Защо толкова много студенти в чужбина се прехвърлят в България?

  • 7 582
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 5 020
Има една европейска олимпиада по статистика. На първи кръг са задачи, които сваляш, решаваш за няколко дни, после има класиране за втори кръг. Всички класирани са приети в УНСС. На първи кръг дори по регламент се участва в отбор и с ментор / учител Simple Smile Ако някой се интересува, все пак да провери регламента, че може и да греша в детайлите.

# 61
  • Мнения: 1 725
Я кажете къде е завършила шефката на Международния Валутен Фонд и стига сте писали наизуст. В днешно време къде учиш има малко значение за качеството на знание, което ще получиш, защото веднъж вътре, студентът има достъп през интернет до огромно количество репозитории - на всичко което се публикува в определена област. Трябва само желание и детерминираност да бъдеш най-добрият в своята област. Днес четох, че най-големият гений в света на математиката на 21в живее в панелка в Москва. Ако детето е нахъсано и има достъп до интернет, може да се образова на високо ниво от доста световни местоположения.

# 62
  • София
  • Мнения: 18 055
То много неща могат да се случат, ама на думи...  Има специалности,  в които до колкото и ресурси да имаш неограничен достъп, е нужна подкрепата на преподаватели, практиката под тяхно ръководство, не става само със самообучение,  амбиция и мотивация.  Те са в огромна помощ, да, но не стигат. Интересно дали искаш да те лекуват и да те оперират самообучавали се доктори, къщата ти да я проектират самообучавали се архитекти, а колата  ти да я конструират самообучавали се инженери, без значение дали живеят в панелка или в  луксозен мезонет нейде по света докато следват, щом основното го имат - интернет..

А това, че Кристалина Георгиева още през 70-80-те е завършила УНСС, даже тогава ВИИ "Карл Маркс", какво следва да ни покаже? Нагоре се коментира нивото на обучение там сега, не преди  40-45 години.

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 16:14 от пенсионирана русалка

# 63
  • Мнения: 29 429
Да, де, ама някак си да коментираш без самият да си стъпвал там, ми се струва меко казано несериозно.

Все едно аз да кажа - чух от много близък, че медицината пък не била чак толкова трудна. Влизало се и се изкарвало с лекота...

# 64
  • София
  • Мнения: 18 055
Да, де, ама някак си да коментираш без самият да си стъпвал там, ми се струва меко казано несериозно.

Все едно аз да кажа - чух от много близък, че медицината пък не била чак толкова трудна. Влизало се и се изкарвало с лекота...

 И си права, и не си... Всичко във времето се променя, у нас за жалост почти винаги към по-лошо.   Гиманзията, която съм завършила, няма нищо общо със  същата днес и го казвам не в стил ЕЖК, а като веднъж учила там преди 30 години и второ като майка на завършили я  в последните 6-7 години 3 собствени деца. Защо да не е така и с университетите, даже там още по-осезаема е разликата, защото приемат вече почти навсякъде само с  ДЗИ и  избутват до диплома всеки заради пустата необходимост от средства.

# 65
  • Мнения: 18 562
Тук темата е за образованието в Германия, защо се засяга толкова УНСС? Според мен където и да завърши едно кадърно дете, все ще се справи след това. Моите искам да следват това, което искат и мечтаят, ако ще да е в най-малкия и неизвестен Университет Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 18 055
Тук темата е за образованието в Германия, защо се засяга толкова УНСС? Според мен където и да завърши едно кадърно дете, все ще се справи след това. Моите искам да следват това, което искат и мечтаят, ако ще да е в най-малкия и неизвестен Университет Simple Smile

Къде пише, че темата е за Германия... Просто се  засегна нагоре Германия, понеже  в контекста на медицината и следването на наши деца навън( + твърдението, че 2/3 се връщат) тя като  държава е най-често срещаният вариант.  Да не кажа почти единственият. Също и кой казва университетът да  е голям и известен? Нека е в БГ, няма нищо лошо, качествени деца има навсякъде, успяващи и не толкова  с реализацията също, но пак си мисля, че човек трябва да направи за самия себе си проучване дали дадена икономическа специалност  е по-добре да се учи към днешна дата  в УНСС или в СУ, дали медицината да е  в СУ или МУ, дали архитектурата да е в НБУ или УАСГ, дали правото да е в СУ или в спрягания като доста слаб ЮЗУ и т.н..

