Защо толкова много студенти в чужбина се прехвърлят в България?

  • 7 571
  • 81
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 143
Аз като учила и в СУ и в Швейцария, мога от първо лице да кажа, че разликата е от земята до небето. Швейцарският университет ми разказа играта. За да стигна изобщо до взимане на изпит, който се взима с 4 (60% от материала), учих за 6. Тъй като знаеш, че имаш само 3 опита за един предмет и после губиш правата за тази специалност във всеки университет в страната, учиш като за последно.
Между другото, първата година ходих на частни уроци в БГ по статистика. С преподавател по статистика от университет. Не разбра задачите, които ги даваха при нас. Съответно ме скъсаха. После седнах да уча с колеги и си взех изпита.
В Германия, нищо че преразказвам само от името на дъщеря ми Wink, да кажа , че  има места и само с по два опита и после, чао.. Същия пример има и дъщеря ми.  Stochastik 2 - 2 опита, скъсване първия път.  Прибиране в  БГ лятото и лудо търсене на учители. Само като видят задачите, отказ. А търсихме хора от ФМИ, математици от БАН, къде ли не.. Разбра се, че няма да стане. Онлайн в група учи лятото с други скъсани и се справиха дружно.

Доста се съмнявам в това. Simple Smile.

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 21:12 от ala.bala

# 76
  • Мнения: 40 892
Ох, ама от "лийдване", нали? Доста чуждици се ползват днес за улеснение, ама това лийдване е хем грозно, хем и по-неудобно от простото българско "водене".

А и това със "слагането на мястото" не ми е ясно защо е. Все пак те са студенти и едва ли се очаква да знаят повече от човек с опит, независимо къде са завършили. Иначе щяха да кандидатстват за неговата позиция, а не за най-долно ниво, нали? И въпросът е дали знаят колкото за тази длъжност. Ако ги тормозят само заради чуждата диплома е тъпо.

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 17:23 от Черна станция

# 77
  • София
  • Мнения: 18 033
И друго е грозно..Очевидно говорим, че се е обаждало притеснено дете и е казало на отсрещната страна,  че има проблем, че се затруднява, тоест няма как да се мисли за много важно, знаейки, че има само още един опит. Някои отказват веднага, явно "лийдват" много проекти в този момент, други не поемат ангажимент, докато не видят задачите - отказват след това. Wink . Някои  хора явно не лийдват толкова, та са адски отзивчиви - страхотен преподавател от ФМИ има във форума, чест е да я познавам лично дамата, щастливец за мен  е и всеки студент, имащ късмета тя да му преподава, помагала е с отделни задачи (не по Stochastik 2, но това няма значение), а за други е казвала откровено, че не е сигурна какво точно искат немците и как се решава. Пък Вие си се съмнявайте, лошо няма.

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 21:07 от пенсионирана русалка

# 78
  • София
  • Мнения: 18 033
О, Черна станция, nk2020, за късмет не всички са такива. Имам познат със софтуерна фирма, доста преуспял при това. Съдружникът му е  с девойка -състезател по мат, следваща навън, в топ английски университет.  Преди години познато дете не можа да си намери практика в Нидерландия (задължителна и неплатена, без последното да е задължително), отказваха му на кг такива  поставящи идващите от чужбина на място. Моят познат веднага помогна след молба от моя страна, никого не е слагал на място,  че даже по собствен инициатива му и плащаше. Родителите на момчето още го споменават с добро. Няколко години по - късно за изпит по "Алгоритми и структури от данни", който се учеше в унито на дъщеря ми още в 1 семестър, девойката ми го помоли за малко помощ. Няколко дни преди Коледа ходи в офиса им и в  заседателната им зала са се събирали баш шефът и младоците около него да помагат въпреки заетостта си. Човекът е с чувство за хумор, тя му казала "Някакъв ужас е това , виждаш и сам, дали ще завърша въобще, с какво се захванах..." А той й отговорил "Ако някой Клаус или Ханс не те върже СЛЕД завършването Laughing да останеш там, място тук при нас винаги ще намериш. Тоест индиректно и с нотка хумор я успокои, че ще се справи, а не  я навря в миша дупка от позицията  си на мноооого по-знаещ и можещ. И позна, завърши..

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 19:25 от пенсионирана русалка

# 79
  • София
  • Мнения: 5 012
Ако бъдещият зет пък е Андреас, ще му казвате Андрейчо Simple Smile

# 80
# 81
  • София
  • Мнения: 18 033
Ако бяха гениални, ок. Ама не са. И по-добре, всъщност. Точно защото не са , се пише за затрудения като  един от поводите за връщане или поне за смяна на специалност,  за скъсвания на този или онзи изпит, за търсене на помощ при нужда  с цел справяне. А, да, и за  поставянето на новозавършилите извън БГ на място от наши работодатели заради "вирнатите" им носове след следване в чужбина и прибиране тук. То на човек да не му се прииска да се върне при такава перспектива...Sad Хубавото е, че има изключения.

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 20:45 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт