna2

# 40
Здравей Simple Smile
Изнервих се достатъчно докато се регна  в този сайт а още повече докато схвана къде да задам въпрос/явно още не съм разбрала/ защото се хванах като удавник за сламка Simple Smile за теб ако можеш да помогнеш а и всеки друг
та питането ми е относно развод по взаимно съгласие в Испания
родителите са българи брака е сключен в БГ има детенце обаче което се отглежда в БГ от баба
Как да се реши въпроса със срещите на детето с бащата когато си идва в БГ?
трябва ли в споразумението за развода да са описани колко дни може да прекарат заедно?
И въобще как може да се следи дали се изпълнява това споразумение

# 41
  • Мнения: 624
 Grinning Е добре де тоя развод Испанси съд ли го е постановил/нещо не мога да разбера от написаното/ ..........,че да ти обясня кво да направиш в БГ че да мине процедурата по признаване не испанскоте решение у нас и от там на вс. друго.
Или още не сте се развели.................
Абе ако нямате разногласие помежду си къв е проблема детето да се вижда когато пожелаете и имате възможност за това.

# 42
Здравейте, моля за съвет! Сестра ми живее в Чили, съпруга й е чилиец, имат дете на 3 години. Имат проблеми и може би ще стигнат до развод, но тя не може да си дойде с детето без негово съгласие. Тя е без работа там и няма на кой да разчита. Как да й помогна? По добре ли ще е блъфира по някакъв начин, да успее да си дойде и от тук да поиска развод? Моля за съвет или за координати на добър адвокат с който да се посъветвам. Много ви благодаря!!!

# 43
  • Мнения: 624
За развод ще я разведем ,за детето да го доведе тука ........да се обърне към Чилийските власти,ако онзи не го пуска да дойде
Вижте ако вс. трябва да бъде точно ,първо тоя брак фигурира ли  у нас ,къде се е женила в БГ или чужбина ,ако е в чужбина тоя брак вписан ли е в общината ,ако ли не като дойде и това да прави ,е мооже и през консулската служба ама е бавно .
После за да може вс. да  е точно и ако тя иска екзекватура ще се стигне до международно призоваване съгласно МЧП............е може да се призове с ДВ ,обаче не мога да и гарантирам там екзекватурата , затова да пита тамошен адвокат какво се иска за да бъде признато нашето решение в Чили/относно развод ,родителски, права, издръжка /,че да не се стигне и там отново да се развежда.
Пък може и да няма интерес жената от екзекватура ...................тогава тоя развод с призоваване само с ДВ ще и свърши работа ...........

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 17:46 от donna2

# 44
мерси за отговора, сега ще питам сестра ми дали си призна брака тук, защото е сключен в Чили и не си спомням дали носи документи за регистрация тук. Знам, че на детето му извади бг паспорт. Бих искала да ви попитам и какво е "екзекватурата ". Извинявам се, но нямам никаква юридическа култура.

# 45
  • Мнения: 624
Екзекватура е признаване на чуждестранно решение -примерно развод постановен в Чили да се признае у нас или развод постановен у нас да се признае в Чили. За това вс. държава си има процедура .

# 46
  • Мнения: 980
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?


3а Германия

По немското право сьпруzите могат да подадат молба zа раzвод само след като са живели една година раzделени. "Раzделен живот" може да има, дори и в семейното жилище, но трябва да имат раzделени легло и трапеzа. Тоест_ всеки си има стая, паzарува zа себе си, не иzполzва пастата zа zьби на другия. Mr. Green
Молбата zа раzвод се подава zадьлжително от адвокат. Има адвокати, които предлагат услугите си по интернет и сьпруzите могат да "минат" и двамата с един адвокат zа около 1000 евро. Това бих се zамислиала дали е раzумно, zащото всеки един от сьпруzите има свои интереси и е нормално да се стигне до конфликт. Бих каzала ако е по вzаимно сьгласие, може Naughty  Отностно раzходите по делото има и друг вариант_  всеки от сьпруzите да си иzвади от Ландесгерихт рехтсхилфешайн (пояснение zа аудиторята_ това е удостоверение zа правна помощ от Районния сьд  Wink ) . Необходими документи са иzвле4ение zа приходите zа последните няколко месеца, както и договора zа наем на жилището. Вьпросното иzвле4ение се дава на адвоката, който сте си иzбрали и не се плаща и цент.
Когато е иzтекла годината се подава молба до сьда, както каzах zадьлжително от адвокат. Няма zна4ение коя страна ще подаде молбата. Мисля, 4е при пьрвото дело се попьлва декларация какви доходи имаш и да бьдеш освободен от сьдебни раzходи (Герихтскостен). Ако все пак си над някаква норма ти се начисляват такси, които се иzплащат на вноски, може и накуп.
Сьдьт не се интересува кой крив, кой прав, кой на булката брат. Пита се дали действително са живели раzделено последните 12 месеца. Другото, което интересува сьда, е рентенаусглайх (иzравняване на пенсиите) zа периода на брака. Това ще рече_ ако жената е седяла вкьщи и си е гледала децата, то тя няма натрупан трудов стаж и пенсийка. В сьщото време таткото е ходил на работа и има пенсионно осигуряване. В такьв случай се вzимат точки от пенсията му и се прехвьрлят на жената. Но ако примерно жената е чужденец (предполагам ви интерсува именно тоzи вариант Whistling) тя трябва да е работила 60 месеца в Германия, zа да има аншпрух (право на претенция) zа иzравняване на пенсиите.
За иzдрьжка могат и двете страни да имат претенции. Ако има и деца ве4е е ясно. Някой по_горе беше обяснил доста добре ситуацията, така 4е няма да се обяснявам повече.
Децата остават принципно при майките си. Моя приятелка ми каzа, 4е е получила иzдрьжка от мьжа си 40% от брутната му zаплата. Тя има и детенце от него. Сега той е беzработен и иzдрьжката се поема от дьржавата.
Ако няма деца от брака е малко по_трудно с иzдрьжката. Иzдрьжка може да се даде само ако едната страна поради някаква уважителна причина не може да се иzдьржа сама (учи, болест, беzработица)

Ами това е в общи линии. Ако се сетя още нещо по темата пак ще драсна някой ред, че сега и беz това се улях в писаниците ooooh! Hug

# 47
От тема на тема, та стигнах до сърцевината на моя проблем.
Ако знаете нещо по въпроса, ще ми е ценна информация :

омъжена съм за французин, аз съм с Бг гражданство, детето е на 2 години, с двойно гражданство.
Бракът е сключен във Франция.
Съпругът ми не се грижи за него ама хич, често си попийва, плюс много още минуси. Искам да се разведа, но мислите ли че има начин да се върна с детето в Бг. ?
Не мисля да преча на таткото да го вижда, напротив.
Той само ми казва че ако се разделим ще станат сложни нещата, та ме е страх.

Цитат
Ot tema na tema, ta stignah do sarezevinata na moya problem.
Ako znaete nechto po vaprosa, chte mi e zenna informazia :

omajena sam za Franzuzin, az sam s Bg grajdanstvo, deteto ni e na 2 godini, s dvoino grajdanstvo. Brakat e skluchen vav France.
Saprugat mi ne se griji za nego ama hich, chetso si popiiva, plus mnogo ochte minusi. Iskam da se razveda, no mislite li che ima nachrin da se varna s deteto v Bg. ?
Ne mislia da precha na tatkoto da go vijda, naprotiv.
Toi samo mi kazva che ako se razdelim chte stanat slojni nechtata, ta me e strah.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:48 от Дивиана

# 48
Здравейте мами!
Омъжена съм в Холандия от 5 години,и имам дъщеря на 4.Дъщерями ми взе автоматично холандски паспорт,но аз съм все още съм в Бг паспорт,въпреки че имам MVV карта която е валидна до 2010 година.Искам да ви попитам някой има ли някаква представа как става развода в Холандия в такива случаи,какви са шансовете детето ми да бъде дадено на мен,или просто да си кажа с две думи ме интересува цялата процедура.Благодаря ви предварително

Цитат
Zdraveite mami!
Omajena sam Xolandia ot 5 godini,i imam dasterq na 4.Dasterqmi mi vze avtomatichno xolandski pasport,no az sam vse oste sam s Bg pasport,vapreki che imam MVV karta koqto e validna do 2010 godina.Iskam da vi popitam nqkoi ima li nqkakva predstava kak stava razvoda v Xolandia v takiva sluchai,kakvi sa shansovete deteto da mi bade dadeno na men,ili prosto da si kaja s dve dumi me interesuva cqlata procedura.Blagodarq vi predvaritelno

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:45 от Дивиана

# 49
  • Мнения: 9
Същият въпрос ме интересува за Франция.
Бракът ми е регистриран в Бг също, синът ми е със двойно поданство аз имам само българското.

Цитат
Suchtiat vapros me interesuva za France.
Brakat mi e registriran v Bg suchto, sinat mi e sas dvoino podanstvo az imam samo bulgarskoto.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:43 от Дивиана

# 50
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
До тук добре.Но я ми кажете как стават разводите в балгарски семеиства,когато единият живее в 4ужбина?Разбира се ако имате информация за това.

ако съпрузите са склиу4или брак в българия без на4ение къде живеят ак все оЩе са бг граждани а не сда приели друго гражданстов разводът се вод по бг  законодателсво, съответно по взаимно съгласие или вина
ако български граждан слииу4ат брак ж друга държава мога да ви кажа само за европа
по склу4ена мейдународна конвенция за лицата и семейството разводът ссе води по законите на страната където е склиу4ен брака и след това се уведомяват бг власти, има и някой съглашения склиу4ени м/у бг и разли4ни държави но те не касаят толкова самата процедура по развода а предимно последиците от икономи4еска гледна то4ка или т.н. икономи4еската обЩност на семейството подялбата и и издръжката но няма кой знае какви промени най много се засягат със съглашения въпросите относно документ и пребиваване ако са придобити в следствие на брака

# 51
# 52
  • Мнения: 7
Здравейте, а какво е положението с разводите в италия? Има ли възможност за бърз развод.

Последна редакция: нд, 22 апр 2007, 17:33 от omegagirl

# 53
Здравейте, всичко това е много интересно, но не можах да видя материали по въпроса за развода с българин в чужбина. Значи аз се разведох вече с мъжа ми, ще кажа как. Сключихме брак в българското посолство в Италия, после стана каквото стана и стигнахме до развода. Аз се върнах в БГ, а той използва адвокат с пълномощно, така не се яви в съда.
Детето го присъдиха на мен, а той трябва да ми плаща издръжка от 70 лева месечно. Интересува ме следното - от няколко дни по телевизията, говорят за семейните добавки за децата, в случай че единият родител е в чужбина.Дъщеря ми е родена в Италия-Рим, но вече живее тук с мен, имам ли право на тези допълнителни добавки, за които се говори по телевизията и как да постъпя.

