Медицинско за домашно насилие

  • 3 018
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 82
Здравейте! Какъв е реда за медицинското за домашно насилие?  Знам, че се ходи при съдебен лекар и той преглежда и издава документа, но трябва ли да се докаже и по какъв начин от кого е било насилието? Адски ме е яд, че не си извадих, а можех вече да имам поне няколко. Моля без нападки, от няколко месеца не е имало такива ексцесии, но усещам как нещата ескалират, техните само създават интриги и напрежение. Идеята ми е ако заведат дело за детето, това медицинско дали има някаква юридическа стойност и дали ще помогне да взема родителските права?

# 1
  • Мнения: X
Ти не беше ли от темата, в която живеехте със свекърите и се оплакваше, че свекър ти не дава пари, а мъжа ти работи в семейния бизнес?

Медицинско се вади от съдебен лекар. То не може само по себе си да докаже кой е нанесъл травмите. То доказва, че има травми, следи от побой и тн. Но няма как да докаже дали те е бил съседа, мъжа ти или някой случаен на улицата. Другото се доказва в съда.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 125
Трябва да извикаш полиция на мястото на домашното насилие, когато се случва. И да имаш свидетели. И след това медицинско. Иначе всеки може да се удари сам някъде и да натопи, когото му скимне.
Родителските права нямат общо с това. Там се мери родителски капацитет и условия за отглеждане, ако изобщо има борба за такива права. Ако няма спор при развода само имаш посещение от социалните, за да видят в какви условия ще се отглежда детето.

# 3
  • Мнения: 21 453
В срок от един месец може да се подаде жалба за домашно насилие, не е нужно да викаш полиция на момента, макар че е най-добре.
Междувременно можеш да си извадиш медицинско.

Но доколкото усещам, ти не искаш да вземеш веднага мерки за защита, а да си имаш медицинско за всеки случай. Защо, плашат те, че ще ти вземат детето ли? Ако  те бият трябва да се махнеш оттам  и  да подадеш молба за закрила

https://www.advokatshulev.com/post/kak-mozhem-da-poluchim-zashch … -domashno-nasilie

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 884
Всеки един лекар е длъжен да ти издаде медицински документ, в който да опише всички констатирани следи от насилие.
Всяко доказателство може да ти свърши работа в производството за родителски права, включително свидетелски показания.
Може и двете производства да се водят паралелно - за домашно насилие и за родителски права, независимо едно от друго, и все пак във връзка едното с другото по отношение на резултата от делото по ЗЗДН.

А ти защо чакаш те (имам предвид бащата, ти визираш него и родителите му) да заведат дело за родителски права? Защо не ги изпревариш?

Полицията има общо само като евентуално доказателство, че е имало случаи на ескалация и са викани на адреса. Тяхната работа е само да напишат един предупредителен протокол и да предупредят да не се саморазправят. Родителските права много често имат общо с това дали има домашно насилие. Често децата са свидетели на насилието към другия родител, което се счита за психическо и емоционално насилие към децата.

Много често се води дело за домашно насилие без да има издадено медицинско. Поне моите дела, които досега съм водила, никога не сме прилагали медицинско.

# 5
  • Мнения: 82
Не ме бият, не преживявам насилие в момента макар да се е случвало. Те са много влиятелни хора и имат доста връзки навсякъде, а ако нямат намират...и ме е страх, че ако се стигне до раздяла ще ми вземат детето, тъй като ще подкупят съдията, адвокатите и всички, които трябва... аз нямам техните финансови възможности. Дори да спечеля ще обжалват и пак в крайна сметка ще спечелят те...😭😭😭Като чета мненията ви стигам до извода, че само едно медицинско без подадена жалба и без да е извикана полиция няма да свърши никаква работа в моя полза...Те всички в къщата ме ненавиждат и постоянно плюят змии и гущери по мой адрес както и на родителите ми без да се интересуват, че съм на два метра от тях и чувам. Баща му няма да се спре пред нищо, докато не ми вгорчи живота...

# 6
  • Мнения: 39 315
След като не те бият защо ще вадиш медицинско? Ти и любовник искаше. Там докъде стигна?

Последна редакция: сб, 07 яну 2023, 10:18 от sigma

# 7
  • Мнения: 909
Не ме бият, не преживявам насилие в момента макар да се е случвало. Те са много влиятелни хора и имат доста връзки навсякъде, а ако нямат намират...и ме е страх, че ако се стигне до раздяла ще ми вземат детето, тъй като ще подкупят съдията, адвокатите и всички, които трябва... аз нямам техните финансови възможности. Дори да спечеля ще обжалват и пак в крайна сметка ще спечелят те...😭😭😭Като чета мненията ви стигам до извода, че само едно медицинско без подадена жалба и без да е извикана полиция няма да свърши никаква работа в моя полза...Те всички в къщата ме ненавиждат и постоянно плюят змии и гущери по мой адрес както и на родителите ми без да се интересуват, че съм на два метра от тях и чувам. Баща му няма да се спре пред нищо, докато не ми вгорчи живота...
Да, трябва да извикаш полиция в момента на побоя, да извадиш медицинско и да подадеш жалба, в противен случай е много трудно да докажеш, че си малтретирана от съпруга си. Намери начин да излезнеш от този дом, защото противно на мисленето, че децата нищо не разбират, това въобще не е така, от личен опит говоря, децата разбират всичко и после се отразява на техния живот, по един или друг начин.

# 8
  • Мнения: 3 350
Като не те бият как ще извадиш медицинско ?

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 884
Стига с тази полиция, защото не е задължително да се вика. Тя, ако евентуално е набита, може да подаде сигнал или жалба до прокуратурата или полицията, но съвсем не е задължително да "извика полиция в момента на побоя".

# 10
  • Мнения: 909
Стига с тази полиция, защото не е задължително да се вика. Тя, ако евентуално е набита, може да подаде сигнал или жалба до прокуратурата или полицията, но съвсем не е задължително да "извика полиция в момента на побоя".
Майка си е вадила два пъти медицинско след побоя, без да вика полиция, подавала е жалба и двата пъти и казаха, че няма доказателства, че точно той и е причинил това и всичко приключи.

# 11
  • Мнения: X
А като не те бият, как ще вадиш медицинско?

# 12
  • Мнения: 14 853
Без извинение, ама ти ташак ли си правиш с потребителите, или просто си луда?

# 13
  • Мнения: 909
А като не те бият, как ще вадиш медицинско?
Или ако те бият, така че да не оставят следи (татко от дългите престои в ареста се беше научил от полицаите на това, да бие без да оставя следи), търсиш друг начин да избягаш с 200 от там, това ще продължи, но няма да спре.

# 14
  • Мнения: X
Без извинение, ама ти ташак ли си правиш с потребителите, или просто си луда?
Нарциса, цъкни предишните теми на авторката и сама ще си отговориш на въпроса. 😉

Деси, написала е, че не я бият, а не че няма следи. Ако я бият, щеше ли да пуска теми, в които се ядосва, че свекър й я ощетява финансово, ама тя не работела, ама пари не им давали.. не е читава работата на авторката!

Общи условия

Активация на акаунт