Вие плащате ли сметки на родителите си?

  • 12 757
  • 270
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 38 735
Нашите са ок с парите, стигат им. Понякога купувам лекарства/добавки/козметика за майка ми.

# 31
  • Мнения: 6 787
Друго се замислих във връзка с темата.
А как процедирате с подаръците за родителите?
Скоро с моя позната имахме кръгли годишнини.
Тя е работеща в чужбина, с добри доходи. Направи рожден ден в хотел с ресторант в Бг, покани близки хора. Подшушнала им, че отдавна мечтае за пръстен с голям диамант, да вземат мерки. Тя и сама можеше да си го купи тогава, но ....
По това време дъщеря и беше завършила 12 кл и кандидатстваше. Сина - работи в чужбина, но не бере парите по храстите, има и семейство.
Моя юбилей беше след нейния. Като питаха какъв подарк искам - отговарях парфюмчета от Лидл. Празнувах в къщи с деца и тогава 1 внуче. Имахме намерение за ресторант, но детето вдигна температура и отпадна.
Коя според вас е била по-права в желанията си.
Нито една от двете ви.
Подарък се прави от сърце, не за демонстрации.
А Вие защо изземвате удоволствието да ви направят какъвто подарък решат, като искате някоя евтинийка? Когато обичаш човек и искаш да го зарадваш за повод, добре е този човек да приеме подаръка. Не предварително да умаловажава повода или да решава вместо теб да ти спести парите.
По тази причина не казвам на майка ми колко й струват подаръците, защото ще почне да се вайка. А аз купувам, не само защото сега мога, а и защото така искам. И ме дразни безумно като се опитва да пести от моите пари. Аз ако не искам, няма да й купя, не го правя за снимка във фейса.

# 32
  • Мнения: 6 895
А ако родителите не приемат само плащане на храна и сметките, ами решат, че искат да живеят като вас ... но не могат сами .
Как подхождате към израза @не мога@ ? Не се ли получава така, че някой все трябва да може?

Последна редакция: ср, 14 дек 2022, 16:43 от bella-ciao

# 33
  • София
  • Мнения: 16 114
Не ги ограничавам, а това искам наистина.
Имам си всичко друго.
А и много често подаръците ми са били малко неудобни.
Напр. дамска чанта, която не е в моя стил и никога не бих носила.
Друг подарък - каня се сама да си купя прост чопър от Лидл, но ми се носи огромен планетарен миксер. Има и още примери.

# 34
  • Мнения: 3 916
А, не знам. У нас такива неща не се случват. Никой не злоупотребява.

Ето, Aisha, ей затова не си правим такива подаръци. Всеки си купува според нуждата и времето на тази нужда. А не се опитва да подарява нещо, което я е удачно, я не. Обикновено, на рожден ден минавам да се видим и почерпим, нося торта, която знам, че ид а не се изяде, ще я занесем после в работата да се дояде и готово. Или ако минавам да пием кафе, купувам понякога самото кафе, защото сме кафеджии принципно и винаги ще се изпие.

# 35
  • Мнения: 6 787
А ако родителите не приемат само плащане на храна и сметките, ами решат, че искат да живеят като вас ... но не могат сами . Т.е. няма оттърване всяка ваканция - не мога само в къщи и пред блока, няма ли да ме вземеш ... еди кой си ходил на екскурзии в чужбина, я как си седят хората по ресторантите ... и изведнъж се окаже, че вместо да си живее човек живота тича да осъществява чужди мании ... защото нали го били отгледали, прекрасно било да имаш родителите да се глрижиш за тях ... всичко ок. В крайан сметка като се започне как се поставя границата ? 2 седмици лятна ваканция ... и почивкат асе състои в угаждане и разкарване на 3 поколения - деца, мъж, родители ???? Почивка за кого?
Моите родители не са такъв типаж. В живота не всичко е под твой контрол. Една болест, която да те изкара от строя за година-две и спестяванията изчезват, тогава може да се наложи помощ. Това, че си подал ръка на най-скъпите си не значи, че ги издържаш или са лентяи.

# 36
  • Мнения: 6 895
Не говорим за такива ситуации.
Аз питам как угаждате на някой, който е решил че не му стига каквото има, но не може повече и иска ... каквото му скимне? А вие нали можете и нали какво пък все пак , я да угодя ... докато в крайна сметка се оказва че само угаждате? Кога се слага граница без обидени и чувства на вина ? Как се защитава в един момент собственото семейство , ако се е започнало така ?

# 37
  • Мнения: 6 787
Не говорим за такива ситуации.
Аз питам как угаждате на някой, който е решил че не му стига каквото има, но не може повече и иска ... каквото му скимне?
Не угаждаме, помагаме, когато има такава нужда, не го играем спонсори за глезотийки.