Цитат
Zdraveite, vsi4ko tova e mnogo interesno, no ne mozah da vidia materiali po vaprosa za razvoda s balgarin v 4uzbina. Zna4i az se razvedoh ve4e s maza mi, 6te kaza kak.  Skliu4ihme brak v balgarskoto posolstvo v Italia, posle stana kakvoto stana i stignahme do razvoda. Az se varnah v BG, a toi izpolzva advokat s palnomo6tno, taka ne se iavi v sada. Deteto go prisadiha na men, a toi triabva da mi pla6ta izdrazka ot 70 leva mese4no. Interesuva me slednoto: Ot niakolko dni po televiziata, govoriat za semeinite dobavki za decata, v slu4ai 4e ediniat roditel e v 4uzbina. Molia, ako niakoi znae ne6to v pove4e i dali moze da se prilozi v moia slu4ai, molia pi6ete.Da6teria mi e rodena v Italia-RIm, no ve4e zivee tuk s men, imam li pravo na tezi dopalnitelni dobavki, za koito se govori po televiziata i kak da postapia.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:41 от Дивиана

# 54
  • Мнения: 624
Месечните помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на семействата, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 200лв, при условие, че детето:
1. не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;
2.  до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
3. живее постоянно в страната.

Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика-подава се до Дирекция социално подпомагане.


Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2. удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври;
3.  удостоверения за раждане на децата, отглеждани в семейството - за справка;
4. лична карта - за справка;
5. копие от влязло в сила решение на съда за допускане на развод между съпрузите

така наречениет добавки /месечна помощ за дете/ е в размер на 18 лв

По смисъла на ЗСПД-"Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак).
Тъй като сте развездена /предполагам нямате втори брак/ семейство сте вие и дъщеря ви.
 

# 55
Zdravei Donna, blagodaria ti za podrobnoto obiasnenie,  ot 3 godini sam si v BG i ve4e znam tova, koeto si mi obiasnila tolkova dobre, blagodaria o6te vednaz. Vaprosa, koito me interesuva6e e vav vrazka sas saob6tenieto po televiziata  newsm78 , tova 4e sme razvedeni  ( az i tia sformirame edno semeistvo),ozna4ava li 4e tia niama pravo da polu4ava tezi dobavki ot stranata, kadeto raboti ba6ta i? Interesuvaha me podrobnosti vav vrazka s tezi saob6tenia po televisiata!ako ima6 vazmognost da mi napi6e6 pone palnia tekst na tezi saob6tenia, 6te ti bada blagodarna!

# 56
  • Мнения: 624
За какви съобщения става дума ,аз работя със закони не със съобщения . От къде да знам къде работи бащата ,детето е тук тук ще получава ,то не става със съобщения а със разните му споразумения .Сори но едва ли някой ще ти отговори ,дали това по ТВ дето незнам кво си гледала е истина.

# 57
  • Мнения: 5 475
Здравейте, а какво е положението с разводите в италия? Има ли възможност за бърз развод.

   Тук няма бърз развод. Confused
 Дори и по взаимно съгласие трябва да си разделен първо три години,които се вписват в съда и после започва развода. Rolling Eyes
Обикновено цялата процедура се точи минимум 4 години. Tired
 

# 58
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ами хайде и аз да ви кажа ,тьй като ве4е сьм разведена.
Развода се проте4е около 1 година в която ниой от нас не се яви на нито едно дело.Имахме обЩ адвокат ,който ни представляваШе и двамата.Майка ми беШе свидетел по делото.
Така,до тук добре......Само 4е след като излезна реШението ,4е сме разведени пиШеШе неЩа които никой от нас не е казал ,но просто е трябвало да има при4ина за развода.(Вьпреки ,4е е по взаимно сьгласие)
РеШението е без да се признава вина на никого.Като изклУ4им това ,4е са си измислили неЩа които не сьЩествуват просто за да могат да ни разведат друг проблем не сме имали.
ОбЩо взето с две думи това е.Адвоката в Бьлгария си водеШе цялото дело.

# 59
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Моля,да помогнете на една моя приятелка.Историята е следната.Тя се омъжи в България за немец и юни 2007г.се разведе с него отново в България.През цялото време са живели в Германия.Сега към настоящият момент и искат от Германия документ по закона за чужденци "БрюкселІІ"чл.39.Този документ трябвало да се вземе от България.Нещата са спешни,защото тя живее с друг човек и имат дете на два месеца.Заради тези неуредици не получава детски и детето няма акт за раждане,защото тя не иска да го записва на бившият си съпруг,а да го запише на името на бащата.От бившият съпруг нямат деца.Тя ме помоли да и помогна за този документ ,за да не си идва в България,но нещо не мога да разбера какво точно да искам в съда,а и те ме гледат странно като казвам"БрюкселІІ",чл.39.Къде да ходя и какво да правя.
Ако нещо не е ясно питайте,а аз ще питам нея.Предварително благодаря.

# 60
Milq za savet!Razvedena sam,biv6iq e izdal bezsro4no palnomo6tno na sina mi,no predi vreme zaedno s drugi ve6ti mu go otkradnaxa,moje li da izleze v 4ujbina sega sas kopie ot palnomo6tnoto ili trqbva da tarsq pak ba6ta mu za novo?

# 61
  • Мнения: 3 932
Разбрахме как...
А, сега да ме светнете колко  newsm12
($), цифром и словом.

Лисо, ако мислиш, че спамя ще се автоцензурирам...

# 62
  • Мнения: 431
А някой знае ли как стои въпросът за развод в Кипър(по взаимно съгласие) и двамата (понастоящем) съпрузи са българи?

