Защо толкова много студенти в чужбина се прехвърлят в България?

  • 7 579
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 800
Освен финансовият фактор, го има и ученето, което няма нищо общо с това в българско училище или университет. Яко учене и цедка. Още в първата година, отпадат много деца и се връщат. В голяма част от чуждите университети, системата е направена така, че да влизат много деца, да остават само най-добрите.
 Затова и университетите имат рейтинг и големи компании работят с тях и си набират кадри от конкретни университети.
Ако някой очаква, ще е като влизане и учене в УНСС, ще бъде много разочарован.

# 46
  • София
  • Мнения: 18 055
Причините са изключително много. Подкрепям напълно горното мнение особено това за самотата. Голяма част от випуска ми замина за чужбина и то масово с желание за медицина, дентална, фармация. И познайте - 2/3 се върнаха. Изключително трудно е като за начало с езика дори и да го поназнайваш до С1. Диалекти, сума ти работи, не разбираш нищо почти, четеш една страница 2 часа с превеждаш. ........
Другото което е средата. Те са различни, не са с нашия балкански манталитет и това на много хора не им понася и се чувстват самотни, без приятели и подкрепа. А без някаква опора с толкова трудности около теб става още по-трудно.


Едно от децата ми следва навън точно медицина. Никой не е обещавал да е лесно (никъде не е лесно), трудно е, но съчетава ученето дори с няколко час работа седмично в университетската клиника. И се справя, защото си го е  избрала сама. И определено не е превеждала нищо с речник..Вече е 7 семестър, но  в първи учеха понятия и на немски, и на  латински ( някои и на гръцки). Моите наблюдения покрай нея и много други деца са, че точно от избралите тези специалности (дентална, хуманна медицина и фармация) най-малко се връщат. Тук нищо не биха им признали в добавка...Връщат(ха) се предимно от инженерни, защото  има(ше) доста голямо разминаване, оттам и затруднения по математика (специално за децата, които не са били в МГ). Но сега с промените в изучавания материал в профилите вероятно преходът ще е по-плавен.

И още едно питане  по горния пост - кои са те, местните ли? Медицина конкретно се изучава в чужбина (преобладаващо за българчетата става дума за Германия) от хора от целия сват, та винаги можеш да си намериш среда. На етажа в общежитието на дъщеря ми от 17 деца 15 или 16 следват медицина.  Сред тях има германци,  рускиня, араби, иранка,  българка, гъркиня, и т.н Колко по-шарено би могло да бъде?

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 16:16 от пенсионирана русалка

# 47
  • Мнения: 9 059
Освен финансовият фактор, го има и ученето, което няма нищо общо с това в българско училище или университет. Яко учене и цедка. Още в първата година, отпадат много деца и се връщат. В голяма част от чуждите университети, системата е направена така, че да влизат много деца, да остават само най-добрите.
 Затова и университетите имат рейтинг и големи компании работят с тях и си набират кадри от конкретни университети.
Ако някой очаква, ще е като влизане и учене в УНСС, ще бъде много разочарован.
УНСС не е ли ковачница за партийни кадри? Тоест,завършилите УНСС имат по-голям шанс да пробият към "върха".

# 48
  • Мнения: 29 429
Фрау к, УНСС ли си завършил/а, че твърдиш подобни неща?

# 49
  • Мнения: X
Унсс си е печатница за дипломи. Не са случайни шегите, че оградата е висока, за да не прескочи някое куче, че и то ще завърши. Реално не се учи, оценки се пишат лесно, а не срещу някакви знания, масово се преписва… и това е лично мнение, базирано на моята приятелка, на която съм взимала 2-3 изпита без аз да уча там.

Любимата ми случка беше, когато имаха изпит, уж сложен щеше да е, уж труден. Накрая преподавателя им каза, който иска тройка директно при мен. Ако искате повече, сядате и пишете задачи.

# 50
  • Мнения: 3 800
Фрау к, УНСС ли си завършил/а, че твърдиш подобни неща?

Има класации. Международни.
Може да проверите къде е УНСС в тези класации.
Мога да ви напиша как се влиза в днешни дни в УНСС и как се завършва, без да ходиш. Но това всеки живеещ в България го знае. Песен има за УНСС - надали е случайно.
В кой университет в чужбина може да се влезе и завърши така?