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 16:44 от пенсионирана русалка

# 67
  • Мнения: 18 562
Извинявам се, наистина я обърках с темата за Германия Simple Smile

УНСС има слава на корумпиран от едно време, но сега нямам идея как е. Все пак където и да завършат, всъщност истинските предизвикателства започват след това. И е добре поне образованието да им е на сърце, за да може евентуално да им е от полза.
Аз самата завърших Българска филология в СУ, като никога не съм работила по специалността си. Такива бяха времената. Но сега според мен образованието е важно. Ако може и да е свързано с реализация след това - най-добре. Трудна задача е хем да ги насочим, хем да не им натрапваме нашите идеи за хубава специалност... А на всяко дете може да му се наложи да прекъсне, да се премести... няма гаранция.

# 68
  • София
  • Мнения: 18 055
А на всяко дете може да му се наложи да прекъсне, да се премести... няма гаранция.

Разбира се, в този живот няма гаранции за нищо. Да са здрави само.

# 69
  • София
  • Мнения: 18 055
Ха, междинно го изтри откровения си пост ierldan...И сега го пусна след моя.

Скрит текст:
Колкото ти си майка на дете и преразказваш за него, толкова съм и аз, при това не на едно, а на 3, учещи и работещи,  от които едно завършило вече и бакалавър,  и магистър (без предадена все още магистърска работа само). Но в последните постове не ставаше дума за това, а за УНСС преди 20-30-40 години и сега. И харесва ли ти или не, не може да става дума за сравнение.Та ти дори не си в БГ..Из всякакви теми изтъкваш  твоето образование какво е, ама  за днешните деца то не е толкова релевантно, нека се ориентират повече по сегашната обстановка.

Кой обезценява бг образованието, кой отрича наличието на страхотни деца...Наистина ли не разбираш или се правиш , че не разбираш? Нека изборът на деца да е Шуменският, нека е Велико-Търновският, нека е Варненският университет или който и да е друг в  БГ, няма значение, но нека при този си избор да не се опират много-много на нашето мнение за даден ВУЗ от преди 30 години. Нещата се менят много динамично..

Иначе винаги е  имало и винаги ще има успяващи деца където и да е, но въпросът е по възможност да можеш в тези студентски години да извлечеш максимума за себе си на по-доброто от 2, 3 или 5 места в БГ.

И последно, явно не си толкова наясно с позицията ми за бг образованието, щом си пишеш ей така наизуст. В множество теми съм писала, че  дъщеря ми късно се сети, че иска да следва медицина. Иначе нямаше НИКАКЪВ  проблем с идеята това да е в България. Аз също. Но беше в профил математика и информатика, тоест в 12 клас дори не учеше вече химия,  и реши, че само за една учебна година такова приключение  е много  рисковано дори и с интензивни уроци по двата предмета. Разпита, разучи, поговори с хора, запознати с нещата - приети студенти, ама през последните 4-5 години, а не преди 20+, и с учителите си... И тогава чак се преориентира за  навън и за друга форма на кандидатстване, която й позволи с твърде различния от нашия формат за по-кратко време да се подготви.  Да не говорим за само 7 семестъра дотук колко практики е правила точно в БГ - сигурно защото обезценяваме  дружно образованието в БГ незаслужено... И не фиктивни за едната хартийка, каквито се раздават тук на кг,  за жалост, а истински, защото прецени, че има много какво да научи от съответните отделения и специалистите в тях в болници като Вита, Сердика, Пирогов..

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 21:20 от пенсионирана русалка

# 70
  • Мнения: 1 725
Пенсионирана русалке, ще бъда директна - говориш все от името на децата си, които са в Германия. Поздравления за тях и за теб. Обаче, често правиш обобщения, които не са точно директен опит. Моят непряк опит е, че наистина няма значение къде се учи, а зависи какво движи децата. Синът ми учи в чужбина и на международни университетски срещи на едно от техните общества с конкурси, в които участват и студенти и от Оксбридж, българите всъщност бяха на второ място. Едно от децата там, е от Шуменския Университет.

