Вината на идеите и тяхната цензура – носят ли идеите вина?

  • 2 915
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 725
Futbolero, пусни една дефиниция на идея, на мен ми се струва, че дискусията е около повече от идея, нещо тип “ценностна система”.

Последна редакция: нд, 29 яну 2023, 06:09 от ierldan

# 31
  • Мнения: 1 522
В контекста на настоящата дискусия идея е всяка комбинация от думи, изразяващи каквито и да е мисли. С две думи - можем ли да си говорим каквото ни щукне.

# 32
  • Мнения: 775
Пак да наблегна на съдържанието и изразните средства, не, че се противопоставям на различната мисъл.

Има начин и начин.

Иначе, аз никога не съм била ограничавана и възпирана да изразявам мислите си, явно съм късметлийка.
Не си късметлийка, умница си. Гледаш винаги изразените мисли да с в унисон с властимащите в момента. Ако ли пък това се случва от самосебе си, то просто си изключително податлива на тяхната пропаганда. Което те прави и имунизирана срещу посланията на чуждата такава. Wink

# 33
  • София
  • Мнения: 38 518
Е ако ни забранят това, пада цялата идея за демокрация и стъпваме лека полека в тоталитаризма. Вечната дилема!

# 34
  • София
  • Мнения: 35 107
Номадски, политическите ми възгледи и ориентиране са си константа от много време, пък управлението се ротира и е разнородно.
Чуваемост има, но има и неприемане на това, което е в разрез с моите възприятия.
И това не ме принизява до слагачество, каквото прокламираш, пък сам извършваш.

# 35
  • Мнения: 775
Точно пък слагачеството никога не ми е било присъщо, Горджи. Точно обратното - винаги съм бил трън в задника на всеки властимащ. Просто защото като имам различно мнение, не ме е страх да си го кажа. И съм си патил и страдал от това, не един и два пъти в моя живот. Но иначе бих изгубил себеуважението си, а го ценя повече от всичо друго.

# 36
  • София
  • Мнения: 35 107
Може би наистина съм умница, защото си подбирам темите, публиката, местата и опонентите за спорове. Много обичам интелигентните спорове, но все по- рядко се удава такава възможност, да не кажа хич.

# 37
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
И на "вина" пусни дефиниция, че ми се струва включваш доста различни неща в понятието.

# 38
  • Мнения: 1 522
Сега пиша един тълковен речник към статията и ще го публикувам скоро. До тогава нека всеки интерпретира произведението както го разбира.

# 39
  • Мнения: 2 579
Винаги съм успявала да се абстрахирам от тези неща.
Има достатъчно книги, и то интересни, с негативни хм...идеи в тях.  Говоря за художествена литература. И именно това ми харесва, че авторът разчита на интелигентността на читателя, вместо да се старае непременно да накаже примерно главния отрицатален герой или изрично чрез други герои да му начука канчето.
С философите може би е малко по-различно, но ето, той и Х е твърдял, че е вдъхновен от Ницше, но ако човек почете достатъчно Ницше и разбере що за човек е бил, ще разбере, че няма защо да се вини Ницше, затова, че някакъв откачалник се е припознал в писанията му.

# 40
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ненормално ли е да се държим малко по-нормално или поне да пишем нормално?

# 41
  • Мнения: 1 522
Ненормално ли е да се държим малко по-нормално или поне да пишем нормално?

В какъв аспект го казвате това?

# 42
  • Мнения: 3 727
Вината е на идеите, според мен. Основно опасните идеи визирам, защото те обикновено се прилагат в реалността от хора, които не само никога не биха ги измислили сами, но нямат и умствения капацитет да ги схванат. Тоест, ако на Хитлер не му бе достъпно творчеството на Ницше, щеше да си ограничи агресията в семейния/приятелския кръг, грубо казано.
  Цензурата и демокрацията, свободата на словото..изключителна шега са тези. Свободите изобщо налагат непоносимо много ограничения и става сложно до смешно. Моето право да нарека черният черен или неговото право да не бъде наричан черен?

Общи условия

Активация на акаунт