# 63
  • Мнения: 19
 Simple Smile VAvstria ima mnogo varianti.: 1 jiveete 6 m rasdeleni i s taksa ot 350 € i pri vsaimno suglasie stava vednaga ; 2 ako ima protivore4ia m/u suprusite nestata ve4e se vkarvat v suda i otnema pove4e vrame. Jenata moje da sadurji jilisteto pri koeto muju e dlujen da plasta (naema,vnoskite) isdrujka sa deteto 18% sa dete do 6 godini .Sa po golemi se promenia prozenta. Jenata ima pravo (ne e saduljitelno) dam polu4ava isdraujka sa neia si susto.
  Isopsto sa pove4e informazia otiva6 v suda i iska6 bro6uri ili formuliari sa rasvodi.Te sa dlujni da ti dadat.
  Isobst ima i organisazii ,ako te maltretira v koito da otsedne6.I pri rasvod s medizinsko da dokaje6 4e e bilo taka.Na nego posle lo6o mu se pi6e.
  Po goliama vusmojnost da sadurji deteto muja ima ako jenata e bila ili e-prostitutka,narkomanka,alkoholi4ka ili luda sus svidetelstvo.

# 64
  • Мнения: 19
  Wink sdravei! V Avstria e taka predpolagam 4e i v Germania: Stom mu e supruga dori i ziganaka da e ima pulnite prava kato Avstriika. Muja e dlujen da plasta isdrujka sa dezata 18% do 6 godi6nata im vusrast po natatuk prozentite se promeniat. Tova e ako dezata ostanat pri maikata.Ako muju se sapune i tia e bila ili e : prostitutka,narkomanka,alkoholi4ka,luda moje toi da vseme dezata.No pove4eto muje samo blufirat s tova. 98% dezata sa pri maikata. Posle bes sna4enie kude ste jiveete toi triabva da plasta. Deztkite triabva da gi prevejda in deine konto. A sa jilisteto ako si pod naem pak toi triabva da go plasta-dlujen e(ako ste v Germania)ako se vurne6 v BG na snam.
  Ako se seti6 nesto dr pitai.

# 65
  • Мнения: 376
Момичета здравеите. Записвам се към темата ви, за да попълня и събера малко информация за развод в Китаи. Тук съм женена, съпругът ми е местен, имаме брак и в България, синът ни е роден в БГ и има само български паспорт. Законът тук в Китаи доколкото го разбирам ми дава права за детето само докато го кърмя. Засега не съм решена 100 процента на развод, но се опасявам че до там 6те се стигне рано или късно. Само с е интересувам от правата си, тъи като местня брачен закон явно е с доста дупки и позволява детето да се вземе от всяка от двете страни, няма за6тита на маичини права. Пусках и тема съвсем скоро тук, преди да разбера за вашата. Все още не съм ви прочела изцяло, но докато го направя, ви оставям само линк към темата ми. ще се вклиуча по-активно по-късно.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=380270.msg10534352#msg10534352

ето и брачния закон тук

http://www.international-divorce.com/d-china.htm

благодаря ви предварително



# 66
  • Мнения: 3 611
Доста стара, но особено полезна тема е повдигната Simple Smile
Някой спомена Германия, на мен скоро ще ми свърши "разделеният период" .
Тези 12 месеца разделен период са задължителни преди да може да се подаде молба за развод.
Има и бърза процедура - при "издънки" от страната на бащата, надлежно описани в А-тест, се насрочва дело и оттам нещата се нареждат много бързо.
Някой спомена и 40% издръжка от заплатата на бащата. Нашият нищо не плаща, води се че отглеждаме детето заедно, макар това да не е така. Студент, с минимална работна заплата, едва себе си издържа... are pone издръжката да не му идва в минус, тъй и тъй няма да я плаща...

# 67
 Simple Smile zdraveite radvam se, che tazi tema otnovo se povdigna .....interesuvame ako moga da polucha poveche info za dadeniat  sluchai-stava vapros za predstoiashtiat mi  razvod v Germany. Az sam balgarka  toi amerikanec i imame 2 deca rodeni tuk.Toi e saglasen da si otgledam decata v BG i na niakakva izdrajka, no prosto ne znam kakvi sa mi finansovite prava i dali imam pravo da poluchavam detskite ot Germany pri polojenie che shte jiveia v BG(ili pak moje da ima niakakav trik  za tiahnoto poluchavane)
Predvaritelno vi blagodaria

Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 11:15 от Дивиана

# 68
Здравей те отново , повдигнах темата още веднъж но виждам че няма отзиви... аз наистина в момента се нуждая от малко повече информация понейе ми предстои разводно дело.Живея в Германия и сам омъжена тук за американец,бракът е регистриран и в БГ. Имаме две деца и сме решили по взаимно съгласие те да са при мен и той да ги издържа.Интересуваме информация за закона по които се определя издръжката първо в Германия и после ако искам да живея с децата в БГ(той няма нищо против)но какъв закон ще ме закрепи за да си получавам издръжката първо тука и после като си замина евентуално в БГ.Предварително благодаря за помощта

# 69
Здравей те отново , повдигнах темата още веднъж но виждам че няма отзиви... аз наистина в момента се нуждая от малко повече информация понейе ми предстои разводно дело.Живея в Германия и сам омъжена тук за американец,бракът е регистриран и в БГ. Имаме две деца и сме решили по взаимно съгласие те да са при мен и той да ги издържа.Интересуваме информация за закона по които се определя издръжката първо в Германия и после ако искам да живея с децата в БГ(той няма нищо против)но какъв закон ще ме закрепи за да си получавам издръжката първо тука и после като си замина евентуално в БГ.Предварително благодаря за помощта

# 70
  • Мнения: 1 610
Струва ми се леко трудничко, безсилна съм ...не мога да ти помогна

# 71
  • Мнения: 175
 Cry Наистина ли никои не знае ? Cry

# 72
  • Мнения: 7 605
За да се раzведеш в Германия, zадължително трябва да наемеш адвокат. Той/Тя ще те посъветва  Peace

# 73
  • Мнения: 1 242
Няма логика да имаш право на детски от Германия, когато отглеждаш децата си в чужбина. Единственият нелегален начин сигурно би бил е да имате адресна регистрация и сметка тук.