# 51
  • Мнения: 196
Причините са изключително много. Подкрепям напълно горното мнение особено това за самотата. Голяма част от випуска ми замина за чужбина и то масово с желание за медицина, дентална, фармация. И познайте - 2/3 се върнаха. Изключително трудно е като за начало с езика дори и да го поназнайваш до С1. Диалекти, сума ти работи, не разбираш нищо почти, четеш една страница 2 часа с превеждаш. ........
Другото което е средата. Те са различни, не са с нашия балкански манталитет и това на много хора не им понася и се чувстват самотни, без приятели и подкрепа. А без някаква опора с толкова трудности около теб става още по-трудно.


Едно от децата ми следва навън точно медицина. Никой не е обещавал да е лесно (никъде не е лесно), трудно е, но съчетава ученето дори с няколко час работа седмично в университетската клиника. И се справя, защото си го е  избрала сама. И определено не е превеждала нищо с речник..Вече е 7 семестър, но  в първи учеха понятия и на немски, и на  латински ( някои и на гръцки). Моите наблюдения покрай нея и много други деца са, че точно от избралите тези специалности (дентална, хуманна медицина и фармация) най-малко се връщат. Тук нищо не биха им признали в добавка...Връщат(ха) се предимно от инженерни, защото  има(ше) доста голямо разминаване, оттам и затруднения по математика (специално за децата, които не са били в МГ). Но сега с промените в изучавания материал в профилите вероятно преходът ще е по-плавен.

И още едно питане  по горния пост - кои са те, местните ли? Медицина конкретно се изучава в чужбина (преобладаващо за българчетата става дума за Германия) от хора от целия сват, та винаги можеш да си намериш среда. На етажа в общежитието на дъщеря ми от 17 деца, 15 или 16 следват медицина.  Сред тях има германци,  рускиня, араби, иранка,  българка, гъркиня, и т.н Колко по-шарено би могло да бъде?
Да, за местните съм имала предвид. Разбира се, че винаги може да си намерят и българи, с които да се общува или от други балкански държави. Но с местните е трудно.
Това с речника и с превеждането както казахте - щом дъщеря Ви е знаела перфектно езика и не е имала абсолютно никакъв проблем още от ден 1 с материала и терминологията+чуждия език, мога да кажа, че е гений.
Аз реших да си остана в България и в първи курс от първия ден като започнахме с упражненията, лекциите и после като отворих и учебниците, не разбирах почти нищо. И така беше няколко месеца, но с годините малко по малко нещата си дойдох а на мястото. И това беше при всички, въпреки че учехме на родния си език. Пък вече за някой чужд на някои хора може да им е по-лесно, не знам Simple Smile

# 52
  • София
  • Мнения: 18 055
Минала е и не е закачила нищо, ама нищо, от гениалност, още по-малко по отношение на немския..Просто упоритост и усърдие.  А като си в такава среда, всъщност при просто стабилна база от гимназията доста бързо преодоляваш езиковите бариери. Това за общуването с местните е малко клиширано също. Има хора и хора навсякъде, с някои може да се разбираш идеално, други умишлено може да поставят дистанция във взаимоотношенията. Просто се ориентираш към контакти с първите Simple Smile Това важи и за комуникацията между самите българи, не само между тях и местните.  С едни ще си паснеш, с други не.

# 53
  • Мнения: 29 429
Фрау к, УНСС ли си завършил/а, че твърдиш подобни неща?

Има класации. Международни.
Може да проверите къде е УНСС в тези класации.
Мога да ви напиша как се влиза в днешни дни в УНСС и как се завършва, без да ходиш. Но това всеки живеещ в България го знае. Песен има за УНСС - надали е случайно.
В кой университет в чужбина може да се влезе и завърши така?

Питам Вие там ли сте завършила, че се изказвате така ? Понеже е чудесно да се коментира на принципа ЕЖК, когато дори не си влизал в УНСС, но пък имаш компетентно мнение.