Прекият ми такъв е, че самата аз се занимавам и с наука и познавам значителен брой researchers и абсолютно преобладаващата част от тях са от Азия и Южна Америка. Европа е малка и инсулярна и отстрани обезценяването на българското образование, изглежда, меко казано незаслужено.

Скрит текст:
ПС изтрих в момента, който публикувах, защото имах четири автокоригирани грешки! И защото не си представях, че някой ми отговаря 30секунди след публикацията! А ти и няколко параграфа си изписала 😀.

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 21:38 от ierldan

# 71
  • Мнения: 5
Това,че има дете от Шумен напред в класирането, изобщо не означава,че образованието в България е на високо ниво. И аз имам дъщеря, която учи в чужбина и мога да кажа, че на българчета им е трудно в Германия, Швейцария и др. точно заради слабата подготовка в училище. Румънските ученици са много по-подготвени да продължат образованието си.
А защо им е на студентите да посещават университет, ако могат да подготвят сами с материали онлайн?
Защо тогава успехите на студента от Шумен са обвързани с Шуменския университет, след като не е придобил знанията си там, а онлайн сам( не знам откъде какво е научил, но не съм чула от години някой нещо да е научил там).

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 21:56 от nk2020

# 72
  • Швейцария
  • Мнения: 1 817
Аз като учила и в СУ и в Швейцария, мога от първо лице да кажа, че разликата е от земята до небето. Швейцарският университет ми разказа играта. За да стигна изобщо до взимане на изпит, който се взима с 4 (60% от материала), учих за 6. Тъй като знаеш, че имаш само 3 опита за един предмет и после губиш правата за тази специалност във всеки университет в страната, учиш като за последно.
Между другото, първата година ходих на частни уроци в БГ по статистика. С преподавател по статистика от СУ. Не разбра задачите, които ги даваха при нас. Съответно ме скъсаха. После седнах да уча с колеги и си взех изпита.

Последна редакция: нд, 05 фев 2023, 09:44 от JennyBG

# 73
  • Мнения: 6 726
По коментарите за УНСС.
Да, много се плюе по университета, има си и защо де. Аз пък ще се изкажа по темата, че свекърът преподава там. Има специалности в които се изисква и присъствие, и учене. Само един конкретен изпит се влачи от много студенти, просто защото преподавателят изисква много. По други дисциплини получаването на заветното среден 3 е да кажем просто да си влезнал в залата при изпитващия. Което само по себе си не е окей, но не се случва само там. Аз съм учила в МК, ами и там имаше предмети, по които ни пуснаха ей така.

Също така мога да кажа, че сходна специалност, която я има в СУ, има я в и УНСС, е на по-високо ниво именно в УНСС.

Дъщеря ми пък беше на среща на випуска от гимназията. Ами тройкаджийте от училище, в УНСС бяха отличници. Семестриални стипендии взимаха. Моята се беше ядосала тогава, защото тя в СУ се измъчи и с 5.64 не успя три поредни години да се класира за стипендия. Курсът е голям, стипендиите са определен брой..

# 74
  • София
  • Мнения: 18 055
Аз като учила и в СУ и в Швейцария, мога от първо лице да кажа, че разликата е от земята до небето. Швейцарският университет ми разказа играта. За да стигна изобщо до взимане на изпит, който се взима с 4 (60% от материала), учих за 6. Тъй като знаеш, че имаш само 3 опита за един предмет и после губиш правата за тази специалност във всеки университет в страната, учиш като за последно.
Между другото, първата година ходих на частни уроци в БГ по статистика. С преподавател по статистика от университет. Не разбра задачите, които ги даваха при нас. Съответно ме скъсаха. После седнах да уча с колеги и си взех изпита.
В Германия, нищо че преразказвам само от името на дъщеря ми Wink, да кажа , че  има места и само с по два опита и после, чао.. Същия пример има и дъщеря ми.  Stochastik 2 - 2 опита, скъсване първия път.  Прибиране в  БГ лятото и лудо търсене на учители. Само като видят задачите, отказ. А търсихме хора от ФМИ, математици от БАН, къде ли не.. Разбра се, че няма да стане. Онлайн в група учи лятото с други скъсани и се справиха дружно.

Общи условия

Активация на акаунт