# 74
  • Мнения: 7 605
Няма логика да имаш право на детски от Германия, когато отглеждаш децата си в чужбина. Единственият нелегален начин сигурно би бил е да имате адресна регистрация и сметка тук.

И пак няма да стане. Когато не води децата на консултация, педиатъра уведомява касата и те zакрила на детето.

# 75
  • Мнения: 613
.

Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 18:13 от Зукини

# 76
  • Мнения: 3 880
Няма логика да имаш право на детски от Германия, когато отглеждаш децата си в чужбина. Единственият нелегален начин сигурно би бил е да имате адресна регистрация и сметка тук.

И пак няма да стане. Когато не води децата на консултация, педиатъра уведомява касата и те zакрила на детето.
Май ставаше въпрос за издръжката от таткото, а не за детските. Той би трябвало да е длъжен да учавства в издръжката им, независимо къде се намират по света, но знам ли newsm78
babyrose, няма да ти се размине консултацията с адвокат. Успех, и дано се наредят нещата Peace

# 77
  • Мнения: 7 605
no prosto ne znam kakvi sa mi finansovite prava i dali imam pravo da poluchavam detskite ot Germany pri polojenie che shte jiveia v BG(ili pak moje da ima niakakav trik  za tiahnoto poluchavane)

 Wink

# 78
  • Мнения: 3 880
no prosto ne znam kakvi sa mi finansovite prava i dali imam pravo da poluchavam detskite ot Germany pri polojenie che shte jiveia v BG(ili pak moje da ima niakakav trik  za tiahnoto poluchavane)

 Wink
Аха, ок Hug Моят мозък явно подсъзнателно пропуска постингите на маймуница Wink Признавам, че не го прочетох.
Да, за детските си пише в закона, че трябва децата да са в Германия. Иначе щеше да е прекалено хубаво, за да е позволено Mr. Green Детските за две деца възлизат на 640лв, някои хора в БГ работят два месеца за тези пари Wink Като нищо щеше да се превърне в сигурни доходи за някои хора- отиваме в Германия, раждаме 2-3-5 деца и се прибираме в БГ да си ги гледаме с детските Wink ама нямаа.

# 79
  • Мнения: 1 473
 До колкото знам детски се полагат на деца живеещи в Германия. В момента на напускане на държавата гражданина трябва да се , което означава че и детските спират. Отидат ли в друга държава, се подават документи според изискванията за детски на место и съответно се получава сумата, която се дава за дете в страната.
Ако в Германия са 164 на месец за едно дете, то в България сумата се е друга.

# 80
  • Мнения: 1 473
Нещо не съм се изразила добре, като напускаш Германия трябва да се от регистрираш адресно. Тогава всичко спира автоматично, застраховка, детски и тн.

# 81
  • Мнения: 175
Вече наех адвокат които да води делото и скоро ще знам какво да правя. По принцип става въпрос не за детските а главно за издръжката на бащата която се определя от Германия и е с техен закон.Но не знам дали след преместването ни в БГ ще е в сила това. А що се отнася за детските не се стремя да надхитря закона ,но просто попитах за вратички ако има-например ние сме се разбрали с съпругът ми дори и да се върнем в БГ все още да си се водим с адресна регистрация тук.Тогава как ли ще бъде,дали ще ги спрат? А като информация ,колко са детските за 2 деца в BG?

# 82
  • Мнения: 3 880
Ами ако децата ти са още малки и от време на време идват на гости на баща си (като посещавате през това време и контролните прегледи) може и да мине номерът. Ако обаче са в училищна възраст ще си проличи, че не живеете тук, защото посещаването на училище е задължително Peace

# 83
  • Мнения: 1 473
Няма причина поради която да не ти превежда издръжката за децата в Бг или въобще където и да било. А колко са детските в Бг не знам, но са значително по малко и май е според дохода на член от семейството, а не задължително за всяко дете както е в Германия от 2007 година..

# 84
  • Мнения: 7 605
Няма причина поради която да не ти превежда издръжката за децата в Бг или въобще където и да било. А колко са детските в Бг не знам, но са значително по малко и май е според дохода на член от семейството, а не задължително за всяко дете както е в Германия от 2007 година..

  newsm78  какво е от 2007 година?

Детските са 154€  Wink


Бейбироуz, трябва да сте с постоянно жителство в Германия, zа да полу4авате детски тук. Това оzна4ава минимум 181 дни престой преz календарна година. Имай предвид, 4е това може много лесно да се проверява от властите, ако имат съмнения.

# 85
  • Мнения: 11 315

Детските са 154€  Wink[/size]

.
Нали от януари тази година ги увеличиха с 10 евро? Може би Ана07 има това предвид?

# 86
  • Мнения: 1 473
Ами да, сега са 164 евро на месец, но бяха 154 независимо от дохода на семейството. А в Бг. доколкото съм чувала са други условията за получавана на детски. А ако не бъркам нещо от 2007 година има детски, и доста се дискутираше, че поради това доста бебета се били родили.

# 87
  • Мнения: 3 880
А ако не бъркам нещо от 2007 година има детски, и доста се дискутираше, че поради това доста бебета се били родили.
Бъркаш Wink От 2007 промениха майчинството, но това е друга история, детски винаги е имало Peace

# 88
  • Мнения: 7 605
164 ли са?  Embarassed Иzвинявам се, не съм в 4ас   Blush

# 89
  • Мнения: 3 880
164 ли са?  Embarassed Иzвинявам се, не съм в 4ас   Blush
Личи си кой не си знае парите Wink Hug

# 90
  • Мнения: 7 605
 Laughing
А кви са тия 100€ дето ги преведоха тоzи месец?  Popcorn

# 91
  • Мнения: 3 880
А кви са тия 100€ дето ги преведоха тоzи месец?  Popcorn
Бегрюсунгсгелд, не разбра ли? Joy

# 92
  • Мнения: 1 473
Може да се прочете повече тук Sozialleistungen.info

# 93
  • Мнения: 11 315
А кви са тия 100€ дето ги преведоха тоzи месец?  Popcorn
Бегрюсунгсгелд, не разбра ли? Joy

Шшшшшт, спамърки такива! Сега и другите страни ще зареват, че искат от немския бонус Mr. Green

Кой питаше за детските в България?