# 38
  • Мнения: 6 895
без еможии значи. умно!

# 39
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Поделили сме си ги с брат ми. Той плаща едни, аз плащам други. Сложени ми са в електронното банкиране и автоматично се плащат.
Доста често, като пазарувам, купувам и неща за тях. Предимно по-луксозни стоки, за които знам, че те няма да дадат пари.

# 40
  • Мнения: 4 812
Друго се замислих във връзка с темата.
А как процедирате с подаръците за родителите?
Скоро с моя позната имахме кръгли годишнини.
Тя е работеща в чужбина, с добри доходи. Направи рожден ден в хотел с ресторант в Бг, покани близки хора. Подшушнала им, че отдавна мечтае за пръстен с голям диамант, да вземат мерки. Тя и сама можеше да си го купи тогава, но ....
По това време дъщеря и беше завършила 12 кл и кандидатстваше. Сина - работи в чужбина, но не бере парите по храстите, има и семейство.
Моя юбилей беше след нейния. Като питаха какъв подарк искам - отговарях парфюмчета от Лидл. Празнувах в къщи с деца и тогава 1 внуче. Имахме намерение за ресторант, но детето вдигна температура и отпадна.
Коя според вас е била по-права в желанията си.

Не коментирам чужди действия.

Аз лично съм научила всички около мен - семейство, роднини и близки приятели, да не купуват нищо, преди да ме попитат. Същото прилагам и по отношение на детето. Аз също питам и винаги съм получавала достатъчно идеи, които се вписват в бюджета ми. Отне ми доста време, но успях.

Бях писала в една друга тема преди няколко дни - миналата година се местихме от апартамент, в който живяхме 13 години. Изхвърлих чували с какви ли не джунджурии - неща, които са коствали време и усилия да бъдат купени и не малко пари.

bella-ciao, при нас случаят не е такъв, но аз лично не угаждам на никого. Нито на детето, нито на кучето, вероятно и на бабата не бих.

# 41
  • Мнения: 1 257
Плащам мобилните им телефони, защото са към моя договор. Плащам им и допълнително здравно осигуряване - и тук пакетите са към моя договор. Лекарствата по здравна каса за хроничните им болежки си купуват сами, но при нещо извънредно (грип, ковид и т.н.) удрям едно рамо, основно за витамини и добавки. Купувам им също така билети за концерти или театър.
За битови сметки и храна досега не се е налагало да помагам, но ако се наложи ще се включа по някакъв начин. Излишно е да казвам, че помощта е и към двата "чифта" родители, не ги делим на мои и твои, всичките са наши. Не са особено "заслужили", всичките си имат трески за дялане и не са били перфектните родители. Но с възрастта човек се учи да прощава. Такъв е бил техният животът, така са мислели, така са постъпвали, минало-заминало. Сега са просто възрастни хора, които след цял живот работа и гонене на цели, заслужават да живеят спокойно и приятно.

# 42
  • Мнения: 6 895
Плащането на сметки, особено ако се разпределят със съгласие между хора , е поносимо. Но идват разни потребности, идеи , мечти, нужди  ... и аз не знам как да го кажа. Nedinka супер си си ти . И аз искам Yum
АнаИва докато спокойно и приятно им стига си ок.

# 43
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Друго се замислих във връзка с темата.
А как процедирате с подаръците за родителите?
Скоро с моя позната имахме кръгли годишнини.
Тя е работеща в чужбина, с добри доходи. Направи рожден ден в хотел с ресторант в Бг, покани близки хора. Подшушнала им, че отдавна мечтае за пръстен с голям диамант, да вземат мерки. Тя и сама можеше да си го купи тогава, но ....
По това време дъщеря и беше завършила 12 кл и кандидатстваше. Сина - работи в чужбина, но не бере парите по храстите, има и семейство.
Моя юбилей беше след нейния. Като питаха какъв подарк искам - отговарях парфюмчета от Лидл. Празнувах в къщи с деца и тогава 1 внуче. Имахме намерение за ресторант, но детето вдигна температура и отпадна.
Коя според вас е била по-права в желанията си.
Много махленско дискутиране, кой какво искал.
Ами ако жената в първия случай го е казала на майтап?
И аз отговарях, че искам ракета, но най-важното ми беше, че са ме уважили и са дошли.

Ето например днес родителите ми празнуват 53 години от брака си. Подаръкът изненада ще им е екскурзия. Брат ми из онзи ден им беше подарил билети за концерт. Иначе те сами си организират почивките с приятели. Снаха ми само им помага с букването, когато е извън България. Иначе майка ми се справя повече от добре с тези в България.

# 44
  • Мнения: 6 895
справя се. а ако не се справяше с нищо и само казваше - не мога ? за всичко? какво щяхте да правите с брат ти?

Общи условия

Активация на акаунт