Бъркам и забравям думи

  • 3 791
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
Казвам се Жаклин и съм на 24 години. Преди около 10 месеца започнах да забравям и бъркам думи непрекъснато. Ходих при няколко невролога, които казаха, че не виждат причина за забравянето на думи. Естествено изчетох всичко възможно, в интернет. Това , което е важно да кажа, че в последната година и половина съм подложена на изключително голям стрес. ( Не визирам стрес от работа и забързано ежедневие) стресът е провокиран от по - сериозни проблеми. Работя в кол - център, в този ред на мисли ми се налага да разговарям по цял ден, с различни хора, на различни теми. Откакто работя ( от 18 годишна възраст) винаги съм работила в кол - центрове и никога не ми се е случвало да завалям и бъркам думи. В момента усещам , как проблемът ми започва да се отразява и на работата ми.
Наистина се притеснявам и смятам да си направя ЯМР въпреки , че лекарите казаха, че не е нужно. Ще ви дам пример от последните 24 часа: Исках да обясня на приятел, че ще имам оперативка, казах му, че ще имаме ротативка. Той се засмя и след, като не успях да се сетя за думата " оперативка" се наложи да ми я припомни. След това половин час обяснявах на майка ми за едни тухли, в една къща и през цялото време съм използвала думата " керемиди ". По- рано днес шефката ми, ми възложи задача. Исках да ѝ кажа , че ще оправдая очакванията ѝ, но казах "опровергая".
Наистина съм много притеснена, моля споделете мнението си, и ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, искрено моля да сподели, какви са били последиците и как се е справил. Хубав ден!

# 1
  • Мнения: 5 228
Мисля, че темата трябва да бъде преместена в друг раздел.
Иначе на въпроса - имах подобен проблем от недостиг на витамин D3. Може да си направите изследване.

# 2
  • Мнения: 215
Трябва ви отпуска, смяна на обстановката и почивка.. Сама казвате, че сте подложена на стрес доста дълго време..

# 3
  • Мнения: 209
Мой съвет е да си направиш ЯМР, най-малкото за да се успокоиш, може би е прегряване от работата, а стресът е в основата на всички болести. Може да е скъпо изследване, но не е вредно. Успех!

# 4
  • Мнения: 12 758
Поне от тези примери, които си дала, не виждам да забравяш думи. По-скоро поради разсеяност или стрес ползваш погрешна дума. Струва ми се, че това се случва на всеки, който мисли трескаво за най-различни неща или не е съсредоточен по друга причина.

Даже има латински израз - lapsus linguae, на български казваме "грешка на езика".

# 5
  • Мнения: X
Не местете темата на момичето, в този раздел (логично) влизат хора, сблъсквали се със здравни проблеми, търсили информация, и могат да споделят опит. Аз имам доста "богат" опит със стреса и със сериозни проблеми.
Да, от стреса е, НО това в никакъв случай не означава,че е безобидно. Дължи се на потискане на невротрансмитерите в мозъка, но ако продължи прекалено дълго, мозъка свиква с това и проблема се задълбочава. Можеш ли да решиш проблемите си? Ако вече си ги решила - отпуска (или фиктивен болничен, него не могат да ти откажат) и добра почивка. Може да изследваш и В12, особено ако имаш проблем със стомаха. Но описаното е типично следствие от много продължителен период на негативни емоции и "потъване" в проблемите. На мен дори ми се е случвало при сериозен проблем да ми крещят името и чак тогава да усетя, че някой го е повторил 10 пъти до мен, а аз не съм чула...

# 6
  • Мнения: 40 885
Да си карала Ковид?

# 7
  • Мнения: 19 296
Направи ямр, за да отхвърлиш разни неща.
Щом е толкова стресова работата, защо стоиш? Млада си, сега е време да експериментираш и да търсиш по-добро място .

# 8
  • Мнения: 6
На мен лично ми звучи като "старая се, давам всичко от себе си, но стресът ми идва в повече". Определено ти трябва почивка! Примерите, които си посочила ме карат да си мисля, че стресът в ежедневието ти отдаавна е стигнал пределът си и в същото време ти продължаваш да се измъчваш и да се стараеш. Дай си една почивка, а ако не помогне потърси още лекарски мнения.

# 9
  • Мнения: 5 820
Бъркането и забравянето на думи или цели изречения се дължат на стрес, негативни емоции, разочарования и тормоз от страна на ваш близък. И при мене се случва от време на време. Но когато съм спокойна и владея нещата около мене, такова нещо не се случва при мен.

# 10
  • Мнения: 11 337
Ами като начало си посетила невролог - те са предвидили какво да погледнат.
За дегеративни проблеми те много, много рано.
Сега е момента за изследване на кръвта и хормоните - орегледай щитовидни, инсулин, глюкоза, вит. Д, Б12 и вероятно има и още.
Всъщност напълняла ли си последната година?
Какво става с мисълта ти и  начина на мислене ако пазиш диета без въглехидрати поне 3 дни.

Според мен имаш проблем с инсулина. Напоследък е много модерно всичко да се търси в проблемите с инсулина, но когато аз не съм на диета, освен, че подменям думи, едно си представям, друго казвам, забравям но и разменям местата на буквите, като пиша. Доста съм разсеяна и неконцентрирана като хапвам въглехидрати - за това смятам, че инсулина е виновник.
Преди време ми бяха изписали хормони за щитовидната, защото лекарката ми прецени, че щитовидната има нъжда от побутване. По-глупава никога не бях се чувствала. Хващах едно, оставях, започвах, забравях ... докато забравих да взема детето от едно мероприятие и зарязах лекарството. Просто сякаш отметнах от себе си тази разсеяност и мозъка ми се ободри. Та затова - виж и хормоните си!

# 11
  • Мнения: X
И аз го имам същото от известно време. По-рядко забравям, но постоянно свързвам две сходни думи и става смешно. Искам да кажа и двете думи и казвам по малко от всяка.
Пример- чанта и торба=чорба
Не знам на какво се дължи, с тревожно разстройство съм. Но дали е от него?

# 12
  • Мнения: 240
Аз имам такъв проблем, когато хормоните на ЩЗ и кръвна захар са ми извън нормата. Проверете ги!  Успех!

# 13
  • София
  • Мнения: 3 981
Случва ми се, когато ми падне кръвната захар. На Ваше място бих изследвала Кръвна захар, Серумен инсулин и Гликиран Хемоглобин. Може да имате Инсулинова резистентност и да ви пада кръвната захар.

# 14
  • Мнения: 8 949
Аз имах такъв период преди няколко години.
Така и не разбрах причината.
Слава Богу - отмина.

По същия начин бърках думи, които имат подобно звучене.

Не си спомням да съм била под извънреден стрес.

Общи условия

Активация на акаунт