Октомврийски мами 2023

  • 31 754
  • 745
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 2 763
Тоз път аз въобще няма да правя БХС скрининга, че ще излязах едни резултати заради годините ми …
Директно ще пусна пакет генетични изследвания около 10гс.. Някой пускал ли ги е при предни бременостти или сега има ли намерение да пуска ?

# 76
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
Мис, то ти излиза 2 типа риск. Според възрастта аз въобще не го гледам на БХС, той е за ориентировъчна средна статистика. Гледам данните за “Вашия комбиниран риск е…”

Неивазивен тест не съм правила, много малко отклонения се изследват (основно трите синдрома и някои микроделеции в по-скъпите пакети) и е много скъпо за едни 90-95% сигурност.
Те реално се гледат има ли определени фракции в майчината кръв, но това е възможно само около определени седмици (10-12). Като бях бременна първия път имаше една потребителка PrimaVera , която много добре беше обяснила какво се изследва и тълкува при неинвазивните тестове и при БХС, за да си прецени всяка кое предпочита да направи.
Ще се опитам да потърся поста следобед.

Последна редакция: пт, 17 фев 2023, 14:20 от АА

# 77
  • Мнения: 38
Здравейте, аз съм на терапия с Дуфастон и продължавам да имам зацапване, преди си беше кръв и доктора видя леко отлепване, затова и лежа постоянно, но нормално ли е да продължава, той каза, че е, но аз се притеснявам?

# 78
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
Аз предлагам да обсъдите утрогестан или циклогест. Дуфастон е много слаб препарат за отлепване…

Едит: момичета, ето много хубаво обяснение от PrimaVera за БХС: https://www.bg-mamma.com/?topic=1260045.msg41725340#msg41725340 Тя лично прави пренатален тест. А за тях и фракциите ще потърся допълнително инфо, явно съм го чела другаде, не в нейни постове.

Последна редакция: пт, 17 фев 2023, 14:34 от АА

# 79
  • Мнения: 914
Идвам да се отчета и аз. Днес бях на преглед и се видя плоден сак с жълтъчно мехурче, отговарящ на 4-5 седмица, по календар съм в 7ма. В такъв случай как се изчисляват останалите неща, например за ФМ. По календарните седмици или по реалните, на които отговарям от УЗ.

# 80
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
Аз гледам да е по-към реалните. Ти би трябвало да имаш още един преглед при АГ преди ФМ и ще можеш да се ориентираш ембриончето как се развива. Тоест, ако сега запазиш час за ФМ за края на март, след междинния преглед нищо не ти пречи да се обадиш да го промениш за началото на април Simple Smile

# 81
  • Мнения: 39
Момичета, бяхме на преглед. Чухме сърдечна дейност, голямо е 4мм, доколкото разбрах. Върви 4 дни назад, но докторката каза, че е напълно нормално. Другия месец пак сме на преглед и на 31ви на ФМ. Доста се успокоих след прегледа и даже се развълнувах още повече. Hug

# 82
  • Мнения: 914
Да, АГ ми даде час след 10 дни. Благодаря за съвета! Бях се настроила днес да чуем сърчице вече и малко ми увисна настроението..

# 83
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
И аз се надявах на пулс вчера, че със синковеца го хванахме толкова рано, но уви и аз след 10 дни пак 😅

Момичета, съжалявам, не намирам разяснението и какво изследват като фракции в кръвта пренаталните тестове.
Няколко точки за осмисляне накратко по темата:
- Пренаталните тестове са с до 98% точност. Изследват се основно за синдромите на Даун, Търнър, Едуардс плюс някои микроделеции (това е загубена част от ДНК молекулата). Преди да решите да правите пренатален тест изговорете с партньора си ще правите ли аборт, ако се окаже че бебето има проблем.
- БХС е статистически анализ, ако се прави в петте национални генетични лаборатории се прави анализ сравнен с базата на всички българки правили БХС. Някои частници болници ползват чуждестранен софтуер и базата данни не е българска, просто за инфо. Какво ще рече статистически анализ: изчислява се колко жени с вашите показатели са имали дете със синдром на Даун (Едуардс, Патау, Търнър); примерно 1 на 100000.
Отделно се изчислява наличието на фракции PAPPa протеин и бЧХГ към този момент, като първото има отношение към риска на прееклампсия в настоящата бременност. Това не ви го изследват с пренатален тест и дори и да изберете пренатален, не пропускайте БХС според мен дори само за това като е безплатен.
- На ранната фетална морфология се гледа органогенезата на плода към настоящия етап и могат да се хванат аномалии, които нито БХС, нито пренаталните тестове отчитат просто защото не са генетичен проблем често, а просто малшанс на развитието. Затова е много важно да идете на ФМ, да не се окаже че има проблем който трябва да бъде следен изкъсо (примерно 1 артерия по-малко на пъпната връв).