# 54
  • Мнения: 3 800
Не е на принципа една жена каза.
Виждам от много близо влизането и завършването, без физическо ходене, тази година. Всеки ден. 
Къде съм завършила е извън тази тема.
Много лично го приемате УНСС.

# 55
  • Мнения: 29 429
Много ясно, че го приемам лично, когато човек, който не е стъпвал там, обяснява как се влиза и как се учи. Омаловажава труда на студенти и преподаватели.

# 56
  • София
  • Мнения: 18 055
Фрау к, УНСС ли си завършил/а, че твърдиш подобни неща?

Има класации. Международни.
Може да проверите къде е УНСС в тези класации.
Мога да ви напиша как се влиза в днешни дни в УНСС и как се завършва, без да ходиш. Но това всеки живеещ в България го знае. Песен има за УНСС - надали е случайно.
В кой университет в чужбина може да се влезе и завърши така?

Питам Вие там ли сте завършила, че се изказвате така ? Понеже е чудесно да се коментира на принципа ЕЖК, когато дори не си влизал в УНСС, но пък имаш компетентно мнение.

Аз съм го завършила преди много години (когато за него имаше борба за приема), тоест имам право на отговор, нали? Simple Smile Следвах в  него след немския факултет на ТУ и още тогава математиката в УНСС (бях при К. Каменаров)беше в пъти по-лесна, което е и разбираемо, де. Но изпити никога не са се подарявали, имаше всякакви секири  сред преподавателите, хора влачеха невзети изпити. НО! Години по късно,  да кажем 25-30 близо, по време на короната, друга от дъщерите ми, следваща навън икономическа математика, реши изпита на приятелче от УНСС..Смехотворно ниво, това първо. И второ - много ниски прагове за  минаване, тя му реши  3 задачи за отрицателно време от не знам колко и той каза стига,  вече имам  в кърпа вързана четворка, урежда ме. Тя му предложи да  реши всичко останало и да има 6 , отговорът беше "Не, мерси". А нейният коментар беше, че такива задачи на изпит в нейния, също специализиран икономически университет, никога няма да се паднат, уви..На собствения си изпит няколко дни по-късно по  Анализ 2  след адско учене, недоспиване, домашни през целия семестър с нужен мин. % от тях  за допускане,  изкара немско 3, тоест наша четворка..  На сайта им качват статистики за успеваемостта,  40% бяха скъсани. По мнения на познати, аз нямам  преки впечатления, към момента за икономическите специалности далеч по-добър избор в България е  СУ. Иначе не подценявам аз лично ничий труд, в УНСС преподава моя съученичка от НЕГ, гений по мат,  чест би било  за всеки студент да има досег до такъв интелигентен човек.

# 57
  • Мнения: X
Ами те и самите студенти, които учат/завършват си признават, че нищо не правят. Не съм имала приятели от унсс, които казват, че ги разпукват от учене.

Аз написах и магистърската теза на една госпожица там. Е, и тя завърши, не работи това, но нали има диплома, на село се хвали с нея.

# 58
  • Мнения: 29 429
По мое време преди 20 години определено не беше лесно нито влизането,  нито изкарването. Е, имаше колеги, които идваха с нагласа за лежане и отпаднаха първи или втори курс.

# 59
  • София
  • Мнения: 18 055
Ами те и самите студенти, които учат/завършват си признават, че нищо не правят. Не съм имала приятели от унсс, които казват, че ги разпукват от учене.

Аз написах и магистърската теза на една госпожица там. Е, и тя завърши, не работи това, но нали има диплома, на село се хвали с нея.

Преди няколко години, ще излъжа  дали  са 4 или 5, нямам идея сега дали е така, имаше някакво състезание за деца от икономическите гимназии, НТБГ и НФСГ за София конкретно. Дете на познати учеше в една от двете, беше се явило на въпросното състезание с още десетки деца. Подсказвали си били, помагали си, не знам още какво, но накрая едва ли не всеки от явилите се на база справянето си на това състезание беше приет в УНСС без допълнителен изпит.И това не би било проблем, ако е само на входа. Много университети в чужбина са на същия принцип с широк вход, но после нещата стават трудни...

Последна редакция: сб, 04 фев 2023, 15:54 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт