Право - къде?

  • 2 274
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Предстои ми кандидатстване в университет с право, но се колебая между УНСС и Софийския. Бихте ли ми разяснили как стоят нещата в двата университета в момента,понеже чувам различни мнения и не знам вече какво да правя

# 1
  • Мнения: 1 560
Нека те приемат пък тогава го мисли.
Защо не кандидатстваш и в двата?

# 2
  • Мнения: 24 115
СУ, разбира се!

# 3
  • Мнения: 6 505
Юридическата професия девалвира много в последното десетилетие. Помисли добре дали ще можеш да се реализираш след това. Просто пазарът се пренасити с юристи.

# 4
  • Мнения: 2
Юридическата професия девалвира много в последното десетилетие. Помисли добре дали ще можеш да се реализираш след това. Просто пазарът се пренасити с юристи.



Напълно наясно съм с това, много хора ми го казват, но като го усещам изключително много като моето нещо какво да правя. Да, притеснява ме това, че накрая всичко може да отиде по дяволите и наистина съм объркана

# 5
  • Мнения: 6 505
Трябва да го помислиш много внимателно, все пак, колкото и нещо да е призвание, ще трябва да се издържаш с тази (нелека) професия. Не искам да те обезкуражавам, но ако отвориш jobs.bg например, и сравниш нивата на заплащане на юристите с тези на техническите помощници/секретари и хигиенистите на пълен работен ден, с ужас ще откриеш, че за вторите се предлагат по-високи възнаграждения от тези за юристите.

# 6
  • Мнения: 263
Без да се замислям бих избрал СУ. Там все още има преподаватели, които изискват да се знае. А и бъдещият ти работодател със сигурност ще предпочете теб като завършила в СУ пред някой от УНСС (има го и момента с връзките). Иначе откъм дисциплини, които се преподават, не виждам някаква съществена разлика, освен че в СУ има задължителен спорт. И двата имат задължителни практики. Най-важното е ти самата да си осъзнала, че без значение къде ще влезеш, правото е динамично и изисква сериозно четене. Успех!

# 7
  • Мнения: 228
Все още  СУ е по-престижен от УНСС  (по отношение на правото) в очите на работодателите и обществото като цяло.
А със споменатото по-горе твърдение, че техническите помощници и хигиенистите печелели повече от юристите, не мога да се съглася. Освен това правото е високоинтелектуален труд, за разлика от този на техн. помощници и хигиенисти. Наскоро проверявах в jobs. bg обявите за работа за юристи и мога да кажа, че в преобладаващата част от тях не са посочени възнаграждения. Също следва да се има предвид, че с годините и натрупването на опит при юристите расте и възнаграждението. Е, лекари и компютърни специалисти средностатистически  печелят повече от юристите, но ако се първо учи, а после работи с желание и отдаденост, какво пречи на човека да се превърне в един от най-печелившите юристи?

# 8
  • Мнения: 6 505
Това като успял юрист ли го казвате?
Това, което нахвърляхте, е абсолютно невярно към момента. В jobs не са обявени нивата на заплащане за старшите позиции в частния сектор (5+), иначе в повечето обяви фигурират. С желание и отдаденост най-много да си докарате инфаркт.

# 9
  • Мнения: 490
Здравейте! Предстои ми кандидатстване в университет с право, но се колебая между УНСС и Софийския. Бихте ли ми разяснили как стоят нещата в двата университета в момента,понеже чувам различни мнения и не знам вече какво да правя

Ако нямате сигурни хора, за да почнете в началото, откажете се още сега. Положението не е розово. На практика реализация за млад човек има само в столицата и още 1-2 града. Ако ще кандидатствате с български и история, готвите се солидно, нямате чак толкова много алтернативи на правото като цяло...

# 10
  • Мнения: 2
Здравейте! Предстои ми кандидатстване в университет с право, но се колебая между УНСС и Софийския. Бихте ли ми разяснили как стоят нещата в двата университета в момента,понеже чувам различни мнения и не знам вече какво да правя
Здравейте! На мен също ми предстои кандидатстване със същата специалност. И аз като Вас чувам различни мнения, но ще подам документи и в двата университета.

# 11
  • Мнения: X
Здравейте! Blush

Аз уча право в УНСС. Vaninika, колебанието ти е разбираемо. Моят съвет е да кандидатстваш и в двата университета.

Аз лично съм много доволна от УНСС, начина на преподаване и преподавателите. Имам познати, които учат право в СУ, но не са доволни. Имам и колеги, които са се преместили от СУ в УНСС, защото твърдят, че обучението там не е това, което са очаквали. Blush Разбира се, има и хора, които са доволни. Всичко е строго индивидуално.
Но е всеобщо известен факт, че диплома от СУ е с повече тежест отколкото тази от УНСС.

Когато ме при приеха в УНСС бяхме 250 човека, разделени в два потока. Има доста наплив за правото, но доста хора не успяват да вземат изпитите си и прекъсват. Правото е суха материя, което отново е всеобщо известен факт, но ако не обичаш да четеш и да зубриш, защото понякога се налага - съветвам те да не записваш право. Повечето изпити за устни (което смятам, че е най-логичното нещо) и преподавателите са доста строги.

Както казват всички за УНСС - ум немал студент станал или утре носете съответната сума. Е, за правото там не се отнася. Държи се на дисциплина, присъствие и знания. И на здрава психика. Wink

# 12
  • Мнения: 30
а някой случайно да знае какъв е бил минималният бал на приетите право, в СУ, миналата година (2022)?

# 13
  • Мнения: 2
firegirl23
Вие кой курс сте?

# 14

Общи условия

Активация на акаунт