# 94
  • Мнения: 175
Тези 100€ на детенце наистина бяха социалните бонуси,но са еднократни....
Аз попитах за повече информация за детските в БГ.Абсолютно нищо не знам за тях, как се получават и изчисляват.Моля за малко помощ по този въпрос Embarassed

# 95
  • Мнения: 7 605
Аз попитах за повече информация за детските в БГ.Абсолютно нищо не знам за тях, как се получават и изчисляват.Моля за малко помощ по този въпрос Embarassed

Tук си в подфорум родители в 4ужбина, тук трудно ще намериш отговор на тоъи въпрос.

А 100те Евро не бяха социални  Wink

# 96
  • Мнения: 11 315
Тези 100€ на детенце наистина бяха социалните бонуси,но са еднократни....
Аз попитах за повече информация за детските в БГ.Абсолютно нищо не знам за тях, как се получават и изчисляват.Моля за малко помощ по този въпрос Embarassed
Бейбироус, не четеш - по-горе точно за тях ти пуснах линк! Crossing Arms

# 97
  • Мнения: 3 880
Моля за малко помощ по този въпрос Embarassed
Ами погледни линка, който ти е дала Вечерницата де newsm78 Нужно ли е да копираме всичко и в тази тема....

Много сте бързи бе, сън не спите значи Wink

# 98
  • Мнения: 175
преди да ми отговориш,предварително се извинявам че те попитах а ти вече си ми пратила линк за това...покрай  развода  сега сам станала малко не на себе си...много ти благодаря,това е голяma помощ за мен   friendship

# 99
  • Мнения: 175
уау аз докато се оправя с КРЕДОРА и вие сте ми писали ...да видях в последствие линка за което много благодаря...сега в момента започвам да го чета  friendship

# 100
  • Мнения: 175
Oт прочетеното от линка за детските в БГ да разбирам ли от информацията ,че за да получаваш тези 25 лв на дете на месец!!!!  newsm78средномесечнят доход на член от сем да не надхвърля 300лв? Тоест ако  получаваш по голяма заплата не може да получаваш тези детски.
PS: нали говорим за същите детски които при нас в Германия са 164 € на дете ,независимо каква ти е заплатата?

# 101
  • Мнения: 1 242
Oт прочетеното от линка за детските в БГ да разбирам ли от информацията ,че за да получаваш тези 25 лв на дете на месец!!!!  newsm78средномесечнят доход на член от сем да не надхвърля 300лв? Тоест ако  получаваш по голяма заплата не може да получаваш тези детски.
PS: нали говорим за същите детски които при нас в Германия са 164 € на дете ,независимо каква ти е заплатата?
Да, точно за тях говорим.
Според мен са ги увеличили даже. Имам спомен, че бяха 18 лв. на месец. Но и доходът не трябваше да надхвърля 200лв. май.

# 102
  • Мнения: 11 315
babyrose, ето още по темата.
Простено ти, щото си нова и бавно се ориентираш  Wink

# 103
  • Мнения: 175
Благодаря за разбирането Hug

# 104
  • Мнения: 175
Вечерница мога ли да попитам за един съвет,ако има и други желаещи могат да се включат в темата. Споменах че има вероятност ние с децата да се водим все още тук на адресна регистрация ,независимо че искаме да се приберем следващата година за някакъв период от време в БГ.Въпросът ми е за следната ситуация,детските които ги получавам от тук и въпросната "вратичка".Тъй като с мажат ми сме в show бизнеса и децата ни израсната таи да се каже като "куфар-чета",но сега малко се кротнах (и така ще бъде за напред) заради училището:те са в 1 -ви и 2-ри class тук.Та идеята ми беше ,ако например те учат дистанционно или частно (с частен учител),поради нашите пътувания ,тогава можем ли да говорим за тази "вратичка"? Това и тук в БГ закона за детските също е упомената.


2.     До завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние. Смята се, че детето редовно посещава училище ако е записано в дневна, вечерна, задочна, индивидуална, самостоятелна, кореспондентска или дистанционна форма на обучение.

# 105
  • Мнения: 175
Аз и преди да прекъсна турнетата си го мислих като вариант,за частен учител които да бъде с мен по турнетата и да се грижи за децата и тяхното обучение.Защото все пак това са ми доходите,моята работа и точно те ще изхранват сем.И всеки път като се връщам от турне си се прибираме в къщи Germany.Каква ще е логиката тук да спрат детските?
Да кажем един житейски пример.Аз и децата си живеем в Germany с техните закони и адрес тук.Получавам договор за 1 год. работа в БГ театър.Децата ги взимам с мен и имат частен учител за да не изпуснат материала.На каква основа могат да ми спрат детските?Че работя и изхранвам децата  и че работата може за някоя да е по-различна заради пътуванията но е същата все едно сам всеки ден по 8 часа в бюро(даже и по стресираща)?!  Sad


# 106
  • Мнения: 11 315
Мисля, че най-добре ще ти отговори адвокат.Ситуацията го изисква.

# 107
  • Мнения: 175
Да разбирам и за това ще говоря утре с адвокатката ми.Просто исках да по-коментираме темата за да знам как да се аргументирам,преди да ми каже (както всики тук в ДЕ)"Еми намерете си работа по место живеене"

