Барселона - Тема 12

  • 56 844
  • 894
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 283
Да, навсякъде има табели. Много се надявах да се оправи положението, но явно ще отнеме време.

# 301
  • Мнения: 512
Ние се върнахме миналата седмица - първия ден имаше за Барселона жълт код за валежи, сложих дъждобрани - не капна капка. Топло, дори горещо време бих казала. Живеещи там обясниха как не било валяло качествено от месеци, сушата била жестока. Това ми направи и на мен впечатление - синьо-зеленото на Барселона като го видиш от самолета идва от морето, но иначе всичко е поизгоряло и няма зелена тревица. Контрастът с България като се спуснеш със самолета за кацане се натрапва - тук всичко е зелено.
Иначе аз със със страхотни впечатления. Ние ходихме на аквариума - да, за децата е интересно. Саграда Фамилия е прекрасна. Парка Гюел е мааалко прехвален според мен. Поради сушата на Монтжуик и градините на Мирадор - трънак и пясък. Палми... Пред самата крепост е зеленичко, бръшлянче, цветенца тук - там (личи си, че ги поливат). Крепостта на Монтжуик е запазена, да, за момченцата може да представлява интерес. Ако знаех, че положението е такова щях да си спестя лифта и ходенето до там (чак толкова вълнуващи гледки не видях). Щях да остана в града, прекрасен, със страхотна архитектура и местенца. Можех да ходя, да ходя, да ходя... Simple Smile Пазара, Ла Рамбла, пристанището, плажовете, площадите, закътаните местенца на по кафе, бира, паеля, кроасанче ... Ходихме на мач на Барселона - щом дето аз грам не се вълнувам от футбол не усетих времето Simple Smile - много ме впечатли.
Транспортът е чудесен, но последните дни се придвижвахме с такси - тръгваме пеша, обикаляме и вече като капнехме късния следобед взехме такси - четирима човека ни излизаше по - евтино. Притеснявах се в деня на полета, че трябва да тръгнем за летището в 4 сутринта, но с приложението им за таксита, всичко е супер лесно и безпроблемно.
Близо до Саграда фамилия намерихме ресторантче, мъничко, но предлагащо обедно меню - предястие, основно, десерт за 12 евро. Уникално ядене, вкусно и съвсем традиционно за Испания. И всичко гарнирано с крафт бира. Единият ден мъжът ми беше впечатлен - традиционно ядене със заешко месо, шкембе, зеленчуци и леко люто. Даже и на мен ми хареса. А иначе аз от едната салата се наяждах, но как да пропусна паеля с морски дарове. Мням ...Simple Smile Та така, искам пак, но не бих отишла по забележителностите - бих останала с дни в готическия квартал и уличките, ей така.
А между другото - близо до нас имаше Карфур. Тъй като от вкъщи не си взех, си купих шампоан, душгел и сапун на марка, която си ползвам и тук. Ми, косато ми е страхотна.
Едно предупреждение - не пийте водата от водопровода. Не предупредих едното дете, те мойте по принцип знаят, но се е запял и забълбукал под душа Simple Smile На другият ден имахме известни премеждия, мина, но имайте едно наум.
Може ли линк или координати на ресторанта?

# 302
  • София
  • Мнения: 905
Bar Marina Café, Carrer de la Marina, 223, 08013 Barcelona, Испания -
а това е ресторантчето, локацията може да си я сложите на Гугъл мапс.

# 303
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 651
В петък се върнахме от Барселона, бяхме осем дни, ходихме за три дни и до Валенсия. Има фонтани в Барселона, които работят, но са малки. Във Валенсия си работеха тези в стария град. Преди пандемията ходихме в Барселона и тогава пообиколихме доста места. Сега бяхме без особена програма, но имахме възможността да се потопим в атмосферата на града без да бързаме за никъде. Намерихме и прословутата врата на св. Георги, която предния път не видяхме. Времето беше дъждовно, особено в четвъртък, яко се понамокрихме, а във Валенсия единия от дните заваля пороен дъжд. Продават дъждобрани тип пончо по 5 евра, тъй че криво ляво останахме полу сухи. Относно такситата - изтеглих приложението Free Now, но само веднъж успяхме да извикаме такси с него. През деня - никакъв шанс, накрая почти закъсняли за влака за Валенсия, успяхме да хванем едно от улицата. Шофьорът каза, че е почти невъзможно през деня, особено в пиковите часове, които се оказаха, че са 9-11 ч.  За щастие като щяхме да се връщаме в България, трябваше  да сме на летището в 5,30 -6 ч., тогава нямаше проблем с извикване чрез приложението. Плаща се с карта навсякъде, в това число и в такситата, кеш не са нужни. Бяхме букнали апартамент в Gracia, много приятен арт квартал, близо е до центъра, с много барове, приятни заведения, млади хора, веселящи се по улиците. Хванахме някакви квартални фестивали по улиците, с музика на живо.
 Това, което ми направи впечатление сега, за разлика от предния път е, че има някакво леко негативни отношение към чужденци, особено като чуят езика, на който говориш.  В резултат от нашествието на украинци и руснаци (очевидни доста), мисля, че е променено отношението. Имаше графити от сорта на “туристи махайте се”, “чужденци вън”. Тъй като не правят разлика на говорещите славянски езици, питат почти навсякъде от къде сме и като кажем, че сме от България, малко омеква отношението.

Последна редакция: сб, 27 май 2023, 15:50 от zaek

# 304
  • Мнения: 245
zaek, може ли малко повече информация за тази врата на Св. Георги, за първи път чувам? Какво представлява и къде точно се намира? Мерси. 😊

# 305
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 651
В готическия квартал се намира, много близо до Cathedral of Barcelona - адресът е Palau del Lloctinen https://www.google.com/maps?q=palau+del+lloctinent+barcelona&rlz … hIQ_AUoAnoECAEQAg  Дъщеря ми пита в информационния център в дясно на катедралата, оттам ни показаха уличката, по която да тръгнем, и там вече оглеждахме, докато накрая я открихме. Влиза се вътре  в двора и навътре в ляво е вратата. Питахме охраната и като видяха снимката я показаха отсреща. Без упътване от някой, едва ли ще се открие.
https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Porta_Sant_Jordi1. https://www.culturaydeporte.gob.es/archivos-aca/en/presentacion/ … /qr-escalera.html

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 10:43 от zaek

# 306
  • Пловдив
  • Мнения: 559
Здрвейте.Искам да попитам има ли автобуси от Барселона до Порт Авентура.Откривам само от летището,а от самата Барселона само от гара Сантс.Хотелът на дъщеря ми ще е близо до площад Каталуня.Има ли някакви автобуси тръгващи от там.

# 307
  • Мнения: 509
вилиана , няма автобуси от площад Каталуня до Порт Авентура.Ние бяхме с хотел в близост до площад Каталуня и взехме метрото до жп гара Сантс и от там с влак до Порт Авентура.Беше най-лесно и бързо. Иначе има автобуси от Автогара, защото на връщане взехме билети за автобус от Порт Авентура до летището в Барселона, който ни вози и до Автогара в Барселона преди до ни закара на летището.

# 308
  • Близо до морето :)))
  • Мнения: 319
Здравейте!

За пръв път пиша в темата Simple Smile Барселона е един от най-любимите ми европейски градове и всеки път с нетърпение отиваме там. Сега обаче ще е по-различно, т.к. ще сме с децата, планираме престоя основно за неща, които на тях им биха били интересни.

Имам въпрос свързан с Порт Авентура. Понеже при посещението ни със съпруга ми преди 13г. спяхме в Салоу и се придвижихме с такси до там, сега ни е необходим транспорт от Барселона. Прочетох за варианта с влак, питането ми е къде точно спира този влак в Салоу, и от гарата до самия парк има ли пак друг транспорт, който се взима или е непосредствено до парка? Също така, колко време е пътя , ориентировъчно?

Благодаря предварително за отговора! Simple Smile

С интерес ще прочета всичко преди това, защото последното ни посещение беше преди 9г...... сигурна съм, че сте споделили доста интересни неща. Simple Smile

# 309
  • Мнения: 509
Спирката на влака е по-близо до Порт Авентура, на около 1 км е парка от спирката, някои хора, които отиват до там за деня, без багаж си вървят пеша.Ние с багажа изчакахме такси на стоянката зад спирката.Друг транспорт няма. До Салоу също  - той е на около 2 км от спирката...по думите на шофьорката на таксито.А от Барселона до спирката на Порт Авентура пътя беше около 1ч и 30м, на 5-6 спирки.
Приятно изкарване 🙂 на всяка цена да гледате шоуто при затваряне на парка! Много е яко 😘

# 310
  • Близо до морето :)))
  • Мнения: 319
Много благодаря за изчерпателния отговор. Понеже се чудихме дали да купуваме такива готови пакети с билет за парка и трансфер с автобус от Барселона, но хотела ни е точно до Площад Испания и гарата е съвсем близо, затова исках да знам далистава лесно по този начин.

Това шоу не сме го гледали, даже не знаех, че има. Миналата година бяхме в Дисни с децата и едно от най-вълнуващите неща беше светлинното шоу в края на деня......ако е нещо подобно обезателно ще останем, само дано е съобразено с последния влак за Барселона. Simple Smile

Още веднъж благодаря!

# 311
  • Мнения: 509
kremmito, щом ви е харесало шоуто на Дисни и това ще ви хареса...по-нищо не му отстъпва.Гледайте да застанете на първа линия на езерото, което е в началото на парка или някъде на високо, защото основната и най-впечатляваща програма се развива в езерото Wink интересно защо не мога да намеря клипове в ютюб от това шоу...от моите опити да снимам нищо не става Sweat Smile просто не е за пропускане.Не мога да помогна за прибирането ви до Барселона, но със сигурност има как, защото от парка след шоуто излизат стотици хора...ох завиждам ви за предстоящото Hug

# 312
  • Русе
  • Мнения: 1 524
Да попитам, ако искаме да използваме влака от летището до пл. Каталуния трябва ли да купуваме някакви отделни билети или можем да използваме карти Ноla Barcelona или Т-карти?

# 313
  • Мнения: 1 710
Здравейте!
Влизам да споделя малко впечатления от посещението на Барселона, с надеждата да бъде от помощ на някого.
Място за нощувка - аз много държах да сме на площад Каталуня, затова избрах един от най-евтините варианти там - хотел Ginebra с една звезда. Много съм доволна от избора си, хотелът беше много добър, а локацията абсолютно топ. Няколко вечери се прибирахме след 1 през нощта, рейсовете спират на не повече от 50 м от хотела, да не говорим, че от повечето забележителности можеш да хванеш директен рейс или метро до площада. Голям плюс беше и пешеходното разстояние до много от интересните обекти и многото магазини наоколо.
Хранене - по препоръка от темата посетихме Puertecillo за прясна морска храна. Храната беше чудесна и, тъй като заведението е на самообслужване, не е много скъпо. Трима човека вечеряхме изобилно с риба и морска храна за 65 евро. Ама наистина поръчахме много неща. Има три ресторанта от веригата в града, ние посетихме два - при парк Цитадела и при Саграда Фамилия. Този при Саграда Фамилия е доста по-голям и се чака по-малко. Забравих да спомена, че през деня има опашка. Вечер е мъничко по-спокойно. Интересното и хубавато при ресторанта е, че сам си избираш от витрина каквото искаш, те го мерят и го приготвят по избран от клиента начин. Рибата и мекотелите могат пържени или на скара, мидите и те по два начина, за скаридите изрично трябва да се каже, че искате да ги задушат, иначе ги дават студени така, както са бланширани.
Като не много скъп вариант за закуска или обяд препоръчвам заведенията на последния етаж на El Corte Inglés. Ние взимахме нещо леко за закуска и пиехме кафе там, гледката към площад Каталуня е супер. С напредването на деня и вечер има големи опашки и трудно се намира маса.
Транспорт - От летището предпочетох да вземем Аеробус, защото бяхме с три куфара, а рейса спира на 200 м от хотела. Много е удобно, в бусчето има места за багажа и много седалки - никой не седи прав и не държи багаж в ръце. Минус е цената и че се чака на опашка за него. От летището чакахме около 15-20 минути, което се равнява на 2 автобуса, преди да ни дойде реда и да се качим в третия.
В града основно се придвижвахме с автобуси и фемили карт. Метрото не го обичам особено и гледах да го избягвам. Качихме се само два или три пъти и ходихме през някакви безумно дълги тунели и лабиринти преди да стигнем спирката. Без да преувеличавам ходихме поне 12-13 минути ту нагоре, ту надолу. Съзнавам, че 13 минути не са нищо, ама който не обича метро са си изпитание.
Автобусите минават много често, покриват добре интересните части на града, приложението за градския транспорт работи супер и е лесно да си организираш правоза и през деня, и през нощта.
Парк Гюел - избрахме да отидем следобед в 16:30, с надеждата да няма много хора. Видях, че за сутрешните часове билетите се изразходват много по-бързо, затова се надявах на малко по-спокойно посещение. Пак имаше хора, но успяхме да направим страхотни снимки без да има тълпи на тях. Предпочетох да влезем от страничния вход, който е до паркинга за туристическите автобуси за организирани посещения. До този вход стига автобус 24, спирката е на около 50 м и няма изкачване. При влизане от този вход, през повечето време се слиза надолу, съвсем малко е изкачването и е приятно за разглеждане.
Poble Espanyol - в спомените ми от предишно посещение беше супер. Сега не ме впечатли. Имаше арт магазинчета, но не работеха работилниците. Преди гледахме как се прави стъкло, сега нямаше тази възможност. Не успях да разбера дали само в момента е затворено или по принцип. Не можахме да се разберем там с испанците.
Recinte Modernista de Sant Pau – Museu - музей на болница. На нас ни беше интересно. Архитектурата на сградите е много красива.
Къщата на музиката - толкова проучвания правих преди пътуването, а съм пропуснала, че фасадата се раставрира. Останахме разочаровани. Освен това в околността има ремонт на пътната инфраструктура и е шумно, прашно и трудно за минаване.
La Boqueria - много държах да опитаме екзотични плодове и си бях отделила бюджет специално за там. Препоръчвам да купувате от сергиите навътре, там където плодовете не са нарязани, а се продават цели. Като видяха, че сме туристи, ни измиха и нарязаха плодовете, дадоха ни и вилички. Всичко беше много вкусно, сочно и сладко. Плодовете в началото, ми се видяха изсъхнали, въпреки че се продават в затворени кутии. Най-много ни харесаха мангостин и манго, най-малко ни впечатли джакфрут.
Саграда Фамилия снимки Simple Smile - Ако искате да си направите страхотни снимки на фасадата, препоръчвам ви да отидете около 23:30. Има единици хора, фасадата е осветена много добре и можете да снимате на воля. Ние заради морския ресторант бяхме там толкова късно и наистина е супер впечатляващо, а и несъмнено по-приятно, когато не си зеобиколен от хиляди хора, както е през деня. Към 1 през нощта спират прожекторите, които осветяват фасадата.
Хълма Монджуик и фонтани - в края на май нито един фонтан или водна каскада не работеше никъде в града. Това е голямото ми разочарование.
На хълма се качихме с автобус 150 от площад Испания. Има много добър маршрут и минава през хубавите места. Приятно е за разходка и има страхотни панорамни площадки.
Летището - нискотарифните авиокомпании и БГ ер кацат и излитат от Терминал 2, В. Бях си планувала доста време за лутане по летището и за преманаването през разни проверки. Никога до сега не съм минавала толкова бързо на нито едно летище. Проверката на ръчния багаж отне не повече от 10 минути, заедно с чакането. Работеха всички скенери и пред нас имаше най-много 3 човека. Паспортния контрол беше най-накрая, точно преди гейта и също мина неусетно бързо.

Мисля, че това е всичко, пък и се оказах твърде обстоятелствено и стана дълго. Ние бяхме в града 5 дни, видяхме почти всичко, което бяхме планували. За останалите зебележителности, които посетихме, няма нищо специфично, което да добавя, така че ви ги спестих Simple Smile

Последна редакция: нд, 04 юни 2023, 12:19 от Мaрги

# 314
  • Мнения: 4 150
Да попитам, ако искаме да използваме влака от летището до пл. Каталуния трябва ли да купуваме някакви отделни билети или можем да използваме карти Ноla Barcelona или Т-карти?
С т-карти става
Имайте предвид'че Т10 е само за 1 човек

Общи условия

Активация на акаунт