Полезни линкове за БХС:
Петте национални генетични лаборатории са в Майчин дом София, УМБАЛ Св Георги Пловдив (помещава се в сградата на МУ, мисля), УМБАЛ Георги Странски Плевен (помещава се в сградата на МУ), УМБАЛ Св. Марина Варна (лаборатория медецинска генетика), УМБАЛ Ст. Киркович Стара Загора (пак катедра генетика към МУ- Ст.Загора). По принцип в другите градове, ако докторите насочват за БХС изследване, взимат кръв и я пращат в същите лаборатории.

Плевен http://umbalpleven.com/struktura/konsultativno-diagnostitchen-bl … tsinska-genetika/
София http://genetika.maichindom.com/
Варна https://www.svetamarina.com/index.php?go=c&id=8
Пловдив https://www.unihosp.com/?menu=structure#OMG
Стара Загора http://uni-sz.bg/truni3/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/%D0%BB%D … 1%80%D0%B8%D0%B8/

От 2018г насам БХС се дотира от МЗ и е безплатно за бременните, надявам се да няма промяна.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 2 763
Аз съм се консултирала вече с медик, занимаващ се с генетични изследвания  (не беше генетик) и моето АГ. Общо взето колкото по-голям пакет с повече синдроми се изследват , толкова повече пада % сигурност. Моята мисъл е да пусна среден пакет или малкия ( на Вижън гледах) и все пак да се доверя на ФМ.

# 85
  • Мнения: 2 585
Изобщо не съм съгласна за сигурността. В зависимост от пакета който сте избрали дори ако не се лъжа в Cell Genetics взимат различно количество кръв. Също така няма как да се падне под процента сигурност описан в пакета, който за някои аномалии и показатели е 99.9% точност - това е подсъдимо. Няма подобна зависимост, колкото повече показатели толкова по-несигурно.

# 86
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
Соня, да не би да чакаш второ и ти? Simple Smile

П.п. За тестовете и процентите проучете хубаво нещата за всеки отделен, който разглеждате, че със статистика лесно се прави да звучи хубаво 😅 Мисълта ми е, търсете дали ви е важно да покрива определени аномалии, дали искате да изключите само определени синдроми, понякога за делециите процентът точност е 90, ако пък и генерално тестът да се води 99,9% точен Simple Smile Оттам ще си прецените по отношение на цена и обем изследвания кой ви пасва най-точно, тъй като никак не са евтини у нас този тип пренатални тестове Simple Smile

Последна редакция: сб, 18 фев 2023, 12:42 от АА

# 87
  • Мнения: 6
Здравейте бъдещи мами в 7 седмица съм онзи ден бях на преглед и установиха пулс на бебчето .Пожелавам ви лека бременност на всички 🙂

# 88
  • Мнения: 44
А мен ме извикаха чак на 10.март за пулс, днеска имам болки в матката 😔

# 89
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 856
В първото тримесечие тези болки, наподобяващи ПМС (“сякаш ей сега ще ми дойде”) или лека мускулна треска са нормални. Матката расте и се разпъва. В края на трети месец почват едни стрелкащи опъвания в сгъвките между бедрата и слабините и малко над тях - разпъват се сухожилията, които държат матката на мястото ѝ и коремът започва да расте (макар че с първа бременност може да ви проличи чак 16-18 седмица).

Общи условия

Активация на акаунт