# 108
  • Мнения: 1 473
Не съм адвокат и не ми се иска да занимавам никой с моя случай, но от личен опит мога да ти споделя, че напуснеш ли Германия трябва да се от регистрираш от адреса на който се водиш, че живееш, освен ако нямаш собствено жилище, такъв е закона. Освен това, щом не работиш там, значи не се осигуряваш здравно и тн, няма и детски. Ние се мести ме в Люксембург, заради работата на съпруга ми, по този повод се консултирахме с адвокат и той ни каза, че трябва да се от регистрираме, щом няма да живее ме в Германия, за този период няма да получавам немските детски, а тези които се полагат за дете в Люксембург. Като се върне ме след време в Германия пак ще се регистрираме на съответен адрес и отново ще мога да получавам детски. Но един адвокат най добре ще ти обясни, спор няма.

# 109
  • Мнения: 11 315
Ана, а като говорихте с адвоката, питахте ли го какъв е макс срок на пребиваване в чужбина без да се налага отписване от немската регистрация? Аз помня за някакви три месеца, ама това беше преди 9 г.

# 110
  • Мнения: 1 473
Конкретен срок не ни  е казал. Обясни ни, че в момента в който други хора се регистрират на нашия адрес, а вече има семейство което ще се пренесе през юни, ще им направи впечатление в Einwohnermeldeamt - Bürgeramt - Bürgerbüro, че не сме от регистрирани. Иначе нямало кой знае какъв строг контрол, но в наш интерес било да се от регистрираме своевременно щом договорът ни за наем изтече. Така било по закон. Ние ще се от регистрираме, за да нямаме по натам проблеми, когато след време отново се завърне ме  в Германия. Ние живи и здрави ще сме по дълго от 3 месеца в Люксембург. Не знам, ако имаш собствено жилище, дали не може да останеш регистриран там, а на новото място да се регистрираш като Zweitwohnsitz. В рамките на Германия може, но за чужбина, може би зависи според съответните закони.

# 111
  • Мнения: 7 605
Zweitwohnsitz може да имаш само, ако имаш и Erstwohnsitz в Германия.
Постоянно пребиваване е минимум 180 дни в календарна година.

# 112
  • Мнения: 175
Да но в моя случаи сме се разбрали с мажат ми да ни остави записани при него където сега и живеем.Тоест да не се от регистрираме.А и аз се обадих в учреждението от където се получават детските и те  ми обясниха че ако все още имам социални осигуровки тук и адрес няма проблеми.Също така и за здравните,обадих се и им обясних случая ,служителката ми каза че като отида в БГ и направя там здравна осигуровка понеже сме в EU трябва да и пратя формуляр Е-106 и така ще си запазя здравната карта тук и мога да си идвам на лекар (не дай си боже).Адвокатката ми обясни ,че независимо че може да се премести с децата в БГ,бащата трябва да си изплаща издръжката и за детските също има вратички както вече обясних.
 

# 113
edno ne mi e iasno ..za kakvo tapite balgarki otivat v germania i se omajvat i posle se razvejdat ? ei tova ne moga da im razbera....

# 114
  • Мнения: 7 605
edno ne mi e iasno ..za kakvo tapite balgarki otivat v germania i se omajvat i posle se razvejdat ? ei tova ne moga da im razbera....
Joy

# 115
  • Мнения: 3 880
edno ne mi e iasno ..za kakvo tapite balgarki otivat v germania i se omajvat i posle se razvejdat ? ei tova ne moga da im razbera....
Щото са тъпи, затва... има обаче и умници, които не се развеждат, а живот си живеят Joy Mr. Green

# 116
  • Мнения: 175
edno ne mi e iasno ..za kakvo tapite balgarki otivat v germania i se omajvat i posle se razvejdat ? ei tova ne moga da im razbera....

Това може да бъде разсъждение само на мн ограничен човек.
Първо ,май не виждаш по-далече от нослето си.За това не мисляш че може да има ситуации и ситуации.За мен мога да кажа,че къде ли не по света ме е завела работата ми,но най -неприятната страна за мен беше Germany.Любовта не те пита къде искаш да я срещнеш и да имаш дечица,това също като факт.Втори мажат ми не е немец а и мое лично мнение е че и аз самата никога не бих се представила да имам връзка с такъв.Трето.разводи и неразбирателство има по сял свят,както и в БГ.Така че да приключим с тесногръдите изказвания и да погледнем света малко в по-широк екран.
Лек ден от мен

# 117
  • Мнения: 3 880
babyrose, изобщо не им се обяснявай на такива гости Wink

# 118
  • Мнения: 1 610
Бря , от разводна и тази тема стана немска. Бейбироуз, защо не дойдеш в немската да обсъдим момента с пътуването с театър и детските? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=396456.new#new
Да не разводняваме тази тема.

# 119
  • Мнения: 175
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?


3а Германия

По немското право сьпруzите могат да подадат молба zа раzвод само след като са живели една година раzделени. "Раzделен живот" може да има, дори и в семейното жилище, но трябва да имат раzделени легло и трапеzа. Тоест_ всеки си има стая, паzарува zа себе си, не иzполzва пастата zа zьби на другия. Mr. Green
Молбата zа раzвод се подава zадьлжително от адвокат. Има адвокати, които предлагат услугите си по интернет и сьпруzите могат да "минат" и двамата с един адвокат zа около 1000 евро. Това бих се zамислиала дали е раzумно, zащото всеки един от сьпруzите има свои интереси и е нормално да се стигне до конфликт. Бих каzала ако е по вzаимно сьгласие, може Naughty  Отностно раzходите по делото има и друг вариант_  всеки от сьпруzите да си иzвади от Ландесгерихт рехтсхилфешайн (пояснение zа аудиторята_ това е удостоверение zа правна помощ от Районния сьд  Wink ) . Необходими документи са иzвле4ение zа приходите zа последните няколко месеца, както и договора zа наем на жилището. Вьпросното иzвле4ение се дава на адвоката, който сте си иzбрали и не се плаща и цент.
Когато е иzтекла годината се подава молба до сьда, както каzах zадьлжително от адвокат. Няма zна4ение коя страна ще подаде молбата. Мисля, 4е при пьрвото дело се попьлва декларация какви доходи имаш и да бьдеш освободен от сьдебни раzходи (Герихтскостен). Ако все пак си над някаква норма ти се начисляват такси, които се иzплащат на вноски, може и накуп.
Сьдьт не се интересува кой крив, кой прав, кой на булката брат. Пита се дали действително са живели раzделено последните 12 месеца. Другото, което интересува сьда, е рентенаусглайх (иzравняване на пенсиите) zа периода на брака. Това ще рече_ ако жената е седяла вкьщи и си е гледала децата, то тя няма натрупан трудов стаж и пенсийка. В сьщото време таткото е ходил на работа и има пенсионно осигуряване. В такьв случай се вzимат точки от пенсията му и се прехвьрлят на жената. Но ако примерно жената е чужденец (предполагам ви интерсува именно тоzи вариант Whistling) тя трябва да е работила 60 месеца в Германия, zа да има аншпрух (право на претенция) zа иzравняване на пенсиите.
За иzдрьжка могат и двете страни да имат претенции. Ако има и деца ве4е е ясно. Някой по_горе беше обяснил доста добре ситуацията, така 4е няма да се обяснявам повече.
Децата остават принципно при майките си. Моя приятелка ми каzа, 4е е получила иzдрьжка от мьжа си 40% от брутната му zаплата. Тя има и детенце от него. Сега той е беzработен и иzдрьжката се поема от дьржавата.
Ако няма деца от брака е малко по_трудно с иzдрьжката. Иzдрьжка може да се даде само ако едната страна поради някаква уважителна причина не може да се иzдьржа сама (учи, болест, беzработица)

Ами това е в общи линии. Ако се сетя още нещо по темата пак ще драсна някой ред, че сега и беz това се улях в писаниците ooooh! Hug

Моля те ще може ли да попиташ приятелката ти за тези 40 %,това по закон ли е и как се изчисляват.Гледах една табела за издръжкиhttp://www.internetratgeber-recht.de/Familienrecht/frameset.htm?http://www.internetratgeber-recht.de/Familienrecht/Unterhalt/unterhalt_5_3.htm ,в случiат съпругът ми е наd 5000 €, za tozi случаи ли се взима 40%?

# 120
  • Мнения: 176
Сестра ми е омъжена за Костариканец ,но живеят в Испания. От една година тя живее в БГ и иска да прекрати брака си с него. Може ли от Бг да подаде документи за развод,как трябва да постъпи за прекратяването на брака си? Благодаря предварително на отзовалите се.

# 121
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ива,кьде е склУ4ен брака?По на4ало брака трябва да бьде прекратен там кьдето е склУ4ен,тоест ако е в Испания нека потьрси информация от испанското посолство в БГ.
Аз писах и по напред в темата ,склУ4их брак в посолството ни в Испания,но развода трябваШе задьлжително да е в БГ,заЩото брака е склУ4ен на бьлгарска територия.Искахме да се разведем тук,за да си спестим разходи(които така или ина4е си ги спестихме ,заЩото на дело не сме се явявали ние) и излиШни разходки насам натам ,но нито един закон не ни "хвана" за да може да прекратим брака си в Испания.

# 122
  • Мнения: 176
В Коста Рика е сключен,но е приподписан и в БГ. Сега той е в Испания,тя в БГ. Нямат деца и са решили да се развеждат,но как е по-удачно?

# 123
  • Мнения: 270
Aaa Liska се е върнала  Hug Mr. Green Сори за спама, но имах нужда да си кажа, че форума изглеждаше по иначе без теб...

По темата нищичко незнам и не бих искала да знам, но да, за някои ще е полезно.

# 124
# 125
  • Мнения: 4 916


В първия пост по темата, просто Тортуна не е погледнала датата.

# 126
  • Мнения: 270
 Confused Embarassed Искам лискааа..Моля ви кажете знаете ли какво става с нея? Много смотано ми стана.

# 127
  • Мнения: 7 605
Добре е тя, не я мисли  Grinning

# 128
  • Мнения: 2
Здравейте, бих искал да попитам. Тъй като от една година не живея със съпруга си и живея в чужбина, може ли да се разведем поради неконсумиран брак и как стоят нещата. От 2019г. декември месец не живеем заедно, февруари заминах за Гърция и септември за Испания, искам да се разведем, но да не присъствам в България. Може ли това да се случи.
Благодаря предварително за отговора 😊

# 129
  • Мнения: 1
И аз се интересувам. Живея с  детето в Шотландия от 1 година. Разделени сме със съпруга ми от 14 месеца, той е в БГ. Издържаме се без негова помощ. Искам развод, но той  не ми дава. Май всичко е на инат или отмъщение,
незнам.  Не му харесва,  че се справям без него.  Някой със съвет ?

# 130
  • Мнения: 18
Здравейте , имам и аз един въпрос тъй като и двама сме в чужбина и имаме неразбирателства искаме да се разведен онлайн без единия от нас да е в Бг . Това възможно ли е? Благодаря  предварително 😊

Общи условия

Активация на акаунт